2875

UCHWAŁA RADY GMINY ŚWIDNICA

z dnia 7 sierpnia 2003 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w obrębie wsi Burkatów, gmina Świdnica

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.
o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 1999 roku Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) w związku
z art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717) oraz w związku
z uchwałą nr VI/63/2003 Rady Gminy Świdnica z dnia 27 marca 2003 r.
w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, Rada Gminy Świdnica uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru, położonego w obrębie wsi Burkatów, gmina Świdnica. Obszar ten przeznacza się pod zabudowę mieszkaniową, jednorodzinną. Ustalenia planu zawarte są w treści niniejszej uchwały oraz na rysunku planu w skali 1:1000, stanowiącym załącznik nr 1 do uchwały. Rysunek planu obowiązuje w zakresie ustalonym legendą.

§ 2

Przedmiotem planu są następujące ustalenia:

1. Przeznaczenie terenu oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych sposobach zagospodarowania.

2. Lokalne warunki i zasady kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu.

3. Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji.

4. Szczególne warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi.

§ 3

W obszarze objętym planem obowiązują następujące ustalenia:

1. Przeznaczenie terenu

– MN – teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

2. Lokalne warunki i zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu:

– Na terenie oznaczonym symbolem MN ustala się zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, wolno

stojącą, na terenie działki możliwa jest realizacja urządzeń sportowo-rekreacyjnych oraz zabudowy gospodarczej związanej funkcjonalnie z podstawowym przeznaczeniem terenu (np. garaż).

– Wysokość projektowanej zabudowy mieszkaniowej nie może przekraczać dwóch kondygnacji. Obowiązuje dach stromy z użytkowym poddaszem, zalecane pokrycie dachu ceramiczne, niedopuszczalne jest stosowanie dachu o połaciach mijających się na wysokości kalenicy oraz o asymetrycznym nachyleniu połaci.

– Ustala się nieprzekraczalną linię zabudowy w odległości 8,0 m od linii rozgraniczającej istniejącej drogi dojazdowej zgodnie z rysunkiem planu.

– Projektowana zabudowa musi swoim charakterem nawiązywać do uwarunkowań kulturowych regionu, nie może stwarzać dysonansu z otoczeniem i winna szanować środowisko naturalne.

– Zaleca się stosowanie architektury inspirowanej charakterem zabudowy regionalnej lub dobrej klasy architektury współczesnej.

– Projekt zagospodarowania działki musi uwzględniać relacje z zabudową i urządzeniem działek sąsiednich, w szczególności: charakter zabudowy i kolorystykę elewacji a także ogrodzeniem frontu działek.

– Zakazuje się zastosowania jako materiałów wykończeniowych plastykowych listew elewacyjnych typu “siding”, blachy falistej i trapezowej.

3. Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji.

– zaopatrzenie w wodę z sieci wodociągowej,

– odprowadzanie ścieków do sieci kanalizacji sanitarnej, (w okresie przejściowym możliwa jest realizacja przydomowej oczyszczalni ścieków),

– zaopatrzenie w energię elektryczną z istniejącej sieci elektroenergetycznej, po jej rozbudowie,

– zaopatrzenie w gaz z istniejącej sieci gazowej,

– obsługę komunikacyjną obszaru ustala się istniejącą drogą dojazdową (KD), przebiegającą poza granicami obszaru objętego planem,

– w zagospodarowaniu działki budowanej należy zapewnić odpowiednią liczbę miejsc parkingowych dla samochodów użytkowników stałych i przebywających czasowo.

4. Szczególne warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi:

– obowiązuje stosowanie dla celów grzewczych przyjaznych dla środowiska nośników energii (gaz, olej, energia elektryczna),

– usuwanie odpadów komunalnych odbywać się będzie w systemie gospodarki komunalnej,

– nawierzchnie dojazdów i miejsc parkingowych należy zabezpieczyć przed przenikaniem do gruntu i wód powierzchniowych zanieczyszczeń ropopochodnych i innych substancji chemicznych,

– odprowadzanie wód opadowych, po wstępnym oczyszczeniu, do istniejących cieków wodnych na warunkach określonych przez ich zarządcę,

– należy zachować istniejący starodrzew.

§ 4

W odniesieniu do terenu określonego w § 1 traci moc obowiązującą miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego Gminy Świdnica, zatwierdzony uchwałą nr V/34/90 Rady Gminy Świdnica z dnia 24 października 1990 roku.

§ 5

Ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości z tytułu uchwalenia planu, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, w wysokości 30%.

§ 6

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Świdnica.

§ 7

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

WIESŁAW MALISZ

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Świdnica z dnia 7 sierpnia 2003 r. (poz. 2875)