Ustala się zasady sprzedaży lokali przeznaczonych na cele inne niż mieszkalne
1. Przeznacza się do sprzedaży lokale inne niż mieszkalne, dalej zwane lokalami użytkowymi.
Przyznaje się pierwszeństwo w nabywaniu lokali użytkowych ich najemcom lub dzierżawcom, z którymi została zawarta umowa najmu lub dzierżawy na czas nieoznaczony.
2. Wolne lokale użytkowe nieprzeznaczone do oddania w najem lub dzierżawę mogą być sprzedawane w drodze przetargu.
3. Wartość nieruchomości określają rzeczoznawcy majątkowi w sposób zgodny z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami (cytowanej w podstawie prawnej niniejszej uchwały).
4. Bezprzetargowa sprzedaż lokali może być dokonywana za jednorazową zapłatą ceny lub może być rozłożona na raty płatne przez okres 10 lat.
5. Wysokość pierwszej raty wynosi nie mniej niż 25% ceny sprzedaży i powiększona jest o podatek VAT naliczany od ceny sprzedaży oraz koszty przygotowania nieruchomości do zbycia.
6. Rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez NBP, od daty zawarcia umowy w formie aktu notarialnego.
Kolejne raty roczne wnosi się bez wezwania w terminie do dnia 31 marca każdego roku.
7. Przy oddaniu udziału w gruncie w użytkowanie wieczyste, pierwszą opłatę pobiera się w wysokości 25% ceny gruntu (udziału),
– kolejne opłaty roczne wynoszą 3% wartości udziału w gruncie, które wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego gruntu, w terminie do 31 marca każdego roku z góry za cały rok.
8. Udział w gruncie sprzedaje się na własność również gdy w budynku były wcześniej zbyte lokale oraz przeniesiono udział w gruncie na własność.
Cena nabycia udziału w gruncie na własność może być rozłożona na raty, płatne do 10 lat.
– I rata wynosi 15% ceny gruntu,
– rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez NBP, od daty zawarcia umowy w formie aktu notarialnego,
– kolejne raty wnosi się bez wezwania w terminie do 31 marca każdego roku, z góry za cały rok.
9. Czynności związane ze sprzedażą lokalu podejmowane są przez organ po złożeniu przez najemcę lub dzierżawcę nieruchomości wniosku o nabycie lokalu i wpłaceniu wadium na pokrycie kosztów sprzedaży. Burmistrz Karpacza określa wysokość wadium w oparciu o przewidywany koszt czynności przygotowania sprzedaży. Nabywca ponosi w całości koszty:
a) przygotowania dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej nieruchomości,
b) wyceny nieruchomości (lokalu i gruntu),
c) opłat notarialnych i sądowych.
Wadium po ostatecznym rozliczeniu kosztów sprzedaży podlega zaliczeniu na poczet ceny nabycia nieruchomości. W przypadku rezygnacji wnioskodawcy z nabycia nieruchomości wadium nie podlega zwrotowi.
10. Burmistrz Karpacza może nie przeznaczać do sprzedaży lokali użytkowych najemcom lub dzierżawcom, którzy uchylają się od zobowiązań wynikających z treści umowy najmu lub dzierżawy, gdy zalegają z opłatami czynszowymi lub gdy sprzedaż byłaby sprzeczna z interesem Gminy.