2220

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY DOLNOŚLĄSKIEGO

z dnia 31 lipca 2003 r.

w sprawie zmiany uchwały nr VIII/49/89 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Jeleniej Górze z dnia 16 listopada 1989 r. w sprawie utworzenia parku krajobrazowego pod nazwą “Rudawski Park Krajobrazowy” (Dz. Urz. Woj. Jel. Nr 16, poz. 209)

Na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz. U. Nr 99 z 2001 r., poz. 1079 z późn. zm.) oraz art. 39 i art. 42 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 80, poz. 872 z późn. zm.) rozporządza się, co następuje:

§ 1

1. Rudawski Park Krajobrazowy, położony w gminach: Bolków, Janowice Wielkie, Kamienna Góra, Kowary, Marciszów, Mysłakowice, w województwie dolnośląskim, obejmuje obszar o powierzchni 15.705 ha.

2. Opis granic Parku stanowi załącznik nr 1 do niniejszego rozporządzenia.

§ 2

1. Otulina Parku, położona w gminach: Bolków, Janowice Wielkie, Kamienna Góra, Marciszów, Mysłakowice, Kowary, Jelenia Góra, w województwie dolnośląskim, obejmuje obszar o powierzchni 6.600 ha.

2. Opis granic otuliny Parku stanowi załącznik nr 2 do niniejszego rozporządzenia.

§ 3

Ustanowione granice Parku i jego otuliny przedstawiono na mapie stanowiącej załącznik nr 3 do niniejszego rozporządzenia.

§ 4

Skreśla się:

1. § 4 i 5 uchwały nr VIII/49/89 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Jeleniej Górze z dnia 16 listopada 1989 r. w sprawie utworzenia parku krajobrazowego pod nazwą “Rudawski Park Krajobrazowy” (Dz. Urz. Woj. Jel. Nr 16, poz. 209),

2. § 1 i 3 rozporządzenia nr 37/95 Wojewody Jeleniogórskiego z dnia 4 października 1995 r. w sprawie zmiany obszaru i granic Rudawskiego Parku Krajobrazowego wraz z otuliną oraz wprowadzenia ograniczeń i zakazów obowiązujących na terenie Parku i jego otuliny (Dz. Urz. Woj. Jel. Nr 52, poz. 147).

§ 5

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

WOJEWODA DOLNOŚLĄSKI

STANISŁAW ŁOPATOWSKI

Załącznik nr 1 do rozporządzenia Wojewody Dolnośląskiego z dnia 31 lipca 2003 r. (poz. 2220)

Opis granic Rudawskiego Parku Krajobrazowego

Od Przełęczy Kowarskiej biegnie na północ i północny zachód, wzdłuż drogi krajowej nr 367 z ominięciem zabudowań miasta Kowary, wsi Kostrzycy i Mysłakowic do skrzyżowania z torami kolejowymi, dalej biegnie na północ, wzdłuż torów kolejowych do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 12118 i następnie wzdłuż tej drogi z ominięciem zabudowań wsi Łomnica, dalej granica skręca na wschód i biegnie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 12198 z ominięciem zabudowań wsi Wojanów i Bobrów, dalej przy ostatnich zabudowaniach wsi Bobrów granica skręca na północ do torów kolejowych Jelenia Góra – Wrocław i dalej biegnie na wschód wzdłuż tych torów w kierunku Janowic Wielkich, dalej granica obejmując kompleks Trzcińskich Mokradeł biegnie na południe, przekraczając tory kolejowe do kompleksu leśnego głównego masywu Rudaw Janowickich przy zachodniej stronie wsi Janowice Wielkie, dalej granica biegnie na wschód wzdłuż granicy rolno-leśnej z ominięciem zabudowań wsi Janowice Wielkie, dalej granica skręca na północ, przekraczając tory kolejowe i rzekę Bóbr, biegnie wzdłuż drogi gminnej do Prewentorium PKP, dalej biegnie obrzeżem kompleksu leśnego do Radomierza i następnie skręca w kierunku wschodnim, przebiegając obrzeżami kompleksu leśnego Gór Ołowianych, do Kaczorowa z ominięciem jego zabudowań, dalej granica biegnie w kierunku południowo-wschodnim obrzeżem kompleksu leśnego do drogi krajowej nr 370 Kaczorów – Marciszów, dalej biegnie wzdłuż tej drogi na odcinku 1 km i następnie skręca na południowy zachód do Ciechanowic, dalej przekraczając tory kolejowe biegnie na południe wzdłuż drogi wojewódzkiej Janowice Wielkie – Marciszów z pominięciem zabudowań wsi Marciszów do kompleksu leśnego masywu Gór Lisich, dalej granica biegnie na południe obrzeżem kompleksu leśnego do osady Antonówka, dalej obejmując wzgórza Antonówki granica biegnie w kierunku zachodnim omijając zabudowania Raszowa i następnie na południe do torów kolejowych Kanienna Góra – Kowary w Pisarzowicach, dalej granica biegnie wzdłuż tych torów do Przełęczy Kowarskiej, zamykając w ten sposób obszar Parku.

Załącznik nr 2 do rozporządzenia Wojewody Dolnośląskiego z dnia 31 lipca 2003 r. (poz. 2220)

Opis granic otuliny Rudawskiego Parku Krajobrazowego

Od Przełęczy Kowarskiej biegnie na północ w kierunku Kowar Średnich i dalej wzdłuż torów kolejowych Kowary – Jelenia Góra do przecięcia się z potokiem Malina przy ujściu do Jedlicy, dalej kieruje się na północny zachód wzdłuż rzeki Jedlica do drogi wojewódzkiej nr 12203 i dalej wzdłuż tej drogi granica dobiega ponownie do torów kolejowych Kowary – Jelenia Góra, stąd prowadzi w stronę Mysłakowic, przecina rzekę Łomnicę i dalej biegnie do drogi wojewódzkiej nr 12101 Karpacz – Jelenia Góra i dalej wzdłuż tej drogi na północ, za górą Ziębiec granica skręca w kierunku północno-wschodnim i biegnie wzdłuż granicy administracyjnej gminy Mysłakowice do drogi wojewódzkiej nr 12117 Łomnica – Jelenia Góra i następnie wzdłuż tej drogi odcinkiem ok. 1,5 km w kierunku północno-wschodnim do miejsca styku z zakolem rzeki Bóbr, stąd granica biegnie na północny zachód wzdłuż rzeki Bóbr z ominięciem osiedla Łomnickiego i lotniska w Jelenia Górze do drogi krajowej nr 3 Jelenie Góra – Wrocław i dalej wzdłuż tej drogi aż do Kaczorowa, gdzie łukiem granica obejmuje północne zabudowania wsi przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 3 Jelenie Góra – Wrocław z drogą krajową nr 370 Kaczorów – Wojciechów, dalej granica biegnie w kierunku południowym do torów kolejowych Legnica – Marciszów do granic administracyjnych miasta Kamiennej Góry i dalej wzdłuż tej granicy skręca na północny zachód do osady Antonówka, od tego miejsca przebieg granicy otuliny pokrywa się z granicą Parku i przebiega wzdłuż kompleksu leśnego Antonówki do granic administracyjnych miasta Kamiennej Góry, stąd granica skręca na południe i biegnie wzdłuż granic administracyjnych do drogi krajowej nr 367 Kowary – Kamienna Góra i dalej tą drogą dochodzi do Przełęczy Kowarskiej, zamykając w ten sposób obszar otuliny.

Załącznik nr 3 do rozporządzenia Wojewody Dolnośląskiego z dnia 31 lipca 2003 r. (poz. 2220)