R o z d z i a ł 2

USTALENIA DOTYCZĄCE OCHRONY ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO I KULTUROWEGO

§ 5

1. Obowiązuje zachowanie wszystkich zdrowych egzemplarzy z istniejącego nasadzenia.

2. W przypadku wystąpienia kolizji istniejących drzew z planowanym zainwestowaniem należy je przesadzić w inne miejsce.

3. Obowiązuje wprowadzenie nasadzeń typu alejowego wzdłuż ulic.

4. Wprowadza się możliwość wykorzystania dla celów grzewczych odnawialnych źródeł energii.

5. Obowiązuje wyciszenie torowiska tramwajowego oraz dróg samochodowych w ramach ich modernizacji.

6. Obszar planu zlokalizowany jest w obrębie stanowiska archeologicznego – ślad osadniczy z epoki kamienia, osada i cmentarzysko kultury łużyckiej i pomorskiej, cmentarzysko z wczesnego okresu średniowiecza. Na całym obszarze objętym planem, przed wydaniem pozwolenia na budowę należy uzyskać opinię odpowiedniej instytucji odpowiedzialnej za ochronę zabytków archeologicznych.

7. Inwestor przed podjęciem jakichkolwiek ziemnych prac inwestycyjnych w obszarze zabytkowych stanowisk archeologicznych zobowiązany jest do przeprowadzenia wyprzedzająco przed inwestycją ratowniczych badań archeologicznych, prowadzonych przez uprawnionego archeologa na koszt inwestora po uprzednim uzyskaniu zezwolenia od odpowiedniej instytucji odpowiedzialnej za ochronę zabytków archeologicznych. Przed wydaniem pozwolenia na budowę należy uzyskać opinię i zezwolenie właściwych służb ochrony zabytków, a jeżeli nie jest ono wymagane to przed rozpoczęciem prac ziemnych.

8. Na całym obszarze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy wprowadzić strefę ochrony zabytków archeologicznych.