2418

UCHWAŁA RADY POWIATU ZĄBKOWICKIEGO

z dnia 26 czerwca 2003 r.

w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania i rozkładania na raty spłat wierzytelności należnych Powiatowi Ząbkowickiemu i jednostkom organizacyjnym Powiatu Ząbkowickiego, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa oraz udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności, a także organów do tego uprawnionych

Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) oraz art. 34a ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148) Rada Powiatu Ząbkowickiego uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwała określa szczegółowe zasady umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty wierzytelności Powiatu Ząbkowickiego i jednostek organizacyjnych Powiatu Ząbkowickiego z tytułu należności pieniężnych.

§ 2

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

– wierzytelności – rozumie się przez to należności pieniężne, do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa,

– dłużniku – rozumie się przez to osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę nieposiadająca osobowości prawnej.

§ 3

1. Wierzytelność może być umorzona w przypadku jej całkowitej nieściągalności.

2. Wierzytelność uznaje się za całkowicie nieściągalną, jeżeli:

a) dłużnik będący osobą fizyczną zmarł i nie pozostawił żadnego majątku lub pozostawił ruchomości niepodlegające egzekucji na mocy odrębnych przepisów,

b) dłużnik będący osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadająca osobowości prawnej został wykreślony z właściwego rejestru, przy jednoczesnym braku majątku, z którego można byłoby egzekwować wierzytelność, a obciążenie dłużnika nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,

c) egzekucyjne postępowanie okazało się nieskuteczne,

d) wierzytelności nie ściągnięto w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego,

e) nie można ustalić osoby dłużnika,

f) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu sądowym egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji wierzytelności,

g) ściągnięcie wierzytelności zagrozi ważnym interesom dłużnika, a w szczególności jego egzystencji.

3. Umarzanie wierzytelności w przypadkach określonych w punkcie 2g może nastąpić wyłącznie na wniosek dłużnika, w pozostałych przypadkach również z urzędu.

4. Umorzenie należności o charakterze cywilno-prawnym, w przypadku gdy oprócz dłużnika głównego zobowiązane są również inne osoby, może nastąpić tylko wtedy, gdy okoliczności warunkujące umorzenie zachodzą w stosunku do wszystkich zobowiązanych.

§ 4

Do umarzania wierzytelności upoważnia się:

1. Kierownika jednostki organizacyjnej powiatu – jeżeli wartość wierzytelności nie przekracza 5 krotności kwoty przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym podjęcie decyzji o umorzeniu, ogłoszonego w Monitorze Polskim przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dla celów naliczania odpisu na zakładowy fundusz socjalny.

2. Zarząd Powiatu na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej – jeżeli wartość wierzytelności jest wyższa niż 5 krotność kwoty przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w punkcie 1, po otrzymaniu pozytywnej opinii Komisji Budżetowej.

3. Przez wartość wierzytelności rozumie się należność główną.

4. Organ uprawniony do umarzania wierzytelności uprawniony jest również do umarzania odsetek i związanych z wierzytelnością należności ubocznych.

§ 5

1. W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi kierownik jednostki organizacyjnej może, na wniosek dłużnika z udokumentowaniem sytuacji materialnej i dochodowej odroczyć termin zapłaty całości lub części wierzytelności lub rozłożyć płatność całości lub części wierzytelności na raty, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes podległej jednostki.

2. Okres odroczenia terminu płatności nie może być dłuższy niż 6 miesięcy, a okres spłaty wierzytelności rozłożonej na raty nie może być dłuższy niż 12 miesięcy – jednorazowo.

3. Odroczenie terminu zapłaty wierzytelności lub rozłożenie jej na raty następuje w drodze umowy zawartej pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. Umowa winna określać w szczególności wysokość poszczególnych rat, termin płatności rat, okres odroczenia oraz oprocentowanie z tytułu opóźnienia ich płatności.

4. Oprocentowanie, o którym mowa w punkcie 3 jest stałe w czasie obowiązywania umowy i nie może być niższe od 50% odsetek ustawowych obowiązujących w czasie zawarcia umowy.

5. Od wierzytelności, której termin płatności odroczono lub rozłożono na raty nie pobiera się odsetek ustawowych za opóźnienie za okres od udzielenia tej ulgi do upływu terminu zapłaty.

§ 6

Umorzenie wierzytelności, odroczenie terminu ich zapłaty oraz rozłożenie płatności na raty następuje:

1. W odniesieniu do wierzytelności o charakterze administracyjno-prawnym – w formie decyzji kierownika jednostki organizacyjnej powiatu lub uchwały Zarządu Powiatu rozumianej jako oświadczenie woli.

2. W odniesieniu do wierzytelności o charakterze cywilnoprawnym – w formie umowy.

§ 7

1. Kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu zobowiązani są do składania Zarządowi Powiatu kwartalnych informacji dotyczących zakresu udzielanych ulg na podstawie i w trybie niniejszej uchwały do 10 dnia następnego miesiąca po zakończeniu kwartału.

2. Zarząd Powiatu składa zbiorczą informację dotycząca zakresu udzielanych ulg w półrocznym i rocznym sprawozdaniu z wykonania budżetu.

§ 8

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu i kierownikom jednostek organizacyjnych.

§ 9

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY

JULIUSZ LIPSKI