R o z d z i a ł II

USTALENIA OGÓLNE

§ 3

Rysunek planu obowiązuje w zakresie określającym:

1. granice obszaru objętego uchwałą,

2. funkcje terenów,

3. linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

4. linie zabudowy.

§ 4

Tereny przeznaczone dla realizacji celów publicznych.

Dla realizacji celów publicznych ustala się następujące tereny:

1. teren przeznaczony pod budowę obwodnicowego odcinka drogi powiatowej nr 47806, oznaczony na rysunku planu symbolem KZo,

2. teren przeznaczony pod budowę stacji transformatorowej 20/0,4 kV, oznaczony na rysunku planu symbolem EE.

§ 5

Szczególne warunki zagospodarowania terenów wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i zdrowia ludzi.

1. Uciążliwość wynikająca z prowadzonej działalności nie może przekraczać granic własnego terenu.

2. Ścieki należy odprowadzać zgodnie z ustaleniami podanymi w § 8 ust. 7,

3. Wody opadowe i roztopowe należy odprowadzać zgodnie z ustaleniami podanymi w § 8 ust. 8.

4. Do celów grzewczych należy stosować wyłącznie paliwa ekologiczne oraz urządzenia o wysokiej sprawności i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń.

5. Gromadzenie i usuwanie odpadów stałych należy prowadzić według ustaleń podanych w § 8 ust. 12.

6. Co najmniej 25% powierzchni terenu należy przeznaczyć na zieleń.

7. Decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu powinny uwzględniać przepisy szczególne w zakresie ochrony środowiska oraz wymagań sanitarno-higienicznych i zdrowotnych.

8. Obszar objęty niniejszą uchwałą znajduje się w zasięgu trzeciorzędowego zbiornika wód podziemnych DZWP nr 319.

§ 6

Szczególne warunki zagospodarowania terenów wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego.

1. Ze względu na istniejące w obrębie Baranowice, na obszarze sąsiadującym z obszarem objętym uchwałą, stanowisko archeologiczne nr 115 (3-74/81-27 AZP), w czasie prowadzenia prac ziemnych może dojść do odkrycia zabytków archeologicznych, które w myśl przepisów szczególnych podlegają ochronie prawnej, roboty budowlane wymagają zezwolenia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Inwestor zobowiązany jest złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie ziemnych robót budowlanych na terenie zabytkowym w trybie prac konserwatorskich, które polegają na przeprowadzeniu wyprzedzających ratowniczych badań archeologicznych metodą wykopaliskową przez uprawnionego archeologa.

2. Z uwagi na ochronę wiejskiego krajobrazu kulturowego wysokość projektowanej zabudowy nie może przekraczać 12 m licząc od poziomu terenu do najwyżej położonej krawędzi dachu, budynkom należy nadać dachy strome o symetrycznym nachyleniu połaci krytych dachówką lub materiałem dachówkopodobnym, stolarce okiennej należy nadać podziały symetryczne, lub stosować stolarkę bezpodziałową. Dla budynków, których długość boków w rzucie poziomym przekracza 12 m, dopuszcza się dachy łamane.

§ 7

Zasady i warunki obsługi terenów w zakresie komunikacji.

1. Docelowo dojazd do obszaru objętego uchwałą ustala się z planowanego odcinka drogi powiatowej nr 47806 oznaczonego na rysunku planu symbolem KZ, który połączy tę drogę z drogą powiatową nr 47347 z ominięciem terenów zabudowy wsi Pietrzykowice.

2. Do czasu realizacji planowanego odcinka drogi, o którym mowa w ust. 1, dojazd do obszaru objętego planem ustala się z istniejącej drogi powiatowej nr 47806, z węzła określonego na rysunku planu.

3. Wewnętrzną obsługę komunikacyjną terenów położonych w obszarze objętym planem ustala się z dróg dojazdowych oznaczonych na rysunku planu symbolem KD.

4. Zabrania się innego przebiegu dróg dojazdowych i innego ich włączenia do drogi powiatowej niż określone na rysunku planu.

5. Dla planowanego docelowo odcinka drogi powiatowej nr 47806 oznaczonego na rysunku planu symbolem KZ ustala się:

a) klasa drogi: zbiorcza,

b) szerokość drogi w liniach rozgraniczających 20 m,

c) szerokość jezdni 7 m, dwa pasy ruchu po jednym w każdym kierunku, szerokość pasa 3,5 m,

d) dwustronnie chodniki, szerokość chodnika 1,5 m,

e) ścieżka rowerowa szerokości 2,25 m, nawierzchnia ścieżki w kolorze innym niż kolor nawierzchni jezdni i chodników,

f) pasy zieleni szerokości min. 1,5 m, oddzielające chodniki od jezdni i ścieżki rowerowej.

6. Projekt budowy planowanego odcinka drogi powiatowej oznaczonego na rysunku planu symbolem KZ i węzła, łączącego istniejącą drogę powiatową nr 47806 z jej odcinkiem planowanym, należy uzgodnić z zarządcą drogi.

7. Dla dróg wewnętrznych oznaczonych na rysunku planu symbolem KD ustala się:

a) klasa drogi: dojazdowa,

b) szerokość drogi w liniach rozgraniczających: 12 m,

c) szerokość jezdni: 7 m, dwa pasy ruchu po jednym w każdym kierunku, szerokość pasa 3,5 m,

d) dwustronnie chodniki szerokości 1,5 m,

e) jednostronnie pas zieleni szerokości 2 m pomiędzy jezdnią a chodnikiem, lub dwustronnie pasy zieleni szerokości 1 m oddzielające chodniki od jezdni,

f) placom manewrowym na końcu dróg należy nadać wymiary 30 x 30 m.

§ 8

Zasady i warunki obsługi terenów w zakresie infrastruktury technicznej.

1. Jako teren lokalizacji sieci uzbrojenia technicznego ustala się teren dróg w obrębie ich linii rozgraniczających.

2. Dopuszcza się możliwość realizacji sieci i urządzeń uzbrojenia technicznego poza liniami rozgraniczającymi dróg pod warunkiem zgody właściciela terenu, na którym te sieci lub urządzenia będą lokalizowane.

3. Ustala się służebność dla wszystkich terenów niezbędnych dla realizacji i konserwacji sieci i urządzeń infrastruktury technicznej.

4. Wszelkie inwestycje oraz działania w zakresie korzystania z sieci wodociągowej i elektrycznej oraz odprowadzenia ścieków wymagają uzyskania warunków technicznych od zarządzających tymi sieciami.

5. W zakresie zaopatrzenia w wodę ustala się:

a) zaopatrzenie w wodę z istniejącej wiejskiej sieci wodociągowej, na warunkach uzgodnionych z dysponentem sieci, lub z ujęć lokalizowanych na terenach własnych,

b) wodę do celów przeciwpożarowych należy doprowadzić zgodnie z Polskimi Normami oraz przepisami szczególnymi.

6. W zakresie odprowadzenia ścieków ustala się:

a) docelowo odprowadzenie ścieków systemem grawitacyjno-tłocznym do planowanej oczyszczalni ścieków przewidzianej poza obszarem objętym planem, na warunkach określonych przez zarządzającego oczyszczalnią,

b) ścieki przemysłowe należy podczyścić przed wprowadzeniem do kanalizacji,

c) do czasu rozwiązania, o którym mowa w pkt a, ścieki mogą być odprowadzane do indywidualnych biologicznych oczyszczalni ścieków pod warunkiem przeprowadzenia badań geologicznych podłoża gruntowego, sporządzenia raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko oraz uzgodnienia z organami wymienionymi w przepisach szczególnych,

d) przy niewielkich ilościach ścieków dopuszcza się ich odprowadzanie do własnych bezodpływowych odbiorników ścieków o pojemności do 10 m3, z wywozem do gminnej oczyszczalni ścieków, na warunkach uzgodnionych z użytkownikiem oczyszczalni,

e) po skanalizowaniu terenu bezodpływowe zbiorniki ścieków należy zlikwidować.

7. W zakresie odprowadzenia wód opadowych i roztopowych ustala się:

a) w kanalizację deszczową należy wyposażyć wszystkie tereny zainwestowania,

b) tereny, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi lub innymi szkodliwymi należy utwardzić i skanalizować, substancje szkodliwe zneutralizować na terenie własnym.

8. W zakresie urządzeń melioracyjnych ustala się:

a) wzdłuż rzeki Kasiny, stanowiącej ciek melioracji podstawowych, należy pozostawić pas terenu o szerokości 5 m wolny od wszelkiej zabudowy,

b) wzdłuż rowu melioracyjnego “R - I” (który przylega do północnej granicy obszaru objętego planem) należy pozostawić pas terenu szerokości min. 3 m od górnej krawędzi rowu wolny od wszelkiej zabudowy, umożliwiający przeprowadzanie prac konserwacyjnych rowu,

c) ze względu na możliwość występowania sieci drenarskiej należy, przed zabudową terenu, sporządzić i uzgodnić z właściwym zarządem melioracji i urządzeń wodnych projekt przebudowy sieci drenarskiej.

9. W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się:

a) zasilanie obiektów położonych w obszarze planu z istniejącej linii kablowej 20 kV K - 2742, poprzez budowę stacji transformatorowej 20/0,4 kV na terenie oznaczonym na rysunku planu symbolem EE, na warunkach uzgodnionych z dysponentem sieci,

b) wszelkie inwestycje związane ze wzrostem zaopatrzenia w energię elektryczną będą realizowane na podstawie indywidualnych umów zawieranych na wniosek zainteresowanych inwestorów. Przyłącza kablowe należy wykonać zgodnie z technicznymi warunkami podanymi przez dysponenta sieci.

10. W zakresie ogrzewania budynków ustala się:

a) ogrzewanie budynków z własnych kotłowni na paliwa proekologiczne, z zastosowaniem urządzeń technicznych o wysokiej sprawności i niskim stopniu zanieczyszczeń środowiska.

11. W zakresie gromadzenia i usuwania odpadów ustala się:

a) gromadzenie i usuwanie odpadów należy prowadzić zgodnie z zasadami obowiązującymi w gminie,

b) system usuwania odpadów stałych i płynnych winien gwarantować zabezpieczenie środowiska przed zanieczyszczeniem,

c) należy wprowadzić segregację odpadów stałych.

12. W zakresie telekomunikacji ustala się:

a) przewody sieci telekomunikacyjnej należy układać w pasie drogowym ulic, na warunkach uzgodnionych z zarządcą sieci telekomunikacyjnej,

b) dopuszcza się budowę sieci na terenie leżącym poza pasem drogowym, pod warunkiem zgody właściciela terenu, lub ustanowienia służebności.

§ 9

Tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzenia i użytkowania terenu.

1. Wszystkie tereny w obszarze objętym planem mogą być, do czasu ich zagospodarowania zgodnego z ustaleniami niniejszego planu, użytkowane zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem.

2. Teren oznaczony na rysunku planu symbolem KZ, przewidziany pod budowę planowanego odcinka drogi powiatowej nr 47806, może być, do czasu zbudowania tego odcinka drogi, użytkowany jako tymczasowa wewnętrzna droga dojazdowa.

3. Do czasu zbudowania planowanego odcinka drogi powiatowej nr 47806 oznaczonego na rysunku planu symbolem KZ, dojazd do obszaru objętego planem ustala się z istniejącej drogi powiatowej nr 47806.