2204

UCHWAŁA RADY GMINY NOWA RUDA

z dnia 30 czerwca 2003 r.

w sprawie Statutu Gminy Nowa Ruda

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 3 ust. 1, art. 5 ust. 3, art. 11b ust. 3, art. 18a ust. 5, art. 22, art. 23 ust. 2, art. 37a, art. 40 ust. 2 pkt 1, art. 51 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 oraz z 2002 r. Nr 23,
poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 214, poz. 1806) oraz
art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. Nr 62, poz. 718,
z 2001 r. Nr 46, poz. 499 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 113,
poz. 984) Rada Gminy Nowa Ruda:

§ 1

Uchwala Statutu Gminy Nowa Ruda.

DZIAŁ I

Postanowienia ogólne

§ 2

Statut Gminy Nowa Ruda stanowi o jej ustroju, jest zbiorem przepisów dotyczących organizacji, zakresu i sposobu działania Gminy Nowa Ruda.

§ 3

1. Mieszkańcy Gminy Nowa Ruda stanowią wspólnotę samorządową.

2. Ilekroć w niniejszym Statucie jest mowa o Gminie, należy przez to rozumieć wspólnotę samorządową Gminy Nowa Ruda oraz jej terytorium.

3. Gmina Nowa Ruda obejmuje obszar o powierzchni 13 966 ha, jej granice określone są na planie, stanowiącym załącznik nr 1 do Statutu.

4. Siedziba organów Gminy znajduje się na terenie odrębnej Gminy–Miasta Nowa Ruda.

5. Gmina Nowa Ruda jest samodzielną jednostką samorządu terytorialnego, posiadającą osobowość prawną , powołaną do organizacji życia publicznego na swoim terytorium. Jej samodzielność podlega ochronie sądowej.

6. Herbem Gminy Nowa Ruda jest, nawiązujący do herbu Miasta Nowa Ruda, żółty pień umieszczony w centrum romańskiej, czerwonej tarczy, do którego dodano 16 żółtych liści symbolizujących 16 wsi (sołectw) – tworzących Gminę Nowa Ruda. Wzór herbu określa załącznik nr 2 do Statutu.

7. Barwami Gminy Nowa Ruda są kolory żółty i czerwony na fladze, której płat w formie prostokąta podzielony jest pionowo na trzy pasy: boczne żółte węższe i środkowy czerwony szerszy. W centrum czerwonego pasa umieszczone jest godło herbowe bez tarczy. Wzór określa załącznik nr 3 do Statutu.

8. Zasady oraz warunki używania herbu przez podmioty inne niż jednostki organizacyjne i pomocnicze Gminy Nowa Ruda określa Rada.

9. Herb i flaga Gminy Nowa Ruda podlegają ochronie prawnej na zasadach określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.

§ 4

1. Gmina Nowa Ruda tworzy jednostki pomocnicze – sołectwa, w drodze odrębnych uchwał, na zasadach określonych w niniejszym Statucie.

2. Wykaz jednostek pomocniczych Gminy Nowa Ruda stanowi załącznik nr 4 do Statutu.

§ 5

1. Gmina Nowa Ruda jest podmiotem praw przysługujących do mienia komunalnego, nabytego na zasadach określonych w ustawie o samorządzie oraz w innych ustawach. Informację o stanie mienia komunalnego Wójt przedkłada Radzie wraz z projektem budżetu na następny rok.

2. Gmina Nowa Ruda samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową na podstawie budżetu uchwalonego na rok kalendarzowy na zasadach i w trybie

określonym ustawą o samorządzie gminnym oraz ustawą “Prawo budżetowe”.

§ 6

Ilekroć w Statucie jest mowa o:

1) “Gminie” – należy przez to rozumieć Gminę Nowa Ruda,

2) “Radzie” – należy przez to rozumieć Radę Gminy Nowa Ruda,

3) “Wójcie” – należy przez to rozumieć Wójta Gminy Nowa Ruda,

4) “Urzędzie ” – należy przez to rozumieć Urząd Gminy Nowa Ruda,

5) “Ustawie o samorządzie gminnym” – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 oraz z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 214, poz. 1806).

Zadania Gminy Nowa Ruda

§ 7

Gmina wykonuje na podstawie ustaw zadania własne w zakresie zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty oraz zadania zlecone z zakresu administracji rządowej, a także zadania z zakresu organizacji przygotowań i przeprowadzenia wyborów powszechnych oraz referendów.

§ 8

1. Gmina wykonuje w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność zadania publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów, w szczególności określone w ustawie o samorządzie gminnym, obejmujące sprawy:

1) ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody i gospodarki wodnej,

2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego,

3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczna i cieplną oraz gaz,

4) lokalnego transportu zbiorowego,

5) ochrony zdrowia,

6) pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych

7) gminnego budownictwa mieszkaniowego,

8) edukacji publicznej,

9) kultury, w tym bibliotek gminnych i innych placówek upowszechniania kultury,

10) kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych,

11) targowisk i hal sportowych,

12) zieleni gminnej i zadrzewień,

13) cmentarzy gminnych,

14) porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego,

15) utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych,

16) polityki prorodzinnej, w tym zapewnienia kobietom w ciąży opieki socjalnej, medycznej i prawnej,

17) wspierania i upowszechniania idei samorządowej,

18) promocji Gminy,

19) współpracy z organizacjami pozarządowymi,

20) współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw.

2. Na podstawie upoważnień ustawowych Gminie przysługuje prawo stanowienia przepisów powszechnie obowiązujących na obszarze Gminy – przepisów prawa miejscowego.

§ 9

1. W celu wykonywania zadań Gmina tworzy jednostki organizacyjne.

2. Wykaz jednostek organizacyjnych stanowi załącznik nr 5 do Statutu.

DZIAŁ II

D z i a ł III

Jednostki pomocnicze – sołectwa

Przepisy ogólne

§ 82

1. Jednostkami pomocniczymi Gminy są sołectwa.

2. Sołectwa tworzy Rada w drodze uchwały po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami lub z ich inicjatywy.

3. Projekt podziału terytorium Gminy na sołectwa przedstawia Rada do publicznej konsultacji. W konsultacji mogą uczestniczyć mieszkańcy projektowanych i sąsiednich jednostek (w tym mieszkańcy sąsiednich Gmin) oraz podmioty prowadzące działalność na tym terenie.

4. Okres konsultacji trwa sześć tygodni od chwili rozplakatowania obwieszczeń Rady podpisanych przez Przewodniczącego Rady o przystąpieniu do tworzenia jednostek pomocniczych i wyłożeniu projektu w siedzibie Rady.

5. W okresie, o którym mowa w ust. 4, zainteresowani mogą składać zastrzeżenia i opinie do zeszytu uwag wyłożonego w Urzędzie u pracownika obsługującego Radę.

6. Zgłoszone w toku konsultacji zastrzeżenia i opinie są przedmiotem debaty Rady przed podjęciem uchwały w sprawie utworzenia sołectwa.

7. W protokole sesji podaje się przyczyny, z powodu których Rada nie uwzględniła zgłoszonych uwag.

§ 83

W sprawie tworzenia sołectw może być przeprowadzone referendum lokalne.

§ 84

1. Do łączenia, podziału oraz znoszenia sołectw stosuje się odpowiednio przepisy § 82 i § 83 niniejszego Statutu.

2. Przy tworzeniu, łączeniu, podziale oraz znoszeniu sołectw Rada ma na względzie przede wszystkim to, aby sołectwa obejmowały obszar jednorodny ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, więzi społeczne, kulturowe i gospodarcze, zapewniające integrację społeczności wiejskiej dla wykonywania zadań na rzecz tych społeczności.

3. Sołectwa mogą tworzyć podsołectwa na zasadach określonych w statutach ustanowionych przez Radę, w drodze odrębnych uchwał.

§ 85

1. Rada określa organizację i zakres działania sołectw, uchwalając odrębne statuty dla poszczególnych jednostek pomocniczych, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami.

2. Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie a wykonawczym sołtys. Działalność sołtysa wspomagana jest przez radę sołecką.

3. Sołtysom na zasadach określonych w odrębnych uchwałach, w ramach stosunku administracyjnoprawnego, Rada powierza inkaso podatków stanowiących dochody Gminy.

Mienie komunalne oraz gospodarka finansowa

§ 86

1. Sołectwa zarządzają i korzystają z mienia komunalnego oraz rozporządzają dochodami z tego źródła w zakresie określonym w statutach nadanych im przez Radę.

2. Statuty sołectw ustalają jakie czynności sołectwa mogą dokonywać samodzielnie w ramach zwykłego zarządu w zakresie przysługującego im mienia.

§ 87

1. Sołectwa prowadzą gospodarkę finansową w ramach budżetu Gminy Nowa Ruda.

2. Sołectwa przedkładają Radzie propozycje do budżetu Gminy do 15 października roku poprzedzającego rok budżetowy.

3. Sołectwa uchwalają w terminie do 31 maja każdego roku własne roczne plany finansowo-rzeczowe.

4. Dochodami sołectw mogą być:

1) dotacje ogólne oraz dotacje celowe z budżetu Gminy,

2) dochody z mienia komunalnego,

3) wpływy z samoopodatkowania mieszkańców,

4) inne dochody.

§ 88

1. Prowadzenie gospodarki finansowej sołectwa należy do sołtysa i rady sołeckiej, podlega kontroli wewnętrznej sołectwa przez powołaną w tym celu przez zebranie wiejskie komisję rewizyjną oraz Komisję Rewizyjną Rady.

2. Sołtys składa zebraniu wiejskiemu sprawozdanie z wykonania planu finansowo-rzeczowego. Do dnia 31 maja roku następnego po roku budżetowym zebranie wiejskie rozpatruje sprawozdanie z wykonania tego planu oraz po uzyskaniu opinii komisji rewizyjnej sołectwa (w przypadku jej powołania) podejmuje uchwałę w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium sołtysowi i radzie sołeckiej z tego tytułu.

3. Nieudzielenie absolutorium jest równoznaczne z wnioskiem o odwołanie sołtysa i rady sołeckiej. Uchwałę w sprawie odwołania sołtysa i rady sołeckiej podejmuje się na tym samym zebraniu wiejskim.

Nadzór nad sołectwem

§ 89

1. Nadzór nad działalnością sołectwa sprawuje Rada i Wójt .

2. Do 15 czerwca sołtys przedkłada Radzie sprawozdanie z działalności sołectwa za poprzedni rok. Sprawozdanie zawiera informacje o wykorzystaniu mienia komunalnego, którym dysponuje sołectwo oraz o kosztach jego eksploatacji.

3. Przewodniczący Rady, Wójt i wyznaczeni przez niego pracownicy samorządowi mają prawo żądania niezbędnych informacji dotyczących funkcjonowania sołectwa oraz mogą uczestniczyć w posiedzeniach zebrania wiejskiego i rady sołeckiej.

4. Działalność sołectwa podlega kontroli przez Komisję Rewizyjną Rady co najmniej raz w okresie kadencji sołtysa.

§ 90

1. Sołtys przedkłada Radzie Gminy uchwały zebrania wiejskiego w terminie czternastu dni od daty ich podjęcia.

2. Uchwała zebrania wiejskiego sprzeczna z prawem jest nieważna. Nieważność uchwały zebrania wiejskiego stwierdza Rada w drodze uchwały.

D z i a ł IV

Jawność działania organów Gminy

§ 91

Z wyłączeniem przypadków określonych w ustawach, działalność organów Gminy jest jawna.

§ 92

1. W związku z zasadą jawności działania organów Gminy obywatelom, prasie i innym mediom mogą być udostępniane dokumenty wynikające z wykonywania zadań publicznych, a w szczególności protokoły sesji Rady oraz komisji Rady, na zasadach wynikających z przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz z niniejszego Statutu.

2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, mogą być udostępniane do wglądu na wniosek. Wniosek o udostępnienie dokumentu do wglądu rozpatruje niezwłocznie Przewodniczący Rady, jeżeli wniosek dotyczy działania Rady albo jej komisji, lub Wójt w pozostałych sprawach, tak, aby udostępnienie nastąpiło nie później niż w terminie 14 dni od dnia wpływu wniosku do Urzędu. Dokumenty udostępnia i umożliwia sporządzanie z nich notatek osoba upoważniona przez Przewodniczącego Rady lub Wójta, w terminie i miejscu określonym w zawiadomieniu. Jeżeli nie jest możliwe udostępnienie dokumentu w terminie 14 dni od dnia wpływu wniosku do Urzędu, Przewodniczący Rady lub Wójt powiadamia w tym terminie wnioskodawcę o powodach opóźnienia oraz o terminie udostępnienia dokumentu, który nie może być dłuższy niż dwa miesiące.

3. Nie podlegają udostępnieniu obywatelom (w tym radnym), prasie i innym mediom, dokumenty które zawierają w swej treści informacje objęte ochroną ustawową, a w szczególności zawierające informacje niejawne, dane osobowe, tajemnicę skarbową, tajemnicę przedsiębiorcy lub inne informacje, których ujawnienie mogłoby spowodować naruszenie dóbr osobistych.

4. Jeżeli z przyczyn określonych w ust. 4 nie mogą zostać udostępnione dokumenty w całości, obywatelowi, w tym radnemu, prasie lub innym mediom może zostać udostępniony uwierzytelniony przez Przewodniczącego Rady lub Komisji albo Sekretarza Gminy wyciąg z dokumentu, zawierający informacje wynikające z wniosku o udostępnienie dokumentu.

5. Wnioski o udostępnianie dokumentów, o których mowa w ust. 1 nie podlegają opłacie skarbowej. Za udostępnienie kserokopii dokumentu lub udostępnienie informacji na elektronicznym nośniku pobiera się opłaty w wysokości określonej przez organ wykonawczy za udostępnianie informacji publicznej.

D z i a ł V

Przepisy końcowe

§ 93

Uchyla się uchwałę nr 23/VII/03 Rady Gminy Nowa Ruda z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie Statutu Gminy Nowa Ruda.

§ 94

1. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

2. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA RADY

TERESA PAŹDZIERNIAK

Załącznik nr 1 do Statutu Gminy Nowa Ruda (poz. 2204)

Załącznik nr 2 do Statutu Gminy Nowa Ruda (poz. 2204)

Załącznik nr 3 do Statutu Gminy Nowa Ruda (poz. 2204)

Załącznik nr 4 do Statutu Gminy Nowa Ruda (poz. 2204)

JEDNOSTKI POMOCNICZE

GMINY NOWA RUDA

1. Sołectwo w Jugowie – w granicach wsi Jugów.

2. Sołectwo w Bożkowie – w granicach wsi Bożków.

3. Sołectwo w Ludwikowicach Kłodzkich – w granicach wsi Ludwikowice Kłodzkie (bez ulic: Jana Kasprowicza od numeru 19 do numeru 58, Kolonia Jana Kasprowicza, Kopalniana).

4. Sołectwo w Bartnicy – w granicach wsi Bartnica.

5. Sołectwo w Świerkach – w granicach wsi Świerki.

6. Sołectwo we Włodowicach – w granicach wsi Włodowice.

7. Sołectwo w Woliborzu – w granicach wsi Wolibórz.

8. Sołectwo w Przygórzu – w granicach wsi Przygórze.

9. Sołectwo w Czerwieńczycach – w granicach wsi Czerwieńczyce.

10. Sołectwo w Dzikowcu – w granicach wsi Dzikowiec.

11. Sołectwo w Sokolicy – w granicach wsi Sokolica.

12. Sołectwo w Krajanowie – w granicach wsi Krajanów.

13. Sołectwo w Sokolcu – w granicach wsi Sokolec wraz z ulicami wsi Ludwikowice Kłodzkie: Jana Kasprowicza od numeru 19 do numeru 58, Kolonia Jana Kasprowicza, Kopalniana.

14. Sołectwo w Bieganowie – w granicach wsi Bieganów.

15. Sołectwo w Dworkach – w granicach wsi Dworki.

16. Sołectwo w Nowej Wsi – w granicach wsi Nowa Wieś.

Załącznik nr 5 do Statutu Gminy Nowa Ruda (poz. 2204)

JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE

GMINY NOWA RUDA

  1. Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda – osoba prawna.
  2. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – jednostka budżetowa.
  3. Przedszkole Samorządowe w Jugowie – jednostka budżetowa.
  4. Przedszkole Samorządowe we Włodowicach – jednostka budżetowa.
  5. Przedszkole Samorządowe w Woliborzu – jednostka budżetowa.
  6. Przedszkole Samorządowe w Dzikowcu – jednostka budżetowa.
  7. Przedszkole Samorządowe w Przygórzu – jednostka budżetowa.
  8. Przedszkole Samorządowe w Bożkowie – jednostka budżetowa

  1. Przedszkole Samorządowe w Ludwikowicach Kłodzkich – jednostka budżetowa.
  2. Szkoła Podstawowa w Jugowie – jednostka budżetowa.
  3. Szkoła Podstawowa w Ludwikowicach Kłodzkich – jednostka budżetowa.
  4. Szkoła Podstawowa we Włodowicach – jednostka budżetowa.
  5. Szkoła Podstawowa w Przygórzu – jednostka budżetowa.
  6. Szkoła Podstawowa w Dzikowcu – jednostka budżetowa.
  7. Szkoła Podstawowa w Bożkowie – jednostka budżetowa.
  8. Szkoła Podstawowa w Woliborzu – jednostka budżetowa.

17) Gimnazjum w Bożkowie – jednostka budżetowa.

18) Gimnazjum w Ludwikowicach Kłodzkich – jednostka budżetowa.

19) Gimnazjum w Jugowie – jednostka budżetowa.

20) Urząd Gminy Nowa Ruda – jednostka budżetow