R o z d z i a ł V

Tryb głosowania

§ 21

1. Głosowanie jest prawomocne tylko w przypadku istnienia quorum.

2. W głosowaniu biorą udział wyłącznie członkowie rady.

§ 22

1. W głosowaniu jawnym radni głosują przez podniesienie ręki.

2. Głosowanie jawne przeprowadza przewodniczący obrad przy pomocy sekretarza obrad, a w razie potrzeby również przy pomocy innych radnych, kolejno zapytując radnych: kto jest “za”, kto “przeciw, kto się “wstrzymałod głosu.

3. Wynik głosowania jawnego ogłasza przewodniczący obrad.

4. Uchwały rady gminy zapadają zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej.

§ 23

1. Głosowanie tajne przeprowadza komisja skrutacyjna wybrana na sesji spośród radnych, która wybiera spośród siebie przewodniczącego.

W głosowaniu tajnym radni głosują za pomocą kart ostemplowanych pieczęcią rady.

2. Komisja skrutacyjna przed przystąpieniem do głosowania objaśnia sposób głosowania i przeprowadza je odczytując kolejno radnych z listy obecności, którzy podchodząc do urny ustawionej na oddzielnym stoliku i przed urną dokonują skreśleń (aktu wyboru).

3. Po przeliczeniu głosów przewodniczący komisji skrutacyjnej odczytuje protokół, podając wyniki głosowania.

4. Karty z oddanymi głosami i protokół z głosowania stanowią załączniki do protokołu z sesji rady.

§ 24

1. Wnioskodawca zobowiązany jest tak sformułować wniosek, aby nie budził on wątpliwości co do jego intencji.

2. Przewodniczący rady przed poddaniem wniosku pod głosowanie precyzuje i ogłasza zebranym proponowaną treść w taki sposób, aby jej redakcja była przejrzysta, a wniosek nie budził wątpliwości co do intencji wnioskodawcy.

3. W pierwszej kolejności przewodniczący poddaje pod głosowanie wniosek najdalej idący, który może wykluczyć potrzebę głosowania nad pozostałymi wnioskami.

4. W przypadku głosowania w sprawie wyborów osób przewodniczący rady przed zamknięciem listy kandydatów, zapytuje każdego z nich, czy zgadza się kandydować i po otrzymaniu odpowiedzi twierdzącej poddaje pod głosowanie zamknięcie listy i zarządza wybory.

§ 25

1. W przypadku podejmowania uchwały zwykłą większością głosów uznaje się, że uchwała została podjęta, jeżeli liczba oddanych głosów “za” jest większa od liczby głosów “przeciw” bez brania do obliczeń głosów “wstrzymujących się”.

2. “Ustawowy skład rady” oznacza w warunkach gminy Stara Kamienica 15 radnych.

3. Stwierdza się, że “bezwzględna większość głosów” oznacza wymóg uzyskania “za” co najmniej o jeden głos więcej od sumy pozostałych ważnie oddanych głosów, to znaczy “przeciw” i “wstrzymujących się”.

4. “Bezwzględna większość ustawowego składu rady” oznacza liczbę całkowitą głosów oddanych za wnioskiem przewyższającą połowę ustawowego składu rady, a zarazem tej połowie najbliższą. Uznaje się, że uchwała została podjęta “bezwzględną większością ustawowego składu rady” jeżeli za jej podjęciem głosowało co najmniej 8 radnych.

5. Podejmowanie uchwały bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej 2/3 ustawowego składu rady oznacza, że w głosowaniu musi uczestniczyć co najmniej 10 radnych i przy obecności tej liczby radnych za podjęciem uchwały oddanych musi zostać nie mniej niż 6 ważnych głosów. Jeżeli w głosowaniu uczestniczy nieparzysta liczba radnych, uchwała zostanie podjęta, jeżeli za jej podjęciem oddano liczbę głosów przewyższających połowę ważnie oddanych głosów (np. przy obecności 13 radnych za podjęciem uchwały winno być oddanych 7 ważnych głosów).

§ 26

1. Uchwały rady powinny być zredagowane w sposób czytelny i zawierać przede wszystkim:

a) datę i tytuł oraz kolejny numer,

b) podstawę prawną,

c) postanowienia merytoryczne,

d) określenie organów odpowiedzialnych za wykonanie uchwały oraz organów sprawujących nadzór nad ich realizacją,

e) termin wejścia w życie uchwały, ewentualny czas jej obowiązywania.

2. W uchwałach podaje się numer sesji (cyframi rzymskimi) kolejny numer uchwały (cyframi arabskimi), rok podjęcia uchwały.

3. Projekty uchwał rady przygotowane przez Wójta opiniują właściwe komisje rady. Opinie komisji są odczytywane na sesji przez przewodniczącego danej komisji.

4. W przypadku zgłoszenia projektu uchwały przez komisję lub grupę radnych Wójt wyraża swoje stanowisko co do projektu uchwały. Swoją opinię do projektu uchwały Wójt przedstawia na sesji.

§ 27

Oryginały uchwał ewidencjonowane są w rejestrze uchwał i przechowywane wraz z protokołami z sesji w biurze rady.

§ 28

1. Wójt przedkłada Wojewodzie uchwały rady w ciągu 7 dni od ich podjęcia.

2. Uchwałę budżetową oraz uchwałę o udzieleniu bądź nie udzieleniu absolutorium Wójtowi, Wójt jest zobowiązany przedłożyć Regionalnej Izbie Obrachunkowej w ciągu 7 dni od daty jej podjęcia.