D z i a ł VII

Organy wykonawcze

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 96

1. Organem wykonawczym Gminy jest Wójt.

2. Kadencja Wójta rozpoczyna się w dniu rozpoczęcia kadencji Rady lub wyboru go przez Radę i upływa z dniem upływu kadencji Rady.

3. Objęcie obowiązków przez Wójta następuje z chwilą złożenia wobec Rady ślubowania o następującej treści:

“Obejmując urząd Wójta Pielgrzymki, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców Gminy”.

Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: “Tak mi dopomóż Bóg”.

4. Wójt kieruje bieżącymi sprawami Gminy oraz reprezentuje ją na zewnątrz.

5. W realizacji zadań własnych Gminy Wójt podlega wyłącznie Radzie.

6. Decyzje w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej wydaje Wójt, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

7. Wójt może upoważnić swoich zastępców lub innych pracowników Urzędu do wydawania decyzji administracyjnych w imieniu Wójta.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-19/01/03 z dnia 23 września 2003 r. stwierdzono nieważność § 96).

§ 97

1. Wójt wykonuje uchwały Rady i zadania Gminy określone przepisami prawa.

2. Do zadań Wójta należy w szczególności:

1) przygotowanie projektów uchwał Rady,

2) określenie sposobu wykonywania uchwał,

3) gospodarowanie mieniem komunalnym,

4) wykonywanie budżetu,

5) zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych,

6) udzielanie pełnomocnictwa kierownikom gminnych jednostek organizacyjnych Gminy nieposiadających osobowości prawnej,

7) powoływanie komisji przetargowej dokonującej wyboru oferty w postępowaniu o zamówienie publiczne,

8) składanie skargi w przedmiocie zaskarżenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego rozstrzygnięć nadzorczych dotyczących zarządzeń Wójta,

9) rozstrzyganie o wystąpieniu na drogę sądową w sprawach związanych z gospodarowaniem mieniem komunalnym,

10) wydawania zarządzeń porządkowych w przypadku niecierpiącym zwłoki. Zarządzenie takie wymaga zatwierdzenia na najbliższej sesji Rady,

11) opracowanie planu operacyjnego ochrony przed powodzią oraz ogłoszenie i odwołanie pogotowia i alarmu przeciwpożarowego.

3. Wójt może zarządzić ewakuację z obszarów bezpośrednio zagrożonych, jeżeli w inny sposób nie można usunąć bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia ludzi lub dla mienia.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-19/01/03 z dnia 23 września 2003 r. stwierdzono nieważność § 97 ust. 1 i ust. 2 pkt 1–5 i pkt 10–11 oraz ust. 3).

R o z d z i a ł II

Wójt

§ 98

Wójt, w drodze zarządzenia, powołuje oraz odwołuje swojego Zastępcę.

§ 99

Funkcji Wójta oraz jego Zastępcy nie można łączyć z:

1) funkcją Wójta lub jego Zastępcy w innej Gminie,

2) członkostwem w organach jednostek samorządu terytorialnego, w tym w Gminie, w której jest Wójtem lub Zastępcą Wójta,

3) zatrudnieniem w administracji rządowej,

4) mandatem posła lub senatora.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-19/01/03 z dnia 23 września 2003 r. stwierdzono nieważność § 99).

§ 100

1. Po upływie kadencji Wójta pełni on swoją funkcję do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego Wójta.

2. Po upływie kadencji Wójta, Zastępca Wójta pełni swoje obowiązki do czasu objęcia obowiązków przez nowo powołanego Zastępcę Wójta.

3. Wygaśnięcie mandatu Wójta przed upływem kadencji jest równoznaczne z odwołaniem jego Zastępcy.

4. W przypadku wygaśnięcia mandatu Wójta przed upływem kadencji jego funkcję, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego Wójta, pełni osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów.

5. W przypadku wygaśnięcia mandatu Wójta, przeprowadza się wybory przedterminowe. Wyborów nie przeprowadza się, jeżeli data wyborów przedterminowych miałaby przypaść w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji Wójta.

6. Rada może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Wójta z przyczyny innej niż nieudzielenie Wójtowi absolutorium jedynie na wniosek 1/4 ustawowego składu Rady. Wniosek wymaga formy pisemnej i uzasadnienia przyczyny odwołania oraz podlega zaopiniowaniu przez Komisję Rewizyjną. Rada może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Wójta na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Uchwałę o przeprowadzeniu referendum Rada podejmuje większością co najmniej 3/5 głosów składu Rady, w głosowaniu imiennym. Jeżeli wniosek o podjęcie uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Wójta nie uzyskał wymaganej większości głosów, kolejny wniosek może być zgłoszony w tym trybie nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od poprzedniego głosowania.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-19/01/03 z dnia 23 września 2003 r. stwierdzono nieważność § 100).

§ 101

Wygaśnięcie mandatu Wójta następuje wskutek:

1) odmowy złożenia ślubowania,

2) pisemnego zrzeczenia się mandatu,

3) utraty prawa wybieralności lub braku tego prawa w dniu wyborów,

4) naruszenia ustawowych zakazów łączenia funkcji Wójta z wykonywaniem funkcji lub prowadzenia działalności gospodarczej, określonych w odrębnych przepisach,

5) prawomocnego skazującego wyroku sądu, orzeczonego za przestępstwo umyślne,

6) orzeczenia trwałej niezdolności do pracy w trybie określonym w przepisach o emerytach i rencistach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,

7) śmierci,

8) odwołania w drodze referendum,

9) odwołania Wójta w trybie art. 96 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.),

10) zmian w podziale terytorialnym, o którym mowa w art. 197 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. Nr 95, poz. 602 z późn. zm.).

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-19/01/03 z dnia 23 września 2003 r. stwierdzono nieważność § 101).

§ 102

1. Wójt wykonuje zadania przy pomocy Urzędu Gminy, którego jest kierownikiem.

2. Organizację i zasady funkcjonowania Urzędu określa Regulamin Organizacyjny, nadany przez Wójta w drodze zarządzenia.

3. Wójt może powierzyć prowadzenie określonych spraw Gminy w swoim imieniu Zastępcy albo Sekretarzowi Gminy.

4. Wójt wykonuje uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników Urzędu Gminy oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-19/01/03 z dnia 23 września 2003 r. stwierdzono nieważność § 102).

R o z d z i a ł III

Absolutorium

§ 103

1. Komisja Rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu Gminy i występuje z wnioskiem do Rady Gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium Wójtowi. Wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Uchwałę w sprawie absolutorium Rada podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady.

2. Uchwała Rady w sprawie nieudzielenia Wójtowi absolutorium jest równoznaczna z podjęciem inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Wójta.

3. Rada może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Wójta z przyczyny określonej w ust. 1 na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia Wójtowi absolutorium. Przed podjęciem uchwały Rada zapoznaje się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie uchwały Rady o nieudzieleniu Wójtowi absolutorium oraz wysłuchuje wyjaśnień Wójta. Uchwałę Rada podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady, w głosowaniu imiennym.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-19/01/03 z dnia 23 września 2003 r. stwierdzono nieważność § 103).