Regulamin

dostarczania wody i odprowadzania ścieków

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji

w Prochowicach

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Niniejszy regulamin został opracowany na podstawie:

1. ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747).

2. ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz. U. z 1997 r. Nr 9, poz. 443 z późniejszymi zmianami).

§ 2

Użyte w regulaminie określenia techniczne znajdują interpretację w art. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

R o z d z i a ł II

Dostarczanie wody

§ 3

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zwane dalej Przedsiębiorstwem ma obowiązek:

1. dostarczać z sieci wodociągowej eksploatowanej przez Przedsiębiorstwo wodę Odbiorcy na podstawie zawartej z nim umowy, ustalonej według zasad określonych niniejszym regulaminem, a w szczególności zapewnić dostawę wody o wymaganym ciśnieniu, odpowiedniej jakości, które określają obowiązujące przepisy. Jakość wody dostarczanej przez Przedsiębiorstwo stwierdza się u wylotu na zaworze głównym przed wodomierzem;

2. zapewnić prawidłową eksploatację sieci wodociągowej wraz z częścią przyłącza do zaworu głównego za wodomierzem oraz dokonywać niezbędnych napraw. Koszty związane z naprawą każdorazowo uzgadniać z Urzędem Miasta i Gminy z wyjątkiem usuwania uszkodzeń powstałych z winy odbiorcy wody;

3. zapewnić sprawność techniczną sieci wodociągowej;

4. dokonywać kontroli funkcjonowania wodomierzy:

a) z własnej inicjatywy, 2 razy rocznie gospodarstwa indywidualne (domowe), pozostali 1 raz miesięcznie, bez pobierania opłat, oraz

b) na żądanie odbiorcy wody, jednakże w przypadku stwierdzenia prawidłowego funkcjonowania wodomierza przez zakład legalizacji – na koszt odbiorcy;

5. wydawać warunki techniczne niezbędne do podłączenia instalacji wodociągowej budynku do sieci wodociągowej będącej w eksploatacji Przedsiębiorstwa oraz uzgodnić w ciągu 14 dni przedłożoną przez inwestora dokumentację techniczną z właścicielem sieci;

6. zamontować wodomierz na przyłączu przed zaworem na koszt inwestora (dot. nowych przyłączy);

7. dokonywać wymiany wodomierzy, którym upłynął termin ważności legalizacji. Koszty legalizacji wodomierzy ponosi właściciel sieci, a wymiany Przedsiębiorstwo.

§ 4

Przedsiębiorstwo ma prawo:

1. kontrolować prawidłowość realizacji robót pod względem zgodności z wydanymi warunkami technicznymi;

2. wymagać przed ostatecznym uruchomieniem przyłącza przedstawienia przez inwestora dokumentów stwierdzających, iż nowy obiekt został wykonany zgodnie z przepisami prawa budowlanego i sanitarnego;

3. za okazaniem upoważnienia kontrolować stan techniczny przyłącza w czasie eksploatacji, w tym prawo wstępu do pomieszczeń odbiorcy w celu przeprowadzenia kontroli wodomierza;

4. wejścia na teren posesji (w pasie o szerokości 3 m na przebiegu sieci wodociągowej) w celu usunięcia awarii – bez odszkodowania. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911--18/3/03 z dnia 25 lipca 2003 r. stwierdzono nieważność § 4 pkt 4).

R o z d z i a ł III

Prawa i obowiązki odbiorcy

§ 5

Odbiorca wody ma prawo:

1. do dostawy wody o odpowiednim ciśnieniu i jakości;

2. zgłaszania reklamacji dotyczących wysokości naliczanych opłat za wodę;

3. żądać od Przedsiębiorstwa w uzasadnionych przypadkach przeprowadzania kontroli funkcjonowania wodomierza;

4. żądać odszkodowania za szkody powstałe z winy Przedsiębiorstwa w związku z dostarczaniem wody;

5. żądać upustów w przypadku dostawy wody o obniżonej jakości;

6. uzyskać wskazanie zastępczych źródeł zaopatrzenia w wodę w przypadku przerw w dostawie wody.

§ 6

Odbiorca wody zobowiązany jest do:

1. umożliwienia swobodnego dostępu pracownikom Przedsiębiorstwa do wodomierza i zaworu głównego w celu dokonywania odczytów, kontroli i wykonywania napraw lub wymiany;

2. prawidłowego utrzymania i zabezpieczenia pomieszczenia, w którym znajduje się wodomierz oraz ochrona wodomierza przed zamarzaniem lub uszkodzeniem mechanicznym;

3. wykonywania wszelkich napraw instalacji odbiorcy za zaworem głównym zamontowanym przy wodomierzu;

4. użytkowania instalacji wodociągowej w taki sposób, aby wykluczyć możliwość występowania zakłóceń w funkcjonowaniu sieci wodociągowej, a w szczególności:

a) uniknięcia zderzeń hydraulicznych,

b) wyeliminowania możliwości wystąpienia skażenia bakteriologicznego wody w sieci wodociągowej na skutek cofnięcia wody z instalacji wodociągowej odbiorcy.

§ 7

Odbiorcy wody zabrania się:

1. poboru wody z sieci z pominięciem wodomierza (nie dotyczy poboru wody wg ryczałtu);

2. przemieszczania wodomierza, zakłócania jego funkcjonowania, zrywania plomb lub osłon;

3. wykorzystywania sieci wodociągowej bądź instalacji wodociągowej do uziemiania urządzeń elektrycznych;

4. lokalizacji budynków i budowli oraz nasadzania drzew na sieciach wodociągowych w pasie o szerokości 3 m. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-18/3/03 z dnia 25 lipca 2003 r. stwierdzono nieważność § 7 pkt 4).

§ 8

Naruszenie postanowień paragrafu 6 i 7 pociąga za sobą możliwość wypowiedzenia umowy o dostarczanie wody przez Przedsiębiorstwo oraz naliczenie przez Przedsiębiorstwo kary pieniężnej wynikającej z ustawy. Wypowiedzenie winno być poprzedzone pouczeniem odbiorcy o nieprawidłowości jego postępowania i wynikających z tego konsekwencji z określeniem terminu zaprzestania niewłaściwego postępowania.

R o z d z i a ł IV

Warunki techniczne dostarczania wody

§ 9

Na wniosek Odbiorcy, Przedsiębiorstwo zobowiązane jest określić warunki techniczne dostarczania wody.

§ 10

1. Dostarczanie wody dla Odbiorcy, w przypadku istniejących przyłączy następuje maksymalnie w ciągu dwóch dni od dnia podpisania umowy, po uprzednim zamontowaniu wodomierza.

2. Uruchomienie przyłącza dokonuje Przedsiębiorstwo na koszt Odbiorcy.

§ 11

1. W przypadku wykonania nowego przyłącza, dostarczanie wody uzależnione jest od terminu zakończenia oraz dokonania odbioru tych prac.

2. Realizacja nowego przyłącza odbywa się na koszt Odbiorcy w oparciu o wydane warunki techniczne.

3. Dokumentacja techniczna nowego przyłącza wymaga uzgodnienia z Przedsiębiorstwem najpóźniej na 3 dni przed rozpoczęciem prac.

4. Budowa przyłącza jest realizowana na podstawie pozwolenia na budowę właściwego organu architektonicznego i zgody zarządcy drogi oraz innych właścicieli gruntów.

5. O terminie przystąpienia do robót budowlanych odbiorca zobowiązany jest powiadomić Przedsiębiorstwo 3 dni przed ich rozpoczęciem.

6. Po zakończeniu prac i dokonaniu ich odbioru następuje dostarczanie wody na zasadach określonych w § 10. Przyłącze po przejęciu do eksploatacji staje się własnością Gminy na warunkach określonych w umowie zawartej pomiędzy Gminą, a Odbiorcą wody.

§ 12

1. O ile wykonanie nowego przyłącza wymaga modernizacji bądź rozbudowy istniejącej sieci wodociągowej, wówczas finansowanie tych prac odbywa się zgodnie z podanymi niżej zasadami:

a) ze środków budżetu Gminy lub funduszy celowych, jeżeli zadanie to znajduje się w planie inwestycji gminnej, po wykonaniu nowa sieć stanowi własność Gminy;

b) w części ze środków Przedsiębiorstwa i w części ze środków Odbiorcy, w ramach zawartej umowy na realizację zadania, po realizacji nowa sieć stanowi własność tej strony jak postanowiły one w umowie;

c) ze środków Odbiorcy usług w ramach zawartej z nim umowy, po wykonaniu nowa sieć może stać się własnością Gminy.

2. Tryb realizacji prac oraz dostarczania wody dla Odbiorcy odbywa się na zasadach określonych w § 10 i § 11.

R o z d z i a ł V

Zasady zawierania i rozwiązywania umów

z odbiorcami wody

§ 13

Miejscem dostarczania wody przez Przedsiębiorstwo (miejscem wydania rzeczy w rozumieniu kodeksu cywilnego) jest zawór główny za wodomierzem zamontowany na przyłączu wodociągowym w odległości nie większej niż 1,5 m od przejścia rurociągu przyłącza przez ścianę zewnętrzną budynku.

§ 14

1. Umowy zawierane są na czas nieokreślony z możliwością wypowiedzenia ich przez strony z zachowaniem 3-miesięcznego terminu wypowiedzenia lub na czas określony.

2. Strony mogą rozwiązać umowę na zasadzie porozumienia stron.

§ 15

Po upływie terminu wypowiedzenia Przedsiębiorstwo zaniecha dostawy wody i może zastosować środki techniczne uniemożliwiające pobór wody.

R o z d z i a ł VI

Zasady rozliczania należności za dostarczoną wodę

§ 16

Rozliczanie zużycia wody odbywa się w oparciu o odczyty wodomierza głównego zamontowanego na przyłączu przy zaworze głównym, a w przypadku braku wodomierza rozliczanie następuje na podstawie norm zużycia wody określonych w obowiązujących przepisach.

§ 17

W przypadku przejściowej niesprawności wodomierza, nieprzekraczającej 3-ch miesięcy, ilość pobranej wody ustala się na podstawie średniego zużycia wody w ostatnich 3 miesiącach poprzedzających unieruchomienie wodomierza.

§ 18

Przyjmuje się miesięczny okres obrachunkowy.

§ 19

Wpłaty realizowane są na podstawie książeczki opłat z tytułu zużycia wody lub otrzymanej faktury VAT za pobraną wodę. Odbiorca usług zobowiązany jest dokonać wpłaty według zasad ustalonych w umowie.

§ 20

Zgłoszenie reklamacji nie wstrzymuje obowiązku uregulowania należności. W razie uwzględnienia reklamacji, ewentualna nadpłata podlega zaliczeniu w poczet przyszłych należności.

§ 21

1. Jeżeli opłaty nie są wnoszone przez Odbiorcę usług w oznaczonym terminie, Przedsiębiorstwo po uprzednim wysłaniu upomnienia i wyznaczeniu dodatkowego 7-dniowego terminu zapłaty wraz z powiadomieniem o grożących mu konsekwencjach z tytułu nieuregulowania należności – ma prawo wypowiedzieć umowę, jeżeli zaległości nie są regulowane za dwa okresy obrachunkowe.

2. Przedsiębiorstwo ma prawo odciąć dostawę wody, jeżeli Odbiorca nie uiścił opłaty za dwa okresy obrachunkowe następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej opłaty.

§ 22

Wznowienie dostarczania wody poprzez otwarcie przyłącza następuje po udokumentowaniu przez Odbiorcę uiszczenia zaległych kwot wraz z odsetkami ustawowymi, opłaceniu kosztów poniesionych przez Przedsiębiorstwo związanych z zamknięciem i otwarciem przyłącza oraz uzyskaniu nowych warunków technicznych i zawarciu nowej umowy.

R o z d z i a ł VII

Przerwy i ograniczenia w ciągłości dostarczania wody – przypadki szczególne

§ 23

1. Wystąpienie przerwy w dostawie wody może mieć miejsce w przypadku awarii lub planowanych prac konserwacyjno-remontowych.

2. O planowanych przerwach w dostawie wody, przedsiębiorstwo powinno powiadomić odbiorcę usług na 3 dni przed planowanym terminem.

3. W razie przerwy przekraczającej 12 godzin, przedsiębiorstwo powinno zapewnić zastępczy punkt poboru wody, informując Odbiorców usług o jego lokalizacji.

4. W razie przerwy przekraczającej 12 godzin przedsiębiorstwo zapewni zastępczy pobór wody, informując Odbiorcę o jego lokalizacji.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-18/3/03 z dnia 25 lipca 2003 r. stwierdzono nieważność § 23 pkt 2, 3, 4).

§ 24

1. Wstrzymanie lub ograniczenie w dostawie wody może nastąpić także w przypadku:

a) braku wody na ujęciu;

b) wydania decyzji organu Inspekcji Sanitarnej o wstrzymaniu dostawy wody;

c) potrzeby zwiększenia dopływu wody do hydrantów pożarowych.

2. W czasie trwania klęski, Przedsiębiorstwo ma prawo wprowadzić ograniczenia w konsumpcji wody, w granicach możliwości dystrybucji, po zawiadomieniu odbiorców usług o tych ograniczeniach.

§ 25

Przedsiębiorstwo jest zobowiązane do regularnego informowania Odbiorców usług (co 6 – miesięcy) o jakości wody przeznaczonej do spożycia w sposób zwyczajowo przyjęty (tablice ogłoszeń, biuletyny informacyjne).

R o z d z i a ł VIII

Odbiór ścieków

§ 26

Przedsiębiorstwo ma obowiązek:

1. przyjąć do systemu kanalizacyjnego Przedsiębiorstwa ścieki bytowe od Dostawców ścieków na podstawie zawartej z nimi umowy, określającej jakość ścieków, ustalonej według zasad określonych niniejszym regulaminem, a w szczególności zapewnić nieprzerwany odbiór ścieków z wyjątkiem uzasadnionych przypadków określonych w rozdziale XIII niniejszego regulaminu oraz może przyjąć ścieki przemysłowe na zasadach określonych między stronami;

2. zapewnić prawidłową eksploatację sieci kanalizacyjnej wraz z odcinkiem przyłącza będącym w eksploatacji Przedsiębiorstwa oraz dokonywać niezbędnych napraw. Sposób rozliczenia napraw będzie uzgodniony z Urzędem Miasta i Gminy w odrębnych porozumieniach. Zatory i uszkodzenia spowodowane przez Dostawców ścieków usuwane są na koszt Dostawców.

3. wydać warunki techniczne niezbędne do podłączenia do sieci kanalizacyjnej będącej w eksploatacji Przedsiębiorstwa oraz uzgodnić w ciągu 30 dni przedłożoną przez inwestora dokumentację techniczną;

4. kontrolować odprowadzane ścieki pod względem ich zgodności z obowiązującymi normami oraz sygnalizować właściwym władzom o wszelkich zagrożeniach spowodowanych przez Dostawcę ścieków na skutek przekroczenia tych norm.

5. określić jakość dostarczanych ścieków w pierwszej studzience od strony budynku na przykanaliku będącym w eksploatacji Przedsiębiorstwa.

§ 27

Przedsiębiorstwo ma prawo:

1. kontrolować prawidłowość realizacji robót zgodnie z wydanymi przez nią warunkami technicznymi;

2. wymagać przed ostatecznym uruchomieniem przyłączy przedstawienia przez inwestora dokumentów stwierdzających, iż obiekt został wykonany zgodnie z przepisami prawa budowlanego i sanitarnego;

3. obciążać Dostawcę ścieków kosztami wykonanych przez siebie kontroli i analiz, jeżeli zostanie stwierdzone nieprawidłowe eksploatowanie instalacji kanalizacyjnej przekraczającej dopuszczalne warunki;

4. w razie stwierdzenia przekroczenia dopuszczalnych zanieczyszczeń określonych w załączniku do umowy – naliczać kary przy użyciu stawek wynikających z zasad i trybu ustalania kar pieniężnych za naruszenie warunków stanu ścieków wprowadzanych do wód powierzchniowych, określonych w obowiązujących przepisach prawnych w tym zakresie.

R o z d z i a ł IX

Prawa i obowiązki dostawcy ścieków

§ 28

Dostawca ścieków ma prawo:

1. do nieprzerwanego odbioru ścieków;

2. zgłaszać reklamacje dotyczące wysokości opłat za ścieki.

§ 29

Dostawca ścieków jest zobowiązany do:

1. wykonywania na swój koszt wszelkich napraw instalacji kanalizacyjnej do pierwszej studzienki rewizyjnej, będącej w eksploatowaniu Przedsiębiorstwa licząc od strony budynku z wyłączeniem budynków zbiorowego zamieszkania, gdzie granicę eksploatacji określa umowa zawarta pomiędzy Dostawcą, a Przedsiębiorstwem,

2. użytkowania instalacji kanalizacyjnej w taki sposób, aby wykluczyć możliwości występowania zakłóceń w funkcjonowaniu sieci kanalizacyjnej, a w szczególności:

a) nie wrzucania do urządzeń instalacji kanalizacyjnej odpadów stałych, nawet rozdrobnionych,

b) nie wlewania substancji o składzie i stężeniach przekraczających normy określone w obowiązujących przepisach,

3. zapewnienia dostępu pracownikom Przedsiębiorstwa do studzienki rewizyjnej w celu kontrolnego pobierania ścieków do analizy laboratoryjnej;

4. przeprowadzania kontroli przez pracowników Przedsiębiorstwa instalacji kanalizacyjnej i urządzeń podczyszczających;

5. powiadamiania Przedsiębiorstwa o posiadanych własnych ujęciach wody w celu umożliwienia prawidłowego obliczania należności za odbiór ścieków;

6. wykonywania uszczelnień oraz zamontowania na swój koszt niezbędnych urządzeń zabezpieczających przed cofnięciem się ścieków do sieci kanalizacyjnej wewnętrznej Dostawcy;

7. wykorzystywania swojego przyłącza wyłącznie na użytek własny i tylko do ścieków sanitarnych, chyba że zawarta umowa stanowi inaczej;

8. likwidacja na swój koszt instalacji, za pomocą których Dostawca odprowadzał ścieki do zbiorników bezodpływowych do czasu włączenia do sieci kanalizacyjnej;

9. stosowania takich rozwiązań technicznych, które uniemożliwiają bezpośrednie połączenie instalacji wodociągowej z instalacją kanalizacyjną.

§ 30

Dostawcy ścieków zabrania się:

1. Lokalizacji budynków i budowli oraz nasadzania drzew i krzewów na sieciach kanalizacyjnych będących w eksploatacji Przedsiębiorstwa w pasie o szerokości 5 m. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-18/3/03 z dnia 25 lipca 2003 r. stwierdzono nieważność § 30 pkt 1).

2. Wprowadzania wód deszczowych i drenażowych do urządzeń kanalizacji sanitarnej.

§ 31

Każde naruszenie zasad zawartych w § 29 i § 30 pociąga za sobą możliwość dochodzenia przez Przedsiębiorstwo odszkodowania na drodze sądowej oraz możliwość wypowiedzenia umowy, co powinno być poprzedzone stosownym upomnieniem.

§ 32

Jeżeli istnieje zagrożenie prawidłowego funkcjonowania elementów systemu kanalizacyjnego na skutek zrzutu ścieków przekraczających dopuszczalne warunki, Przedsiębiorstwo ma prawo nakazać zastosowanie niezbędnych urządzeń podczyszczających, ewentualnie określić odrębne warunki odbioru ścieków, jak również może dokonać natychmiastowego zamknięcia przyłącza i naliczać opłaty dodatkowe za przekroczenia ładunku, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

R o z d z i a ł X

Warunki techniczne odprowadzania ścieków

§ 33

Na pisemny wniosek zainteresowanego, Przedsiębiorstwo zawrze stosowną umowę, w której określi warunki techniczne odbioru ścieków, wód opadowych i drenażowych.

§ 34

Wydając warunki techniczne, Przedsiębiorstwo uwzględni obowiązujące w tym zakresie normy.

§ 35

W przypadku, gdy skład ścieków przekraczają dopuszczalne stężenie, Przedsiębiorstwo ma prawo uzależnić podpisanie umowy od podczyszczania ścieków przez Dostawcę tych ścieków.

§ 36

Odbiór ścieków w przypadku istniejących przyłączy winien nastąpić z dniem podpisania umowy.

§ 37

1. W przypadku konieczności wykonania nowego przyłącza odbiór ścieków uzależniony jest od terminu zakończenia i odbioru prac.

2. Realizacja prac związanych z wykonaniem nowego przyłącza kanalizacyjnego odbywa się na koszt dostawcy ścieków w oparciu o wydane warunki techniczne na podstawie pozwolenia na budowę organu architektonicznego i zgody zarządcy drogi (ulicy) na zajęcie pasa drogowego oraz innych właścicieli gruntów.

3. Dostawca ścieków jako inwestor ma obowiązek uzgodnić opracowaną dokumentację techniczną z Przedsiębiorstwem i właścicielem sieci.

4. O terminie przystąpienia do robót jest on zobowiązany powiadomić Przedsiębiorstwo na 7 dni przed ich rozpoczęciem.

5. Po zakończeniu prac i dokonaniu ich odbioru, następuje przyjęcie ścieków od Dostawcy na zasadach określonych w niniejszym regulaminie oraz zawartej umowie.

6. Przyłącze kanalizacyjne po przejęciu do eksploatacji staje się własnością Gminy na warunkach określonych w umowie.

§ 38

1. O ile wykonanie nowego przyłącza wymaga modernizacji bądź rozbudowy istniejącej sieci kanalizacyjnej, wówczas finansowanie tych prac odbywa się zgodnie z podanymi niżej dyspozycjami:

a) ze środków Gminy lub funduszy celowych, jeżeli zadanie to znajduje się w planie inwestycji gminnych; po wykonaniu urządzenia te stanowią własność Gminy;

b) w części ze środków Przedsiębiorstwa a w części ze środków Dostawcy ścieków w ramach zawartej umowy na realizację zadania, po wykonaniu urządzenia te stanowią własność tej strony jak postanowiły one w umowie;

c) ze środków Dostawcy w ramach zawartej umowy z Gminą na realizację zadania; po wykonaniu urządzenia te stanowią własność tej strony jak postanowiły one w umowie.

2. Tryb realizacji prac oraz uruchomienia odbioru ścieków odbywa się na zasadach określonych w niniejszym regulaminie.

R o z d z i a ł XI

Zasady zawierania i rozwiązywania umów z dostawcą ścieków

§ 39

Miejscem odbioru ścieków przez Przedsiębiorstwo jest pierwsza studzienka na przykanaliku będącym w eksploatacji Przedsiębiorstwa, licząc od strony budynku.

§ 40

1. Umowy zawierane są na czas nieokreślony z możliwością wypowiedzenia ich przez strony z zachowaniem 3-miesięcznego terminu wypowiedzenia lub na czas określony.

2. Strony mogą rozwiązać umowę za porozumieniem stron.

§ 41

W przypadku zmiany dostawcy ścieków wygaśnięcie dotychczasowej umowy następuje po wypowiedzeniu umowy na piśmie przez dostawcę. Brak wniosku będzie powodował dalsze obowiązywanie umowy, mimo przekazania nieruchomości innemu użytkownikowi.

§ 42

Po upływie terminu wypowiedzenia, Przedsiębiorstwo zaniecha odbioru ścieków i może zastosować środki techniczne uniemożliwiające odbiór ścieków.

§ 43

Integralną częścią umów z Dostawcą ścieków, wprowadzającym ścieki przemysłowe, są załączniki dotyczące dopuszczalnych warunków jakim powinny odpowiadać ścieki wprowadzane do sieci kanalizacyjnej oraz wysokość opłat dodatkowych za przekroczenie ww. warunków.

§ 44

W przypadku uporczywego przekraczania warunków określonych w umowie oraz niepodejmowania przez Dostawcę ścieków działań na rzecz jakości ścieków, Przedsiębiorstwu przysługuje prawo rozwiązania umowy za 1-miesięcznym wypowiedzeniem.

W przypadku zrzutu ścieków zagrażających zniszczeniu osadu czynnego lub zdrowiu i życiu ludzi, Przedsiębiorstwo ma prawo natychmiastowego odcięcia dopływu ścieków.

R o z d z i a ł XII

Zasady rozliczania należności za odbiór ścieków

§ 45

1. Ilość ścieków w zakładach produkcyjnych, może być pomniejszona o rozliczenie wody bezpowrotnie zużytej na cele produkcyjne lub technologiczne.

2. Rozliczenia należy dokonać w oparciu o bilans wodno-ściekowy zakładu.

3. Ciężar dowodu w tym zakresie obciąża zainteresowanego przedsiębiorcę. Wielkości pomniejszenia określają strony w umowie.

§ 46

Ustala się miesięczne okresy rozliczeniowe.

§ 47

Wpłaty realizowane są na podstawie książeczki opłat z tytułu dostarczenia ścieków lub otrzymanej faktury VAT za odprowadzone ścieki. Dostawca ścieków zobowiązany jest dokonać wpłaty według zasad ustalonych w umowie.

§ 48

1. Zgłoszenia reklamacji nie wstrzymuje obowiązku uregulowania należności w terminie.

  1. W razie uwzględnienia reklamacji, ewentualna nadpłata zastaje zaliczona w poczet przyszłych należności.

 

§ 49

Zwłoka w uregulowaniu należności pociąga za sobą naliczanie odsetek ustawowych.

§ 50

Wznowienie odbioru ścieków, poprzez otwarcie przyłącza następuje po udokumentowaniu przez Dostawcę ścieków uiszczenia należnych kwot wraz z odsetkami ustawowymi, opłaceniu kosztów poniesionych przez Przedsiębiorstwo związanych z zamknięciem i otwarciem przyłącza oraz zawarciu nowej umowy.

R o z d z i a ł XIII

Przerwy i ograniczenia w ciągłości usług

kanalizacyjnych

Przypadki szczególne

§ 51

Wystąpienie przerwy w odbiorze ścieków może mieć miejsce w następujących przypadkach:

1. w związku z wykonaniem planowanych prac konserwacyjnych i remontowych;

2. w związku z koniecznością usuwania awarii;

3. w przypadku wystąpienia siły wyższej.

R o z d z i a ł XIV

Postanowienia końcowe

§ 52

Ceny i opłaty ustalone w taryfach obowiązują 1 rok od dnia wejścia w życie.

§ 53

Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem określonym w uchwale Rady Miasta i Gminy Prochowice.