2968

UCHWAŁA RADY MIASTA ZGORZELEC

z dnia 28 sierpnia 2003 r.

w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców na terenie miasta Zgorzelca

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 z późn. zm.) Rada Miasta Zgorzelec uchwala, co następuje:

§ 1

1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości grunty, budynki, budowle lub ich części w całości przeznaczone na prowadzenie działalności produkcyjnej i usługowej, pod warunkiem tworzenia nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją.

2. Przez działalność produkcyjną rozumie się wytwarzanie dóbr materialnych przez przedsiębiorców, dla których działalność produkcyjna stanowi największy udział w wartości dodanej przedsiębiorcy.

3. Przez działalność usługową rozumie się świadczenie usług przez przedsiębiorców dla których działalność usługowa stanowi największy udział w wartości dodanej przedsiębiorcy.

4. Wykaz rodzajów działalności usługowej objętej niniejszą uchwałą określa załącznik nr 1 do uchwały.

5. Nowymi inwestycjami, o których mowa w ust. 1, są inwestycje w środki trwałe, wartości niematerialne i prawne związane z:

1) utworzeniem nowego, rozbudową lub nabyciem przedsiębiorstwa;

2) rozpoczęciem w istniejącym przedsiębiorstwie działalności obejmującej dokonanie zasadniczych zmian produkcji, produktu lub procesu produkcyjnego.

6. Zwolnienie przysługuje na okres:

1) 1 roku – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 3 miejsca pracy; 100% należnego podatku;

2) 2 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 15 miejsc pracy; 100% należnego podatku;

3) 3 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 25 miejsc pracy; 100% należnego podatku;

4) 4 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 35 miejsc pracy; 100% należnego podatku;

5) 5 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 50 miejsc pracy; 100% należnego podatku.

7. Warunek utworzenia nowych miejsc pracy uważa się za spełniony, jeżeli inwestycja spowodowała wzrost zatrudnienia i utworzenia nowych miejsc pracy w stosunku do średniego poziomu zatrudnienia w okresie 6 miesięcy przed dokonaniem inwestycji, przy czym uwzględnia się tylko pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy.

§ 2

1. Zwolnienie, o którym mowa w § 1 ust. 1, przyznaje się na udokumentowany wniosek podatnika, złożony w terminie do 2 miesięcy od dnia oddania nowej inwestycji do użytku wraz z załącznikami:

1) informacji o wysokości udzielonej pomocy w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku;

2) kserokopie zezwolenia na prowadzenie działalności, zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego;

3) kserokopie aktu notarialnego na zakup gruntów;

4) zestawienie dowodów poniesionych kosztów na wybudowanie i modernizację budynków i budowli oraz wyposażenia nowych obiektów;

5) dowody poniesienia kosztów wynagrodzeń brutto zatrudnionych pracowników wraz ze wszystkimi obowiązkowymi płatnościami związanymi z ich zatrudnieniem;

6) dowody poniesienia kosztów w wysokości 25% udziału własnego w nakładach związanych z nową inwestycją.

2. Okres zwolnienia, o którym mowa w § 1 ust. 1, liczy się od dnia powstania obowiązku podatkowego z zastrzeżeniem § 2 ust. 3.

3. Zwolnienie przewidziane w § 1 ust. 5 przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został złożony wniosek o przyznanie zwolnienia.

§ 3

Zwolnienie, o którym mowa w § 1 ust. 1 uchwały, stanowi pomoc publiczną, a jej udzielanie następuje z uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców oraz wydanych na jej podstawie rozporządzeń.

§ 4

Zwolnienie, o którym mowa w § 1 ust. 1, przyznaje się w drodze decyzji administracyjnej Burmistrza Miasta.

§ 5

Warunkiem uzyskania zwolnienia określonego w § 1 ust. 1 jest:

1) utrzymanie nowo utworzonych miejsc pracy związanych z daną inwestycją przez co najmniej 5 lat od udzielenia pomocy;

2) zatrudnienie osób bezrobotnych mających stałe miejsce zamieszkania na terenie miasta Zgorzelec oraz zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zgorzelcu;

3) niezaleganie z zapłatą zobowiązań podatkowych oraz innych należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisu ustawy Ordynacja podatkowa, stanowiących dochód Gminy Miejskiej Zgorzelec.

§ 6

1. Na początku każdego roku podatkowego podatnik korzystający ze zwolnienia jest zobowiązany przedłożyć informacje o:

1) wielkości poniesionych nakładów inwestycyjnych wraz z ich strukturą;

2) poziomu zatrudnienia;

3) kosztów zatrudnienia pracowników;

4) wielkości oraz przeznaczenia pomocy publicznej uzyskanej przez przedsiębiorcę w ciągu trzech kolejnych lat;

5) zaświadczenia wydanego przez właściwy oddział ZUS o niezaleganiu z zapłatą składki na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne za zatrudnionych pracowników;

6) zaświadczenia wydanego przez właściwy urząd skarbowy o niezaleganiu z zapłatą podatków;

7) informacji dotyczącej każdej udzielonej pomocy publicznej, niezależnie od kwoty i źródła tej pomocy.

2. W przypadku utraty warunków uprawniających do zwolnienia, podatnik jest zobowiązany powiadomić pisemnie organ podatkowy w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności powodujący utratę prawa do zwolnienia.

3. Podatnik, o którym mowa w ust. 2, traci prawo do zwolnienia od pierwszego dnia miesiąca w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.

4. Podatnik, który nie dopełnił obowiązku określonego w ust. 2 traci prawo do zwolnienia od początku roku podatkowego, w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.

5. Podatnik, który wprowadził w błąd organ podatkowy co do spełnienia warunków uprawniających do uzyskania zwolnienia, traci prawo do zwolnienia za cały okres zwolnienia wraz z należnymi odsetkami.

6. W przypadku utraty prawa do zwolnienia od podatku od nieruchomości, podatnik zobowiązany jest do zwrotu całej niezależnie otrzymanej pomocy wraz z należnymi odsetkami zgodnie z przepisami ustawy o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji.

§ 7

Organ podatkowy stwierdzi wygaśnięcie decyzji przyznającej zwolnienie w następujących przypadkach:

1) naruszenie przez podatnika warunków określonych w § 1 oraz w § 6 niniejszej uchwały;

2) upływu okresu zwolnienia od podatku od nieruchomości;

3) podania nieprawdziwych danych;

4) zbycia nieruchomości podatnika objętej zwolnieniem;

5) uniemożliwienia przeprowadzenia kontroli przez upoważnionych pracowników Urzędu Miejskiego, której przedmiotem będzie sprawdzenie kryteriów uzasadniających zwolnienie od podatku od nieruchomości.

§ 8

1. Program udzielania pomocy regionalnej, uwzględniający warunki udzielania pomocy określa załącznik nr 2 niniejszej uchwały oraz przepisy o pomocy publicznej.

2. Pomoc udzielona na podstawie uchwały zgodnie z warunkami określonymi w programie, o którym mowa w ust. 1, nie podlega opiniowaniu w trybie art. 25 ustawy o pomocy publicznej.

§ 9

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Zgorzelec.

§ 10

Traci moc uchwała nr 273/2000 Rady Miejskiej w Zgorzelcu z dnia 12 grudnia 2000 r. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości dla podatników tworzących nowe inwestycje przemysłowe na terenie miasta Zgorzelec.

§ 11

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i obowiązuje do dnia akcesji Polski do Unii Europejskiej.

PRZEWODNICZĄCY RADY

MAREK WOLANIN

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miasta Zgorzelec z dnia 28 sierpnia 2003 r. (poz. 2968)

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Miasta Zgorzelec z dnia 28 sierpnia 2003 r. (poz. 2968)