2686 UCHWAŁA RADY GMINY MIETKÓW z dnia 9 września 2003 r. w sprawie Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie gminy Mietków Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 19 ust. 1 z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747) Rada Gminy w Mietkowie uchwala, co następuje: |
§ 1
Uchwala się Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków obowiązujących na terenie Gminy Mietków, który stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Wó
jtowi Gminy w Mietkowie.§ 3
Traci moc uchwała Rady Gminy w Mietkowie z dnia 30 grudnia 2002 r. w sprawie Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Mietków.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY |
RADY GMINY |
JÓZEF ŻYGADŁO |
Załącznik do uchwały Rady Gminy Mietków z dnia 9 września 2003 r. (poz. 2686)
REGULAMIN DOSTARCZANIA WODY I ODPROWADZANIA ŚCIEKÓWNA TERENIE GMINY MIETKÓW
R o z d z i a ł I
PODSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
1. Niniejszy Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków, zwany dalej Regulaminem, został opracowany zgodnie z ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747) i określenia w nim użyte mają takie same znaczenia jak zdefiniowane w tej ustawie.
2. Regulamin dotyczy zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia oraz zbiorowego odprowadzenia ścieków realizowanego na terenie gminy Mietków przez Zakład Gospodarki Komunalnej zwany dalej Dostawcą.
3. Ilekroć w Regulaminie używa się określenia “ustawa” należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U.
Nr 72, poz. 747).R o z d z i a ł II
Minimalny poziom usług świadczonych
przez Dostawcę§ 2
Dostawca ma obowiązek zapewnić:
1. zdolność posiadanych urządzeń wodociągowych do realizacji dostaw wody w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem oraz dostaw wody o należytej jakości, w sposób ciągły i niezawodny,
2. zdolność posiadanych urządzeń kanalizacyjnych do odbioru odprowadzanych ścieków w sposób ciągły i niezawodny oraz na zasadach określonych w przepisach określających warunki techniczne jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie,
3. ciśnienie wody mierzone na zaworze za wodomierzem głównym w zakresie: minimalnie 0,15 MPa, maksymalnie 0,5 MPa,
4) jakość dostarczanej wody spełniającą określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia wymagania stawiane wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
§ 3
1. Dostawca obowiązany jest do zapewnienia prawidłowej eksploatacji posiadanej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, w tym utrzymania jej w stanie sprawności technicznej.
2. Dostawca jest obowiązany do regularnego informowania Wójta Gminy Mietków o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
3. Dostawca zobowiązany jest do udzielania zainteresowanym Odbiorcom informacji dotyczących występujących zakłóceń w zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków oraz awarii urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.
§ 4
1. Dostawca zobowiązany jest do zainstalowania i utrzymania u Odbiorcy wodomierza głównego,
z wyjątkiem wodomierzy do czasowego wykorzystania, oraz wodomierzy sprzężonych dla celów przeciwpożarowych.2. Zawór za wodomierzem głównym jest miejscem wydania rzeczy w rozumieniu Kodeksu cywilnego, jak również miejscem rozdziału przyłącza wodociągowego i instalacji wewnętrznej.
3. Granica rozdziału własności sieci kanalizacyjnej i miejscem odbioru ścieków jest pierwsza studzienka na przyłączu kanalizacyjnym licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku granica nieruchomości. Zasada ta dotyczy obiektów zrealizowanych po wejściu w życie ustawy.
4. Granice rozdziału własności sieci kanalizacyjnej i miejsca odbioru ścieków dla obiektów zrealizowanych przed wejściem w życie ustawy określa umowa.
R o z d z i a ł III
Szczegółowe warunki i tryb zawierania umów
z Odbiorcami§ 5
1. Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków zawartej między Dostawcą a Odbiorca usług.
2. Dostawca jest obowiązany do zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków z osobą, której nieruchomość została przyłączona do sieci i która wystąpiła z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy, po podpisaniu przez strony protokołu z prób i odbiorów przeprowadzonych w związku z przyłączeniem, lub po wygaśnięciu albo rozwiązaniu umowy z poprzednim Odbiorcą, a także po ustaniu
przyczyn odcięcia wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego i naprawieniu szkody.§ 6
1. Umowa może być zawarta na czas nieokreślony lub określony.
2. Umowa z Odbiorcą należącym do grupy odbiorców domowych określa możliwość jej rozwiązania przez Dostawcę wyłącznie z przyczyn stanowiących podstawę do odcięcia dostawy wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego, a to:
a. przyłącze wodociągowe lub przyłącze kanalizacyjne wykonano niezgodnie z przepisami prawa,
b. odbiorca usług nie uiści opłat za dwa okresy obrachunkowe następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej opłaty.
c. jakość wprowadzanych ścieków nie spełnia wymogów określonych w przepisach prawa lub stwierdzono celowe uszkodzenie albo pominięcie urządzenia pomiarowego,
d. został stwierdzony nielegalny pobór wody lub nielegalne odprowadzenie ścieków, to jest bez zawarcia umowy, jak również przy celowo uszkodzonych albo pominiętych wodomierzach lub urządzeniach pomiarowych.
3. Umowa winna dopuszczać jej rozwiązanie przez Odbiorcę z wypowiedzeniem nie dłuższym niż jeden miesiąc dla odbiorców domowych i trzy miesiące dla pozostałych.
4. W przypadku zmiany Odbiorcy, potwierdzonej zawarciem nowej umowy, następuje wygaśniecie umowy zawartej z dotychczasowym Odbiorcą.
5. Rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy skutkuje zastosowaniem przez Dostawcę środków technicznych uniemożliwiających dalsze korzystanie z usług.
§ 7
Umowy powinny zawierać postanowienia zobowiązujące Odbiorców do korzystania z zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w sposób zgodny z przepisami ustawy i niepowodujący pogorszenia jakości usług świadczonych przez Dostawcę oraz nieutrudniający działalności Dostawcy, a w szczególności do:
1. użytkowania instalacji wodociągowej w sposób eliminujący możliwość wystąpienia skażenia chemicznego lub bakteriologicznego wody w sieci wodociągowej na skutek cofnięcia się wody z instalacji wodociągowej, powrotu cieplej wody lub wody z instalacji centralnego ogrzewania,
2. użytkowania przyłączy i instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej w sposób niepowodujący zakłóceń funkcjonowania sieci wodociągowej i kanalizacyjnej,
3. zapewnienia szczelności przyłącza stanowiącego własność Odbiorcy i jego wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej w zakresie zgodnym z postanowieniami umowy oraz zabezpieczenia jej przed cofnięciem się ścieków z sieci kanalizacyjnej,
4. zapewnienia szczelności przyłącza stanowiącego własność Odbiorcy i jego wewnętrznej instalacji wodociągowej w zakresie zgodnym z postanowieniami umowy,
5. poinformowania Dostawcy o własnych ujęciach wody, w celu prawidłowego ustalania opłat za odprowadzenie ścieków,
6. wykorzystania wody z sieci wodociągowej oraz korzystania z przyłącza kanalizacyjnego wyłącznie w celach określonych w warunkach przyłączenia do sieci,
7. zapewnienia nie
zawodnego działania wodomierzy i urządzeń pomiarowych poprzez ich odpowiednie zabezpieczanie przed uszkodzeniami mechanicznymi lub skutkami niskich temperatur a także prawidłowe utrzymanie studzienki czy też pomieszczenia, w którym są zamontowane oraz przez uniemożliwienie dostępu do tych pomieszczeń osobom nieuprawnionym; pomieszczenia przeznaczone na lokalizację wodomierza, lub studzienka wodomierza, powinny być zabezpieczone przed napływem wody gruntowej i powierzchniowej, zapewnić bezpieczne wykonywanie odczytu wskazań wodomierza i jego wymianę oraz zapewniać temperaturę w pomieszczeniu nie niższą niż +40C. Za osobę uprawnioną uważa się lokatora użytkującego pomieszczenie, w którym zlokalizowany jest wodomierz, a zgoda na zagospodarowanie pomieszczenia została wydana przez administratora.§ 8
1. W umowach dotyczących odprowadzenia ścieków Dostawca uwzględnia postanowienia wynikające z rozporządzenia ministra właściwego do spraw gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej wydanego na podstawie art. 11 ustawy.
2. Przy zawieraniu umowy Dostawca obowiązany jest doręczyć Odbiorcy, na jego żądanie, odpis niniejszego regulaminu oraz ustawy.
R o z d z i a ł IV
Sposób rozliczeń w oparciu o ceny i stawki opłat ustalone w taryfie
§ 9
1. Rozliczenia za zbiorowe zaopatrze
nie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków są prowadzone przez Dostawcę z Odbiorcami na podstawie określonych w obowiązujących taryfach cen i stawek opłat oraz ilości dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków.2. Ceny za zużytą wodę oraz odprowadzone ścieki jak również opłaty abonamentowe płatne są przez Odbiorców należących do grupy gospodarstw domowych z dołu w okresach rozliczeniowych nie krótszych jak jeden miesiąc.
§ 10
1. Ilość dostarczonej wody ustala się na podstawie odczytu wodomierza głównego.
2
. Odczyty wodomierzy przeprowadzają pracownicy Dostawcy. W przypadku niemożności dokonania odczytu z powodu nieobecności Odbiorcy pracownik Dostawcy umieszcza w widocznym miejscu na drzwiach lub w skrzynce na listy wezwanie do dokonania odczytu wodomierza i przekazania wyniku Dostawcy pod wskazany numer telefonu lub adres w terminie do siedmiu dni. Po bezskutecznym upływie tego terminu Dostawca jest uprawniony do wystawienia faktury za ilość wody wynikającą ze średniego zużycia.3. W przypadku zawarcia umów
z użytkownikami lokali w budynkach wielolokalowych ilość dostarczanej wody ustala się na podstawie zainstalowanych tam wodomierzy, z uwzględnieniem różnicy wynikającej pomiędzy odczytem na wodomierzu głównym, a sumą odczytów wodomierzy w lokalach.§ 11
W
przypadku braku wodomierza ilość pobranej wody określa się na podstawie przeciętnych norm zużycia określonych rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (Dz. U. Nr 8, poz. 70).§ 12
1. Ilość odprowadzanych ścieków ustala się na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych. Koszty montażu urządzenia pomiarowego, jego napraw i legalizacji obciążają Odbiorcę.
2. W razie braku legalizowanych urządzeń pomiarowych ilość odprowadzanych ścieków ustala się jako równą sumie ilości wody dostarczonej przez Dostawcę oraz ilości wody pobranej z innych źródeł.
§ 13
W rozliczeniach ilości odprowadzanych ścieków ilość bezpowrotnie zużytej wody uwzględnia się wyłącznie w przypadkach, gdy wielkość jej zużycia na ten cel ustalana jest na podstawie dodatkowego, legalizowanego wodomierza zainstalowanego na koszt dostarczającego ścieki.
Koszt montażu wodomierza, jego napraw oraz legalizacji obciążają Odbiorcę.
§ 14
1. Strony określają w umowie okres obrachunkowy oraz skutki niedotrzymania terminu zapłaty jak również sposób uiszczania opłat.
2. Odbiorca dokonuje zapłaty za dostarczoną wodę i odprowadzane ścieki w terminie 14 dni od daty doręczenia rachunku.
3. Wniesienie przez Odbiorcę reklamacji nie wstrzymuje obowiązku uregulowania należności.
4. W przypadku stwierdzenia nadpłaty, zostanie ona zaliczona na poczet przyszłych należności, a na żądanie Odbiorcy jej zwrot następuje w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku w tej sprawie.
§ 15
1. Przy rozliczeniach z Odbiorcami Dostawca obowiązany jest stosować taryfę wprowadzoną w trybie art. 24 ust. 8 ustawy.
2. Przepis ust. 1 nie ma zastosowania w rozliczeniach za dostawę wody i odprowadzanie ścieków prowadzonych pomiędzy przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi oraz z przedsiębiorstwem prowadzącym oczyszczalnię ścieków, gdzie sposób rozliczeń oraz ceny strony ustalają w umowach.
§ 16
W przypadku zmiany wysokości cen i opłat wynikających z wprowadzenia nowej taryfy Dostawca ustala zużycie wody lub wielkości odprowadzonych ścieków przed i po wprowadzeniu taryfy proporcjonalnie do ilości dni pomiędzy ostatnim odczytem przed zmianą taryfy a zmianą taryfy i ilości dni od zmiany taryfy do dnia odczytu.
R o z d z i a ł V
Warunki przyłączenia d
o sieci§ 17
1. Przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej odbywa się na wniosek osoby ubiegającej się o przyłączenie.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, osoba ubiegająca się o przyłączenie do sieci powinna załączyć:
a. mapę sytuacyjną określająca usytuowanie nieruchomości względem istniejącej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz innych obiektów i urządzeń uzbrojenia terenu,
b. sprecyzowanie potrzeb w zakresie celu na jaki będzie używana woda oraz rodzaju odprowadzanych ście
c. dokument stwierdzający tytuł prawny do korzystania z obiektu, który ma być przyłączony.
3. W terminie do 30 dni od daty otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 1, Dostawca wydaje warunki techniczne przyłączenia nieruchomości.
4. Warunki przyłączenia powinny określić w szczególności:
a. miejsce i sposób przyłączenia instalacji Odbiorcy do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej,
b. wymagania w zakresie stosowanych materiałów i urządzeń,
c. ciśnienie dyspozycyjne wody w sieci wodociągowej,
d. stan napełniania sieci kanalizacyjnej i możliwości odprowadzania ścieków deszczowych,
e. termin ważności warunków przyłączenia.
5. Warunkiem przystąpienia do wykonania robót przyłączeniowych jest wcześniejsze uzgodnienie z Dostawcą dokumentacji technicznej i uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę, zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego.
6. Dostawca uzgadnia dokumentacje w terminie 14 dni od daty jej otrzymania .
7. Dostawca dokonuje odbioru wykonanego przyłącza pod względem prawidłowego wykonania w terminie 7 dni od zgłoszenia gotowości do odbioru.
8. Dostawca obowiązany jest zawrzeć umowę na dostawę wody lub odprowadzenie ścieków w terminie 7 dni od odbioru.
9. Dostawca rozpoczyna dostawę wody lub odprowadzanie ścieków nie później niż w ciągu 2 dni roboczych od dnia podpisania umowy lub w terminie uzgodnionym z Odbiorcą.
§ 18
1. Realizacje budowy przyłącza oraz studni wodomierzowej lub pomieszczeń przewidzianych do lokalizacji wodomierza głównego jak również urządzeń pomiarowych odprowadzanych ścieków zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej.
2. W przypadku gdy plan inwestycyjny właścicieli lub zarządców nieruchomości wyprzedzają plan inwestycyjny Dostawcy mogą oni wybudować na własny koszt, w porozumieniu z Dostawcą i gminą, urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne umożliwiające im korzystanie z sieci.
3. Urządzenia, o których mowa w ust. 2 podlegają przekazaniu gminie lub Dostawcy na warunkach określonych w oddzielnej umowie, przewidującej zwrot kosztów budowy sieci w okresie nie dłuższym niż pięć lat, z uwzględnieniem inflacji.
R o z d z i a ł VI
Techniczne warunki określające możliwości dostępu
do usług wodociągowo-kanalizacyjnych§ 19
1. Potencjalni odbiorcy usług wodociągowo-kanalizacyjnych mogą uzyskać dostęp do tych usług na warunkach określonych w:
1. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Mietków
2. miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Gminy Mietków
3. wieloletnich planach rozwoju i modernizacji sieci
4. planach inwestycyjnych Dostawcy.
2. Dokumenty określone w ust. 1 pkt 1) i 2) udostępnione są w Urzędzie Gminy Mietków, natomiast dokumenty określone w ust. 1 pkt 3) i 4) udostępnione są u Dostawcy.
R o z d z i a ł VII
Spo
sób postępowania w przypadku niedotrzymania ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostarczania wody i wprowadzania do sieci kanalizacyjnej ścieków§ 20
O przewidywanych zakłóceniach w realizacji usług zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków Dostawca winien uprzedzić Odbiorców w sposób zwyczajowo przyjęty:
1. wywieszenie ogłoszeń.
§ 21
W razie przerwy w dostawie wody przekraczającej 12 godzin Dostawca powinien zapewnić zastępczy punkt poboru wody, dostosowany do napełniania naczyń używanych w gospodarstwach domowych, w odległości nie większej niż 300 metrów od najdalszego Odbiorcy i poinformować Odbiorcę o jego lokalizacji.
§ 22
1. O planowanych przerwach lub ograniczeniach w dostawie wody oraz przewidywanym obniżeniu jej jakości Dostawca informuje Odbiorców w sposób zwyczajowo przyjęty co najmniej na pięć dni przed planowanym terminem.
2. Wstrzymanie zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków może nastąpić bez uprzedniego zawiadomienia Odbiorców w przypadkach awarii oraz gdy występują warunki stwarzające zagrożenie dla życia, zdrowia i środowiska.
§ 23
Dostawca zobowiązany jest do zawiadomienia Odbiorców o planowanych zmianach warunków technicznych zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków z wyprzedzeniem umożliwiającym dostosowanie instalacji do nowych warunków, nie krótszym niż 12 miesięcy.
§ 24
Odbiorca zobowiązany jest do natychmiastowego powiadomienia Dostawcy o zrzutach awaryjnych lub zmianie jakości ścieków odbiegającej od warunków umowy.
R o z d z i a ł VIII
S
tandardy obsługi Odbiorców, sposoby załatwiania reklamacji oraz wymiany informacji dotyczących zakłóceń w dostawie wody i odprowadzaniu ścieków§ 25
1. Standard obsługi Odbiorcy:
1. Dostawca zapewnia ciągłości usług i stałą obsługę Odbiorcy w sposób określ
2. w przypadku wystąpienia awarii na sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej Dostawca niezwłocznie, nie dłużej niż w ciągu 1 godziny od zgłoszenia, podejmuje czynności dla zabezpieczenia oraz usunięcia awarii,
3. zgłoszenie uszkodzenia wodomierza zobowiązuje Dostawcę do podjęcia czynności zmierzających do jego wymiany nie później niż w ciągu 3 dni.
§ 26
1. Odbiorca ma prawo zgłaszania reklamacji dotyczących ilości i jakości świadczonych usług oraz wysokości rachunków za usługi.
2.
Reklamacje, o których mowa w ust. 1, wnoszone są na piśmie osobiście przez Odbiorcę w siedzibie Dostawcy, listem poleconym lub za pomocą poczty elektronicznej.3. Dostawca zobowiązany jest do powiadomienia Odbiorcy o sposobie załatwiania reklamacji w terminie do 30 dni od daty jej wpływu.
§ 27
Odbiorca zobowiązany jest do niezwłocznego pisemnego powiadamiania Dostawcy o zmianach własnościowych nieruchomości lub zmianach użytkownika lokalu.
§ 28
Odbiorca powinien powiadomić Dostawcę o wszelkich zmianach technicznych w instalacji wewnętrznej, które mogą mieć wpływ na działanie sieci.
R o z d z i a ł IX
Postanowienia końcowe
§ 29
W sprawach nieobjętych niniejszym Regulaminem obowiązują przepisy prawa, a w szczególności ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747) wraz z przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie ustawy.