Kryteria przeznaczania lokali mieszkalnych i użytkowych do zbycia, ceny opłaty i bonifikaty

§ 19

W umowach kupna-sprzedaży lokali i budynków oraz w umowach o oddaniu w użytkowanie wieczyste gruntu przeznaczonego pod zabudowę ustala się terminy odpowiednio:

1) rozpoczęcia i zakończenia rozbiórki,

2) rozpoczęcia i zakończenia remontu,

3) rozpoczęcia i zakończenia budowy.

§ 20

Koszty opracowania dokumentacji niezbędnej do zbycia nieruchomości oraz koszty zawarcia umowy notarialnej ponosi nabywca.

§ 21

1. Nabywca, na którego wniosek przeznacza się do zbycia w trybie bezprzetargowym lokal lub grunt na poprawę warunków zagospodarowania zobowiązany jest do wpłacenia zadatku na pokrycie kosztów o których mowa w § 20.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do użytkownika wieczystego, na rzecz którego zbywane jest prawo własności gruntu.

3. Wysokość zadatku równa jest:

a) minimalnemu wynagrodzeniu za pracę obowiązującemu w m-cu poprzedzającym miesiąc złożenia oferty – dla lokali mieszkalnych i gruntów sprzedawanych na rzecz użytkowników wieczystych,

b) trzykrotnemu minimalnemu wynagrodzeniu za pracę obowiązującemu w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia oferty – dla lokali użytkowych i gruntów na poprawę warunków zagospodarowania.

4. Zadatek podlega zaliczeniu na poczet ceny sprzedaży.

5. Zadatek nie podlega zwrotowi w przypadku nie-dojścia do zawarcia umowy na zaproponowanych warunkach z przyczyn leżących po stronie nabywcy.

§ 22

1. Wyłącza się ze sprzedaży budynki:

1) w których znajdują się lokale socjalne,

2) przeznaczone do rozbiórki.

2. Wyłączenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie dotyczy domów wielolokalowych, w których został sprzedany co najmniej 1 lokal.

§ 23

1. Ustala się następujące kryteria przeznaczenia do sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych w domach wielolokalowych stanowiących własność gminy, a będących przedmiotem najmu lub dzierżawy:

1) do sprzedaży mogą być przeznaczone lokale w domach położonych na gruntach dla których nie jest przewidywana zmiana ich dotychczasowej funkcji oraz w których najemca lub dzierżawca nie zalega z zapłatą należnego czynszu,

2) nie podlegają sprzedaży pojedyncze lokale w domach przeznaczonych do remontu kapitalnego z zastrzeżeniem pkt 3,

3) lokale, o których mowa w pkt 2, mogą być przeznaczane do sprzedaży pod warunkiem ich jednoczesnego wykupu przez wszystkich najemców lub dzierżawców.

2. Przeznaczenie lokalu do sprzedaży następuje na wniosek najemcy lub dzierżawczy albo z inicjatywy gminy.

3. Przeznaczenie lokali do sprzedaży przez gminę następuje według następującej kolejności:

1) lokale w domach jednorodzinnych lub dwurodzinnych,

2) lokale w domach wielolokalowych w przypadku ich jednoczesnego wykupu przez najemców lub dzierżawców,

3) lokale w domach wielolokalowych, w których dotychczas sprzedano co najmniej jeden lokal,

4) pozostałe lokale.

4. Dopuszcza się sprzedaż całego budynku bez wyodrębniania własności poszczególnych lokali.

§ 24

1. Sprzedaż lokalu na rzecz najemcy lub dzierżawcy następuje jednorazowo lub na raty roczne.

2. Ustala się oprocentowanie rat za nabycie lokalu mieszkalnego w wysokości:

a) 3% w stosunku rocznym – przy zapłacie ceny sprzedaży do 5 lat włącznie,

b) 6% w stosunku rocznym – przy zapłacie ceny sprzedaży powyżej 5 lat.

3. Ustala się oprocentowanie rat za nabycie lokalu użytkowego w wysokości 8% w stosunku rocznym.

4. W przypadku rozłożenia ceny sprzedaży na raty pierwsza rata nie może być mniejsza niż:

a) 15% ceny – dla lokalu mieszkalnego,

b) 30% ceny – dla lokalu użytkowego.

5. Do bezprzetargowej sprzedaży ułamkowej części gruntu w związku ze zbywanym lokalem oraz gruntu na poprawę warunków zagospodarowania przepisy ust. 2, 3 i 4 stosuje się odpowiednio.

6. Do sprzedaży prawa własności gruntu na rzecz użytkownika wieczystego przepisy ust. 2, 3 i 4 stosuje się odpowiednio.

§ 25

Lokal może być przedmiotem sprzedaży na rzecz jego najemcy lub dzierżawcy, gdy nie zalega on z zapłatą należnego czynszu i innych opłat z tego tytułu.

§ 26

Przy zaliczaniu na poczet ceny sprzedaży lokalu nakładów, o których mowa w art. 218 ust. 1 ustawy, ustalenie wysokości poniesionych nakładów następuje na podstawie kosztorysu powykonawczego, zweryfikowanego przez administratora budynku.

§ 27

1. Przy sprzedaży lokali mieszkalnych w domach wielolokalowych, w których dotychczas nie sprzedano żadnego lokalu wysokość ulg, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi:

1) W przypadku jednoczesnego wykupu lokali mieszkalnych obniża się cenę sprzedaży o 90%.

2) Cenę sprzedaży, o której mowa w pkt 1, obniża się o dalsze 50% w przypadku jej jednorazowej zapłaty.

3) W przypadku wykupu pojedynczych lokali mieszkalnych cena sprzedaży podlega obniżeniu o 80% pod warunkiem, że jej zapłata następuje jednorazowo z zastrzeżeniem pkt 5.

4) Przy wykupie pojedynczych lokal mieszkalnych i rozłożeniu spłaty na raty stosuje się ulgę w wysokości 60%.

5) W przypadku jednoczesnego wykupu co najmniej 50% lokali mieszkalnych cena sprzedaży podlega obniżeniu o 90%, pod warunkiem, że jej zapłata następuje jednorazowo.

6) Ulga, o której mowa w pkt 1, nie dotyczy domków jednorodzinnych.

2. Przy sprzedaży lokali mieszkalnych w domach wielolokalowych wybudowanych po dniu 1 stycznia 1997 r. ulga wynosi 20%.

§ 28

Przy sprzedaży lokali mieszkalnych w domach wielolokalowych, w których dotychczas sprzedano przynajmniej 1 lokal mieszkalny, wysokość ulgi wynosi:

1) W przypadku jednoczesnego wykupu pozostałych lokali mieszkalnych obniża się cenę sprzedaży lokali mieszkalnych o 90%.

2) W przypadku wykupu pojedynczych lokali mieszkalnych cena sprzedaży podlega obniżeniu o 80% pod warunkiem, że jej zapłata następuje jednorazowo, z zastrzeżeniem pkt 4.

3) Przy wykupie pojedynczych lokali mieszkalnych i rozłożeniu spłaty na raty stosuje się ulgę w wysokości 60%.

4) W przypadku jednoczesnego wykupu 50% pozostałych lokali mieszkalnych, a cena sprzedaży płatna jest ratalnie, stosuje się ulgę, o której mowa w pkt 3.

5) Przepis pkt 1 ma zastosowanie w przypadku sprzedaży ostatniego lokalu mieszkalnego.

§ 29

1. Zbycie przez nabywcę lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat, licząc od dnia jego nabycia zobowiązuje go do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, na wniosek właściwego organu.

2. Przepis ust. 1 nie dotyczy zbycia na rzecz osoby bliskiej.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-18/6/03 z dnia 27 października 2003 r. stwierdzono nieważność § 29).

§ 30

Obniżki ceny sprzedaży o których mowa w § 27 i § 28 nie obejmują poniesionych przez gminę, w okresie 3 lat poprzedzających datę złożenia wniosku o nabycie lokalu, kosztów remontu w częściach wspólnych budynków, w którym następuje wykup lokali mieszkalnych.

§ 31

Najemcy lub dzierżawcy lokalu użytkowego przyznaje się pierwszeństwo jego nabycia.

§ 32

1. Lokal użytkowy może być przedmiotem sprzedaży na rzecz najemcy lub dzierżawcy, który użytkuje go na podstawie umowy przez okres nie krótszy niż 1 rok.

2. Lokale użytkowe położone w budynkach mieszkalnych można przeznaczyć do sprzedaży pod warunkiem, że w budynku tym sprzedano co najmniej 50% liczby znajdujących się w tym budynku lokali mieszkalnych.