R o z d z i a ł II
ORGANY SOŁECTWA I ZAKRES ICH KOMPETENCJI
§ 7
Organami Sołectwa są:
– Zebranie Wiejskie – jako organ u
chwałodawczy,– Sołtys – jako organ wykonawczy,
– Rada Sołecka – jako organ wspomagający Sołtysa, (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-16/40/03 z dnia 7 października 2003 r. stwierdzono nieważność § 7 myślnik trzeci).
§ 8
1. Do z
akresu działania Zebrania Wiejskiego należy podejmowanie uchwał we wszystkich sprawach określonych w § 5.2. Do wyłącznej kompetencji Zebrania Wiejskiego należy:
1) wybór Sołtysa oraz Rady Sołeckiej,
2) określanie zasad korzystania z mienia gminnego,
3) ok
reślanie przeznaczenia innych składników mienia komunalnego przekazanych Sołectwu oraz dochodów z tego źródła, w ramach uprawnień przyznanych Sołectwu przez Radę Gminy,4) określanie przeznaczenia środków finansowych, wydzielonych w budżecie Gminy do dyspozycji Sołectwa, w ramach uprawnień przyznanych Sołectwu,
5) wyrażanie stanowiska Sołectwa w sprawach określonych przepisami prawa, lub gdy o zajęcie stanowiska przez Sołectwo wystąpi organ Gminy.
§ 9
1. Do zakresu działania Zebrania Wiejskiego należy także sprawowanie kontroli działalności Sołtysa, rady Sołeckiej oraz innych instytucji Sołectwa. W tym celu Zebranie Wiejskie może wyłaniać specjalne komisje.
2. Zebranie Wiejskie, podejmują uchwałę o powołaniu komisji, o jakiej mowa w ust. 1, określa precyzyj
ne jej zadania.3. Komisje, o jakich mowa w ust. 1, w ramach realizacji zadania określonego w ust. 2, są uprawnione do:
1) żądania wyjaśnień,
2) przeglądania dokumentów,
3) przeprowadzania oględzin.
§ 10
Do udziału w Zebraniu Wiejskim uprawnieni są wszyscy, którzy w dniu jego zwołania są stałymi mieszkańcami Sołectwa i posiadają czynne prawo wyborcze w wyborach do Rady Gminy.
§ 11
1. Zebranie Wiejskie zwoływane jest przez Sołtysa z własnej inicjatywy lub na wniosek organów Gminy w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż 1 raz w roku.
2. Sołtys jest obowiązany również zwołać Zebranie Wiejskie na pisemny wniosek co najmniej 1/10 mieszkańców uprawnionych do udziału w zebraniu. W takim przypadku zebranie powinno być zwołane w terminie 7 dni od daty złożenia wnios
ku.§ 12
1. O miejscu i terminie zwołania Zebrania Wiejskiego zawiadamia Sołtys w sposób zwyczajowo przyjęty w Sołectwie.
2. Zebranie jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 1/10 uprawnionych.
3. Jeżeli w zebraniu nie wzięła udziału wymagana liczba mieszkańców, Sołtys wyznacza ponowny termin zebrania, które jest ważne bez względu na liczbę jego uczestników. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§ 13
1. Zebraniu Wiejskiemu przewodniczy Sołtys.
2. Zebranie może wybrać innego przewodniczącego obra
d.§ 14
1. Uchwały zebrania zapadają zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym.
Zebranie Wiejskie może postanowić o tajności głosowania.
2. Uchwały podpisuje przewodniczący Zebrania.
§ 15
1. Sołtys jest organem wykonawczym Sołectwa i reprezentuje je na zewnątrz.
2. W czasie niemożności pełnienia urzędu przez Sołtysa, spowodowanej przemijającymi okolicznościami, obowiązki przejmuje osoba wskazana przez Radę Sołecką.
§ 16
1. Do zadań Sołtysa w szczególności należy:
1) sprawowanie zwykłego zarządu mieniem komunalnym przekazanym Sołectwu do korzystania, w tym wykonywanie bieżących czynności administracyjnych tego mienia,
2) przygotowywanie projektów uchwał Zebrania Wiejskiego,
3) organizowanie wykonania uchwał Zebrania Wiejskiego oraz ocena ich realizacji,
4
) techniczno-organizacyjne zapewnienie warunków pracy Zebrania Wiejskiego, Rady Sołeckiej oraz radnych z terenu Sołectwa podczas ich spotkań z wyborcami, a także innych zebrań i spotkań zwoływanych z inicjatywy Wójta Gminy,5) współpraca z organami Gminy.
2. Sołtys załatwia także indywidualne sprawy z zakresu administracji publicznej w granicach upoważnienia udzielonego przez Radę Gminy odrębną uchwałą, za co pobiera wynagrodzenie na zasadach ustalonych przez Radę Gminy.
3. Funkcja Sołtysa jako organu wykonawczego Sołectwa pełniona jest społecznie.
§ 17
Sołtys korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
§ 18
Sołtys co najmniej raz w roku składa na Zebraniu Wiejskim sprawozdanie ze swojej działalności, w tym sprawozdanie finansowe (przychody, wydatki) dotyczące korzystania z mienia przekazanego Sołectwu.
Sprawozdanie winno być przedłożone najpóźniej do 31 stycznia roku następnego.
§ 19
1. Rada Sołecka składa się z 3 do 8 osób i jest organem opiniodawczo-doradczym Sołtysa w zakresie
sprawowania jego funkcji.2. Posiedzenia Rady Sołeckiej zwołuje Sołtys stosownie do potrzeb wynikających z jego bieżącej działalności.
§ 20
1. Sołtys obowiązany jest zasięgać opinii Rady Sołeckiej we wszystkich istotnych dla Sołectwa sprawach.
2. W razie n
ieuwzględnienia opinii Rady Sołeckiej, Rada bądź poszczególni jej członkowie mogą przedstawić sprawę na najbliższym Zebraniu Wiejskim.