2870

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W PIEŃSKU

z dnia 29 września 2003 r.

w sprawie zasad i trybu umarzania wierzytelności z tytułu należności
pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja
podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz
wskazania organów do tego uprawnionych

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.
o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art. 34a ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych
(t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148) Rada Miejska uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwała określa, szczegółowe zasady i tryb umarzania wierzytelności z tytułu należności pieniężnych do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazania organu do tego uprawnionego, przypadających gminnym jednostkom budżetowym, gospodarstwu pomocniczemu, od osób fizycznych, prawnych i jednostek nieposiadających osobowości prawnej.

§ 2

1. Wierzytelność z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się ustawy – Ordynacja podatkowa, mogą być umarzane w stosunku do dłużników będących osobami fizycznymi, prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, jeżeli:

1) w wyniku postępowania egzekucyjnego lub na podstawie innych okoliczności lub dokumentów stwierdzono, ze dłużnik nie posiada majątku, z którego można dochodzić należności;

2) jest oczywiste, że w postępowaniu egzekucyjnym dotyczącym wierzytelności nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne lub postępowanie egzekucyjne lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;

3) wierzytelność stanowi odsetki za opóźnienie w kwocie nieprzekraczającej 2% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego przez Prezesa Rady Ministrów w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski”;

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-16/41/03 z dnia 20 października 2003 r. stwierdzono nieważność § 2 ust. 1 pkt 3 w części obejmującej zwrot “ustalonego przez Prezesa Rady Ministrów w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski”);

4) nie można ustalić osoby dłużnika;

5) dłużnik – osoba prawna został wykreślony z rejestru przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi na osoby trzecie z mocy;

6) sąd umorzył postępowanie upadłościowe lub oddalił wniosek o ogłoszeniu upadłości z przyczyn określonych w art. 13 oraz 218 § 1 pkt 1 prawa upadłościowego;

7) ściągnięcie wierzytelności zagraża ważnym interesom dłużnika, w szczególności jego egzystencji lub egzekucji osób pozostających na jego utrzymaniu;

8) roszczenie dotyczy odsetek, a dłużnik należność główną uregulował w całości i wykazał, że jego sytuacja bytowa jest na tyle trudna, że spłata odsetek nie może odbyć się bez znaczącego uszczerbku dla niego i jego rodziny;

9) dłużnik – osoba fizyczna zmarł nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił ruchomości niepodlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty stanowiącej 3-krotoność przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzednim.

2. Umorzenie następuje na wniosek dłużnika, a w przypadku określonych w ust. 1 pkt 2, 3, 4 oraz 9 również z urzędu.

3. Umorzenie wierzytelności, za które odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą wobec wszystkich dłużników.

4. Jeżeli umorzenie dotyczy tylko części wierzytelności, należy równocześnie określić termin zapłaty pozostałej do uregulowania wierzytelności. Umorzenie może nastąpić po wpłaceniu przez dłużnika zadeklarowanej kwoty.

§ 3

1. W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, wierzytelność może zostać – wyłącznie na pisemny wniosek dłużnika – rozłożona na raty lub termin jej spłaty może zostać odroczony. Pod uwagę bierze się możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes wierzyciela.

2. Odroczenie terminu zapłaty wierzytelności może nastąpić na okres od 1 roku, zaś okres spłaty wierzytelności rozłożonej na raty nie może być dłuższy niż 36 miesięcy.

3. Gdy od należności, która ma podlegać rozłożeniu na raty przysługują odsetki za opóźnienie, rozłożenie na raty uzależnić od uprzedniego uiszczenia przez dłużnika odsetek należnych do dnia rozłożenia należności głównej na raty.

4. Od należności, której termin zapłaty odroczono, lub, którą rozłożono na taty, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od wydania decyzji lub podpisania umowy do upływu terminu zapłaty określonego w decyzji lub umowie.

5. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości rat ustalonych w decyzji lub umowie, pozostała do spłacenia należność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

6. Decyzja o umorzeniu ulg w spłacaniu należności może być cofnięta a umowa rozwiązana, jeżeli wyjdzie na jaw, że dowody, na podstawie, których należności umorzono lub udzielono ulg w jej spłacaniu, okazały się fałszywe albo, że dłużnik wprowadził ten organ w błąd, co do okoliczności, które stanowiły podstawę wydania decyzji lub zawarcia umowy.

§ 4

Warunkiem uzyskania ulgi o której mowa w § 1 jest:

1) bieżące regulowanie należności głównych;

2) przedłożenie dokumentów określających sytuację materialną i dochodową wg wzorów stanowiących załącznik nr 2 do uchwały;

3) podpisanie stosownej umowy ugody, wg wzorów stanowiących załącznik nr 1 do uchwały.

§ 5

1. Umorzenie należności głównej skutkuje umorzeniem należności ubocznych.

2. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności głównej, to w takim samym stopniu podlegają umorzeniu należności uboczne.

3. Organ właściwy do umarzania należności głównej jest również właściwy do należności ubocznych.

§ 6

1. Umorzenie wierzytelności przewidziane w § 2 ust. 1 pkt 3, 7 i 8 niniejszej uchwały oraz odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie płatności na raty stosowane wobec przedsiębiorców jest pomocą publiczną w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorstw (Dz. U. z 2002 r. Nr 141, poz. 1177).

2. Udzielenie pomocy publicznej przedsiębiorcom w trybie niniejszej uchwały odbywa się zgodnie z warunkami dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. z 2002 r. Nr 141, poz. 1177).

§ 7

1. Umorzenie wierzytelności w całości lub w części, rozłożenia jej na raty albo odroczenia terminu zapłaty dokonuje:

1) kierownik jednostki organizacyjnej, zakładu budżetowego – jeżeli wartość wierzytelności nie przekracza 2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego przez Prezesa Rady Ministrów w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski”;

2) Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk – jeżeli wartość umorzonej kwoty jest wyższa niż 2-krotność kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego przez Prezesa Rady Ministrów w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski”.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-16/41/03 z dnia 20 października 2003 r. stwierdzono nieważność § 7 ust. 1 pkt 1 i 2 w części obejmującej zwrot “ustalonego przez Prezesa Rady Ministrów w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski”).

2. Przez wartość wierzytelności, o której mowa w ust. 1 rozumie się należność główną.

§ 8

1. Umorzenie należności oraz odroczenie terminu spłaty całości lub części należności albo rozłożenie na raty następuje:

1) w odniesieniu do wierzytelności o charakterze administracyjno-prawnym w drodze decyzji.

2) w odniesieniu do wierzytelności wynikających ze stosunków cywilnoprawnych w drodze umowy-ugody.

§ 9

Zobowiązuje się Burmistrza Miasta i Gminy do składania Radzie Miejskiej sprawozdań o dokonanych umorzeniach wierzytelności i udzielonych ulgach w spłacie należności dwukrotnie w ciągu roku do 30 sierpnia za I półrocze i do końca lutego za II półrocze roku minionego wg wzoru stanowiącego załącznik do nr 3 do uchwały.

§ 10

Traci moc uchwała nr VIII/87/99 Rady Miasta i Gminy w Pieńsku z dnia 15 czerwca 1999 roku w sprawie zasad i trybu umarzania, odraczania i rozkładania na raty należności gminnych jednostek organizacyjnych.

§ 11

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy w Pieńsku.

§ 12

Uchwała wchodzi w życie po upływie czternastu dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ

MAREK MARENDZIAK

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Pieńsku z dnia 29 września 2003 r. (poz. 2870)

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Miejskiej w Pieńsku z dnia 29 września 2003 r. (poz. 2870)

Załącznik nr 3 do uchwały Rady Miejskiej w Pieńsku z dnia 29 września 2003 r. (poz. 2870)