R o z d z i a ł II

Jednostki pomocnicze gminy

§ 9

1. Jednostki pomocnicze gminy tworzone są na podstawie uchwały rady podjętej z inicjatywy:

1) organów gminy,

2) mieszkańców obszaru, który ta jednostka ma obejmować.

2. Utworzenie jednostki pomocniczej musi zostać poprzedzone konsultacjami z mieszkańcami, których tryb określa rada w drodze odrębnej uchwały.

3. Inicjatorem utworzenia jednostki pomocniczej może być 10% mieszkańców obszaru, który ta jednostka ma obejmować, posiadający czynne prawo wyborcze do rady.

4. Projekt granic jednostki pomocniczej sporządza burmistrz z urzędu jeżeli jest ona tworzona z inicjatywy organów gminy, lub w porozumieniu z inicjatorami utworzenia jednostki, jeżeli jest ona tworzona z inicjatywy mieszkańców.

5. Do łączenia, podziału oraz znoszenia jednostek pomocniczych stosuje się odpowiednio postanowienia ust. 1–4.

§ 10

Przy podziale gminy na jednostki pomocnicze uwzględnić się powinno przede wszystkim naturalne uwarunkowania przestrzenne, komunikacyjne i więzi społeczne między mieszkańcami.

§ 11

Uchwała, o której mowa w § 9 ust. 1, powinna określać w szczególności:

1) obszar,

2) granice,

3) siedzibę władz,

4) nazwę jednostki pomocniczej.

§ 12

1. Rada może corocznie w uchwale budżetowej wyodrębnić środki na wydatki jednostek pomocniczych, w takim przypadku jednostki pomocnicze gminy gospodarują samodzielnie wydzielonymi do ich dyspozycji środkami, przeznaczając je na realizację zadań statutowych. Prowadzenie gospodarki finansowej odbywać się winno w ramach budżetu gminy.

2. Niezależnie od postanowień zawartych w ust. 1, rada w drodze odrębnej uchwały może przekazać sołectwu wyodrębnioną część mienia komunalnego, którą sołectwo może zarządzać, korzystać z niej oraz rozporządzać pochodzącymi z niej dochodami w zakresie i na zasadach określonych w niniejszym statucie.

§ 13

Przewodniczący organu wykonawczego jednostki pomocniczej uczestniczy z głosem doradczym w posiedzeniach komisji stałych, z wyłączeniem Komisji Rewizyjnej, jak również może uczestniczyć w posiedzeniach innej komisji na zaproszenie jej przewodniczącego.

§ 14

Nadzór nad działalnością jednostek pomocniczych sprawują organy gminy na zasadach określonych w statutach tych jednostek.