2136

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ JELENIEJ GÓRY

z dnia 24 czerwca 2003 r.

w sprawie trybu postępowania o udzielenie z budżetu Miasta Jeleniej Góry dotacji dla szkół niepublicznych posiadających uprawnienia szkoły publicznej, niepublicznych przedszkoli, sposobu jej rozliczania oraz kontroli

Na podstawie art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 ze zm.) w związku z art. 18 ust. 1 i ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591 ze zm.) i art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t. j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.) uchwala się, co następuje:

§ 1

Przedszkola niepubliczne lub szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych mogą otrzymać z budżetu miasta Jeleniej Góry dotacje na cele publiczne związane z realizacją zadań oświatowych wykonywanych przez miasto.

§ 2

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1. mieście – rozumie się przez to Gminę Jelenia Góra, będącą miastem na prawach powiatu,

2. podmiocie – rozumie się przez to szkołę niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej lub przedszkole niepubliczne.

3. wydziale merytorycznym – rozumie się przez to właściwy wydział do spraw oświaty.

§ 3

1. Podmiot składa wniosek o udzielenie dotacji z budżetu miasta na kolejny rok budżetowy w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji w wydziale właściwym merytorycznie wg wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały.

2. Wniosek o udzielenie dotacji powinien zawierać planowaną liczbę uczniów (dzieci), liczba ta będzie zweryfikowana do 15 października po przedłożeniu kopii sprawozdania GUS o liczbie uczniów.

3. Liczba uczniów/dzieci wykazana w sprawozdaniu stanowi podstawę do ustalenia wysokości dotacji z uwzględnieniem zasad ujętych w § 5 niniejszej uchwały.

4. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające fakt istnienia danego podmiotu oraz jego typ lub rodzaj.

5. Przy opiniowaniu i rozpatrywaniu wniosku o udzielenie dotacji uwzględnia się w szczególności:

1) ocenę możliwości realizacji zadania przez podmiot wnioskujący,

2) analizę i ocenę wykonania zadań zleconych podmiotowi w okresie poprzednim, z uwzględnieniem rzetelności i terminowości rozliczania otrzymanych na ten cel środków,

3) podstawę obliczania dotacji i zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacji.

§ 4

1. Prezydent Miasta w terminie 21 dni od dnia uchwalenia przez Radę Miejską uchwały budżetowej przekazuje podmiotom informację o przyznanej dotacji i jej wysokości.

2. Udzielenie dotacji odbywa się po uchwaleniu przez Radę Miejską uchwały budżetowej na dany rok, pod warunkiem rozliczenia się podmiotu z przyznanej dotacji dotyczącej roku poprzedniego.

§ 5

Wysokość dotacji:

1. Dotacja dla niepublicznych przedszkoli przysługuje na każde dziecko w wysokości 75% ustalonych w budżecie miasta wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jedno dziecko. Przez wydatki bieżące rozumie się wysokość dotacji z budżetu miasta dla przedszkoli publicznych, określoną w uchwale budżetowej na dany rok budżetowy, przeliczoną przez planowaną średnioroczną liczbę dzieci uczęszczających do przedszkoli publicznych.

Dotacją objęte są :

1) wyłącznie dzieci w wieku od 3 do 6 lat z terenu miasta Jeleniej Góry, przy czym w planowanej liczbie ujmuje się dzieci, które ukończą 3 lata do końca roku kalendarzowego, poprzedzającego rok udzielenia dotacji,

2) dzieci powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.

2. Dotacje dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki przysługują na każdego ucznia w wysokości kwoty przewidzianej na jednego ucznia danego typ i rodzaju szkoły, w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez miasto Jelenia Góra na rok udzielenia dotacji.

3. Dotacje dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych niewymienionych w ust. 2 przysługują na każdego ucznia w wysokości 50% ustalonych w budżecie miasta wydatków bieżących, ponoszonych w szkołach publicznych tego samego typu i rodzaju, w przeliczeniu na jednego ucznia. Przez wydatki bieżące rozumie się wysokość planu finansowego wydatków bieżących dla szkół publicznych tego samego typu i rodzaju, określoną w uchwale budżetowej na dany rok budżetowy, przeliczoną przez planowaną średnioroczną liczbę uczniów.

4. W przypadku braku na terenie powiatu szkoły publicznej danego typu i rodzaju, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę lub powiat na prowadzenie szkoły publicznej danego typu i rodzaju.

5. Dotacje, o których mowa w ust. 1–3 , przeznaczone są na częściowe pokrycie wydatków bieżących związanych z działalnością dydaktyczną lub opiekuńczo-wychowawczą szkoły lub przedszkola.

§ 6

1. Zlecenie zadania i udzielenie dotacji podmiotowi następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy Miastem a podmiotem, reprezentowanym przez osobę (osoby), o której mowa w § 3 ust. 2.

2. Umowa o której mowa w ust. 1 powinna zawierać:

1) oznaczenie stron umowy,

2) określenie czasu, na jaki umowa została zawarta,

3) określenie wysokości dotacji jaką miasto przekaże podmiotowi, oraz warunki i terminy jej przekazania,

4) ustalenie zasad i terminów rozliczeń,

5) zobowiązanie podmiotu do prowadzenia dokumentacji w sposób umożliwiający ocenę wykonania zadań pod względem rzeczowym i finansowym,

6) zobowiązanie podmiotu do poddania się kontroli dotującego,

7) określenie sankcji z tytułu nienależytego wykonywania umowy lub wykorzystania dotacji na inne cele, niż określone w umowie,

8) terminy zwrotu dotacji w przypadku przeznaczenia jej na inne cele niż określone w umowie.

3. Umowę zawiera się na czas nie dłuższy niż okres jednego roku budżetowego.

4. Podmiot nie może wykorzystywać środków uzyskanych na podstawie umowy na inne cele niż określone w umowie.

5. Prawa i obowiązki stron umowy nie mogą być przenoszone na osoby trzecie.

6. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się za zgodą stron możliwość zmiany w ciągu roku zakresu rzeczowego, oraz warunków realizacji zadań w formie aneksu do umowy.

§ 7

1. Dotacje przekazywane są w 12 ratach (częściach) w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, poprzedzającego miesiąc udzielenia dotacji.

2. Warunkiem przekazania drugiej i każdej następnej raty jest prawidłowe rozliczenie raty poprzedniej, nie później niż do 20. dnia po upływie każdego miesiąca sprawozdawczego, z podaniem aktualnej liczby uczniów (dzieci) według wzorów stanowiących załączniki nr 2–3 do uchwały.

3. Wysokość raty dotacji może ulec zmniejszeniu w przypadku, gdy ilość uczniów/dzieci wskazana w rozliczeniu dotacji za poprzedni miesiąc będzie niższa niż liczba uczniów/dzieci wskazana w umowie dotacji.

§ 8

1. Podmiot zobowiązany jest do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej otrzymanej dotacji na realizację zadań, oraz wydatków z tym związanych.

2. Niewykorzystana część dotacji podlega zwrotowi.

3. Zwrot niewykorzystanej części dotacji następuje w terminach określonych w umowie, nie później niż do 31 grudnia danego roku budżetowego na rachunek wskazany w umowie.

§ 9

1. Wydział merytoryczny obowiązany jest do prowadzenia nadzoru w zakresie wykorzystania umowy na zasadach w niej określonych, w szczególności w zakresie:

1) sposobu realizacji zadań zleconych,

2) gospodarowania przekazaną dotacją,

3) prowadzenia dokumentacji umożliwiającej ustalenie kosztów zadań zleconych.

2. Na podstawie przekazanej dokumentacji oraz prowadzonego nadzoru wydział merytoryczny dokonuje oceny prawidłowości wykorzystania dotacji na realizację zadań zleconych w umowie.

3. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w realizacji zleconego zadania kontrola wykorzystania dotacji prowadzona jest przez Wydział Kontroli Urzędu Miasta.

§10

Umowa może być rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym w przypadku nieterminowego lub nieprawidłowego jej wykonania. Podstawę do rozwiązania umowy stanowią wyniki kontroli.

§ 11

Wykonanie Uchwały powierza się Prezydentowi Miasta.

§ 12

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

JERZY PLESKOT

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej Jeleniej Góry z dnia 24 czerwca 2003 r. (poz. 2136)

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Miejskiej Jeleniej Góry z dnia 24 czerwca 2003 r. (poz. 2136

Załącznik nr 3 do uchwały Rady Miejskiej Jeleniej Góry z dnia 24 czerwca 2003 r. (poz. 2136)