2644

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA

z dnia 11 lipca 2003 r.

w sprawie przyjęcia programu Gminy Wrocław wspierania małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie
Wrocławia

Na podstawie art. 18 ust. 1, w związku z art. 40 ust. 1 ustawy z dnia
8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591 ze zm.) a także art. 11 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz.1177) Rada Miejska Wrocławia uchwala, co następuje:

§ 1

Przyjmuje się program działań Gminy Wrocław wobec małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz.1178 ze zm.), prowadzących działalność gospodarczą na terenie Wrocławia.

§ 2

Ilekroć w niniejszej uchwale występuje następujące określenie:

– “lokalna organizacja handlowa lub usługowa” – rozumie się przez nią małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. nr 101, poz.1178 ze zm.) mających siedzibę i prowadzących działalność handlową lub usługową na terenie Gminy Wrocław, a także każdą ich organizację reprezentującą ich interesy w formach określonych odrębnymi przepisami powszechnie obowiązującego prawa.

§ 3

Stosowanie różnych form udzielania pomocy na podstawie niniejszej uchwały nie może przekraczać równowartości 100 tys. euro dla przedsiębiorcy, z uwzględnieniem pomocy udzielonej przedsiębiorcy w okresie kolejnych 3 lat poprzedzających dzień jej udzielenia.

§ 4

Realizacja programu przebiegać będzie w zakresie:

1) zagospodarowania przestrzennego,

2) polityki finansowej,

3) gospodarowania nieruchomościami oraz lokalami użytkowymi stanowiącymi własność Gminy Wro-

cław, a także nieruchomościami stanowiącymi własność Wrocławskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych, o którym mowa w § 9 ust. 1.

§ 5

W zakresie zagospodarowania przestrzennego przyjmuje się do realizacji następujące zadania:

1) wytypowanie do końca 2003 r. terenów pod inwestycje zarówno dla większych centrów handlowych jak i mniejszych obiektów o charakterze osiedlowym,

2) opracowanie harmonogramu operacji planistycznych w zakresie uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w szczególności dla obszarów istniejącej sieci oraz potencjalnych lokalizacji działalności handlowej i usługowej,

3) do połowy 2005 r. sporządzone zostaną miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, w których co najmniej 20 ha zostanie przeznaczonych pod działalność związaną z handlem lub usługami dla małych i średnich przedsiębiorców.

§ 6

W zakresie polityki finansowej przyjmuje się następujący program uprawniający Prezydenta Miasta do:

1) kontynuowania polityki różnicowania wartości stawek czynszu w lokalach i na gruntach stanowiących własność Gminy Wrocław w zależności od obiektywnych kryteriów takich jak: branża, lokalizacja, stan techniczny lokalu,

2) stosowania ulg w czynszach najmu i dzierżawy z tytułu prowadzonych okresowo remontów dróg, a także budowy, przebudowy lub rozbudowy infrastruktury technicznej utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej,

3) stosowania ulg w czynszach dla przedsiębiorców prowadzących działalność handlową i usługową, którzy:

a) wydłużą czas pracy placówki,

b) wydłużą czas pracy placówki i zwiększą zatrudnienie,

c) wykonają – zgodnie z prawem – remonty elewacji istotnie podnoszące zewnętrzną wartość estetyczną lokalu,

4) stosowania wobec przedsiębiorców ulg podatkowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami).

§ 7

W zakresie gospodarki nieruchomościami oraz lokalami użytkowymi stanowiącymi własność Gminy Wrocław przyjmuje się w szczególności zadania:

1) intensyfikacji działań promocji prywatyzacji lokali użytkowych na rzecz ich najemców zgodnie z uchwałą nr XLIX/697/98 z dnia 27 lutego 1998 r. w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Wrocław (Biuletyn Urzędowy Rady Miejskiej Wrocławia nr 2 z dnia 26 stycznia 2001 r.),

2) zapewnienie lokalnym przedsiębiorcom stabilnych warunków najmu lub dzierżawy poprzez:

a) zawieranie umów najmu lub dzierżawy na czas określony, łącznie na okres do 27 lat, przy czym pierwsza umowa nie powinna być zawarta na okres krótszy niż 9 lat,

b) stosowanie zasady stabilnego czynszu w długookresowych umowach najmu i dzierżawy zgodnie z zasadami określonymi w § 7 uchwały nr XXV/839/00 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 19 października 2000 r., w sprawie zasad wynajmowania lokali użytkowych w budynkach stanowiących własność Gminy Wrocław (Biuletyn Urzędowy Rady Miejskiej Wrocławia nr 9, poz.333),

c) dokonywanie waloryzacji stawek czynszu o wskaźnik inflacji ogłaszany przez Prezesa GUS nie częściej niż raz w roku. Odstępuje się jednocześnie od waloryzacji w roku 2003,

3) stosowanie preferencji wobec lokalnych organizacji handlowych i usługowych podejmujących się budowy, rozbudowy lub modernizacji obiektów handlowych i usługowych polegających na:

a) bezprzetargowym przekazywaniu w dzierżawę gruntów pod inwestycje z uwzględnieniem także miejsc parkingowych,

b) zawieraniu długoletnich umów najmu lub dzierżawy,

c) możliwości stosowania obniżonego czynszu dzierżawnego, czynszu najmu w czasie realizacji inwestycji oraz w okresie pierwszych 3 lat prowadzenia działalności w nowym obiekcie,

4) bezprzetargowej sprzedaży nieruchomości, o których mowa w pkt 3 lit. a) po zakończeniu umowy dzierżawy w przypadkach określonych w art. 37 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 46, poz. 543 z 2000 r. ze zmianami), pod warunkiem zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

§ 8

Na wniosek zainteresowanego można ceny sprzedawanych nieruchomości, o których mowa w § 7 pkt 1, 3 i 4 ustawy, rozkładać na raty na warunkach określonych w art. 70 ust. 2, 3 i 4 ustawy o której mowa w § 7 pkt 4a, pierwsza rata stanowić będzie 10% wartości nieruchomości określonej przez zbywcę na mocy odrębnych przepisów.

§ 9

1. Prezydent Miasta podejmie działania umożliwiające Wrocławskiemu Funduszowi Poręczeń Kredytowych wspieranie inwestycji, o których mowa w § 7 pkt 3 i 4 polegające na udzielaniu prawem przewidzianych form zabezpieczeń kredytów zaciągniętych w bankach przez lokalne organizacje handlowe i usługowe, a w szczególności na odpowiednim zastosowaniu instytucji prawnych wymienionych w ust. 2.

2. Wspieranie inwestycji, o których mowa w § 7 pkt 3 i 4 polegać będzie na udzielaniu prawem przewidzianych form zabezpieczeń kredytów zaciągniętych w bankach przez lokalne organizacje handlowe i usługowe, a w szczególności na:

1) ustanawianiu zastawu rejestrowego w rozumieniu ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz. U. Nr 149, poz. 703 ze zmianami),

2) ustanawianiu hipoteki na nieruchomościach oddanych w dzierżawę lub najem przedsiębiorcom lub lokalnym organizacjom handlowym oraz usługowym zgodnie z art. 65 i nast. ustawy z dnia 26 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (t.j. Dz. U. Nr 124, poz.1361 z 2001 r. ze zmianami),

3) ustanawianiu zastawu zgodnie z Kodeksem cywilnym i ustawą, o której mowa w pkt 1,

4) ustanawianiu zabezpieczeń opartych na prawie wekslowym (poręczenia wekslowe) zgodnie z art. 30 ustawy z dnia 28 kwietnia 1936 r. –Prawo wekslowe (Dz. U RP, nr 376, poz. 282,

5) stosowaniu cesji powierniczej,

6) przewłaszczaniu na zabezpieczenie,

7) zawieraniu umów ubezpieczeniowych gwarantujących terminową spłatę kredytu wobec ryzyk, które będą dotyczyć organizacji handlowej lub usługowej jako kredytobiorcy.

3. Zabezpieczania, o których mowa w ust. 2 obejmować mogą wyłącznie do 30% wartości kredytu zaciągniętego przez przedsiębiorcę.

§ 10

1. Gmina zmierzać będzie do przywrócenia działalności handlowo-usługowej w pustych lokalach użytkowych i w tym celu Prezydent może stosować formy udzielania pomocy przewidziane w niniejszej uchwale.

2. Zabezpieczenia kredytowe obejmować mogą wyłącznie do 30% wartości kredytów zaciągniętych przez przedsiębiorców na wykup lub remont lokalu użytkowego. Przepisy § 9 ust.1 i 2 stosuje się odpowiednio.

3. Prezydent może na wniosek przedsiębiorcy – wyrazić zgodę na odroczenie zapłaty czynszu na okres nieprzekraczający 6 miesięcy.

4. Prezydent może – na wniosek przedsiębiorcy – zwolnić go z zapłaty czynszu za okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

§ 11

Rada Miejska zobowiązuje Prezydenta do kontynuowania prac nad programem rozwoju handlu i usług we Wrocławiu z uwzględnieniem podstawowych założeń rozwoju do roku 2010. Projekt programu będzie przedstawiony Radzie Miejskiej do końca 2003 r.

§ 12

Pomoc publiczna dla przedsiębiorców, o której mowa w § 7 pkt 3 i 4, § 9 oraz § 10 wykonywana może być przez Prezydenta od dnia 1 stycznia 2004 r.

§ 13

Wnioski o udzielenie pomocy publicznej, o których stanowi § 6 pkt 2, 3, 4, § 7 pkt 3, 4 oraz § 9 uchwały mogą być kierowane do Prezydenta Wrocławia z chwilą wejścia w życie uchwały, przy czym w gestii Prezydenta pozostają decyzje w indywidualnych sprawach.

§ 14

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Wrocławia.

§ 15

Uchwała wchodzi w życie 14 dnia od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

WICEPRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

WŁADYSŁAW GUT