2939 UCHWAŁA RADY GMINY MARCINOWICE z dnia 5 września 2003 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Biała Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 oraz art. 40 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 r. z późn. zm.), art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717) oraz w związku z uchwałą nr III/15/02 Rady Gminy Marcinowice z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Biała, Rada Gminy uchwala Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego części wsi Biała zwany dalej planem miejscowym. |
R o z d z i a ł I
Przepisy ogólne
§ 1
Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęto obszar działki nr 174/1 o powierzchni 1,4 ha położony na terenie wsi Biała, przyległy po stronie północnej do drogi powiatowej nr 45 238, zgodnie z oznaczeniem na załączniku graficznym przedkładanym do niniejszej uchwały.
§ 2
Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu miejscowego jest:
1) realizacja zamierzeń gminy w zakresie zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych poprzez zapewnienie przygotowanych terenów dla zabudowy jednorodzinnej z możliwością lokalizacji usług o charakterze bytowym,
2) ochrona interesu publicznego w szczególności w zakresie spełnienia wymogów wynikających z potrzeby ochrony środowiska.
§ 3
1. Integralną częścią planu miejscowego jest rysunek planu stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
2. Oznaczenia graficzne występujące w rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu miejscowego, chyba że zapis stanowi inaczej.
§ 4
Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:
1) planie miejscowym – należy przez to rozumieć ustalenia planu, o którym mowa w § 1 uchwały, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,
2) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Gminy Marcinowice, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,
3) przepisach szczególnych i odrębnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi,
4) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu sporządzony na mapie sytuacyjno-wyso-kościowej w skali 1:2 500 stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały,
5) obszarze – należy przez to rozumieć obszar o określonym rodzaju przeznaczenia wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi lub granicami opracowania planu,
6) usługach bytowych – należy przez to rozumieć drobny handel, “małą gastronomię” lub inne związane bezpośrednio z zamieszkiwaniem lub takie jak biura rachunkowe, ubezpieczeniowe, gabinety lekarskie i stomatologiczne prowadzone w samym obiekcie mieszkalnym.
§ 5
1. Przedmiotem ustaleń planu miejscowego jest teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wraz z niezbędną infrastrukturą przyłączeniową oraz funkcjami towarzyszącymi.
2. Na terenie, o którym mowa w ust. 1, ustala się przeznaczenie podstawowe związane z mieszkalnictwem oraz przeznaczenie dopuszczalne w postaci usług bytowych i towarzyszące stanowiące sieci i urządzenia infrastruktury technicznej, także zieleń, oznaczone na rysunku planu odpowiednio:
– obszary mieszkalnictwa jednorodzinnego oznaczone symbolem – Mn,
– obszary komunikacji publicznej oznaczone symbolem – Kd,
– obszar zieleni towarzyszącej oznaczony symbolem – Z.
3. Tereny, o których mowa w ust. 2, winny być w całości wykorzystywane na cele zgodne z ich przeznaczeniem, dopuszcza się realizację funkcji towarzyszących w miejscach oraz na zasadach określonych w dalszych przepisach uchwały.
R o z d z i a ł II
Przepisy szczegółowe
§ 6
1. Wyznacza się obszary zabudowy mieszkalnictwa jednorodzinnego oznaczone na rysunku planu symbolem Mn.
2. Na obszarach, o których mowa w ust. 1, przewiduje się realizację budownictwa jednorodzinnego na następujących zasadach:
1) wysokość budynków do 1,5 kondygnacji nadziemnych, tj. parter + poddasze użytkowe,
2) podpiwniczenie może być realizowane w taki sposób, by w konsekwencji poziom posadowienia posadzki parteru nie przekraczał wysokości 70 cm ponad poziom istniejącego terenu,
3) nie zezwala się na rozwiązania półpodestowe obiektów,
4) dachy należy przewidzieć dwu- i wielospadowe, symetryczne z zasadniczą kalenicą równoległą do drogi dojazdowej 3.Kd, kryte dachówką ceramiczną,
5) nachylenie połaci dachowych od 27 o – 45o,
6) architektura obiektów winna nawiązywać do regionalnych tradycji w budownictwie mieszkalnym wiejskim i odpowiadać charakterowi funkcji i miejsca, zaleca się formy proste, spotykane w istniejącej zabudowie wsi,
7) do robót wykończeniowych zaleca się stosowanie naturalnych materiałów takich jak: kamień, drewno, ceramika budowlana, tynki mineralne itp.
3. Dla obszarów przeznaczonych na cele mieszkaniowe należy przyjąć następujące zasady zagospodarowania terenu:
1) dopuszcza się dodatkowe podziały wewnętrzne obszarów dla wydzielenia odrębnych działek budowlanych, zaleca się przyjąć propozycję zawartą w rysunku planu, liczba działek nie może być wyższa niż 5,
2) powierzchnia pojedynczej działki nie może być mniejsza niż 1 800 m2, natomiast średnia wielkość działek nie może być mniejsza niż 2 000 m2,
3) zabudowę jednoobiektową bez możliwości realizacji dodatkowej kubatury,
4) powierzchnia zabudowana poszczególnych nieruchomości nie może przekraczać 30% jej powierzchni,
5) tereny niezainwestowane należy przeznaczyć na cele zieleni towarzyszącej ozdobnej oraz ogrodów przydomowych,
6) parkingi i garaże dla obiektów projektowanych należy przewidzieć w granicach posesji, których dotyczą,
7) obowiązujące linie zabudowy dla obszarów od strony drogi dojazdowej wynoszą 10,0 m,
8) nieprzekraczalne linie zabudowy wynoszą:
– 10,0 m od strony drogi powiatowej nr 45 238,
– 40,0 m od strony od strony drogi dojazdowej.
4. Dopuszcza się na obszarach wymienionych w ust. 1 prowadzenie działalności usługowej na następujących warunkach:
1) brak negatywnego oddziaływania funkcji na środowisko lokalne,
2) lokalizacja usług musi odbywać się w formie wbudowanej lub dobudowanej do podstawowego obiektu,
3) zakres usług nie może wpływać na znaczne zwiększenie ruchu pojazdów,
4) nie zezwala się na prowadzenie działalności podmiotu w godzinach nocnych.
5. Dopuszcza się na obszarach, o których mowa w ust. 1, dokonywanie podziałów wewnętrznych na warunkach określonych w ust. 3 oraz w rysunku planu.
§ 7
1. Wyznacza się obszar gminnej komunikacji publicznej oznaczony na rysunku planu symbolem Kd.
2. Dla obszaru wymienionego w ust. 1 ustala się przeznaczenie na cele pasa służącego modernizacji istniejącej drogi gminnej do parametrów drogi dojazdowej o szerokości 10,0 metrów w liniach rozgraniczających.
3. W pasie komunikacji publicznej zezwala się na prowadzenie sieci infrastruktury technicznej oraz urządzeń z nimi związanych, niezbędnych dla funkcjonowania przedmiotowego zespołu mieszkaniowego oraz na lokalizowanie także urządzeń bezpośrednio związanych z eksploatacją drogi.
§ 8
1. Dla obszaru oznaczonego na rysunku planu symbolem Z ustala się przeznaczenie związane z towarzyszącą zielenią zorganizowaną.
2. Na wymienionym w ust. 1 obszarze obowiązuje zakaz wznoszenia jakichkolwiek budowli kubaturowych, dopuszcza się realizację “małej architektury”, urządzeń terenowych, służących sportom i rekreacji.
3. Dla przedmiotowego obszaru należy przewidzieć wyposażenie w zieleń ozdobną, wielopiętrową o charakterze parkowym.
§ 9
Dla terenu objętego miejscowym planem przewiduje się następujące zasady wyposażenia w media:
1. Zaopatrzenie projektowanej zabudowy w wodę w oparciu o istniejący i podlegający rozbudowie wodociąg.
2. Odprowadzenie ścieków należy projektować z uwzględnieniem konieczności realizacji indywidualnych przydomowych lub grupowych oczyszczalni ścieków z możliwością rozsączkowania oczyszczonych wód po terenie własnej nieruchomości – docelowo poprzez projektowany system gminny z odprowadzeniem na grupową oczyszczalnię w Strzelcach.
3. Odprowadzenie wód deszczowych po terenie własnym lub poprzez gromadzenie w indywidualnych zbiornikach z wykorzystaniem do celów gospodarczych.
4. Do celów bytowych i grzewczych przyjmuje się ekologiczne źródła energii w postaci gazu ze zbiorników oraz energii elektrycznej a także źródeł odnawialnych i instalacji solarnych. Dopuszcza się lokalizowanie dodatkowych urządzeń technicznych dla wymienionych wyżej sieci.
5. Stałe nieczystości bytowe należy gromadzić w miejscach do tego przeznaczonych w sposób zapewniający ochronę środowiska i ich unieszkodliwiane wg przyjętego na terenie gminy systemu.
6. Wszystkie sieci przesyłowe i instalacje przyłączeniowe mogą być realizowane w pasie drogowym w uzgodnieniu z zarządcą drogi oraz w pasie dróg wewnętrznych.
§ 10
Przedmiotowy obszar do czasu realizacji inwestycji wskazanych planem może być użytkowany w sposób dotychczasowy, tj. rolniczy jednakże bez możliwości zabudowy siedliskowej.
§ 11
Przepisy szczególne oraz te w niniejszej uchwale, które zawierają warunki ustalone w celu ochrony środowiska oraz dóbr kultury mają pierwszeństwo przed przepisami zawierającymi warunki wynikające z innych przesłanek.
R o z d z i a ł III
Przepisy końcowe
§ 12
Tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Marcinowice zatwierdzonego uchwałą nr XI/35/89 Rady Gminy Marcinowice z dnia 14 grudnia 1989 r. (Dz. Urz. WW 2/90, poz. 49) w części dotyczącej obszaru wymienionego w § 1 uchwały.
§ 13
Zgodnie z art. 10 ust. 3 oraz art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 10%.
§ 14
Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Gminy Marcinowice.
§ 15
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia jego w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY |
RADY GMINY |
JERZY GUZIK |