R o z d z i a ł II

PRZEPISY OGÓLNE

§ 3

Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu jest przygotowanie terenów pod rozwój aktywności gospodarczej. Zmiana przeznaczenia przedmiotowego obszaru umożliwi jego efektywniejsze wykorzystanie oraz realizację polityki przestrzennej Gminy Miękinia w dostosowaniu do nowych potrzeb i warunków społeczno--ekonomicznych.

§ 4

1. Integralną częścią planu jest rysunek planu w skali 1:2000 stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

2. Następujące elementy rysunku są ustaleniami planu:

1) granice opracowania planu,

2) funkcje terenów oznaczone symbolami,

3) linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub rożnych zasadach zagospodarowania.

3. Pozostałe elementy rysunku mają charakter informacyjny bądź postulatywny.

§ 5

1. Podział terenu na działki budowlane jest możliwy pod warunkiem zapewnienia dostępności komunikacyjnej do każdej z nich.

2. Brak określonej na rysunku planu linii zabudowy oznacza, że lokalizacja obiektów na działce jest zgodna z przepisami szczególnymi.

3. Tereny przeznaczone pod zabudowę wymagają szczegółowych opinii geotechnicznych warunkujących przyszłe zadania inwestycyjne.

§ 6

Szczególne warunki zagospodarowania wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i zdrowia ludzi

1. Ścieki sanitarne i przemysłowe należy odprowadzić zgodnie z ustaleniami zawartymi w § 9 ust. 3.

2. Do celów grzewczych należy stosować paliwa ekologiczne oraz urządzenia o wysokiej sprawności i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń.

3. Gromadzenie i usuwanie odpadów stałych należy prowadzić według ustaleń podanych w § 9 ust. 7.

4. Wszystkie istniejące zespoły zadrzewieniowe i zakrzewienia należy zachować i wkomponować w przyszłe zagospodarowanie terenu.

5. Co najmniej 30% powierzchni działek przeznaczonych pod zabudowę należy przeznaczyć na zieleń, w tym 20% na zieleń wysoką.

6. W przypadku lokalizowania przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, obowiązują procedury określone w przepisach szczególnych.

7. Decyzje o warunkach zabudowy powinny uwzględniać przepisy szczególne w zakresie: ochrony środowiska, wymagań sanitarno higienicznych i zdrowotnych.

8. Ewentualne uciążliwości oraz szkodliwości związane z budową i funkcjonowaniem inwestycji w zakresie: gospodarki ściekowej, zorganizowanej i niezorganizowanej emisji zanieczyszczeń do powietrza, emisji: hałasu i wibracji, niejonizującego promieniowania elektromagnetycznego – nie mogą wykraczać poza granice władającego działką.

9. W północnej części obszaru objętego planem, na terenie oznaczonym symbolem AGP/U 1, istnieje niezinwentaryzowana sieć drenarska. Przed przystąpieniem do podziału ww. terenu i rozpoczęciem prac inwestycyjnych należy sporządzić dokumentację techniczną, zawierającą projekt przebudowy sieci drenarskiej, np. przez stworzenie systemu zastępczego w postaci drenażu opaskowego. Istniejący rów melioracyjny RT1 (dz. Nr 120 w), odprowadzający wody z drenażu, należy zachować i oczyścić. Dla potrzeb przyszłego zainwestowania może być zarurowany pod warunkiem uzgodnienia tych prac z administratorem rowu. Analogicznego uzgodnienia wymaga projekt przebudowy istniejącej sieci drenarskiej.

10. W przypadku uszkodzenia sieci drenarskiej w trakcie prowadzenia robót inwestycyjnych należy poinformować o tym zdarzeniu właściwą spółkę wodną oraz przedłożyć do uzgodnienia dokumentację usunięcia uszkodzeń. Powstałe uszkodzenia należy naprawić na koszt inwestora, pod nadzorem inspektora z uprawnieniami w zakresie melioracji wodnych.

11. Wzdłuż cieków melioracyjnych należy pozostawić wolny od wszelkiej trwałej zabudowy pas terenu, wynoszący minimum 3,0 m.

12. Obowiązuje zakaz odprowadzania ścieków do wód powierzchniowych, wód gruntowych i gruntu ze względu na wymogi ochrony Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 319 (“Subzbiornik Prochowice – Środa Śląska”).

13. Tereny zainwestowane, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi lub innymi szkodliwymi należy skanalizować; powierzchnie, na których może dojść do takich zanieczyszczeń utwardzić, a podłoże uszczelnić; ścieki z nawierzchni i placów manewrowych odprowadzić do kanalizacji po podczyszczeniu w separatorach olejów i benzyn.

14. Wzdłuż drogi powiatowej nr 1414 (G) przewidzianej w planie jako wojewódzka klasy G, należy przewidzieć osłony ekologiczne w postaci pasa zieleni izolacyjnej o szer. 10,0 m, natomiast wzdłuż dróg gminnych klasy L o szer. 5,0 m.

15. Planowana aktywność gospodarcza nie może powodować negatywnych skutków dla istniejącej zabudowy wsi Błonie i Źródła.

16. Wyznacza się strefę ochronną sieci gazowej wysokiego ciśnienia DN 200, PN 6,3 MPa i podwyższonego średniego ciśnienia DN 200, PN 1,6 MPa,. Dla ww. strefy obowiązują następujące ustalenia:

1) Zasięg strefy ochronnej dla budynków użyteczności publicznej wynosi 35,0 m licząc od zewnętrznej ścianki gazociągu do granicy terenu.

2) Strefa ochronna gazociągów wysokiego i podwyższonego średniego ciśnienia, stanowi obszar, w którym operator sieci gazowej jest uprawniony do zapobiegania działalności mogącej mieć negatywny wpływ na jej trwałość i prawidłową eksploatację.

3) Ustala się obowiązek uzgadniania z zarządcą sieci gazowej lokalizacji obiektów wzdłuż strefy ochronnej, przed wydaniem pozwolenia na budowę.

17. Dla strefy ochronnej ww. gazociągów ustala się następujące zasady zagospodarowania:

1) lokalizacja zabudowy – zgodnie z przepisami szczególnymi,

2) obowiązek zapewnienia swobodnego dojazdu do sieci infrastruktury technicznej oraz swobodnego przemieszczania się wzdłuż gazociągów,

3) dopuszcza się lokalizację sieci podziemnego uzbrojenia technicznego po uzgodnieniu i na warunkach określonych przez zarządcę gazociągu,

4) zakaz sadzenia drzew i krzewów w pasie 4,0 m. (po 2,0 m od osi gazociągu), zagospodarowanie wyłącznie zielenią niską,

5) zakaz prowadzenia działalności mogącej zagrozić trwałości gazociągu podczas eksploatacji.

18. Należy zachować strefę ochronną linii energetycznej średniego napięcia 20 kV po 6,5 m od osi linii z każdej strony.

19. Przed rozpoczęciem prac ziemnych pokrywę glebową należy złożyć w pryzmy i wykorzystać na własnym terenie lub na innych terenach, wymagających rekultywacji.

§ 7

Szczególne warunki zagospodarowania terenów, wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego

1. Część terenu objętego opracowaniem planu, jak zaznaczono na rysunku planu, znajduje się w obszarze konserwatorskiej strefy K – ochrony krajobrazu, w związku z tym należy przewidzieć na tym terenie zabudowę o gabarycie budynków do dwóch kondygnacji nadziemnych, druga w stromym dachu ceramicznopodobnym o symetrycznych połaciach i nachyleniu 40–45 stopni, usytuowanych na dużych działkach zagospodarowanych zielenią towarzyszącą budynkowi. Nowe inwestycje kubaturowe lokalizowane na tym terenie należy uzgodnić ze służbami konserwatorskimi.

2. Architektura budynków powinna nawiązywać do lokalnych tradycji budowlanych.

3. Rozplanowanie dróg komunikacji lokalnej i rozmieszczenie budynków winno umożliwić harmonijne wpisanie się nowej zabudowy w otaczający krajobraz i historyczny system dróg (nie należy więc planować sztywnego układu krzyżujących się ulic, wyznaczających zwarte kwartały zabudowy).

4. Teren objęty opracowaniem planu zlokalizowany jest w pobliżu znanych odkryć zabytkowych stanowisk archeologicznych, w związku z tym inwestor zobowiązany jest do powiadomienia właściwych służb archeologiczno-konserwatorskich o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem. Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę wszelkie zamierzenia inwestycyjne na tym terenie, w zakresie prac ziemnych, należy uzgodnić ze służbami archeologiczno-konserwatorskimi. Prace ziemne należy prowadzić pod nadzorem służb archeologiczno konserwatorskich.

§ 8

Zasady obsługi w zakresie komunikacji

1. Zewnętrzną obsługę komunikacyjną obszaru zapewnia publiczna droga powiatowa 1414 (dz. nr 114 dr) przewidziana w planie jako wojewódzka klasy G oraz istniejące i projektowane drogi gminne.

2. Minimalna odległość obiektów budowlanych powinna wynosić 20,0 m od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi powiatowej nr 1414, przewidzianej w planie jako wojewódzka klasy G.

3. Wewnętrzną obsługę komunikacyjną będą pełniły wewnętrzne niepubliczne drogi dojazdowe oraz place manewrowe.

4. Minimalna odległość obiektów budowlanych powinna wynosić 8,0 m od linii rozgraniczających drogi gminnej.

§ 9

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

1. Zaleca się, aby realizacja sieci urządzeń infrastruktury technicznej na terenach przeznaczonych pod zainwestowanie poprzedzała realizację zabudowy.

2. Zaopatrzenie w wodę:

Dla zaspokojenia potrzeb przyszłych inwestorów konieczna będzie rozbudowa istniejącego we wsi Źródła ujęcia wód podziemnych z utworów czwartorzędowych o zatwierdzonych zasobach eksploatacyjnych Qe = 32 m3/h, zaopatrującego w wodę wodociąg grupowy Źródła-Błonie lub wykorzystanie ujęcia wody (w porozumieniu i za zgodą obecnego użytkownika) wykonanego w latach 70 dla potrzeb nieczynnej Fermy Tuczu Przemysłowego, o zatwierdzonych ongiś zasobach eksploatacyjnych w kat “B”, w wysokości Qe = 72 m3/h, po przeprowadzeniu stosownej ekspertyzy, określającej stan techniczny poszczególnych studni. Ilość wody dyspozycyjnej powinna zaspokajać nie tylko potrzeby bytowo-gospodarcze, ale i potrzeby technologiczne przyszłych zakładów produkcyjnych i usługowych, a także potrzeby p. pożarowe zgodnie z przepisami szczególnymi.

3. Odprowadzanie ścieków:

1) Do wiejskiej sieci kanalizacyjnej poprzez rozbudowę tej sieci. Do czasu realizacji gminnej kanalizacji sanitarnej zaleca się budowę lokalnej sieci kanalizacyjnej z lokalną oczyszczalnią ścieków na terenie oznaczonym na rysunku planu symbolem KS/T bądź na terenie własnym inwestora.

2) Technologia oczyszczania i miejsce odprowadzania ścieków wymaga uzgodnienia z organem właściwym do spraw ochrony środowiska.

3) Lokalizacja lokalnej oczyszczalni ścieków wymaga przeprowadzenia badań geologicznych podłoża gruntowego.

4) Ścieki przemysłowe czy technologiczne, o przekroczonych dopuszczalnych wartościach zanieczyszczeń, przed ich wprowadzeniem do kanalizacji, muszą być podczyszczone na urządzeniach własnych inwestora i na jego własnym terenie.

4. Odprowadzanie wód opadowych:

1) Tereny, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi lub innymi szkodliwymi należy skanalizować, ścieki z nawierzchni ulic i placów manewrowych odprowadzić do kanalizacji po podczyszczeniu w separatorach olejów i benzyn.

2) Powierzchnie, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi lub innymi szkodliwymi należy utwardzić, a podłoże uszczelnić; ww. substancje zneutralizować na terenie własnym.

5. Zaopatrzenie w energię elektryczną:

1) Zaopatrzenie w energię elektryczną należy planować z nowych stacji transformatorowych 20/0,4 kV, których ilość powinna wynikać z przewidywanego zagospodarowania terenu i związanego z tym zapotrzebowania na energię elektryczną (na terenach własnych inwestora lub na terenie oznaczonym na rysunku planu symbolem KS/T).

2) Pod budowę stacji transformatorowych należy zarezerwować odpowiedni teren wraz z wyznaczeniem tras linii zasilających 20 kV, na warunkach uzgodnionych z dysponentem sieci.

3) Lokalizacja stacji transformatorowych powinna zapewniać dogodny dostęp do obsługi i środków transportu.

4) Przyłącza kablowe należy wykonać zgodnie z technicznymi warunkami podanymi przez dysponenta sieci.

5) Wszelkie inwestycje związane z zaopatrzeniem w energię elektryczną będą realizowane na podstawie indywidualnych umów zawieranych na wniosek zainteresowanego inwestora.

6) Należy zachować strefę ochronną linii energetycznej średniego napięcia 20 kV po 6,5 m od osi linii z każdej strony.

6. Zaopatrzenie w energię cieplną:

Z własnych kotłowni na paliwa proekologiczne, z zastosowaniem urządzeń technicznych o wysokiej sprawności i niskim stopniu zanieczyszczeń środowiska.

7. Gromadzenie i usuwanie odpadów:

1) W zakresie gospodarki odpadami komunalnymi ustala się obowiązek ich selekcjonowania i wywóz na składowisko odpadów komunalnych na podstawie umów cywilno-prawnych zawieranych przez właścicieli posesji, zgodnie z zasadami ustalonymi przez władze gminy.

2) Gospodarkę odpadami przemysłowymi należy prowadzić na zasadach określonych w przepisach szczególnych.

8. Telekomunikacja:

Przewody sieci telekomunikacyjnej można układać w pasie drogowym ulic, za zgodą zarządzającego drogą, na warunkach uzgodnionych z dysponentem sieci; dopuszcza się budowę sieci na terenie leżącym poza pasem drogowym, pod warunkiem zgody właściciela terenu lub ustanowienia służebności gruntowej.

9. Ochrona przeciwpożarowa:

Ochronę przeciwpożarową należy przewidzieć zgodnie z Polskimi Normami i przepisami szczególnymi.

§ 10

1. Projektowane sieci, jak również istniejące, w miarę ich modernizacji, można prowadzić w obrębach linii rozgraniczających dróg, za zgodą zarządzającego drogą. W uzasadnionych przypadkach dopuszczalne są odstępstwa.

2. Dopuszcza się możliwość realizacji uzbrojenia technicznego jako towarzyszącego inwestycjom na terenie własnym inwestora.

3. Wszystkie inwestycje oraz zmiany w zakresie sieci i urządzeń uzbrojenia technicznego wymagają uzyskania warunków technicznych dysponentów sieci.

§ 11

Tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzenia i użytkowania terenu

Do czasu realizacji ustaleń niniejszej uchwały tereny mogą być użytkowane zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem.

§ 12

Tereny przeznaczone do realizacji celów publicznych

Za teren przeznaczony do realizacji celów publicznych uznaje się tereny komunikacji publicznej, oznaczone na rysunku planu symbolami:

KD 1, KD 2, KL 1, KL 2, KL 3, KL 4, KL 5 – drogi gminne,

G 1, G 2, G 3, G 4 – droga wojewódzka.