R o z d z i a ł 2
Przeznaczenie i warunki zagospodarowania terenów
§ 4
Podstawowe ustalenia funkcjonalne
1. Obszar objęty planem jest częścią wyznaczonej w “Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Legnicy” strefy gospodarczej, gdzie sytuuje się nieuciążliwą produkcję, magazyny, handel hurtowy, bazy transportowe, składy, obiekty rzemiosła i innej działalności gospodarczej z możliwością zamieszkania, biura, handel detaliczny i usługi komercyjne.
2. Teren objęty planem położony u zbiegu ulic Ścinawskiej i Sierocińskiej przeznacza się pod zespół obiektów handlowych i biur, zainwestowanie usługowe, bazy, składy, magazyny, hurtownie, nieuciążliwe obiekty produkcyjne, obiekty obsługi komunikacji samochodowej, obiekty gospodarki komunalnej oraz parkingi obsługujące projektowane zainwestowanie, zalecając zachowanie istniejącej na tym terenie zieleni wysokiej.
3. Na terenie oznaczonym symbolem U,
P dopuszcza się lokalizowanie niewielkich, nieuciążliwych urządzeń i obiektów gospodarki komunalnej (trafostacje, pompownie wody, komory ciepłownicze itp.) na ewentualnie wydzielonych działkach o powierzchni do 100 m2.§ 5
Zasady kształtowania zainwestowan
ia1. W rozdziale 3 niniejszej uchwały w ustaleniach szczegółowych dotyczących poszczególnych terenów wydzielanych liniami rozgraniczającymi ustala się gabaryty projektowanych obiektów kubaturowych oraz określa zasady przekształcania istniejącego zainwesto
wania.2. Wymaga się, aby sytuując projektowane obiekty respektować ustalone planem nieprzekraczalne linie zabudowy. W liniach rozgraniczających ulic określonych w rysunku planu nie dopuszcza się sytuowania obiektów kubaturowych.
3. Wzdłuż ulic nie dopuszcza się realizacji nowych ogrodzeń pełnych. Dopuszcza się ogradzanie posesji ogrodzeniami metalowymi, ażurowymi, na podmurówce.
4. W rysunku planu wskazano zieleń wysoką przewidywaną do zachowania. Dopuszcza się wycinanie pojedynczych drzew dla realizowania
wjazdów na poszczególne posesje.5. W rysunku planu ustalono lokalizacje zespołów projektowanej zieleni wysokiej, której nasadzenia powinny być realizowane w trakcie zagospodarowywania poszczególnych działek.
§ 6
Ochrona środowiska kulturowego
Na całym obszarze objętym planem w przypadku natrafienia podczas robót ziemnych na obiekty mające charakter zabytku archeologicznego – o odkryciu należy niezwłocznie powiadomić Państwową Służbę Ochrony Zabytków.
§ 7
Podstawowe ustalenia dotyczące komunikacji
1. Ustal
a się obsługę komunikacyjną terenów zainwestowanych poprzez sieć istniejących ulic lokalnych określonych w rysunku planu.2. Krawężniki jezdni przedstawione na rysunku nie są przesądzeniem planu i mogą być w projektach zagospodarowania korygowane, stosowni
e do lokalizacji wjazdów na poszczególne posesje.3. W obrębie zainwestowywanych terenów wymaga się lokalizowania miejsc postojowych dla samochodów osobowych na poszczególnych działkach w ilości zapewniającej właściwą obsługę użytkowników i zatrudnionych. Zaleca się:
a) dla administracji i handlu – 1 mp na 40 m2
powierzchni użytkowej,b) dla hurtowni i przedsiębiorstw – 1 mp na 50–70 m
2 powierzchni użytkowej lub na 3 zatrudnionych.4. Na terenie objętym planem nie przewiduje się realizacji ścieżek rowerowyc
h.§ 8
Ustalenia dotyczące infrastruktury technicznej
1. Istniejące na terenie objętym planem sieci przesyłowe – gazociąg sc. kolektory kanalizacyjne oraz kablowe linie 20 kV – przeznacza się do trwałej adaptacji. W okresie perspektywy nie przewiduje się prowadzenia przez teren objęty planem nowych sieci magistralnych.
2. Projektowane zainwestowanie będzie obsługiwane z istniejących sieci infrastruktury technicznej biegnących w ulicach Ścinawskiej i Sierocińskiej. Nowe odcinki sieci sanitarnych, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych oraz ewentualnie ciepłowniczych należy prowadzić w liniach rozgraniczających ulic, jako sieci podziemne.
3. Dopuszcza się trwałą adaptację wszystkich istniejących sieci uzbrojenia podziemnego niekolidujących z zainwestowaniem przesądzonym w niniejszym planie.
4. Nowe zainwestowanie należy zaopatrywać w wodę z istniejących wodociągów. Dopuszcza się wymianę istniejącej sieci wodociągowej na sieć o większych średnicach lub realizację nowego systemu zaopatrzenia w wodę dla zapewnienia właściwych warunków ochrony przeciwpożarowej.
5. Ścieki bytowo-gospodarcze należy odprowadzać do istniejących kanałów sanitarnych. Ścieki wytwarzane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą winny być przed odprowadzeniem do kanalizacji komunalnej – w uzasadnionych przypadkach – stosownie podczyszczone.
6. Zgodnie z przyjętym w 1997 roku “Programem rozbudowy kanalizacji deszczowej” na terenie objętym planem nie przewiduje się realizacji nowych sieci kanalizacji deszczowej. Wody odpadów odprowadzane będą do istniejącego kolektora deszczowego – kanału
f 1200, biegnącego poza zachodnią granicą terenu objętego planem.7. Wody deszczowe, które mogą być zanieczyszczane substancjami ropopochodnymi – z terenów większych placów parkingowych i placów manewrowych – winny być przed odprowadzeniem do kanalizacji komunalnej oczyszczone w stosownych separatorach.
8. Do rejonu objętego planem w okresie perspektywy może być doprowadzona sieć ciepłownicza – obszar leży w przewidywanym do uciepłownienia rejonie 4. Ciepłociągi należy prowadzić ulicą Ścinawską od strony ul. Leszczyńskiej, którą biegnie ciepłociąg
f 500. Nowe obiekty kubaturowe mogą być również ogrzewane przez indywidualne kotłownie. Ustala się zakaz opalania kotłowni nieekologicznymi paliwami stałymi, zalecając stosowanie gazu przewodowego.9. Średnioprężny gazociąg
f 225 biegnący wzdłuż zachodniej granicy obszaru objętego planem – do zachowania. Nie przewiduje się rozbudowy średnioprężnej sieci gazowej ani realizacji nowych stacji redukcyjno-pomiarowych w rejonie objętym planem.10. Na terenie objętym planem wyklucza się możliwość lokalizowania naziemnych zbiorników propanu-butanu.
11. Zasilanie projektowanego zainwestowania w energię elektryczną – z istniejących sieci nn lub stacji transformatorowych R-229-01, R-201-01 lub R-202-2, leżących w rejonie objętym planem. W wypadku konieczności realizowania nowych stacji transformatorowych – nie ogranicza się możliwości ich lokalizowania na terenie oznaczonym w rysunku planu symbolem 1 U,P oraz
dopuszcza się rozbudowę systemu sieci nn i SN wg ustaleń określonych w ust. 2, na warunkach uzgodnionych z dostawcą energii.12. Istniejące telekomunikacyjne kable ziemne – do zachowania. Nie ogranicza się możliwości rozbudowy kablowej sieci telekomunikacyjnej na obszarze objętym planem.
13. Odpady niebezpieczne (np. szlamy z separatorów, odpadowe oleje hydrauliczne, płyny hamulcowe) winny być gromadzone w szczelnych pojemnikach i przekazywane do wykorzystania lub unieszkodliwiania w instalacjach specjalistycznych. Pozostałe odpady mogą być składowane na wysypisku komunalnym.
§ 9
Podstawowe ustalenia dotyczące ochrony środowiska
1. Przeznaczany do zabudowy teren należy podłączyć do istniejących sieci kanalizacyjnych.
2. Dla ochrony gruntów i wód podziemnych
place manewrowe i parkingi należy wyposażyć w separatory ropopochodnych, w których winny być oczyszczane wody opadowe przed ich odprowadzeniem do kanalizacji deszczowej.3. W realizowanych kotłowniach lokalnych ustala się zakaz stosowania paliw stałych, zalecając stosowanie gazu przewodowego.
4. Istniejące szpalery zieleni wokół działki nr 63 – do zachowania. Wymaga się realizacji uzupełniających szpaler nasadzeń zieleni wysokiej w zakresie ustalonym w rysunku planu. Nie ogranicza się możliwości wprowadzania innych, nieokreślonych w rysunku planu nasadzeń, o ile nie stoi to w sprzeczności z innymi ustaleniami planu i nie ogranicza możliwości realizowania ustalonego planu zainwestowania.
5. Dla poprawy charakteru krajobrazu miejskiego zaleca się wymianę istniejących wzdłuż ulic pełnych ogrodzeń na ogrodzenia ażurowe oraz staranne zagospodarowanie terenu u zbiegu ulic Ścinawskiej i Sierocińskiej.