Ustala się zasady sprzedaży lokali mieszkalnych
1. Przeznacza się do sprzedaży lokale mieszkalne położone w komunalnych domach mieszkalnych i przyznaje się najemcom tych lokali pierwszeństwo w ich nabywaniu. Nabywanie lokali komunalnych na rzecz najemców tych lokali następuje bez przetargu.
2. Wolne lokale niepodlegające oddaniu w najem są przeznaczone do sprzedaży w drodze przetargu.
3. Sprzedaż lokali następuje łącznie z ułamkową częścią gruntu niezbędnego do racjonalnego korzystania z lokalu. Ułamkowa część gruntu może być sprzedana na własność lub oddana w użytkowanie wieczyste.
4. Wartość nieruchomości określają rzeczoznawcy majątkowi w sposób określony przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami.
5. Bezprzetargowa sprzedaż lokali następuje za jednorazową zapłatą ceny. Nabywcy przysługuje 97% bonifikaty od ceny lokalu ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-6/23/03 z dnia 24 lipca 2003 r. stwierdzono nieważność pkt 5 zdanie 2).
6. Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu wynoszą:
– pierwsza opłata 15% ceny gruntu,
– kolejne opłaty roczne wynoszą 1% ceny gruntu.
7. Udział w gruncie sprzedaje się na własność również gdy w budynku były wcześniej zbyte lokale oraz przeniesiono udział w gruncie na własność.
Cena nabycia udziału w gruncie na własność może być rozłożona na raty, płatne do 10 lat.
– I rata wynosi 15% ceny gruntu,
– rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.
8. Kolejne raty wnosi się bez wezwania w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z góry za cały rok.
9. Wierzytelności Gminy przy nabyciu na raty podlegają zabezpieczeniu hipotecznemu.
10. W przypadku zbycia lokalu na rzecz osób innych niż wyszczególnione w art. art. 4 pkt 13 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.) przed upływem 5 lat licząc od dnia jej nabycia lub wykorzystywania nieruchomości na inne cele niż mieszkalne, dotychczasowy właściciel zobowiązany jest do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji w terminie jednego miesiąca od daty zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. Nie dotyczy to zbycia rzecz osoby bliskiej. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-6/23/03 z dnia 24 lipca 2003 r. stwierdzono nieważność pkt 10.
11. Czynności związane ze sprzedażą lokalu podejmowane są po złożeniu przez najemcę wniosku o nabycie lokalu i wniesieniu wadium na pokrycie kosztów sprzedaży. Burmistrz Karpacza określa wysokość wadium w oparciu o przewidywany koszt czynności przygotowania nieruchomości do sprzedaży. Nabywca ponosi w całości koszty:
a) przygotowania dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej nieruchomości,
b) wyceny nieruchomości ( lokalu i gruntu),
c) opłat notarialnych i sądowych.
Wadium po ostatecznym rozliczeniu kosztów sprzedaży podlega zaliczeniu na poczet ceny nabycia nieruchomości. W przypadku rezygnacji wnioskodawcy z nabycia nieruchomości wadium nie podlega zwrotowi.
12. Burmistrz Miasta może nie przeznaczać do sprzedaży lokali mieszkalnych najemcom, którzy uchylają się od realizacji zobowiązań wynikających z treści umowy najmu, gdy zalegają z opłatami czynszowymi lub gdy sprzedaż byłaby sprzeczna z interesem Gminy.