2807 UCHWAŁA RADY GMINY ŚWIĘTA KATARZYNA z dnia 4 września 2003 r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Święta Katarzyna Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) oraz art. 4 pkt 1, 2, 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 ze zmianami) Rada Gminy Święta Katarzyna uchwala, co następuje: |
R o z d z i a ł 1
Przepisy ogólne
§ 1
Ustala się szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości znajdujących się na terenie Gminy Święta Katarzy
na.§ 2
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1) właścicielach nieruchomości – rozumie się przez to także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością,
2) nieczystościach ciekłych – rozumie się przez to ścieki gromadzone przejściowo w zbiornikach bezodpływowych,
3) odpadach komunalnych – rozumie się przez to odpady powstające w gospodarstwach domowych oraz odpady pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych a nie zawierają odpadów niebezpiecznych,
4) odpadach roślinnych – rozumie się przez to odpady powstające w wyniku pielęgnacji lub uprawy roślin na nieruchomościach prywatnych lub publicznych,
5) stacjach zlewnych – rozumie się przez to instalacje i urządzenia zlokalizowane przy kolektorach sieci
kanalizacyjnej lub przy oczyszczalniach ścieków służące do przyjmowania nieczystości ciekłych dowożonych pojazdami asenizacyjnymi z miejsc gromadzenia,
6) zbiornikach bezodpływowych – rozumie się przez to instalacje i urządzenia przeznaczone do gromadzenia nieczystości ciekłych w miejscu ich powstania (szamba),
7) wyspecjalizowanych odbior
cach – rozumie się przez to osoby lub podmioty posiadające zezwolenie udzielone przez Wójta Gminy na świadczenie usług związanych z postępowaniem z odpadami komunalnymi lub nieczystościami ciekłymi.R o z d z i a ł 2
Wymagania w zakresie utrzymania czystoś
ci i porządku na terenie nieruchomości§ 3
Właściciele nieruchomości utrzymują czystość i porządek a także dbają o wygląd estetyczny nieruchomości.
§ 4
Właściciele nieruchomości zobowiązani są do:
1) wyposażenia nieruchomości w pojemniki do zbierania odpad
2) zbierania powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych, w uzgodnieniu z wyspecjalizowanym odbiorcą,
3) przekazywania zebranych odpadów komunalnych wyspecjalizowanym odbiorcom,
4) posiadania dowodów tj. bieżących rachunków lub umów potwierdzających przekazywanie odpadów komunalnych wyspecjalizowanym odbiorcom za okres ostatnich 12 miesięcy.
§ 5
1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik, uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.
2. Właściciele nieruchomości nie są zobowiązani do uprzątania chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.
§ 6
1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub przydomowej oczyszczalni ścieków bytowych.
2. Właściciele nieruchomości nieposiadający przydomowej oczyszczalni ścieków bytowych, zobowiązani są do przyłączenia nieruchomości, do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej w ciągu 12 miesięcy od dnia otrzymania pisemnego powiadomienia o takiej możliwości.
3. Przyłączenie do sieci kanalizacyjnej oraz zrzut nieczystości ciekłych dokonuje się w uzgodnieniu z zarządcą sieci.
4. Wyposażenie nieruchomości i przyłączenie jej do przydomowej oczyszczalni ścieków bytowych regulują przepisy odrębne.
§ 7
W przypadku braku sieci kanalizacyjnej właściciele nieruchomości zobowiązani są do:
1) wyposażenia nieruchomości w szczelny zbiornik bezodpływowy przeznaczony do gromadzenia nieczystości ciekłych,
2) przekazywania nieczystości ciekłych wyspecjalizowanym odbiorcom,
3) posiadania dowodów tj. bieżących rachunków lub umów potwierdzających przekazywanie nieczystości ciekłych wyspecjalizowanym odbiorcom za okres ostatnich 12 miesięcy.
§ 8
Właściciele nieruchomości zobowiązani są do niezwłocznego przekazywania odpadów powstałych w czasie remontów, modernizacji
lokali lub budynków wyspecjalizowanym odbiorcom.§ 9
1. W przypadku wytwarzania na terenie nieruchomości odpadów niebezpiecznych, muszą być one zbierane w sposób wyodrębniony od odpadów komunalnych.
2. Zasady postępowania z odpadami niebezpiecznymi regulują przepisy odrębne.
§ 10
Powstające na terenie nieruchomości odpady roślinne zbierane są oddzielnie lub przekazywane do kompostowania. Z obowiązku tego zwolnieni są właściciele nieruchomości dokonujący kompostowania we własnym zakresie.
§ 11
1.
Zbieranie odpadów komunalnych na terenie Gminy Święta Katarzyna odbywa się w sposób selektywny, w systemie ogólnodostępnych zestawów pojemnikowych.2. Odpady opakowaniowe ze szkła, metalu, papieru i tworzyw sztucznych zbierane są selektywnie do właściwych
pojemników ustawionych w wyznaczonych miejscach na terenie Gminy.3. Odpady opakowaniowe odbierane są przez wyspecjalizowanego odbiorcę.
§ 12
Zabrania się:
1) termicznego przekształcania odpadów (spalania) poza instalacjami i urządzeniami przeznaczonymi do
odzysku i unieszkodliwiania odpadów,2) mycia samochodów w miejscach publicznych i przy otwartych zbiornikach wodnych.
§ 13
1. Zakazuje się prowadzenia, poza warsztatami naprawczymi, napraw i obsługi eksploatacyjnej pojazdów samochodowych związanej z usuwaniem olejów, płynów chłodniczych i hamulcowych oraz prac lakierniczych.
2. Doraźne naprawy samochodów należy dokonywać w miejscach do tego zorganizowanych, pod warunkiem, że powstające odpady będą gromadzone w miejscach do tego przeznaczonych.
R o z d z i
a ł 3Urządzenia przeznaczone do zbierania odpadów
komunalnych§ 14
1. Właściciele nieruchomości zapewniają wyposażenie jej w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych.
2. W zależności od ilości wytwarzanych odpadów komunalnych stosuje się pojemniki małe 110 l, pojemniki średnie 240 l lub pojemniki duże 1,1 m
3.§ 15
Właściciele nieruchomości zobowiązani są do utrzymywania pojemników, o których mowa w § 14, i ich bezpośredniego otoczenia w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.
§ 16
Koszty związane z wyposażeniem nieruchomości w pojemniki, o których mowa w § 14, oraz koszty związane z ich utrzymaniem ponoszą właściciele nieruchomości.
§ 17
Usytuowanie pojemników, o których mowa w § 14, regulują przepisy odrębne.
R o z d z i a ł 4
Pozbywanie się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych
§ 18
1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do zawierania umów z wyspecjalizowanymi odbiorcami na odbiór odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych wytwarzanych na terenie ich nieruchomości, a także do przestrzegania postanowień tych umów.
2. Treść zawartej umowy nie może naruszać przepisów z zakresu ochrony środowiska.
§ 19
Częstotliwość i sposób przekazywania wytwarzanych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych musi odbywać się w sposób gwarantujący nieprzedostawanie się tych odpadów lub nieczystości ciekłych do środowiska.
§ 20
Wyspecjalizowany odbiorca nieczystości ciekłych zobowiązany jest przedłożyć Wójtowi Gminy wykaz dokumentów potwierdzających odbiór nieczystości od właścicieli nieruchomości oraz potwierdzenie przekazania ich na stację zlewną, w terminie do 31 stycznia roku następującego po roku, w którym prowadził działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych.
§ 21
1. Miejscem składowania odpadów komunalnych wytworzonych na terenie Gminy Święta Katarzyna jest Zakład Utylizacji i Recyklingu Odpadów Komunalnych zlokalizowany w miejscowości Sulęcin.
2. Miejscem przyjmowania nieczystości ciekłych są stacje zlewne wyznaczone przez Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. z siedzibą w Siechnicach.
§ 22
Zakład Gospodarki Komunalnej przedstawi do zatwierdzenia Wójtowi Gminy regulamin odbioru nieczystości ciekłych przez stację zlewną.
§ 23
Za właściwe utrzymanie składowiska odpadów komunalnych oraz punktu zlewnego odpowiedzialny jest zarządca tych obiektów.
R o z d z i a ł 5
Nadzór i kontrola
§ 24
Wójt Gminy sprawuje nadzór nad przestrzeganiem i stosowaniem przepisów wynikających z postanowień niniejszej uchwały.
§ 25
1. Wójt Gminy upoważni osoby do przeprowadzania w swoim imieniu kontroli przestrzegania postanowień niniejszej uchwały.
2. Osoby upoważnione przez Wójta Gminy wykonują czynności kontrolne zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach. Osoby te zobowiązane są do posiadania pisemnego upoważnienia wydanego przez Wójta Gminy.
3. Osoby, o których mowa w ust. 2, mają obowiązek udzielania mieszkańcom Gminy informacji dotyczących szczegółowych zasad utrzymywania czystości i porządku na terenie Gminy.
§ 26
1. Właściciel nieruchomości zobowiązany jest umożliwić przeprowadzenie kontroli osobom, o których mowa w § 25.
2. W szczególności zobowiązany jest do:
1) udzielania informacji związanych z wytwarzaniem, zbieraniem i usuwaniem odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych,
2) umożliwienia dostępu do zbiornika bezodpływowego,
3) okazania dowodów potwierdzających przekazywanie odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych wyspecjalizowanym odbiorcom za okres 12 miesięcy.
§ 27
Gmina Święta Katarzyna wspiera organizacyjnie i finansowo istotne przedsięwzięcia zmierzające do podniesienia czystości i porządku na terenie Gminy, a także poszerzenia stanu wiedzy mieszkańców Gminy z zakresu ochrony środowiska.
R o z d z i a ł 6
Odpowiedzialność
§ 28
Osoby naruszające postanowienia niniejszej uchwały ponoszą odpowiedzialność na zasadach określonych w art. 10 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 ze zmianami).
R o z d z i a ł 7
Postanowienia końcowe
§ 29
Traci moc uchwała nr XLVIII/267/98 Rady Gminy Święta Katarzyna z dnia 27 marca 1998 r. w sprawie utrzymania czystości i porządku w gminie Święta Katarzyna.
§ 30
Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 31
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY |
RADY GMINY |
LEOPOLD GOMUŁKIEWICZ |