Zasady zbywania i nabywania nieruchomości oraz udzielania bonifikat

§ 3

Nabycie nieruchomości może nastąpić na:

1) tworzenie gminnego zasobu nieruchomości,

2) cele uzasadniające wywłaszczenie na rzecz gminy,

3) cele związane z realizacją zadań własnych gminy,

4) inne cele.

§ 4

Nabycie na cele określone w § 3 może nastąpić w drodze:

1) umowy kupna sprzedaży,

2) umowy zamiany,

3) umowy o nieodpłatnym oddaniu w użytkowanie wieczyste przez administrację rządową lub jednostkę samorządu terytorialnego,

4) umowy darowizny,

5) przyjęcia spadku lub zapisu.

§ 5

1. Zbycie nieruchomości może nastąpić w drodze;

1) umowy kupna sprzedaży,

2) umowy zamiany,

3) umowy o nieodpłatnym oddaniu w użytkowanie wieczyste na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego,

4) darowizny na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego,

5) wniesienia gruntu do spółki prawa handlowego w formie wkładu niepieniężnego (aport),

6) zniesienia współwłasności.

2. Zbycie nieruchomości w trybie, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 i 5, może nastąpić, gdy ich wartość nie przekracza 50.000 EURO.

3. Zamiana nieruchomości między gminą a Skarbem Państwa bez obowiązku dopłaty różnicy wartości może nastąpić, gdy różnica ta nie przekracza 3.000 EURO.

§ 6

Zbycie nieruchomości w trybie bezprzetargowym może nastąpić:

1) na realizację infrastruktury technicznej i na cele publiczne, jeżeli realizowane będą przez podmioty, dla których są celami statutowymi,

2) na rzecz osoby, która dzierżawi nieruchomość na podstawie umowy zawartej na 10 lat, jeżeli nieruchomość została zabudowana na podstawie pozwolenia na budowę,

3) jeżeli jest zbywana na rzecz osoby, której przysługuje pierwszeństwo w jej nabyciu, stosownie do art. 34 ustawy,

4) jeżeli jest zbywana na rzecz osób, o których mowa w § 32 uchwały.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-18/6/03 z dnia 27 października 2003 r. stwierdzono nieważność § 6 ust. 1, 2, 3).

§ 7

Grunty zabudowane lub przeznaczone pod zabudowę mogą być sprzedawane lub oddawane w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-18/6/03 z dnia 27 października 2003 r. stwierdzono nieważność § 7).

§ 8

Przy oddawaniu gruntów w użytkowanie wieczyste pierwsza opłata roczna wynosi:

1) 15% ceny gruntu przeznaczonego na cele mieszkalne oraz na cele, o których mowa art. 68 ust. 1 pkt 1, 2 i 6 ustawy,

2) 25% ceny gruntu przeznaczonego na inne cele.

§ 9

Gminnym jednostkom organizacyjnym sprawującym trwały zarząd nieruchomościami udziela się bonifikaty od opłat z tego tytułu w wysokości 90%, jeżeli nieruchomości są oddane na cele, o których mowa w art. 84 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy.

§ 10

1. Sprzedaż nieruchomości na cele określone w art. 68 ust. 1 pkt 1, 2 i 6 ustawy może nastąpić za cenę obniżoną do 10% ceny określonej stosownie do art. 67 ust. 1 tej ustawy.

2. Opłaty z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste gruntów na cele wskazane w ust. 1 mogą być obniżone o 50%.

3. Oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu następuje wraz ze sprzedażą znajdujących się na niej budynków za cenę, którą można obniżyć do 10% ceny określonej stosownie do art. 67 ust. 1 ustawy.

4. Cena sprzedaży lokali i budynków wpisanych do rejestru zabytków obniżona stosownie do art. 68 ust. 3 ustawy może być obniżona o dalsze 50%, z zastrzeżeniem ust. 5.

5. Obniżki, o której mowa w ust. 3, nie stosuje się do lokali i budynków zbywanych w trybie przetargu oraz najemcom, którym na poczet ceny sprzedaży zalicza się nakłady poniesione na przebudowę lub rozbudowę.

6. Przy oddawaniu w użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami, o których mowa w ust. 3, opłaty za użytkowanie wieczyste ustalone zgodnie z art. 73 ust. 4 ustawy mogą być obniżone o 40%.

7. Sprzedaż nieruchomości na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, będącej użytkownikiem wieczystym, z związku z ustanowieniem na rzecz członków spółdzielni odrębnej własności lokali lub z przeniesieniem na członków spółdzielni własności lokali lub domów jednorodzinnych może nastąpić za cenę obniżoną o 50% określonej stosownie do art. 67 ust. 1 ustawy.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-18/6/03 z dnia 27 października 2003 r. stwierdzono nieważność § 10 ust. 3, 5 i 6).