§ 11
ZASADY OBSŁUGI W ZAKRESIE INFRASTRUKTURY TECHNICZNEJ
1. Jako elementy infrastruktury technicznej obszaru w granicach miejscowego planu ustala się istniejące i projektowane obiekty, urządzenia, sieci nadziemne i podziemne wraz z urządzeniami towarzyszącymi, służące zaopatrzeniu w: energię elektryczną, wodę, gaz przewodowy, przyłącza teletechniczne oraz odprowadzenie ścieków bytowych, opadowych i technologicznych oraz usuwania odpadów.
2. Istniejące obiekty, sieci i urządzenia techniczne oraz urządzenia towarzyszące mogą podlegać wymianie, rozbudowie i przebudowie pod warunkiem utrzymania bez zmian swego podstawowego przeznaczenia.
3. Dopuszcza się zmianę standardów technicznych bądź technologii urządzeń pod warunkiem eliminacji ich negatywnego oddziaływania na tereny sąsiadujące i środowisko.
4. Ustala się następujące zasady zaopatrzenia w wodę dla celów pitnych, gospodarczych i technologicznych:
4.1. Źródłem zaopatrzenia w wodę jest komunalny zakład wodociągowy tj.: miejskie ujęcia wody wraz z istniejącym układem przepompowni, magistrali i sieci wodociągowych.
4.2. Projektowane sieci wodociągowe winny być prowadzone w liniach rozgraniczających ulic, zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi, z uwzględnieniem warunków dostępności wody dla celów przeciwpożarowych.
5. Ustala się następujące zasady odprowadzania komunalnych ścieków bytowych i ścieków technologicznych:
5.1. Odbiornikiem ścieków z terenów położonych w granicach miejscowego planu jest komunalna, biologiczno-mechaniczna oczyszczalnia ścieków, usytuowana w północnej części miasta Kłodzka; w obrębie dzielnicy Ustronie.
5.2. Ścieki do istniejącej miejskiej oczyszczalni należy odprowadzać przy udziale istniejących kolektorów przesyłowych i sieci kanalizacyjnej oraz projektowanych odcinków tej sieci.
5.3. Ustala się zasadę prowadzenia projektowanej sieci w liniach rozgraniczających istniejących i projektowanych ulic, zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.
5.4. Ustala się możliwość odprowadzania ścieków technologicznych do kanalizacji sanitarnej, pod warunkiem wcześniejszego doprowadzenia ich składu do parametrów ścieków bytowych.
5.5. Obowiązuje bezwzględny zakaz odprowadzania nieoczyszczonych ścieków bezpośrednio do gleby, ziemi, rowów melioracyjnych bądź cieków naturalnych.
5.6. Dla terenów zabudowanych, położonych po zachodniej stronie ul. Piłsudskiego; w obrębie jednostki strukturalnej “E” do czasu realizacji kanalizacji sanitarnej, dopuszcza się rozwiązania indywidualne.
Zaleca się realizację przydomowych oczyszczalni ścieków bytowych, lokalizowanych zgodnie z wymogami obowiązujących przepisów szczególnych.
6. Ustala się następujące zasady odprowadzania ścieków opadowych:
6.1. Istniejące odcinki kanalizacji deszczowej należy przedłużyć realizując nowe odcinki sieci.
6.2. Ustala się zasadę prowadzenia projektowanej sieci kanalizacji deszczowej w liniach rozgraniczających istniejących i projektowanych ulic, a także przez tereny o innym przeznaczeniu, w sposób niepowodujący kolizji z podstawowym przeznaczeniem terenu. Projektowana sieć winna być realizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.
6.3. Dopuszcza się odprowadzanie ścieków opadowych do rowów melioracyjnych i cieków naturalnych, pod warunkiem ich uprzedniego oczyszczenia w końcowych odcinkach przy udziale zrealizowanych odstojników, piaskowników bądź seperatorów.
6.4. Dopuszcza się możliwość odprowadzania ścieków opadowych z terenów działalności produkcyjnej i drobnej wytwórczości do kanalizacji deszczowej pod warunkiem podczyszczenia ich na miejscu; doprowadzając do parametrów zwykłych ścieków opadowych.
7. W zakresie odwodnienia wgłębnego terenu obowiązuje nakaz renowacji i przebudowy istniejących rowów melioracyjnych, przebiegających wzdłuż ciągów ulicznych oraz przez tereny użytków rolnych.
8. Ustala się następujące zasady zaopatrzenia terenów w gaz przewodowy:
8.1. Możliwość zaopatrzenia poszczególnych terenów w gaz przewodowy zapewnia gazociąg średniego ciśnienia, biegnący wzdłuż ul. Objazdowej i Korytowskiej wraz ze stacją redukcyjno-pomiarową II stopnia.
8.2. Projektowane odcinki sieci gazowej należy prowadzić w obrębie linii rozgraniczających istniejących i projektowanych ulic, zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.
9. Ustala się następujące zasady rozwiązania w zakresie gospodarki cieplnej:
9.1. Ciepło dla celów grzewczych, bytowych i technologicznych należy uzyskiwać głównie przy udziale indywidualnych, lokalnych kotłowni, opartych wyłącznie na proekologicznych paliwach tj. oleju opałowym, gazie bądź energii elektrycznej.
9.2. Dopuszcza się podłączenie istniejących lub projektowanych budynków do centralnej kotłowni miejskiej lub innego zdala czynnego źródła ciepła, pod warunkiem uwzględnienia zakazu realizacji przesyłowej sieci cieplnej na powierzchni lub powyżej terenu.
9.3. Dopuszcza się stosowanie paliw stałych dla celów grzewczych w budynkach mieszkalnych na terenach istniejącej zabudowy zagrodowej i zabudowy mieszkaniowej, położonej na zachód od ul. Piłsudskiego, do czasu modernizacji tego systemu.
10. Ustala się w sposób następujący zasady przesyłu energii elektrycznej oraz zaopatrzenia w nią poszczególnych terenów w granicach miejscowego planu:
10.1. Zachowuje się bez zmian lokalizację Głównego Punktu Zasilana Elektroenergetycznego przy ul. Dusznickiej ("40 TE") oraz przebieg wyprowadzonych stąd:
– napowietrznych linii elektroenergetycznych 110 kV: S-260 do GPZ w Ścinawce Średniej, S-262 do GPZ w Starym Waliszowie i S-264 do GPZ w Dusznikach Zdroju,
– doziemnych linii elektroenergetycznych WN prowadzonych wzdłuż ul. Piłsudskiego, Dusznickiej i Objazdowej,
– napowietrznych linii elektroenergetycznych 20 kV nr L-814, L-815 i L-911.
10.2. Zachowuje się bez zmian lokalizację 11 istniejących stacji transformatorowych.
10.3. Zachowuje się bez zmian trasy przebiegu istniejących napowietrznych i doziemnych linii elektrycznych n.n.
10.4. Ustala się konieczność rozbudowy istniejącej sieci linii średniego i niskiego napięcia oraz stacji transformatorowych o projektowane sieci i urządzenia w dostosowaniu do potrzeb inwestycyjnych.
10.5. Określa się zasadę prowadzenia sieci średniego i niskiego napięcia, jako kablowych, w obrębie terenów położonych na wschód od ul. Piłsudskiego. Dopuszcza się sieć napowietrzną na pozostałym terenie w granicach miejscowego planu.
10.6. Projektowane sieci średniego i niskiego napięcia należy prowadzić głównie w obrębie linii rozgraniczających układ uliczny.
11. Zachowuje się bez zmian istniejący system sieci i urządzeń telefonicznej łączności przewodowej i komórkowej. Projektowane odcinki sieci łączności przewodowej należy prowadzić w liniach rozgraniczających ulic; jako sieć podziemną.
12. Ustala się w sposób następujący zasady usuwania odpadów:
12.1. Ustala się wymóg prowadzenia w granicach miejscowego planu zorganizowanej, selektywnej gospodarki odpadami komunalnymi oraz poprodukcyjnymi.
12.2. Kontenerowe pojemniki z odpadami komunalnymi i surowcami wtórnymi winny być sukcesywnie opróżniane przez miejską służbę komunalną a odpady wywożone na składowisko.
12.3. Dopuszcza się wywóz odpadów poprodukcyjnych, sklasyfikowanych w uciążliwości odpadów komunalnych na miejskie składowisko. Pozostałe odpady poprodukcyjne należy wywozić na odpowiadające tej kategorii odpadów składowisko.
12.4. Obowiązuje zakaz gromadzenia jakichkolwiek odpadów na terenach o innym przeznaczeniu podstawowym.