Zasady wynajmowania lokali mieszkalnych stanowiących własność

Powiatu Wrocławskiego

R o z d z i a ł I

§ 1

Powiat nie ma obligatoryjnego obowiązku kwalifikowania wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu w odniesieniu do osób spełniających kryteria określone w niniejszych “zasadach”, lecz jedynie ma takie możliwości uzależnione od aktualnej sytuacji mieszkaniowej.

§ 2

1. Najem samodzielnego lokalu mieszkalnego będącego własnością powiatu następuje na podstawie umowy najmu, pomiędzy wynajmującym, tj. Powiatem Wrocławskim, w imieniu którego działa Zarząd Powiatu, a zainteresowanym najemcą.

2. Zarząd Powiatu może upoważnić inny podmiot, we władaniu którego znajduje się lokal mieszkalny, do zawierania umów najmu.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-15/31/03 z dnia 24 lipca 2003 r. stwierdzono nieważność § 2 ust. 1 w zakresie dotyczącym działania Zarządu Powiatu w imieniu Powiatu Wrocławskiego oraz § 2 ust. 2).

§ 3

1. Wynajmujący umową najmu oddaje najemcy do używania samodzielny lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniami przynależnymi, jeżeli takowe przynależą do lokalu.

2. Do wynajmującego należy wykonanie obowiązków określonych przepisami ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733).

§ 4

Najemca jest zobowiązany z tytułu najmu opłacać czynsz, a ponadto utrzymać lokal i pomieszczenia przynależne we właściwym stanie technicznym i sanitarnym oraz przestrzegać regulaminu domowego. Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego korzystania, jak klatki schodowe, korytarze, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynków.

§ 5

Najemca oprócz czynszu jest obowiązany do uiszczania związanych z eksploatacją mieszkania opłat niezależnych od właściciela, tj. opłat za dostawę do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór nieczystości płynnych i stałych w przypadkach, gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub usług.

§ 6

1. Stawkę bazową czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego ustala Zarząd Powiatu.

2. Zarząd Powiatu ustali stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych z uwzględnieniem czynników podwyższających lub obniżających ich wartość użytkową, a w szczególności:

1) położenie lokalu w budynku,

2) wyposażenie budynku i lokalu w urządzenia techniczne i instalacje i ich stan,

3) ogólny stan techniczny budynku.

3. Ustala się czynniki obniżające lub podwyższające stawkę czynszu, o której mowa w ust. 1, według następujących kryteriów:

1) Czynniki obniżające stawkę czynszu:

a) brak w mieszkaniu ciepłej wody 10%

b) brak w mieszkaniu centralnego

ogrzewania 10%

c) brak gazu przewodowego 10%

d) brak instalacji wodno-kanalizacyjnej 20%

e) brak WC w mieszkaniu 10%

f) brak łazienki w mieszkaniu 10%

g) za mieszkanie na parterze i ostatniej

kondygnacji oraz oficynie 5%

h) za brak bezpośredniego naturalnego

oświetlenia w kuchni 10%

i) za lokal wybudowany przed 1945 r. 10%

2) Czynniki podwyższające stawkę czynszu:

a) za lokal położony na pierwszym

piętrze o ile nie jest poddaszem 10%

b) za lokal położony w budynku

wolno stojącym do 4 lokali 10%

4. Łącznie obniżenie czynszu nie może przekroczyć 60%.

5. Obliczenie czynszu następuje poprzez sumowanie zniżek i zwyżek.

6. Użyte w ust. 3 określenia oznaczają:

1) centralne ogrzewanie i ciepła woda – dotyczy ogrzewania energią cieplną dostarczoną z ciepłowni i kotłowni lokalnych (osiedlowych, domowych) oraz dostarczanie z tych źródeł ciepłej wody,

2) przez w.c. rozumie się doprowadzoną do łazienki lub wydzielonego pomieszczenia instalację wodociągowo-kanalizacyjną umożliwiającą podłączenie muszli sedesowej i spłuczki, dotyczy to również w.c. przynależnego do lokalu, położonego poza nim w tym samym budynku,

3) przez łazienkę rozumie się wydzielone w mieszkaniu pomieszczenie posiadające stałe instalacje: wodociągowo-kanalizacyjną, ciepłej wody dostarczanej centralnie lub z urządzeń zainstalowanych w lokalu albo inne umożliwiające podłącze-

nie wanny, brodzika, baterii, piecyka kąpielowego (gazowego, elektrycznego bojlera itp.).

§ 7

1. Przez powierzchnię użytkową lokalu rozumie się powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, według kryteriów określonych w art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

2. Obmiaru powierzchni użytkowej lokalu dokonuje się zgodnie z zasadami określonymi w art. 2 ust. 2 powołanej wyżej ustawy.

§ 8

1. W czasie trwania stosunku najmu wynajmujący może podwyższyć stawkę czynszu, jeżeli dokonał w lokalu ulepszeń mających wpływ na wysokość czynszu, zgodnie z § 6.

2. W przypadku uszczuplenia wyposażenia technicznego z przyczyn leżących po stronie wynajmującego, czynsz obniża się zgodnie z § 6.

3. Przed zmianą umowy najmu zmieniającą wysokość czynszu należy sporządzić protokół stwierdzający fakt powstania czynników mających wpływ na wysokość stawki czynszu.

§ 9

1. Najemca zobowiązany jest do dokonywania w wynajmowanym lokalu, na własny koszt, bieżących prac remontowych.

2. Podjęcie przez najemcę prac mających na celu ulepszenie wynajmowanego lokalu wymaga:

a) uzyskania zgody Zarządu Powiatu na wykonanie przedmiotowych prac,

b) określenia w drodze odrębnej umowy sposobu rozliczenia z najemcą poniesionych przez niego kosztów.

R o z d z i a ł II

Zawieranie umów najmu lokali mieszkalnych

§ 10

1. Umowa najmu lokalu mieszkalnego, będącego własnością powiatu, może być zawarta z osobą, która jest zatrudniona w jednostce organizacyjnej Powiatu Wrocławskiego lub w powiatowej inspekcji, straży lub służbie.

2. Pierwszeństwo przy zawieraniu umów przysługuje osobom niemającym tytułu prawnego do zajmowania innego lokalu.

3. Zarząd Powiatu może wyrazić zgodę na zawarcie umowy z inną osobą niż ta, o której mowa w ust. 1. W takim przypadku umowa jest zawierana na czas nieoznaczony.

§ 11

1. Ustanie stosunku pracy skutkuje wygaśnięciem umowy najmu lokalu po upływie 3 miesięcy od dnia ustania stosunku pracy.

2. Osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego do dnia opróżnienia lokalu obowiązane są co miesiąc uiszczać odszkodowanie odpowiadające wysokości czynszu.

R o z d z i a ł III

Zamiana lokali mieszkalnych

§ 12

Dopuszcza się możliwość zamiany przez najemców lokali między sobą, jak również z najemcami lokali stanowiących własność innych podmiotów niż Powiat Wrocławski, pod warunkiem, że strony umowy uzyskały zgodę właścicieli lokali.

R o z d z i a ł IV

Tryb składania i kwalifikacja wniosków o najem

lokali mieszkalnych

§ 13

1. Osoba ubiegająca się o zawarcie umowy najmu lokalu jest zobowiązana do złożenia wniosku.

2. Wniosek powinien określać:

1) miejsce zatrudnienia,

2) dotychczasowe warunki zamieszkania,

3) liczbę członków rodziny uprawnionych do zamieszkiwania z wnioskodawcą.

§ 14

1. Zarząd Powiatu lub podmiot upoważniony przez niego rozpatruje wniosek w ciągu 1 miesiąca od daty jego wpływu.

2. Osoby składające wnioski informuje się pisemnie o decyzji w sprawie zakwalifikowania wniosku w ciągu 14 dni od daty jej podjęcia.