STATUT
GMINNEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ W ŻUKOWICACH
Ośrodek Pomocy Społecznej w Żukowicach zwany dalej “Ośrodkiem” jest jednostką budżetową, utworzoną na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z późniejszymi zmianami) w związku z art. 46 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414 z późniejszymi zmianami).
§ 1
Ośrodek jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej Gminy Żukowice.
§ 2
Ośrodek działa na podstawie:
1. Uchwały nr XV/51/90 Gminnej Rady Narodowej w Żukowicach z dnia 26 kwietnia 1990 r. w sprawie utworzenia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
2. Niniejszego statutu.
§ 3
Terenem działania Ośrodka jest obszar administracyjny Gminy Żukowice.
§ 4
1. Siedzibą Ośrodka jest budynek Ośrodka Zdrowia w Nielubi.
2. Wójt Gminy może wyznaczyć dodatkową filie.
§ 5
Ośrodek używa pieczęci prostokątnej o treści “Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żukowicach z siedzibą w Nielubi 67-231 Żukowice, pow. Głogów tel. /fax. (076) 831-42-84 Nip 693-10—68-664 Reg. 004043816”.
§ 6
1. Ośrodek realizuje cele i zadania z zakresu pomocy społecznej wynikające z ustawy o pomocy społecznej, przepisów prawa i zawartych porozumień oraz programów rządowych.
2. W realizacji zadań pomocy społecznej Ośrodek współdziała z organizacjami społecznymi związkami wyznaniowymi, stowarzyszeniami o charakterze charytatywnym, fundacjami oraz osobami fizycznymi i osobami prawnymi.
§ 7
Celem Ośrodka jest:
1. Niesienie pomocy osobom i rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji bytowej, której nie są w stanie samodzielnie rozwiązać przy pomocy własnych środków, możliwości i uprawnień.
2. Zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych osób i rodzin oraz umożliwienie im bytowania w warunkach odpowiadających godności człowieka.
3. Rodzaj, forma i wysokość świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy.
Potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy społecznej powinny zostać uwzględnione jeżeli odpowiadają celom i możliwościom pomocy społecznej.
§ 8
Osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej są obowiązane do współdziałania w rozwiązaniu ich trudnej sytuacji życiowej.
§ 9
Prawo do świadczeń pomocy społecznej przysługuje osobom posiadającym obywatelstwo polskie zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz cudzoziemcom zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiadającym zezwolenie na pobyt stały lub status uchodźcy, jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.
§ 10
Do zadań własnych z zakresu pomocy społecznej w szczególności należą:
1. Prowadzenie domów pomocy społecznej i ośrodków wsparcia o zasięgu lokalnym oraz kierowanie do nich osób wymagających opieki.
2. Przyznanie i wypłacenie zasiłków celowych i celowych specjalnych.
3. Udzielenie schronienia, posiłku, niezbędnego ubrania osobom tego pozbawionym w tym osobom bezdomnym.
4. Świadczenie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych w miejscu zamieszkania.
5. Pokrywanie wydatków na świadczenia zdrowotne w szczególności osób bezdomnych i innych, które nie mają żadnych źródeł utrzymania i nie są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym.
6. Przyznawanie pomocy na ekonomiczne usamodzielnienie.
7. Przyznawanie i wypłacenie zasiłków na ekonomiczne usamodzielnienie.
8. Inne zadania z zakresu pomocy społecznej wynikające z rozeznanych potrzeb gminy.
9. Udzielenie pomocy na pokrycie wydatków w wyniku zdarzenia losowego.
10. Sprawienie pogrzebu w tym osobom bezdomnym.
11. Organizowanie i prowadzenie gminnych ognisk wychowawczych, świetlic i klubów środowiskowych dla dzieci a także organizowanie mieszkań chronionych.
12. Udzielenie zasiłku celowego na pokrycie wydatków na świadczenia zdrowotne osób bezdomnych i innych osób niemających dochodu i możliwości ubezpieczenia się na podstawie przepisów o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.
13. Praca socjalna.
§ 11
Zadania zlecone obejmują w szczególności:
1. Przyznawanie i wypłacenie zasiłków stałych, stałych wyrównawczych i rent socjalnych.
2. Przyznawanie wypłacenie zasiłków okresowych, okresowych gwarantowanych i okresowych specjalnych.
3. Opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne za osoby pobierające zasiłek stały oraz zasiłek okresowy gwarantowany.
4. Przyznawanie i wypłacanie zasiłków celowych na pokrycie wydatków powstałych w wyniku klęski i żywiołowej lub ekologicznej.
5. Przyznawanie zasiłku celowego w formie biletu kredytowego.
6. Świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych przysługujących na podstawie ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. Nr 111, poz. 535).
7. Organizowanie i prowadzenie środowiskowych domów samopomocy.
8. Zadania wynikające z rządowych programów lub innych ustaw, mających na celu ochronę poziomu życia osób i rodzin po zapewnieniu odpowiednich środków finansowych.
§ 12
Ośrodek może kierować wnioski o ustalenie inwalidztwa do organów określonych odrębnymi przepisami.
§ 13
1. Ośrodek powinien udzielić schronienia, posiłku i niezbędnego ubrania osobie tego pozbawionej.
2. Udzielenie schronienia następuje przez przyznanie tymczasowego miejsca noclegowego w noclegowniach, domach dla bezdomnych i innych miejscach.
3. Przyznawanie niezbędnego ubrania, przez dostarczenie osobie potrzebującej bielizny, odzieży i obuwia odpowiednich do jej indywidualnych właściwości oraz pory roku.
4. Pomoc w postaci jednego gorącego posiłku dziennie przysługuje osobie, która własnym staraniem nie może go sobie zapewnić, a także dzieciom i młodzieży w okresie nauki w szkole. Może to być świadczenie doraźne lub okresowe.
5. Osobom samotnym i osobom w rodzinie, które z powodu wieku, choroby wymagają pomocy innych osób, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych i usług opiekuńczych i specjalistycznych.
6. Ośrodek przyznaje pomoc w formie usług opiekuńczych i ustala ich zakres.
7. Szczegółowe zasady odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowe zasady częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania określa uchwała Rady Gminy w Żukowicach.
8. Usługi opiekuńcze mogą być świadczone również w ośrodkach wsparcia, a w szczególności:
– środowiskowych domach samopomocy, dziennych domach pomocy, noclegowniach, ośrodkach opiekuńczych, a także w mieszkaniu chronionym dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które po opuszczeniu na stałe lub okresowo domu pomocy społecznej wymagają wsparcia w samodzielnej egzystencji.
§ 14
1. Świadczenia pomocy społecznej na usługi opiekuńcze i zasiłki celowe podlegają zwrotowi w części lub całości od świadczeniobiorcy, jeżeli dochód na osobę samotnie gospodarującą lub osobę w rodzinie przekracza wysokość kryterium dochodowego określonego w art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej.
2. Świadczenia nienależnie pobrane podlegają zwrotowi w całości niezależnie od dochodu osoby lub rodziny.
§ 15
1. Do postępowania w sprawie świadczeń pomocy społecznej mają zastosowanie przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego.
2. W postępowaniu w sprawie świadczeń należy kierować się przede wszystkim dobrem osób korzystających z pomocy społecznej. W szczególności nie należy podawać do wiadomości nazwisk osób korzystających z pomocy społecznej oraz rodzaju i zakresu przyznawanego świadczenia.
3. Gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy jest obowiązana do zwrotu gminie, która udzieliła pomocy społecznej.
4. Należność z tytułu wydatków na świadczenia pomocy społecznej oraz nienależnie pobranych świadczeń podlegają ściągnięciu przymusowemu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
§ 16
1. Decyzje w sprawie świadczeń są wydawane w formie pisemnej.
2. Decyzja o przyznaniu lub odmowie świadczenia musi być poprzedzona wywiadem środowiskowym. Wywiad przeprowadza pracownik socjalny.
3. Osoby i rodziny korzystające ze świadczeń pieniężnych są obowiązane poinformować Ośrodek o każdej zmianie w ich sytuacji osobistej i majątkowej.
§ 17
1. Ograniczenie świadczeń do niezbędnego minimum lub odmowa ich przyznania może nastąpić w przypadku stwierdzenia marnotrawstwa przyznawanych świadczeń, ich celowego niszczenia bądź też marnotrawstwa własnych zasobów materialnych.
2. Brak współdziałania osoby lub rodziny z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji a także nieuzasadniona odmowa podjęcia pracy przez osobę bezrobotną mogą stanowić podstawę do odmowy przyznania lub wstrzymania świadczeń pieniężnych. Odmowa bądź ograniczenie świadczeń pomocy społecznej nie powinny prowadzić do pogorszenia sytuacji osób będących na utrzymaniu danej osoby.
§ 18
1. Ośrodkiem kieruje kierownik i reprezentuje go na zewnątrz.
2. Kierownika powołuje i odwołuje Wójt Gminy.
3. Rada Gminy udziela kierownikowi upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych – w zakresie wykonywania zadań zleconych i zadań własnych gminy oraz własnych o charakterze obowiązkowym. Upoważnienie takie może być także udzielone innemu pracownikowi Ośrodka na wniosek kierownika Ośrodka.
4. Kierownik składa Radzie Gminy coroczne sprawozdania z działalności Ośrodka do 30 kwietnia za rok ubiegły, oraz przedstawia potrzeby w zakresie pomocy społecznej.
5. Kierownik wykonuje swoje zadania przy pomocy pracowników zatrudnionych w Ośrodku.
§ 19
Zadania Ośrodka pomocy Społecznej realizowane są przez:
1. Pracowników socjalnych.
2. Opiekunki domowe.
3. Księgowego.
§ 20
Zadania księgowego określają przepisy dotyczące głównych księgowych jednostek budżetowych.
§ 21
Do zadań pracowników socjalnych należą w szczególności sprawy:
1. Przeprowadzenie wywiadów środowiskowych i wnioskowanie o formę i wysokość świadczenia.
2. Wspomaganie osób i rodzin wymagających pomocy w osiągnięciu możliwie pełnej aktywności społecznej.
3. Organizowania różnorodnych form pomocy społecznej a także udziału w rozwijaniu infrastruktury odpowiadającej zmieniającym się potrzebom społecznym.
4. Zapobiegania procesowi marginalizacji osób i rodzin a także przeciwdziałaniu negatywnym zjawiskom w środowisku.
§ 22
Zadania opiekunek domowych obejmują w szczególności:
1. Pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych podopiecznych.
2. Zapewnienie podstawowej opieki higienicznej.
3. Wykonywanie pielęgnacji zleconej przez lekarza.
4. Zapewnienie kontaktów ze środowiskiem.
§ 23
Prawa i obowiązki pracowników regulują przepisy ustawy o pracownikach samorządowych oraz szczegółowe zakresy czynności określone przez kierownika Ośrodka.
§ 24
1. Nadzór nad działalnością Ośrodka sprawuje Rada Gminy Żukowice.
2. Statut Ośrodkowi nadaje Rada Gminy Żukowice.
3. Zmiana postanowień Statutu następuje w tym samym trybie co jego uchwalenie.