R o z d z i a ł 7
Komisja rewizyjna
§ 76
1. Komisja rewizyjna kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych i jednostek pomocniczych pod względem:
1) legalności;
2) gospodarności;
3) rzetelności;
4) celowości.
2. Komisja rewizyjna bada w szczególności gospodarkę finansową kontrolowanych podmiotów, w tym wykonanie budżetu.
§ 77
1. Komisja rewizyjna przedkłada radzie do zatwierdzenia plan pracy w terminie do dnia 30 stycznia każdego roku. Plan musi zawierać co najmniej tematykę posiedzeń oraz terminy i wykaz jednostek, które zostaną poddane kontroli.
2. Na zlecenie rady komis
ja rewizyjna wykonuje inne zadania w zakresie kontroli, nieobjęte zatwierdzonym planem. Zlecenie przeprowadzenia kontroli poza planem wymaga podjęcia przez radę uchwały, w której określa się szczegółowy przedmiot kontroli.3. W uzasadnionych przypadkach ra
da może nakazać komisji:1) rozszerzenie lub zawężenie zakresu i przedmiotu kontroli;
2) niepodejmowanie kontroli;
3) przerwanie kontroli.
§ 78
1. Komisja rewizyjna składa radzie, w terminie do dnia 15 lutego każdego roku, roczne sprawozdanie ze swej działalności w roku poprzednim.
2. Sprawozdanie powinno zawierać, w szczególności:
1) liczbę, przedmiot, miejsce, rodzaj i czas przeprowadzonych kontroli;
2) wykaz ważniejszych nieprawidłowości wykrytych w toku kontroli;
3) wykaz rozstrzygnięć podjętych przez komisję;
4) wykaz analiz kontroli dokonanych przez inne podmioty;
5) ocenę wykonania budżetu gminy za rok ubiegły oraz wniosek w sprawie absolutorium.
3. Poza przypadkiem określonym w ust. 1 komisja rewizyjna składa sprawozdanie ze swej działalności po prze
prowadzeniu kontroli, o której mowa w § 77 ust. 2.§ 79
1. Czynności kontrolnych dokonuje komisja w pełnym składzie lub co najmniej dwóch upoważnionych przez przewodniczącego komisji, na piśmie, członków komisji.
2. Postępowanie kontrolne przeprowadza się w sposób umożliwiający bezstronne i rzetelne ustalenie stanu faktycznego.
3. Kierownik kontrolowanego podmiotu zobowiązany jest zapewnić warunki i środki niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia kontroli.
4. Czynności kontrolne wykonywane są, w miarę możliwości, w dniach i godzinach pracy kontrolowanego podmiotu. Z terminem kontroli kontrolowany winien być zapoznany co najmniej na 3 dni przed jej rozpoczęciem, chyba że sytuacja wymaga natychmiastowej kontroli.
5. Przed przystąpieniem do czynności kontrolnych, kontrolujący zobowiązani są okazać kierownikowi kontrolowanego podmiotu upoważnienie do kontroli oraz dowody tożsamości.
§ 80
1. Z przeprowadzonej kontroli kontrolujący sporządzają, w terminie 3 dni od daty jej zakończenia, protokół pokontrolny, który podpisuje kierownik kontrolowanego podmiotu oraz zespół kontrolny.
2. W przypadku odmowy podpisania protokołu przez kierownika kontrolowanego podmiotu lub przez członków zespołu kontrolującego, osoby te są zobowiązane do złożenia, w terminie 5 dni od daty odmowy, pisemnego wyjaśnienia przyczyn odmowy.
3. Wyjaśnienie, o którym mowa w ust. 2, składa się na ręce przewodniczącego komisji. Jeżeli podpisania protokołu odmówił przewodniczący komisji, składa on wyjaśnienia na ręce przewodniczącego rady.
§ 81
Pro
tokół pokontrolny może zawierać wnioski oraz propozycje, co do sposobu usunięcia nieprawidłowości stwierdzonych w czasie kontroli.§ 82
1. Kierownik kontrolowanego podmiotu może złożyć na ręce przewodniczącego rady uwagi dotyczące kontroli i jej wyników.
2
. Uwagi, o których mowa w ust. 1, składa się na piśmie w terminie 7 dni od daty przedstawienia protokołu pokontrolnego do podpisania.§ 83
Komisja rewizyjna może na zlecenie rady lub po powzięciu stosownych uchwał przez wszystkie zainteresowane komisje współdziałać w wykonywaniu funkcji kontrolnej z innymi komisjami rady, w zakresie ich właściwości rzeczowej.
§ 84
Komisja rewizyjna może występować do organów gminy w sprawie wniosków o przeprowadzenie kontroli przez Regionalną Izbę Obrachunkową, Najwyższą Izbę Kontroli lub inne organy kontroli.