R o z d z i a ł II

JEDNOSTKI POMOCNICZE GMINY

§ 8

1. O utworzeniu, połączeniu i podziale jednostki pomocniczej Gminy, a także o zmianie jej granic rozstrzyga Rada w drodze uchwały z uwzględnieniem następujących zasad:

1) inicjatorem utworzenia, połączenia, podziału lub zniesienia jednostki pomocniczej mogą być mieszkańcy obszaru, który ta jednostka obejmuje lub ma obejmować, albo organy Gminy;

2) utworzenie, połączenie, podział lub zniesienie jednostki pomocniczej musi zostać poprzedzone konsultacjami, których tryb określa Rada odrębną uchwałą;

3) projekt granic jednostki pomocniczej sporządza Wójt Gminy w uzgodnieniu inicjatorami utworzenia tej jednostki;

4) przebieg granic jednostek pomocniczych powinien – w miarę możliwości – uwzględniać naturalne uwarunkowania przestrzenne, komunikacyjne i więzi społeczne.

2. Do znoszenia jednostek pomocniczych stosuje się odpowiednio ust. 1.

§ 9

Uchwały, o jakich mowa w § 8 ust. 1 powinny określać w szczególności: obszar, granice, siedzibę władz i nazwę jednostki pomocniczej.

§ 10

1. Sołectwo prowadzi gospodarkę finansową w ramach budżetu gminy.

2. Nadto sołectwo może osiągać dochody z wynajmowania świetlicy przekazanej sołectwu przez Radę, darowizn pieniężnych itp.

3. Dochody pieniężne pochodzące ze źródeł o których mowa w ust. 2 sołtys jest obowiązany odprowadzić na rachunek budżetu gminy. Na rachunku tym środki pozostają do dyspozycji sołectwa.

§ 11

1. Środki finansowe zgromadzone na rachunku budżetu gminy, a pozostające do dyspozycji sołectwa, mogą być wykorzystywane tylko na potrzeby sołectwa.

2. Sołectwo nie posiada uprawnień do przekazywania tych środków na rzecz innych instytucji i organizacji niestanowiących jednostek organizacyjnych Gminy.

3. O przeznaczeniu środków finansowych w budżecie gminy, a pozostających do dyspozycji sołectwa – decyduje zebranie wiejskie w formie uchwały, podpisanej przez sołtysa i osobę protokołującą przebieg zebrania.

4. Wszelkie wydatki muszą być udokumentowane rachunkami.

§ 12

1. Organem uchwałodawczym sołectwa jest zebranie wiejskie, które obejmuje wszystkich pełnoletnich mieszkańców sołectwa. Sołtys jest równocześnie Przewodniczącym Rady Sołeckiej.

2. Organem wykonawczym w sołectwie jest sołtys wspomagany przez Radę Sołecką.

3. Tryb i zasady wyboru sołtysa, członków Rady Sołeckiej oraz sposób zwoływania obradowania zebrania wiejskiego określa Rada Gminy w Statucie Sołectwa.

§ 13

Wójt kontroluje uchwały zebrania wiejskiego i w przypadku stwierdzenia ich niezgodności z przepisami prawa i niniejszego statutu, wstrzymuje ich wykonanie i przekazuje organowi nadzoru z wnioskiem o stwierdzenie nieważności.

§ 14

1. Rada w odrębnej uchwale określa wysokość zryczałtowanej miesięcznej diety jaka przysługuje sołtysowi.

2. Wójt może zezwolić sołtysowi na odbycie podróży służbowej prywatnym samochodem i zwrócić koszty podróży tym samochodem na zasadach obowiązujących pracowników Urzędu Gminy.

3. Wysokość opłat za wynajmowanie świetlicy ustala Rada Sołecka.

§ 15

1. Sołtys będący równocześnie przewodniczącym rady sołeckiej może uczestniczyć w każdej sesji Rady Gminy – bez prawa udziału w głosowaniu.

Przewodniczący Rady Gminy obowiązany jest umożliwić uczestnictwo w sesjach Rady Gminy – sołtysom.

2. Sołtysi (przewodniczący rady sołeckiej) obecni na sesji mają prawo zabierania głosu w każdej sprawie przewidzianej w porządku obrad.

§ 16

1. Kontrolę gospodarki finansowej sołectwa sprawuje Skarbnik Gminy i przedkłada w tym zakresie informację Wójtowi.

2. Sołectwa podlegają nadzorowi organów Gminy na zasadach określonych w Statucie Sołectwa.