2886

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W ŚWIDNICY

z dnia 29 sierpnia 2003 r.

w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą dla przedsiębiorców na terenie Gminy Miasto Świdnica

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 z późn. zm.) Rada Miejska w Świdnicy uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Ustanawia się zwolnienia w podatku od nieruchomości dla gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, stanowiących własność lub będących w użytkowaniu wieczystym przedsiębiorców podejmujących działalność nieuciążliwą dla środowiska w zakresie produkcji i usług, z wyłączeniem handlu.

§ 2

Dla potrzeb niniejszej uchwały wprowadza się określenia:

1. “Świdnickiej Strefy Inwestycyjnej” rozumianej jako obszar ograniczony ulicami: Przemysłowa – Kopernika – granica administracyjna Gminy Miasto Świdnica oraz Przemysłowa – Inżynierska do granicy terenu stanowiącego własność Gminy Miasto Świdnica oraz położonych przy ulicy Towarowej.

2. “Strefy centralnej”, która przebiega wzdłuż zewnętrznej wobec starego miasta linii zabudowy: ul. Wrocławskiej – pl. Wolności – ul. Garbarskiej – ul. Stanisława Wyspiańskiego – pl. Wojska Polskiego – al. Niepodległości – pl. Grunwaldzkiego – ul. Stefana Żeromskiego – ul. Księcia Bolka Świdnickiego – ul. Saperów – ul. Wrocławskiej.

3. Działalności gastronomicznej lub turystycznej rozumianej jako prowadzenie restauracji, kawiarni, pubu, punktu gastronomicznego, punktu informacyjnego, biura podróży, hotelu.

R o z d z i a ł II

Zwolnienia dla przedsiębiorców uruchamiających i prowadzących działalność gospodarczą na obszarze “Świdnickiej Strefy Inwestycyjnej”

§ 3

Zwalnia się z podatku w wysokości 50% w okresie realizacji inwestycji nowo nabyte grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorców podejmujących działalność mającą na celu utworzenie nowych miejsc pracy, jednak w okresie nie dłuższym niż 2 lata licząc od daty uprawomocnienia się pozwolenia na budowę.

§ 4

1. Zwalnia się z podatku do 10 lat grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których własność lub użytkowanie wieczyste zostały nabyte przez przedsiębiorców podejmujących działalność w zakresie produkcji i usług.

2. Okres zwolnienia z podatku po uruchomieniu działalności uzależniony jest od ilości osób zatrudnionych w wymiarze pełnego etatu i wynosi:

a) 3 lata – w przypadku zatrudnienia od 5 – 20 osób,

b) 5 lat – w przypadku zatrudnienia od 21 – 50 osób,

c) 10 lat – w przypadku zatrudnienia powyżej 50 osób.

3. Minimalny stan zatrudnienia musi być utrzymany przez okres zwolnienia.

4. W przypadku zmiany wysokości zatrudnienia w okresie zwolnienia z podatku w ilości zatrudnionych większej niż granica kolejnych progów określonych w ust. 2, zwolnienie przysługuje przez okres określony nową kategorią pomniejszony o czas trwania dotychczasowego zwolnienia z tego tytułu.

5. Okres zwolnienia z podatku liczy się od daty złożenia wniosku o zwolnienie, udokumentowanego dowodami świadczącymi o spełnieniu warunków, o których mowa w ust 1 i 2. Jeżeli nie zostaną spełnione warunki określone w ust. 1 i 2, podatek staje się natychmiast wymagalny wraz z odsetkami za zwłokę pobieranymi od zaległości podatkowych liczonymi od ustawowych terminów płatności podatku.

§ 5

Zwalnia się z podatku od nieruchomości przez okres 10 lat grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, nabyte na własność przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, pod warunkiem zatrudnienia minimum 20 osób w wymiarze pełnego etatu i poniesienia nakładów inwestycyjnych powyżej 2 milionów euro.

R o z d z i a ł III

Zwolnienia dla przedsiębiorców podejmujących działalność gospodarczą na terenie Gminy Miasto Świdnicawyłączeniem “Świdnickiej Strefy Inwestycyjnej”

§ 6

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości do 10 lat grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których własność lub użytkowanie wieczyste zostaną nabyte przez przedsiębiorców podejmujących działalność gospodarczą, jeżeli spełniają przynajmniej jeden z następujących warunków:

a) grunt został nabyty w celu wybudowania i uruchomienia na nim zakładu produkcyjnego lub usługowego,

b) nieużytkowany obiekt budowlany nabyty został w celu uruchomienia w nim zakładu produkcyjnego lub usługowego,

c) grunty, budynki i budowle stanowiące przedsiębiorstwo lub jego część, w stosunku do którego ogłoszono upadłość lub podjęto decyzję o jego likwidacji były przejęte w leasing z opcją sprzedaży.

2. Okres zwolnienia z podatku od nieruchomości po uruchomieniu działalności uzależniony jest od liczby osób zatrudnionych w wymiarze pełnego etatu i wynosi:

a) 2 lata – w przypadku zatrudnienia od 2 – 5 osób,

b) 4 lata – w przypadku zatrudnienia od 6 – 20 osób,

c) 6 lat – w przypadku zatrudnienia od 21 – 50 osób,

d) 8 lat – w przypadku zatrudnienia od 51 – 100 osób,

e) 10 lat – w przypadku zatrudnienia powyżej 100 osób.

3. Minimalny stan zatrudnienia określony w ust. 2 musi być utrzymany przez okres zwolnienia.

4. W przypadku zmiany wysokości zatrudnienia w okresie zwolnienia z podatku w ilości zatrudnionych większej niż granica kolejnego progu określonego w ust. 2, zwolnienie przysługuje przez okres określony nową kategorią pomniejszony o czas trwania dotychczasowej ulgi z tego tytułu.

5. Okres zwolnienia z podatku liczy się od daty złożenia wniosku o zwolnienie, udokumentowanego dowodami świadczącymi o spełnieniu warunków, o których mowa w ust. 1 – 3.

6. Jeżeli nie zostaną spełnione warunki określone w ust. 1 – 3, podatek staje się natychmiast wymagalny wraz z odsetkami w wysokości odsetek za zwłokę pobieranymi od zaległości podatkowych liczonymi od ustawowych terminów płatności podatku.

§ 7

Zwalnia się z podatku od nieruchomości nowo nabyte grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorców podejmujących działalność mającą na celu utworzenie nowych miejsc pracy:

a) w wysokości 50% podatku w okresie realizacji inwestycji, jednak w okresie nie dłuższym niż dwa lata licząc od daty uprawomocnienia się pozwolenia na budowę,

b) przez okres 10 lat pod warunkiem zatrudnienia minimum 40 osób na pełen etat i poniesienia przez przedsiębiorcę nakładów o równowartości co najmniej 2 milionów euro.

§ 8

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości na okres 2 lat:

a) część gruntów, budynków i budowli przeznaczonych na uruchomienie działalności gastronomicznej lub turystycznej w strefie centralnej pod warunkiem zatrudnienia na pełen etat co najmniej 1 osoby,

b) wynajęty lokal na prowadzenie działalności gastronomicznej lub turystycznej w strefie centralnej.

2. Minimalny stan zatrudnienia określony w ust. 1 pkt a musi być utrzymany przez okres zwolnienia.

3. Okres zwolnienia od podatku liczy się od daty złożenia wniosku o zwolnienie, udokumentowanego dowodami świadczącymi o spełnieniu warunków, o których mowa w ust. 1. Jeżeli nie zostaną spełnione warunki określone w ust. 1, podatek staje się natychmiast wymagalny wraz z odsetkami za zwłokę pobieranymi od zaległości podatkowych liczonymi od ustawowych terminów płatności podatku.

R o z d z i a ł IV

Zwolnienia dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Gminy Miasto Świdnicawyłączeniem “Świdnickiej Strefy Inwestycyjnej”

§ 9

1. Zwalnia się z podatku grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, stanowiące własność lub będące w użytkowaniu wieczystym przedsiębiorców, którzy zatrudniają młodocianych w wymiarze pełnego etatu w celu przygotowania zawodowego oraz absolwentów w wysokości:

a) 5% od 1 zatrudnionego dla małych przedsiębiorców,

b) 3% od 1 zatrudnionego dla średnich przedsiębiorców,

c) 1% od 1 zatrudnionego dla innych przedsiębiorców.

2. Łączna kwota zwolnienia opisanego w ust. 1 nie może przekroczyć 50% kwoty podatku.

3. Zwolnienia w podatku, o których mowa w ust. 1, stosuje się po udokumentowaniu faktu zatrudnienia oraz nauki.

§ 10

1. Zwalnia się z podatku grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, stanowiące własność lub będące w użytkowaniu wieczystym przedsiębiorców, na okres 1 roku w wysokości:

a) 80% kwoty stanowiącej iloczyn liczby nowo zatrudnionych oraz kwoty zwiększonych wydatków poniesionych w tym czasie przez pracodawcę na obowiązkowe składki na fundusze: emerytalny, rentowy, wypadkowy, gwarantowanych świadczeń pracowniczych, pracy w części przypadającej na pracodawcę licząc od najniższego obowiązującego wynagrodzenia, w przypadku zwiększenia zatrudnienia na 1 rok.

b) 90% kwoty określonej w pkt a), w przypadku zwiększenia zatrudnienia na 2 lata.

c) 100% kwoty określonej w pkt a), w przypadku zwiększenia zatrudnienia na 3 lata.

2. Zwolnienia, o których mowa w ust. 1, stosuje się pod warunkiem zatrudnienia na pełen etat i po uprzednim udokumentowaniu faktu zatrudnienia danej ilości osób na czas określony w ust. 1 pkt a, b, c.

3. Zwolnienia, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą:

a) zatrudnienia młodocianych w celu praktycznej nauki zawodu,

b) przedsiębiorców, którzy zalegają z zapłatą zobowiązań wobec budżetu Gminy Miasto Świdnica,

c) przedsiębiorców, u których zatrudnienie lub wzrost zatrudnienia wynika z faktu zatrudnienia pracowników interwencyjnych lub bezrobotnych zatrudnionych do robót publicznych.

4. W przypadku niespełnienia warunków określonych w ust. 1 podatek staje się natychmiast wymagalny wraz z odsetkami za zwłokę pobieranymi od zaległości podatkowych liczonymi od ustawowych terminów płatności podatku.

5. Zwolnienie przysługuje do wysokości należnego podatku.

§ 11

1. Zwalnia się z podatku na okres 10 lat grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, stanowiące własność lub użytkowanie wieczyste przedsiębiorców, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki:

a) nakłady inwestycyjne były poniesione na środki produkcyjne i inne środki trwałe bezpośrednio służące działalności wytwórczej i produkcyjnej, w okresie do roku przed datą złożenia wniosku o zwolnienie,

b) przedsiębiorca utrzyma przez okres zwolnienia z podatku zatrudnienie na poziomie z ostatnich 12 miesięcy.

2. Warunkiem uzyskania zwolnienia określonego w ust. 1 jest poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości równowartości co najmniej 2 milionów euro.

3. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 ustanawia się, począwszy od roku, w którym przedsiębiorca poniósł nakłady w wysokości określonej w ust. 2 i złożył wniosek o zwolnienie na podstawie niniejszej uchwały.

4. Zwolnienie o którym mowa w ust. 1 przysługuje do wysokości 5% nakładów inwestycyjnych określonych w ust. 1, lecz nie więcej, niż do wysokości należnego podatku.

5. Jeżeli przedsiębiorca naruszył warunki zwolnienia, kwota zwolnienia podlega zapłacie wraz z odsetkami za zwłokę pobieranymi od zaległości podatkowych, liczonymi od ustawowych terminów płatności tego podatku za poszczególne lata.

R o z d z i a ł V

Postanowienia końcowe

§ 12

Zwolnienia, o których mowa w niniejszej uchwale są pomocą publiczną, a jej udzielenie następuje z uwzględnieniem przepisów ustawy o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców oraz wydanych na jej podstawie rozporządzeń.

§ 13

1. Na początku każdego roku podatkowego przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia jest zobowiązany przedłożyć informacje dotyczące:

a) wielkości poniesionych nakładów inwestycyjnych,

b) poziomu zatrudnienia,

c) kosztów zatrudnienia pracowników,

d) wielkości oraz przeznaczenia pomocy publicznej uzyskanej przez przedsiębiorcę w ciągu trzech kolejnych lat.

2. W przypadku niespełniania warunków uprawniających do zwolnienia, przedsiębiorca jest zobowiązany powiadomić pisemnie Urząd w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności powodujących utratę prawa do zwolnienia.

3. Przedsiębiorca, o którym mowa w ust. 2, traci prawo do zwolnienia od pierwszego dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.

4. Przedsiębiorca, który nie dopełnił obowiązku określonego w ust. 2, traci prawo do zwolnienia od początku roku podatkowego, w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.

5. Przedsiębiorca, który wprowadził w błąd Urząd Miejski co do spełnienia warunków uprawniających do uzyskania zwolnienia, traci prawo do zwolnienia za cały okres przez jaki korzystał ze zwolnienia.

6. Przedsiębiorcy, o których mowa w ust. 4 i 5, są zobowiązani do zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami.

§ 14

W przypadku, gdy wnioski o zastosowanie zwolnień w podatku od nieruchomości zostały złożone przez przedsiębiorców w okresie od 1 stycznia 2003 r. do dnia wejścia w życie niniejszej uchwały, o ile spełniały wymogi formalno-prawne, to zwolnienia przyznawane będą według przepisów niniejszej uchwały.

§ 15

Traci moc uchwała Rady Miejskiej w Świdnicy:

1. Nr XLII/510/03 z dnia 20 września 2002 r. w sprawie ulg dla przedsiębiorców prowadzących i uruchamiających działalność w zakresie produkcji i usług mających na celu utworzenie nowych miejsc pracy w Gminie Miasto Świdnica.

2. Nr XLII/511/03 z dnia 20 września 2002 r. w sprawie ulg i zwolnień w podatku od nieruchomości gruntów dla przedsiębiorców podejmujących działalność produkcyjną i usługową na obszarze “Świdnickiej Strefy Inwestycyjnej”.

§ 16

1. Upoważnia się Prezydenta Miasta do opracowania programu udzielania pomocy regionalnej, uwzględniającego warunki udzielania pomocy przewidziane w niniejszej uchwale oraz w przepisach o pomocy publicznej.

2. Pomoc udzielana na podstawie uchwały zgodnie z warunkami określonymi w programie, o którym mowa w ust. 1, nie podlega opiniowaniu w trybie art. 25 ustawy o pomocy publicznej.

§ 17

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

PRZEWODNICZĄCY RADY

MICHAŁ OSSOWSKI