R o z d z i a ł III

SZCZEGÓŁOWE WARUNKI I TRYB ZAWIERANIA UMÓW Z ODBIORCAMI USŁUG ORAZ ZASADY ZBIO-ROWEGO ZAOPATRZENIA W WODĘ I ZBIOROWEGO ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW

§ 4

Warunki i tryb zawierania umów o zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków określa art. 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym doprowadzaniu ścieków.

§ 5

1. Umowa powinna zawierać w szczególności postanowienia dotyczące:

1) ilości i jakości świadczonych usług wodociągowych lub kanalizacyjnych oraz warunków ich świadczenia,

2) sposobu i terminu wzajemnych rozliczeń,

3) praw i obowiązków stron umowy,

4) procedur i warunków kontroli urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych,

5) ustaleń zawartych w zezwoleniu, o którym mowa w art. 18 ww. ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r.,

6) okresu obowiązywania umowy oraz odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, w tym warunków wypowiedzenia.

2. W każdym przypadku, również wtedy gdy nie jest to unormowane umową, usługodawca po okazaniu legitymacji służbowej i pisemnego upoważnienia ma prawo wstępu na teren nieruchomości lub do pomieszczeń każdego, kto korzysta z jego usług, w celu przeprowadzenia kontroli urządzenia pomiarowego, wodomierza głównego lub wodomierzy zainstalowanych w lokalu i dokonania odczytu ich wskazań, dokonania badań i pomiarów, przeprowadzania przeglądów i napraw urządzeń posiadanych przez usługodawcę, a także sprawdzenia ilości i jakości ścieków wprowadzanych do sieci.

§ 6

Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków zawartej pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą.

§ 7

Usługodawca jest zobowiązany do zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzenie ścieków z osobą, której nieruchomość została zgodnie z przepisami prawa podłączona do sieci i która wystąpiła z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy.

§ 8

Umowa o dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków może być zawarta z osobą, która posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu budowlanego, do którego ma być dostarczona woda lub z którego mają być odprowadzone ścieki, albo z osobą, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.

§ 9

Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, umowa o której mowa w § 7 zawierana jest z właścicielem budynku lub zarządcą nieruchomości wspólnej.

§ 10

Na wniosek właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego usługodawca zawiera umowy z korzystającymi z lokali osobami, jeżeli:

1. wszystkie lokale wyposażone są w zainstalowane wodomierze zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi w sposób uzgodniony z usługodawcą,

2. możliwy jest odczyt wskazań wodomierzy,

3. wnioskodawca ustala sposób rozliczeń różnic wskazań między wodomierzem głównym a wodomierzami zainstalowanymi w poszczególnych lokalach oraz zasady ich utrzymywania,

4. uzgodniony został przez strony sposób przerwania dostarczania wody do lokalu bez zakłócenia dostaw wody w pozostałych lokalach; w szczególności przez możliwość przerwania dostarczania wody do lokalu rozumie się również założenie plomb zamkniętych zaworach odcinających dostarczanie wody do lokalu.

§ 11

Usługodawca może wyrazić zgodę na zawarcie umów z korzystającymi z lokali osobami, o których mowa w § 8 i § 9 również w przypadku, gdy nie są spełnione warunki, o których mowa w § 10.

§ 12

Podpisanie umowy o dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków następuje po podpisaniu przez strony protokołów z prób i odbiorców prac budowlano-montażo-wych, wykonanych w związku z przyłączeniem do sieci.

§ 13

Integralną częścią umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków stanowi informacja składana przez odbiorcę usług przy zawieraniu umowy określająca charakterystykę zużycia wody oraz rodzaj, ilość oraz jakość odprowadzanych ścieków.

§ 14

Usługodawca może odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne, jeżeli:

1. przyłącze wodociągowe lub przyłącze kanalizacyjne wykonano niezgodnie z przepisami prawa,

2. odbiorca usług nie uiścił opłat za pełne dwa okresy obrachunkowe następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej opłaty,

3. jakość wprowadzanych ścieków nie spełnia wymogów określanych w przepisach prawa lub stwierdzono celowe uszkodzenie albo pominięcie urządzenia pomiarowego,

4. został stwierdzony nielegalny pobór wody lub nielegalne odprowadzenie ścieków, to jest bez zawarcia umowy, jak również przy celowo uszkodzonych albo pominiętych wodomierzach lub urządzeniach pomiarowych.

§ 15

Usługodawca, który odciął dostawę wody jest zobowiązany do równoczesnego udostępnienia zastępczego punktu poboru wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i poinformowania o możliwościach korzystania z tego punktu.

§ 16

Usługodawca o zamiarze odcięcia wody lub przyłączenia kanalizacyjnego oraz o miejscach sposobie udostępnienia zastępczych punktów poboru wody zawiadamia powiatowego inspektora sanitarnego, burmistrza oraz odbiorcę usług co najmniej 20 dni przed planowanym terminem odcięcia dostaw wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego.