R o z d z i a ł III

SESJE RADY

§ 29

1. Sesję przygotowuje i zwołuje Przewodniczący zgodnie z wnioskami Rady, przyjętym planem pracy, a także po rozpatrzeniu wniosków i propozycji Burmistrza, Komisji i poszczególnych Radnych.

2. Radny może wystąpić z wnioskiem o włączenie sprawy lub projektu uchwały do porządku Sesji, zachowując tryb określony w § 51.

3. Przewodniczący ustala porządek obrad oraz miejsce, dzień i godzinę rozpoczęcia Sesji.

§ 30

1. O Sesjach zawiadamia się Radnych na piśmie, najpóźniej na 7 dni przed ustalonym terminem obrad, licząc od daty wysłania zawiadomienia, podając termin, miejsce, godzinę rozpoczęcia Sesji.

2. Zawiadomienie o Sesji poświęconej programom gospodarczym, uchwalaniu budżetu, rozpatrywaniu sprawozdania z wykonania budżetu wraz z niezbędnymi materiałami przesyła się Radnym w terminie co najmniej 14 dni przed Sesją, licząc od daty wysłania zawiadomienia.

3. Do zawiadomienia o Sesji załącza się porządek obrad, projekty uchwał oraz inne niezbędne materiały związane z przedmiotem obrad Rady.

4. W razie niedotrzymania warunków określonych w ust. 1, 2 i 3 Rada może podjąć uchwałę o przełożeniu Sesji, wyznaczając nowy termin jej odbycia. Wniosek o przełożenie Sesji może być zgłoszony przez każdego Radnego tylko na początku obrad, przed głosowaniem nad ewentualnym wnioskiem o zmianę porządku obrad.

§ 31

Porządek obrad Sesji zwyczajnej obejmuje w szczególności:

1) przyjęcie protokołu z poprzedniej Sesji.

2) informację o realizacji uchwał, wniosków Rady i o pracy Burmistrza.

3) informację o pracy Przewodniczącego i Wiceprzewodniczących w okresie między sesjami.

4) interpelacje, zapytania, wnioski, oświadczenia.

5) rozpatrzenie projektów uchwał.

6) odpowiedzi na interpelacje, zapytania, wnioski.

7) informacje bieżące.

§ 32

1. Sesja może odbywać się w ciągu jednego posiedzenia lub kilku posiedzeń. W tym ostatnim przypadku Rada może postanowić o przerwaniu Sesji i kontynuowaniu obrad w innym wyznaczonym terminie z powodu:

1) niewyczerpania porządku obrad,

2) potrzeby rozszerzenia porządku obrad,

3) potrzeby opracowania dodatkowych materiałów,

4) innych nieprzewidzianych okoliczności uniemożliwiających Radzie właściwe obradowanie bądź rozstrzyganie spraw.

2. Ogłoszenie terminu następnego posiedzenia tej samej Sesji odbywa się z pominięciem wymogów zawartych w § 31.

3. W przypadku stwierdzenia braku quorum w trakcie posiedzenia Przewodniczący może przerwać obrady, wyznaczając nowy termin posiedzenia tej samej Sesji. Uchwały podjęte do tego momentu zachowują moc.

4. Fakt przerwania obrad oraz imiona i nazwiska Radnych, którzy bez usprawiedliwienia opuścili obrady, odnotowuje się w protokole.

§ 33

1. Sesję otwiera i obrady prowadzi Przewodniczący, a w razie jego nieobecności jeden z Wiceprzewodniczących. W toku obrad Przewodniczący może powierzyć Wiceprzewodniczącemu prowadzenie poszczególnych punktów porządku obrad, wówczas Wiceprzewodniczący korzysta z uprawnień Przewodniczącego.

2. Otwarcie Sesji następuje po wypowiedzeniu przez Przewodniczącego obrad formuły: “Otwieram Sesję Rady Miejskiej Bielawy".

3. Po otwarciu Sesji Przewodniczący stwierdza, na podstawie listy obecności, prawomocność obrad, a w przypadku braku quorum zamyka obrady, wyznaczając nowy termin Sesji. W protokole odnotowuje się przyczyny, z powodu, których Sesja nie odbyła się.

4. Przewodniczący może powołać spośród Radnych jednego lub więcej asesorów obrad i powierzyć im prowadzenie listy mówców, rejestrowanie zgłaszanych wniosków, obliczanie wyników głosowania jawnego, sprawdzanie quorum oraz wykonywanie innych czynności o podobnym charakterze.

§ 34

1. Z wnioskiem o uzupełnienie bądź zmianę w porządku obrad może wystąpić Radny oraz Burmistrz.

2. Wniosek o uzupełnienie porządku obrad, przesunięcie lub zdjęcie poszczególnych punktów z porządku obrad przyjmuje się bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady.

§ 35

1. Przewodniczący prowadzi obrady według ustalonego porządku obrad.

2. Przewodniczący udziela głosu według kolejności zgłoszeń, a w uzasadnionych przypadkach może udzielić głosu poza kolejnością. Nie dotyczy to zgłoszeń w sprawie wniosków formalnych.

3. W celu przedstawienia projektu uchwały Przewodniczący udziela głosu:

1) referentowi ze strony projektodawców uchwały,

2) przedstawicielowi Komisji opiniującej projekt,

3) przedstawicielowi Klubu Radnych w przypadku zaopiniowania projektu przez Klub.

4. Podczas realizacji danego punktu obrad lub przedstawiania projektu uchwały czas wystąpienia Burmistrza lub jego przedstawiciela, przedstawiciela Komisji, Klubu Radnych nie powinien przekroczyć 10 minut, chyba że Rada postanowi inaczej.

5. Radny, który pragnie zabrać głos w swoim imieniu, wpisuje się na listę mówców lub zgłasza ustnie Przewodniczącemu chęć zabrania głosu. Wystąpienie Radnego nie powinno przekroczyć 3 minut, chyba że Rada postanowi inaczej. Wypowiedź dyskutanta powinna być zakończona wnioskiem.

6. Oprócz zabrania głosu w dyskusji Radny, w tym samym punkcie obrad, ma prawo do jednej repliki. Czas repliki nie powinien przekroczyć 2 minut.

7. Zabranie głosu w dyskusji “ad vocem" odbywa się poza kolejnością zgłoszeń. Radny ma prawo do jednej wypowiedzi 1-minutowej w jednym punkcie porządku obrad.

8. Przewodniczący zamyka dyskusję w danym punkcie obrad dopiero po wyczerpaniu wszystkich zgłoszeń do dyskusji oraz możliwości określonych w ust. 4, 5, 6 i 7.

§ 36

1. Przewodniczący czuwa nad sprawnym przebiegiem i zachowaniem porządku obrad.

2. Jeżeli temat, sposób wystąpienia albo zachowanie Radnego lub zachowanie osoby zaproszonej w sposób oczywisty zakłócają porządek obrad bądź uchybiają powadze Sesji, Przewodniczący przywołuje dane osoby “do porządku".

3. Jeżeli przywołanie nie odniosło skutku, Przewodniczący może postawić wniosek o odebranie głosu (w przypadku wypowiedzi) lub odebrać głos (w przypadku zakłócania porządku lub uchybienia powadze Sesji). Fakt ten odnotowuje się w protokole Sesji.

§ 37

Przewodniczący może nakazać opuszczenie sali obrad przez osoby spoza Rady, które zachowaniem swoim lub wystąpieniem zakłócają porządek obrad.

§ 38

1. Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący kończy Sesję, wypowiadając formułę: “Zamykam Sesję Rady Miejskiej Bielawy".

2. Czas od otwarcia Sesji do jej zakończenia uznaje się za czas trwania Sesji. Dotyczy to również Sesji, która objęła więcej niż jedno posiedzenie.

§ 39

1. Z każdego posiedzenia Rady sporządza się protokół, który powinien zawierać:

1) numer, datę, miejsce Sesji, godzinę rozpoczęcia i zakończenia obrad, numery podjętych uchwał, nazwisko i imię przewodniczącego Sesji oraz protokolanta,

2) stwierdzenie prawomocności posiedzenia,

3) nazwiska nieobecnych członków Rady (usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych), nazwiska osób delegowanych z Urzędu i innych jednostek Miasta oraz nazwiska osób zaproszonych,

4) ustalony porządek obrad,

5) stwierdzenie przyjęcia protokołu z poprzedniego posiedzenia,

6) przebieg obrad, streszczenie przemówień i dyskusji oraz teksty zgłoszonych i uchwalonych wniosków,

7) przebieg głosowania z wyszczególnieniem jego wyników,

8) podpis Przewodniczącego i osoby sporządzającej protokół.

2. Do protokołu dołącza się:

1) listę obecności Radnych,

2) listę zaproszonych gości,

3) rozpatrywane projekty uchwał,

4) kopie podjętych przez Radę uchwał,

5) pisemne oświadczenia i wystąpienia w czasie Sesji oraz pisemne informacje i materiały dotyczące tematów ujętych w porządku Sesji.

3. Protokoły Sesji numeruje się kolejnymi cyframi rzymskimi odpowiadającymi numerowi Sesji danej kadencji, łamanymi przez dwie ostatnie cyfry roku kalendarzowego.

4. Wyciąg z protokołu przekazuje się w razie potrzeby Jednostkom Organizacyjnym.

5. W trakcie obrad lub na najbliższej Sesji, nie później niż do chwili przyjęcia protokołu, Radni mogą zgłaszać poprawki lub uzupełnienia do protokołu. O ich uwzględnieniu decyduje Rada zwykłą większością głosów.

§ 40

Głosowanie w czasie Sesji odbywa się w trybie jawnym zwykłą większością głosów, chyba że Ustawa stanowi inaczej.

§ 41

1. Jeżeli w jednej sprawie zostało zgłoszonych kilka wniosków, w pierwszej kolejności pod głosowanie poddaje się wniosek, którego przyjęcie wyklucza potrzebę głosowania nad pozostałymi.

2. W przypadku przyjmowania projektów uchwał za wnioski najdalej idące według kolejności uważa się:

1) odrzucenie projektu,

2) odesłanie projektu do Komisji,

3) głosowanie poprawek, przy czym w pierwszej kolejności należy głosować poprawki najdalej idące, to jest takie, których przyjęcie lub odrzucenie rozstrzyga o innych poprawkach. W razie przegłosowania poprawek wykluczających inne poprawki nie przeprowadza się głosowania nad pozostałymi.

3. W innych przypadkach głosowanie przeprowadza się nad każdym wnioskiem oddzielnie, według kolejności zgłoszenia.

§ 42

1. W głosowaniu jawnym Radni głosują przez podniesienie ręki.

2. Za oddane głosy uznaje się te, które oddano “za", “przeciw" oraz “wstrzymujące".

3. Głosowanie imienne odbywa się przez użycie kart do głosowania podpisanych imieniem i nazwiskiem Radnego. Lista osób głosujących “za", “przeciw" oraz “wstrzymujących się" stanowi załącznik do protokołu Sesji z zaznaczeniem, do którego punktu obrad odnosi się.

4. W głosowaniu tajnym Radni głosują za pomocą kart ostemplowanych pieczęcią Rady i podpisanych przez członków Komisji Skrutacyjnej, przy czym każdorazowo Rada ustala sposób (technikę) głosowania.

5. Głosowanie imienne oraz tajne przeprowadza wybrana z grona Rady, trzyosobowa Komisja Skrutacyjna, która ze swego składu wybiera przewodniczącego i sekretarza.

6. Komisja Skrutacyjna, przed przystąpieniem do głosowania, objaśnia sposób głosowania. Kart do głosowania nie może być więcej niż Radnych obecnych na Sesji. Za ważne oddane głosy uznaje się te, które zostały oddane zgodnie z zasadami ustalonymi przez Radę.

7. Po przeliczeniu głosów przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytuje protokół z wynikami głosowania. Karty z oddanymi głosami, w zaklejonej kopercie, stanowią załącznik do protokołu z głosowania i przechowuje się je wraz z protokołem obrad.

§ 43

Ogólne terminy Sesji, tryb ich przygotowania, zwoływania i przebiegu mają zastosowanie również do wspólnych Sesji odbywanych z radą innej gminy.

§ 44

1. Pracami Komisji kieruje przewodniczący Komisji.

2. Kandydata na przewodniczącego Komisji oraz jego zastępcę wybiera Komisja spośród swoich członków zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy ogólnego składu Komisji.

3. Wybór kandydata na przewodniczącego i jego zastępcę dokonywany jest w czasie pierwszego posiedzenia Komisji.

4. Przewodniczącego Komisji i jego zastępcę powołuje i odwołuje Rada w drodze uchwały.

§ 45

1. Do zadań przewodniczącego Komisji należy w szczególności:

1) kierowanie pracą Komisji,

2) zwoływanie posiedzeń Komisji,

3) proponowanie porządku obrad i prowadzenie obrad Komisji,

4) podpisywanie protokołów z posiedzeń Komisji.

2. W przypadku nieobecności lub niemożności działania przewodniczącego Komisji jego zadania wykonuje zastępca przewodniczącego Komisji.

§ 46

1. Komisja lub jej przewodniczący może zaprosić na posiedzenie osoby, których wysłuchanie lub obecność są uzasadnione ze względu na przedmiot rozpatrywanej sprawy.

2. Osoby zaproszone uczestniczą w posiedzeniu Komisji wyłącznie z głosem doradczym.

3. Komisja nie może odmówić wysłuchania określonej osoby, jeżeli z takim wnioskiem wystąpi Przewodniczący.

4. Innym osobom niż Radni i osoby wymienione w ust. 1, 2 i 3 w czasie posiedzenia Komisji głos może być udzielony za zgodą przewodniczącego Komisji.

§ 47

1. Posiedzenia Komisji odbywają się zgodnie z przyjętym harmonogramem, nie rzadziej jednak niż raz między Sesjami zwyczajnymi.

2. Proponowany przez przewodniczącego Komisji porządek obrad zatwierdza Komisja.

3. Posiedzenie Komisji zwoływane jest również na wniosek co najmniej 1/3 jej członków.

4. O terminie posiedzenia Komisji zawiadamia się jej członków oraz pozostałe zainteresowane osoby w terminie co najmniej 7 dni przed dniem posiedzenia.

5. Posiedzenia Komisji są ważne w przypadku obecności co najmniej połowy liczby jej członków (quorum). Członkowie Komisji stwierdzają swoją obecność na posiedzeniu, podpisując listę obecności.

6. Z każdego posiedzenia Komisji sporządza się protokół, który powinien zawierać:

1) numer i datę posiedzenia, nazwisko i imię przewodniczącego Komisji oraz osoby sporządzającej protokół,

2) stwierdzenie quorum,

3) nazwiska nieobecnych członków Komisji (usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych), nazwiska osób delegowanych z Urzędu i innych zaproszonych osób,

4) przebieg obrad, zgłoszone i przyjęte wnioski,

5) podpis przewodniczącego Komisji oraz osoby sporządzającej protokół.

7. Do protokołu dołącza się:

1) listę obecności członków Komisji,

2) listę osób spoza Rady uczestniczących w posiedzeniu Komisji,

3) pisemne informacje i materiały związane z tematami obrad.

8. Protokoły oznacza się numerem kolejnym posiedzenia Komisji (cyfra arabska) łamanym przez dwie ostatnie cyfry roku kalendarzowego. Nową numerację rozpoczyna się z początkiem każdej kadencji Rady.

§ 48

1. Komisje zajmują stanowisko w danej sprawie poprzez przyjęcie wniosku lub wydanie opinii.

2. Wnioski i opinie zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy liczby jej członków.

3. Przyjęte wnioski lub opinie Komisja przekazuje Przewodniczącemu.

4. Wnioski i opinie Komisji Przewodniczący przekazuje Burmistrzowi w terminie 7 dni od daty ich przyjęcia przez Komisję.

5. Burmistrz może przyjąć wniosek Komisji do realizacji przed skierowaniem sprawy na Sesję. W takim przypadku informuje Przewodniczącego oraz Komisję.

6. Wnioski i opinie Komisji przedstawia na Sesji przewodniczący Komisji lub osoba przez niego upoważniona.

§ 49

1. Uchwałom Rady nadaje się formę odrębnych dokumentów, z wyjątkiem uchwał proceduralnych, które odnotowuje się w protokole Sesji.

2. Uchwały zawierają:

1) numer, datę i tytuł,

2) podstawę prawną,

3) ścisłe określenie przedmiotu, środków realizacji, organów odpowiedzialnych za wykonanie,

4) termin wejścia w życie uchwały oraz ewentualnie czas jej obowiązywania,

5) uzasadnienie (w załączeniu),

6) przepisy przejściowe.

3. Uchwały oznacza się numerem kolejnym Sesji (cyfra rzymska) łamanym przez numer uchwały według kolejności podjęcia (cyfra arabska) oraz przez dwie ostatnie cyfry roku kalendarzowego. Nową numerację rozpoczyna się z początkiem każdej kadencji Rady.

§ 50

1. Z wnioskiem o podjęcie uchwały przez Radę może wystąpić Przewodniczący, Komisja, Radny i Burmistrz, chyba że przepisy prawa stanowią inaczej.

2. Projekt uchwały (bez daty i numeru) odpowiadający wymogom zawartym w § 49 ust.2. Statutu, zawierający opinię radcy prawnego oraz oznaczenia: “projekt", “przygotowujący", “projektodawca" - projektodawca przekazuje do Biura.

3. Przewodniczący dokonuje oceny oraz kwalifikacji projektów uchwał pod względem formalnym oraz decyduje o skierowaniu projektu do Komisji lub o zwróceniu do projektodawcy w celu dokonania niezbędnych uzupełnień.

4. Projekt uchwały przygotowany przez Przewodniczącego, Komisję lub Radnego przekazuje się do wiadomości Burmistrzowi w tym samym trybie jak Komisjom Rady i Burmistrz ma prawo wyrazić własną opinię.

5. Opinie Komisji i Burmistrza są odczytywane w czasie Sesji bezpośrednio po zapoznaniu Rady z projektem uchwały.

6. W przypadku zgłoszenia projektu uchwały, o którym mowa w ust. 2, wniosek o włączenie go do porządku obrad Rada przyjmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady.

§ 51

1. Uchwały Rady podpisuje Przewodniczący lub Wiceprzewodniczący prowadzący Sesję.

2. Uchwały Rady, po podpisaniu przez Przewodniczącego, w terminie 3 dni przekazywane są Burmistrzowi oraz przesyłane, z zachowaniem ustawowych terminów, właściwym organom nadzoru.

3. Oryginały uchwał ewidencjonuje się i przechowuje w Biurze Rady.

4. Zmiany uchwał dokonuje się w takim samym trybie, w jakim zostały uchwalone.

§ 52

1. Interpelacje składa się w sprawach o zasadniczym znaczeniu.

2. Adresatem interpelacji jest Burmistrz.

3. Interpelacje składa się na piśmie w Biurze Rady lub w czasie Sesji w punkcie “Interpelacje, wnioski”.

4. Interpelacja powinna zawierać przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające stąd pytania skierowane do Burmistrza.

§ 53

1. Adresat interpelacji zobowiązany jest do udzielenia odpowiedzi na piśmie w ciągu 14 dni od jej otrzymania.

2. Odpowiedź przekazuje się Radnemu zgłaszającemu interpelację i Przewodniczącemu, który w punkcie “Interpelacje, wnioski” informuje Radę o zgłoszonych między Sesjami interpelacjach i otrzymanych odpowiedziach.

3. Radny ma prawo poinformowania Rady, czy uznaje odpowiedź za wystarczającą i wnieść o jej odczytanie, jak również wyjaśnienie, w przypadku gdy jest ona dla Radnego niejasna.

4. W przypadku gdy składający interpelację stwierdzi, że nie zadowala go udzielona odpowiedź pisemna ani dodatkowe wyjaśnienia ustne w czasie Sesji, Rada może, na wniosek interpelującego, zażądać dodatkowych wyjaśnień na piśmie.

§ 54

1. Radny ma prawo zgłaszać w trakcie Sesji wnioski formalne w sprawach, w których Przewodniczący udziela głosu.

2. Przedmiotem wniosku formalnego może być w szczególności:

1) przerwanie, odroczenie lub zamknięcie obrad,

2) zamknięcie listy mówców,

3) zmiana przewodniczącego obrad,

4) przejście do porządku obrad,

5) żądanie przedstawienia opinii prawnej,

6) odesłanie wniosku bądź projektu uchwały do Komisji,

7) zmiana porządku obrad,

8) zmiana w sposobie prowadzenia dyskusji i przeprowadzenia głosowania (np. głosowanie imienne),

9) stwierdzenie quorum poprzez sprawdzenie listy obecności,

10) przeliczenie głosów,

11) ogłoszenie przerwy na wniosek przewodniczącego Klubu Radnych.

3. Rada rozstrzyga w głosowaniu o wniosku formalnym po wysłuchaniu wnioskodawcy.

4. Wniosek formalny poddaje się pod głosowanie poza kolejnością.

5. Nie poddaje się pod głosowanie wniosków, które dotyczą spraw określonych w ust. 2 pkt 5, 9, 10, 11.

§ 55

1. Wnioski merytoryczne Radny może składać tylko w odniesieniu do problematyki będącej aktualnie przedmiotem obrad lub w punkcie “Interpelacje, wnioski”. Wniosek powinien być krótko uzasadniony i przedłożony na piśmie Przewodniczącemu w czasie obrad lub przed rozpoczęciem Sesji. Wniosek powinien zawierać również jasno określony postulat, sposób realizacji i ewentualnego wykonawcę.

2. Wnioski merytoryczne podlegają głosowaniu przez Radę.

§ 56

1. Wnioski oraz zapytania w sprawach mniej złożonych, gdy pytającemu chodzi o uzyskanie informacji o faktach, składa się na piśmie w Biurze Rady lub ustnie albo pisemnie w czasie Sesji w punkcie “Interpelacje, wnioski”.

2. Do udzielenia odpowiedzi na wniosek czy zapytanie Burmistrz może upoważnić obecnego na sali pracownika samorządowego.

3. W przypadku, gdy nie jest możliwe udzielenie odpowiedzi na zapytanie lub wniosek w trakcie Sesji, musi być ona udzielona zgłaszającemu na piśmie w ciągu 14 dni.

§ 57

Kopie interpelacji, wniosków i zapytań zgłoszonych na piśmie przekazuje się Burmistrzowi w ciągu 7 dni od dnia zgłoszenia.

§ 58

1. Pracownik Biura Rady prowadzi rejestr zgłoszonych interpelacji oraz wniosków zgłoszonych pisemnie. W rejestrze znajdują się również informacje o sposobie załatwiania i terminach.

2. Pracownik Biura Rady zawiadamia Radnych o wpływających odpowiedziach na interpelacje i zgłoszone pisemnie wnioski lub zapytania.