2248

UCHWAŁA RADY POWIATU GŁOGOWSKIEGO

z dnia 24 lipca 2003 r.

w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności powiatowych jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności, a także organów do tego upoważnionych

Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.), art. 34a ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 z póź. zm.) Rada Powiatu Głogowskiego uchwala, co następuje:

§ 1

Określa się szczegółowe zasady i tryb umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty wierzytelności jednostek organizacyjnych powiatu głogowskiego z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) zwanych dalej “wierzytelnościami”, wobec osób fizycznych, osób prawnych, a także jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej zwanych dalej “dłużnikami”.

§ 2

Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o:

1. decyzji – rozumie się przez to oświadczenie woli uprawnionego ze względu na charakter należności podmiotu w sprawie umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty należności;

2. dłużniku – rozumie się przez to osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej;

3. powiatowej jednostce organizacyjnej – rozumie się przez to jednostkę budżetową, zakład budżetowy, gospodarstwo pomocnicze itp. w rozumieniu przepisów ustawy z 28 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 z póź. zm.);

4. należności pieniężnej – rozumie się przez to należności do których nie stosuje się przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, przysługujące Powiatowi Głogowskiemu;

5. wierzycielu – rozumie się przez to Powiat Głogowski, w tym powiatowe jednostki organizacyjne.

§ 3

Wierzytelność może być umorzona, w całości lub części, jeżeli:

1. wierzytelności nie ściągnięto w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego;

2. nie można ustalić dłużnika lub dłużnik zmarł nie pozostawiając spadkobierców;

3. zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej wierzytelności, lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne.

§ 4

1. Wierzytelność może być również umorzona w całości lub części pomimo braku okoliczności określonych § 3 jeżeli przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykaże, że za umorzeniem wierzytelności przemawiają szczególne ważne względy społeczne lub gospodarcze.

2. Umorzenie wierzytelności z przyczyn określonych w ust. 1 może nastąpić tylko wówczas, gdy odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenia należności na raty nie zapewni spłaty tej należności.

§ 5

1. Umorzenie wierzytelności z tytułu należności pieniężnej, za którą odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą w stosunku do wszystkich solidarnie zobowiązanych dłużników.

2. Jeżeli umorzenie dotyczy tylko części należności, należy pisemnie określić termin zapłaty pozostałej części należności.

3. Organ właściwy do umorzenia należności głównej jest również właściwy do umorzenia należności ubocznych.

§ 6

1. W przypadkach gospodarczo uzasadnionych lub zasługujących z innych przyczyn na uwzględnienie można odroczyć termin zapłaty należności lub rozłożyć należności na raty, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes wierzyciela.

2. Od należności, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od wydania decyzji do upływu terminu zapłaty określonego w decyzji.

3. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości rat ustalonych w decyzji, pozostała do spłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami za zwłokę, w tym również z odsetkami o których mowa w ust. 2.

§ 7

Wierzytelność może być umorzona na wniosek dłużnika bądź z inicjatywy wierzyciela. Odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie na raty należności może nastąpić wyłącznie na wniosek dłużnika.

§ 8

Decyzja o umorzeniu wierzytelności lub udzieleniu ulg w spłacaniu należności może być cofnięta, jeżeli wyjdzie na jaw, że dowody, na podstawie których wierzytelność umorzono lub udzielono ulg w spłacie, okazały się fałszywe bądź, że dłużnik wprowadził wierzyciela w błąd co do okoliczności, które stanowiły podstawę decyzji.

§ 9

Decyzję o umorzeniu wierzytelności lub udzieleniu ulg w spłacaniu należności powinna zawierać informacje określone w § 5 ust. 2, § 6 ust. 3 oraz § 8 niniejszej uchwały.

§ 10

Decyzję o umorzeniu wierzytelności lub udzieleniu ulg w spłacaniu wierzytelności podejmuje:

1. Zarząd Powiatu Głogowskiego:

– w odniesieniu do wierzytelności o charakterze administracyjnym w drodze decyzji;

w odniesieniu do wierzytelności wynikających ze stosunków cywilnoprawnych w drodze porozumienia;

– w odniesieniu do wierzytelności zarówno o charakterze administracyjnym jak i wynikających ze stosunków cywilnoprawnych, w sytuacjach przewidujących w § 3 pkt 2 w drodze jednostronnego oświadczenia woli.

§ 11

1. Zarząd Powiatu Głogowskiego może upoważnić kierowników jednostek organizacyjnych Powiatu do odraczania terminu zapłaty należności lub rozłożenia na raty spłaty należności.

2. Kierownicy jednostek są zobowiązani przedstawić Zarządowi Powiatu Głogowskiego sprawozdania z wykonania ulg ujętych w ust. 1 do 15 stycznia roku następnego za rok poprzedni.

§ 12

1. Zarząd Powiatu Głogowskiego jest zobowiązany do informowania na bieżąco Rady Powiatu Głogowskiego o dokonanych umorzeniach.

2. Zarząd Powiatu Głogowskiego jest zobowiązany przedstawić Radzie Powiatu Głogowskiego sprawozdania z wykonania niniejszej uchwały do 31 marca roku następnego za rok poprzedni.

§ 13

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Głogowskiego.

§ 14

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY POWIATU

RYSZARD ROKASZEWICZ