2746 POROZUMIENIE zawarte w dniu 28 sierpnia 2003 r. w sprawie powierzenia Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lwówku Śląskim zadań powiatowej Biblioteki Publicznej dla Powiatu LwóweckiegoNa podstawie art. 19 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85, poz. 539), art. 130 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej – w związku z reformą ustrojową Państwa (Dz. U. Nr 106, poz. 668) i art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142) pomiędzy: – Zarządem Powiatu Lwóweckiego reprezentowanym przez: – Starostę Lwóweckiego Henryka Kuleszę – V-ce Starostę Lwóweckiego Antoniego Lewkowicza Przy kontrasygnacie Skarbnika Powiatu Bogdana Jurczaka zwanym dalej “Powierzającym” oraz – Burmistrzem Gminy i Miasta Lwówek Śląski Ludwikiem Kaziów Przy kontras ygnacie Skarbnika Gminy Alicji Turkiewicz zwanym dalej “Przyjmującym” zostało zawarte porozumienie następującej treści: |
§ 1
1. Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lwówku Śląskim zwanej dalej Biblioteką powierza się wykonywanie zadań powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Lwóweckiego w województwie dolnośląskim.
2. Miejska Biblioteka Publiczna w Lwówku Śląskim przyjmuje nazwę: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Lwówku Śląskim.
3. Szczegółowy wykaz zadań, o których mowa
w ust. 1 określa załącznik nr 1 do niniejszego porozumienia.§ 2
1. Podstawą finansową realizacji zadań Powiatowej
i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lwówku Śląskim są środki określane w rocznych planach wydatków samorządu Powiatu Lwóweckiego i przekazywane systematycznie bibliotece. W roku 2003 opisane środki wyniosą 20.000 zł i zostaną przekazane w formie dotacji. W roku 2003 ,,Powierzający” przekaże Bibliotece na podstawie protokołu księgozbiór w ilości 417 woluminów o wartości księgowej 14.743,29 zł.2. Środki, o których mowa w ust. 1 będą zwiększane w danym roku kalendarzowym o kwoty podwyżek wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych do realizacji zadań biblioteki powiatowej, wprowadzonych na podstawie przepisów dla instytucji upowszechniania kultury.
3. Strony porozumieni
a ustalają możliwość zwiększenia środków w ciągu roku w związku ze wzrostem cen towarów i usług, rozszerzeniem zakresu powierzonych zadań, bądź z innych uzasadnionych przyczyn.4. Wielkość środków na realizację zadań biblioteki powiatowej określa roczny plan finansowy sporządzony przez dyrektora Biblioteki i zatwierdzony przez Samorząd Powiatu. Jest on podstawą finansowej gospodarki Biblioteki gwarantującą właściwe wykonywanie zadań powiatowej biblioteki publicznej w danym roku kalendarzowym. Realizacja z
adań uzależniona będzie od wielkości środków przekazywanych Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lwówku Śląskim.5. Biblioteka składa Zarządowi Powiatu roczne sprawozdanie rzeczowe i finansowe z realizacji powierzonych zadań zgodnie z zasadami i terminami określanymi w ustawie o finansach publicznych.
6. Na wniosek "Powierzającego" Biblioteka składa dodatkowe informacje i sprawozdania dotyczące sposobu wykonywania funkcji powiatowej biblioteki publicznej.
7. Środki, o których mowa w ust. 1 obejmują następujące grupy wydatków:
– wynagrodzenie dla pracowników specjalnie zatrudnionych do realizowania zadań biblioteki powiatowej wraz z pochodnymi (zakładowy fundusz nagród, odpisy na ZUS, FP, FS, odprawy emerytalne, nagrody jubileuszowe),
–
dodatki powiatowe (premie regulaminowe i inne formy gratyfikacji) dla dyrektora, księgowego oraz pracowników, którym rozszerzono zakres obowiązków o zadania z zakresu opieki nad powiatową siecią bibliotek publicznych,– zakup zbiorów i prenumeratę czasopis
m,– zakup urządzeń i pomocy metodycznych niezbędnych do realizacjo zadań biblioteki powiatowej,
– koszty doskonalenia zawodowego bibliotekarzy,
– koszty działalności kulturalno-oświatowej i informacyjnej,
– transport, koszty podróży,
– inne potrzeby uzgod
nione między stronami porozumienia i umieszczone w rocznym planie wydatków.§ 3
1. Zadania powiatowej biblioteki publicznej są wykonywane przez pracowników specjalnie w tym celu zatrudnionych oraz przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lwówku Śląskim, którym rozszerza się zakres obowiązków o zadania z zakresu opieki nad powiatową siecią bibliotek publicznych.
2. W stosunku do pracowników, o których mowa
w ust. 1 mają zastosowanie przepisy dotyczące wymogów kwalifikacyjnych, oraz zasad zatrudniania i wynagradzania określone w odrębnych przepisach. Pracownicy, którym rozszerza się zakres obowiązków o zadania powiatowe otrzymują specjalny dodatek powiatowy, którego wielkość – w ramach obowiązujących przepisów – ustalają strony porozumienia.3. O
dpowiedzialność za realizację zadań biblioteki powiatowej wobec Samorządu Powiatu ponosi dyrektor Biblioteki, a za prowadzenie prawidłowej gospodarki finansowej – główny księgowy Biblioteki.4. Za realizację tych zadań otrzymują specjalny dodatek powiatowy (premię regulaminową), którego wielkość – w ramach obowiązujących przepisów prawa – ustalają strony porozumienia.
5. O zmianach na stanowisku dyrektora Biblioteki ,,Przyjmujący" informuje ,,Powierzającego" z podaniem przyczyny.
6. W sytuacjach uzasadnio
nych wielkością sieci powiatowej oraz zakresem powierzonych zadań strony porozumienia zakładają możliwość powołania zastępcy dyrektora do spraw powiatowej sieci bibliotek. Powołanie na stanowisko zastępcy dyrektora następuje na wniosek “Powierzającego" zatwierdzony przez dyrektora Biblioteki lub po zatwierdzeniu przez ,,Powierzającego" przedstawionej kandydatury. Środki na zatrudnienie zastępcy dyrektora zapewnia samorząd powiatu.§ 4
Wszelkie zmiany związane z powierzeniem Bibliotece funkcji powiatowej biblioteki publicznej na podstawie niniejszego porozumienia zostaną uwzględnione w jej statucie.
§ 5
,,Powierzający" ma prawo wglądu w dokumenty Biblioteki w części dotyczącej jej działalności jako powiatowej biblioteki publicznej.
§ 6
Wszelkie spory w spraw
ach merytorycznych związanych z działalnością Biblioteki jako powiatowej biblioteki publicznej będą rozstrzygane przez strony porozumienia po zaciągnięciu opinii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki we Wrocławiu.§ 7
1. Porozumienie zostaje zawarte na czas
nieokreślony.2. Porozumienie może zostać rozwiązane z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.
3. Okres wypowiedzenia może zostać skrócony, jeżeli obie strony porozumienia tak postanowią.
4. O zawarciu porozumienia i zamiarze jego wypowiedzenia
strony poinformują Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu.5. W przypadku rozwiązania porozumienia nastąpi zwrot przekazanego księgozbioru oraz innego mienia na podstawie i w stosunku do poniesionych przez strony porozumienia wydatków. Wszelkie zakupy poczynione ze środków przekazanych przez ,,Powierzającego” podlegają oddzielnej ewidencji.
6. Wszelkie spory wynikające z porozumienia adresowane będą do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej we
Wrocławiu i rozstrzygane przez Sejmik Wojewódzki.§ 8
Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania
i podlega ogłoszeniu w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym.Porozumienie sporządzono w czterech jednobrzmiących egzemplarzach.
Powierzający: |
Przyjmujący: |
STAROSTA |
BURMISTRZ GMINY I MIASTA |
POWIATU LWÓWECKIEGO |
LWÓWEK ŚLĄSKI |
HENRYK KULESZA |
LUDWIK KAZIÓW |
WICESTAROSTA |
|
POWIATU LWÓWECKIEGO |
|
ANTONI LEWKOWICZ |
Załącznik nr 1 do porozumienia z dnia 28 sierpnia 2003 r. (poz. 2746)