Regulamin Komisji Rewizyjnej
§ 1
1. Komisję rewizyjną powołuje Rada Powiatu.
2. W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady oraz będących członkami Zarządu.
3. Do zadań komisji rewizyjnej należy w szczególności:
1) opiniowanie wykonania budżetu powiatu i występowanie z wnioskiem do Rady Powiatu w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium Zarządowi. Wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez Regionalną Izbę Obrachunkową,
2) analizowanie i wykorzystywanie dla potrzeb oceny zarządu wykonania uchwał Rady, opinii innych komisji w sprawie skutków podjętych i wykonywanych uchwał Zarządu, wyników kontroli zewnętrznych i wewnętrznych Zarządu i podległych jednostek organizacyjnych,
3) występowanie do Rady o zainicjowanie kontroli zewnętrznej Zarządu i podległych jednostek organizacyjnych,
4) współpraca z właściwymi komisjami Rady w rozpatrywaniu skarg na działalność Zarządu oraz w rozpatrywaniu i załatwianiu wniosków, a także w przygotowaniu stanowiska Rady w sprawach skarg i wniosków,
5) przyg
otowywanie corocznych ocen pracy Zarządu na zasadach określonych w ustawie o samorządzie powiatowym,6) przygotowywanie projektu uchwały w sprawie absolutorium dla Zarządu,
7) opiniowanie wniosku o odwołanie przewodniczącego zarządu, wiceprzewodniczącego Zarządu i członków Zarządu.
4. W trakcie kontroli komisja rewizyjna może współpracować z komórką kontroli wewnętrznej kontrolowanej jednostki, audytorem wewnętrznym.
5. Komisja rewizyjna wykonuje również inne zadania w zakresie kontroli zlecone przez Radę, na wniosek podmiotów wymienionych w § 26 ust. 1 załącznika nr 2 do Statutu Powiatu Dzierżoniowskiego.
6. Przepis ust. 5 nie narusza uprawnień kontrolnych innych komisji powoływanych przez Radę Powiatu.
§ 2
1. Pracą komisji rewizyjnej kieruje jej przewodniczący.
2. Rada Powiatu wybiera przewodniczącego oraz pozostałych członków komisji rewizyjnej w liczbie 6. Komisja ze swego grona wybiera zastępcę przewodniczącego i sekretarza komisji.
3. Komisja rewizyjna działa na podstawie rocznego planu kontroli zatwierdzonego przez Radę Powiatu.
4. Komisja rewizyjna przedstawia Radzie Powiatu projekt planu, o którym mowa w ust. 3, do dnia 15 grudnia poprzedzającego rok, którego dotyczy ten plan.
5. Za zgodą Rady, komisja rewizyjna może przeprowadzić kontrole nieprzewidziane w rocznym planie kontroli.
§ 3
1. Komisja rewizyjna rozpatruje i rozstrzyga sprawy na posiedzeniach zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu komisji.
2. Sekretarz komisji sporządza z jej posiedzenia protokół, który podlega przyjęciu na następnym posiedzeniu komisji.
3. Komisja rewizyjna może zapraszać na swoje posiedzenia kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych oraz inne osoby.
4. Komisja rewizyjna, za zgodą Rady, może powoływać rzeczoznawców, ekspertów i biegłych.
5. Komisja rewizyjna może postanowić o odbyciu posiedzenia zamkniętego, w którym może uczestniczyć przewodniczący Rady.
§ 4
1. Kontrole są podstawową formą działalności komisji rewizyjnej.
2. Komisja rewizyjna kontrolu
je działalność Zarządu i powiatowych jednostek organizacyjnych biorąc pod uwagę kryteria: zgodności z prawem, celowości, rzetelności i gospodarności.3. W celu przeprowadzenia czynności kontrolnych, przewodniczący komisji rewizyjnej wyznacza zespół kontrolny składający się z 3 do 5 członków komisji. Przewodniczący komisji udziela członkom zespołu pisemnego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli określając w nim zakres kontroli.
4. Przewodniczący komisji rewizyjnej, co najmniej na 7 dni przed przeprowadzeniem kontroli, zawiadamia na piśmie kierownika kontrolowanej jednostki organizacyjnej o zakresie i terminie kontroli oraz przewodniczącego Rady, a także przewodniczącego Zarządu Powiatu.
5. Członkowie zespołu kontrolnego, przed przystąpieniem do czynności kontrolnych, są obowiązani okazać kierownikowi kontrolowanej jednostki upoważnienie, o którym mowa w ust. 3.
§ 5
Komisja rewizyjna ma prawo:
1) wstępu do pomieszczeń kontrolowanej jednostki,
2) wglądu do akt i dokumentów dotyczących działalności tej jednost
ki,3) do zabezpieczenia dokumentów i innych dowodów w kontrolowanej jednostce,
4) skreślony
5) żądania od pracowników kontrolowanej jednostki pisemnych i ustnych wyjaśnień,
6) przyjmowania oświadczeń od pracowników kontrolowanej jednostki,
7) sporządzenia dla członków komisji rewizyjnej odpisów i kopii dokumentów jednostki kontrolowanej.
§ 6
1. Członek komisji rewizyjnej podlega wyłączeniu z udziału w kontroli, jeżeli przedmiot kontroli może dotyczyć praw i obowiązków jego albo jego małżonka, krewnych lub
powinowatych.2. Członek komisji może również być wyłączony z udziału w kontroli, jeżeli zachodzą okoliczności mogące wywołać wątpliwości co do jego bezstronności.
3. O wyłączeniu członka komisji z udziału w kontroli rozstrzyga komisja rewizyjna.
§ 7
1.
Kierownicy kontrolowanych jednostek organizacyjnych są obowiązani do zapewnienia warunków przeprowadzenia kontroli, w szczególności:1) umożliwienia wstępu do pomieszczeń jednostki kontrolowanej,
2) wglądu do akt i dokumentów dotyczących kontrolowanej jedn
3) udzielania informacji i wyjaśnień,
4) obsługi biurowej.
2. Zespół kontrolny wykonuje czynności kontrolne w dniach i godzinach pracy kontrolowanej jednostki.
3. Wykonywanie czynności kontrolnych nie może naruszać porządku pracy obowiązującego w ko
ntrolowanej jednostce.§ 8
1. Zespół kontrolny, w terminie do 10 dni od zakończenia kontroli, sporządza protokół kontroli, który podpisują członkowie zespołu oraz kierownik kontrolowanej jednostki, który może wnieść zastrzeżenia do protokołu. Zespół niezwłocznie przedstawia podpisany protokół komisji rewizyjnej.
2. Komisja rewizyjna, na podstawie protokołu kontroli, sporządza i kieruje do kierownika kontrolowanej jednostki oraz do Zarządu Powiatu, wystąpienie pokontrolne zawierające wnioski i zalecenia usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości w określonym terminie.
3. Kierownik kontrolowanej jednostki, do której zostało skierowane wystąpienie pokontrolne, jest obowiązany zawiadomić komisję rewizyjną o sposobie realizacji wniosków i zaleceń w wyznaczonym terminie, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. Kierownik kontrolowanej jednostki, w terminie 7 dni od otrzymania wystąpienia pokontrolnego, może odwołać się do Rady Powiatu. Rozstrzygnięcie Rady Powiatu jest ostateczne.
5. Komisja rewizyjna przedstawia Radzie Powiatu sp
rawozdanie z wyników kontroli zleconych przez Radę, wyników kontroli wykonania budżetu powiatu oraz z realizacji rocznego planu kontroli.6. Sprawozdania z wyników kontroli zleconych przez Radę przedstawia się niezwłocznie po zakończeniu kontroli, a z realizacji rocznego planu kontroli okresowo raz na pół roku.
§ 9
Sprawozdanie winno zawierać:
1) zwięzły opis wyników kontroli ze wskazaniem źródeł i przyczyn ujawnionych nieprawidłowości oraz osób odpowiedzialnych za ich powstanie,
2) wnioski zmierzające do usunięcia nieprawidłowości,
3) jeżeli zachodzi konieczność, wnioski o podjęcie odpowiednich kroków w stosunku do osób winnych powstałych nieprawidłowości.
§ 10
Członkowie komisji rewizyjnej są obowiązani przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, sanitarnych oraz dotyczących ochrony tajemnicy państwowej i służbowej, obowiązujących w kontrolowanej jednostce.