2730

UCHWAŁA RADY GMINY W JEMIELNIE

z dnia 1 sierpnia 2003 r.

w sprawie upoważnienia Wójta Gminy do umarzania, odraczania i rozkładania na raty spłat wierzytelności należnych gminie i gminnym jednostkom organizacyjnym – do których nie stosuje się przepisów ustawy Ordynacja Podatkowa oraz określenia szczegółowych zasad i trybu postępowania w tych sprawach

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) i art. 34 “a” ustawy z dnia 26 lipca 1998 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 z późn. zm.) Rada Gminy w Jemielnie postanawia:

§ 1

Upoważnić Wójta Gminy Jemielno do umarzania, odraczania i rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych w tym cywilnoprawnych do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku – Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), a także odsetek od tych należności, zwanych w tekście uchwały ,,należnościami” przypadających gminie i gminnym jednostkom organizacyjnym od osób fizycznych i osób prawnych, zwanych dalej “dłużnikami”.

§ 2

Umorzenie, odroczenie płatności lub rozłożenie należności na raty może nastąpić tylko na uzasadniony wniosek dłużnika. Argumenty powołane we wniosku muszą być potwierdzone stosownymi dokumentami. Gdy Wójt uzna za wskazane, może zarządzić przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.

§ 3

1. Należności pieniężne mogą być umorzone w całości lub w części w przypadku ich całkowitej nieściągalności.

Należność uznaje się całkowicie nieściągalną jeżeli:

1) dłużnik będący osobą fizyczną zmarł i nie pozostawił żadnego majątku lub pozostawił ruchomość nie podlegającą egzekucji na mocy odrębnych przepisów;

2) dłużnik będący osobą prawną został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych, przy jednoczesnym braku majątku z którego można byłoby egzekwować należność, a obciążenie należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;

3) postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;

4) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji należności.

2. Umorzenie należności o charakterze cywilnoprawnym, w przypadku gdy oprócz dłużnika głównego zobowiązane są także inne osoby, może nastąpić tylko wtedy, gdy okoliczności warunkujące umorzenie zachodzą wobec wszystkich zobowiązanych.

§ 4

1. Odroczenie terminu płatności całości lub części należności, a także rozłożenie całości lub części należności na raty może nastąpić wówczas, gdy przemawiają za tym względy gospodarcze i społeczne. W szczególności bierze się pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz konieczność ochrony uzasadnionego interesu wierzyciela.

2. Odroczenie terminu płatności, a także rozłożenie na raty nie może przekroczyć jednego roku.

§ 5

Umorzenie należności w całości lub części oraz odroczenie terminu płatności, a także rozłożenie należności na raty następuje:

1) w odniesieniu do należności o charakterze administracyjno-prawnym w drodze decyzji administracyjnej;

2) w odniesieniu do należności o charakterze cywilno- -prawnym na podstawie właściwych przepisów prawa cywilnego.

§ 6

1. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

2. Zobowiązuje się Wójta Gminy do przedkładania Radzie Gminy rocznego pisemnego sprawozdania z wykonania niniejszej uchwały.

Sprawozdanie przedkłada się w następnym miesiącu po zakończeniu kalendarzowego roku.

§ 7

Traci moc uchwała Rady Gminy Jemielno nr XXIV/ 161/ 2000 z dnia 30 maja 2000 r. w sprawie określenia szczególnych zasad i trybu umorzenia wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja Podatkowa. Traci moc uchwała nr XXXVII/ 257 / 2001 Rady Gminy Jemielno z dnia 17 lipca 2001r. w sprawie zmian do uchwały Rady Gminy Jemielno nr XXIV/161/2000 z dnia 30 maja 2000 roku dotyczącej określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych Gminy z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – ordynacja podatkowa.

§ 8

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

JANUSZ KRUKOWSKI-ZDANOWICZ