R o z d z i a ł III

Analiza potrzeb oraz plan remontów i modernizacji zasobu mieszkaniowego

§ 4

  1. Analiza struktury wielu budynków, w których znajduje się zasób mieszkaniowy wskazuje, że 78% budynków znajduje się w użytkowaniu powyżej 50 lat. Tylko 22% budynków zasobu jest młodsza niż 50 lat, ale stosowane w okresie ich budowy technologie powodują, iż także w tych budynkach należy przewidzieć nakłady na ich modernizacje.
  2. Jako priorytetowe uznaje się remonty przeprowadzane na podstawie art. 70 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, tj. wynikające z wymogów bezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, a w szczególności instalacji elektrycznej, drożności i szczelności przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych.
  3. Jako standard docelowy uznaje się przeprowadzenie remontów zmierzających do poprawy warunków technicznych i funkcjonalności zasobu zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a nie remontów o charakterze zachowawczym.
  4. Sposób wykorzystania planowanych środków finansowych na poszczególne zadania remontowe wynikające z analizy potrzeb w kolejnych latach obowiązuje poniższa tabela:
  5. Lp

    Nazwa zadania

    2003

    2004

    2005

    2006

    2007

    1.

    Roboty dekarskie

    2

    3

    3

    3

    3

     

    Elewacje

    1

    2

    3

    3

    2

     

    Klatki schodowe

    0

    1

    1

    0

    0

     

    Roboty kominowe

    1

    2

    2

    2

    2

     

    Instalacje elektryczne

    1

    1

    1

    1

    1

     

    Stolarka budowlana

    1

    2

    2

    2

    2

     

    Instalacje wodno-kanalizacyjne

    1

    3

    3

    0

    0

     

    Roboty zduńskie

    0

    0

    0

    0

    0

  6. W celu utrzymania należytego stanu technicznego budynków ustala się priorytety działań remontowych wynikających z analizy potrzeb, które obejmują w szczególności:
    1. termomodernizację budynków ze szczególnym uwzględnieniem dociepleń ścian i dachów,
    2. modernizację wentylacji,
    3. remont instalacji wodno- kanalizacyjnej i elektrycznej,

  7. Wójt ustala corocznie plany koniecznych remontów uwzględniających priorytety w pkt 5.
  8. Dokonane remonty pozwolą na utrzymanie zasobu w stanie co najmniej niepogorszającym, a przy ich syntetycznej realizacji doprowadzą do poprawy stanu technicznego zasobu.