Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Stara Kamienica

D z i a ł I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1

Załącznik niniejszy, będący integralną częścią uchwały Rady Gminy nr XIII/76/03 z dnia 29 września 2003 r. reguluje zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

§ 2

W skład mieszkaniowego zasobu gminy wchodzą następujące rodzaje lokali:

1) mieszkalne,

2) zamienne,

3) socjalne.

§ 3

1. Wydziela się z zasobu mieszkaniowego gminy lokale socjalne, znajdujące się w budynkach:

– Chromiec nr 19 – lokal nr 1, lokal nr 2, lokal nr 3,

– Stara Kamienica nr 138 – lokal nr 1, lokal nr 5,

– Kromnów nr 47 – lokal nr 1, lokal nr 3,

– Mała Kamienica – lokal nr 4, lokal nr 5.

2. Zabezpiecza się w budżecie środki na adaptację pomieszczeń niemieszkalnych na lokale socjalne.

§ 4

1. Pierwszeństwo wynajęcia lokalu mieszkalnego, wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy mają mieszkańcy tej gminy, którzy znajdują się na liście oczekujących na mieszkanie i są zameldowani na pobyt stały na terenie gminy od co najmniej pięciu lat od dnia złożenia wniosku.

2. W wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych ważnym interesem społecznym, Wójt Gminy może wyrazić zgodę na zawarcie umowy najmu z innymi osobami, niż wymienione w pkt 1.

§ 5

1. Umowa najmu lokalu na czas nieoznaczony może zostać zawarta z osobą, która jednocześnie spełnia kryterium dochodowe określone w § 7 oraz przynajmniej jeden z warunków kwalifikujących wnioskodawcę do poprawy warunków zamieszkiwania określonych w § 9 lub § 10 niniejszych zasad.

2. Umowa najmu lokalu socjalnego może być zawarta z osobą, która jednocześnie spełnia kryterium dochodowe określone w § 8 niniejszych zasad i nie ma tytułu prawnego do lokalu, a także z osobą, która uzyskała prawo do lokalu socjalnego w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu.

§ 6

Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na czas oznaczony.

D z i a ł II

WYSOKOŚĆ DOCHODU GOSPODARSTWA DOMO-WEGO UZASADNIAJĄCA ODDANIE W NAJEM LOKALU NA CZAS NIEOZNACZONY I LOKALU SOCJALNEGO

§ 7

Wysokość dochodu na osobę w gospodarstwie domowym, uzasadniającą oddanie w najem lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony, określa się jako wysokość wyższą niż 90% najniższej emerytury, lecz nieprzekraczającą 120% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym, lub wyższą niż 50% najniższej emerytury lecz nieprzekraczającą 90% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.

§ 8

Wysokość dochodu na osobę w gospodarstwie domowym, uzasadniającą oddanie w najem lokalu socjalnego, określa się jako wysokość nieprzekraczającą 90% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym. Wysokość najniższej emerytury wynosi na dzień podjęcia uchwały 552,63 zł.

D z i a ł III

WARUNKI ZAMIESZKIWANIA ORAZ INNE WARUNKI SPOŁECZNE KWALIFIKUJĄCE DO POPRAWY WARUNKÓW ZAMIESZKANIA

§ 9

Określa się następujące warunki zamieszkiwania, które kwalifikują wnioskodawcę do ich poprawy:

a) brak tytułu prawnego do lokalu,

b) współużywalność pomieszczeń kuchennych i sanitarnych,

c) powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego poniżej 5 m2,

d) wyposażenie lokalu w urządzenia techniczne oraz ich stan,

e) ogólnie niezadowalający stan techniczny budynku, w którym znajduje się lokal.

§ 10

Określa się następujące warunki socjalne, które kwalifikują wnioskodawcę do ich poprawy:

1. Udokumentowana utrata możliwości korzystania z mieszkania.

2. Osiągnięcie pełnoletności w placówkach opiekuńczo-wychowawczych lub w rodzinie zastępczej, jeżeli wniosek o zawarcie umowy najmu został złożony nie później niż w terminie dwóch lat od uzyskania pełnoletności, a w przypadku osób, które przebywały w ww. placówkach jeszcze po uzyskaniu pełnoletności – nie później niż w terminie dwóch lat od opuszczenia tych placówek.

3. Inne niż określone w ust. 2 przypadki zagrożenia bezdomnością.

4. Dysfunkcja w rodzinie, potwierdzona przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

D z i a ł IV

KRYTERIA WYBORU OSÓB KTÓRYM PRZYSŁUGUJE PIERWSZEŃSTWO ZAWARCIA UMOWY NAJMU NA CZAS NIEOZNACZONY I LOKALU SOCJALNEGO

§ 11

1. Umowa najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony powinna być zawarta z osobą:

a) umieszczoną na liście oczekujących na przydział lokalu mieszkalnego,

b) uprawnioną do lokalu zamiennego na podstawie ustawy lub wyroku sądowego,

c) która uzyskała pozwolenie, w trybie odrębnych przepisów, na adaptację pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkaniowe w budynkach stanowiących mieszkaniowy zasób gminy,

d) która została pozbawiona mieszkania z powodu klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru,

e) która w orzeczeniu sądowym została uprawniona do otrzymania lokalu socjalnego,

2. O pierwszeństwie przyznania lokalu decyduje Komisja Socjalno-Mieszkaniowa Rady Gminy. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-6/28/03 z dnia 15 października 2003 r. stwierdzono nieważność § 11 pkt 2).

D z i a ł V

WARUNKI DOKONYWANIA ZAMIANY LOKALI WCHODZĄCYCH W SKŁAD ZASOBU GMINY ORAZ ZAMIANY POMIĘDZY LOKATORAMI LOKALI NALEŻĄCYCH DO TEGO ZASOBU A OSOBAMI ZAJMUJĄCYMI LOKALE W INNYCH ZASOBACH

§ 12

1. Warunkiem dokonania zamiany lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy jest pisemna zgoda właściciela tych lokali.

2. Warunkiem dokonania zamiany lokali pomiędzy lokatorami lokali należących do tego zasobu, a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach jest zgoda właścicieli obydwu zamienianych lokali.

3. Gmina może ponadto odmówić wyrażenia zgody na dokonanie zamiany pomiędzy lokatorami lokali należących do mieszkaniowego zasobu gminy, a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach, jeżeli zamiana jest sprzeczna z interesem gminy.

D z i a ł VI

TRYB ROZPATRYWANIA I ZAŁATWIANIA WNIOSKÓW O NAJEM LOKALI, ZAWIERANYCH NA CZAS NIEOZNACZONY I O NAJEM LOKALI SOCJALNYCH ORAZ SPOSÓB PODDANIA TYCH SPRAW KONTROLI SPOŁECZNEJ

§ 13

1. Wnioski o zawarcie umów najmu lokali mieszkalnych na czas nieoznaczony i lokali socjalnych, których rozpatrzenie ma nastąpić w danym roku kalendarzowym, należy składać w Urzędzie Gminy.

2. Wnioski są rozpatrywane co najmniej raz na trzy miesiące na posiedzeniach Komisji Socjalno-Mieszkaniowej Rady Gminy.

D z i a ł VII

ZASADY POSTĘPOWANIA W STOSUNKU DO OSÓB, KTÓRE POZOSTAŁY W LOKALU OPUSZCZONYM PRZEZ LOKATORA LUB W LOKALU, W KTÓREGO NAJEM NIE WSTĄPIŁY PO ŚMIERCI LOKATORA

§ 14

1. Gmina nie zawiera umów z osobami, które pozostały w lokalu opuszczonym przez lokatora lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci lokatora, poza przypadkami wymienionymi w ustawie o ochronie praw lokatorów.

2. Osoby, o których mowa w ust. 1, wzywa się do dobrowolnego opuszczenia lokalu w wyznaczonym terminie.

3. W przypadku, gdy w wyznaczonym terminie lokal nie zostanie opuszczony i opróżniony, sprawa może zostać skierowana na drogę postępowania sądowego z pozwem o eksmisję.

D z i a ł VIII

KRYTERIA ODDAWANIA W NAJEM LOKALI O POWIERZCHNI UŻYTKOWEJ PRZEKRACZAJĄCEJ 80 m2

§ 15

Lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej, przekraczającej 80 m2 oddaje się w najem osobom, które wygrały przetarg na stawkę czynszu na te lokale. Wysokość czynszu nie może być mniejsza niż 200% stawki czynszu obowiązującego na terenie gminy.