3. CHARAKTERYSTYKA TECHNICZNA SKŁADOWISKA

3.1 Opis ogólny wysypiska

Wysypisko składa się jednej kwatery o pow. 1,13 ha i pojemności 30.517 m3.

Dno kwatery zostało uszczelnione matami Bentofix, na których jest ułożona folia PEHD o grubości 2,0 mm. Dodatkowo na całej uszczelnionej powierzchni zastosowano geowłókninę.

Skarpy są obłożone zużytymi oponami, które chronią izolację przed uszkodzeniem.

Do odbioru odcieków powstających na skutek infiltracji wód deszczowych wykonany jest drenaż z rur PEHD odprowadzający odcieki do pompowni, gdzie samoczynnie włączające się pompy przepompowują je do zbiornika odcieków o kubaturze użytkowej 1180 m3.

Odcieki wywożone są wozami asenizacyjnymi do oczyszczalni ścieków.

W celu odprowadzenia gazów procesowych powstających w złożu odpadów wybudowano 2 studnie odgazowujące.

Zaplecze socjalno-techniczne wysypiska:

· kontener socjalno-wagowy

· waga samochodowa firmy Schenk

· budynek garażowy

· brodzik dezynfekcyjny

Na terenie składowiska znajduje się ponadto:

· stanowisko dla kontenerów na odpady użytkowe,

· płyta do kompostowania odpadów,

· składowisko mas ziemnych o pow. 1.400 m2.

W celu kontroli szczelności izolacji przewidziano specjalny system monitoringu elektrycznego oraz otwory piezometryczne do poboru prób wody gruntowej do oceny tła zanieczyszczeń.

Celem skuteczniejszego odizolowania obiektu od otaczającego środowiska oraz podniesienia estetyki otoczenia i walorów krajobrazowych wykonano pas zieleni osłonowej przy bramie wjazdowej oraz wzdłuż ogrodzenia składowiska do granicy z ogrodzeniem Polifarbu.

Teren składowiska jest ogrodzony z możliwością wjazdu tylko przez bramę przesuwną, uruchamianą automatycznie.

Obiekty składowiska zasilane są w energię elektryczną ze stacji transformatorowej przy składowisku Polifarbu

Woda do celów socjalnych i utrzymania czystości jest dowożona beczkowozem.

3.2 Kwatera składowiska

Kwatera składowa, znajduje się od strony składowiska Polifarbu. Jest wcięta w teren naturalnego zbocza. Bryła kwatery składowania swoim kształtem tworzy ostrosłup ścięty o podstawie pięciokąta.

Podstawowe dane techniczne:

· powierzchnia łącznie ze skarpami 11.304,0 m2

· powierzchnia na krawędzi obwałowania 8.608,0 m2

· powierzchnia dna 5.586,0 m2

· średnia głębokość 4,3 m

· pojemność magazynowa odpadów 30.517,0 m3

Uszczelnianie kwatery

· maty Bentofix – jest to nowa generacja mat bentonitowych wzmocnionych włóknem z dodatkowym wiązaniem termicznym o współczynniku przenikalności k<5X10-11 m/s. Mata Bentofix ułożona została na podsypce piaskowej grubości 15 cm,

· folii PEHD o grubości 2,0 mm ułożonej bezpośrednio na macie Bentofix, przy czym w dnie składowiska zastosowano folię obustronnie gładką, natomiast na skarpach o profilowanym nachyleniu 1:2 zastosowano folię o powierzchni strukturalnej zabezpieczającej przed obsuwaniem się w dół ziemnej otuliny zabezpieczającej folię,

· dla zabezpieczenia przed mechanicznym uszkodzeniem ww. izolacji przewidziano dodatkowo zastosowanie geowłókniny na całej uszczelnionej powierzchni.

Warstwa izolacyjna PEHD chroniona jest dodatkowo warstwą ochronną piasku o grubości 40 cm. Skarpy od dołu obłożono zużytymi starymi oponami powiązanymi ze sobą, których zadaniem jest ochrona izolacji przed uszkodzeniem mechanicznym.

Wody dopływające z terenu pod misę kwatery przechwytywane są przez drenaż obwodowy oraz dreny zbierające pod dnem komory i odprowadzone głównym zbieraczem do rowu melioracyjnego – rzędna wylotu 128,20 mNN.

Drenaż odcieków

Do odbioru odcieków powstających na skutek infiltracji wód deszczowych ułożony został drenaż wykonany z rur PEHD. Drenaż ten położony został na geomembranie i odprowadza odcieki do pompowni odcieku. Przykrycie drenu stanowi warstwa żwiru o grubości 40,0 cm. Dno kwatery zostało dostosowane do odprowadzania wód odciekowych.

Spadek głównego zbieracza o 0.20 m i = 3,0%o, spadek pozostałych zbieraczy i = 5,0%o.

Łączna długość zbieraczy l = 491,0 m.

3.3 Pompownia odcieku

Pompownia odcieku posadowiona jest pomiędzy kwaterą, a rowem melioracyjnym.

Jest to studnia żelbetowa o średnicy wewnętrznej 2,0 m, o pojemności użytkowej V =4,0 m3, w której zabudowana została pompa produkcji Meprozet Brzeg typu 65PZM 3.0 S1 o parametrach:

Q = 36,0 m3, H = 12,0 m, Ns = 3,6 KW.

Praca pompy samoczynna. Poziom załączenia pomp 128,30 mNN, poziom wyłączenia pomp 126,30 mNN. Rurociąg tłoczny z pompowni o 90 mm PE o długości l = 130,0 m, odprowadza odcieki do zbiornika odcieków, skąd wywożone są do oczyszczalni ścieków wozami asenizacyjnymi.

3.4 Zbiornik odcieku

Podstawowe wymiary:

· powierzchnia dna 286,16 m2

· powierzchnia na krawędzi wewn. skarp 852,24 m2

· głębokość zbiornika 3,5 m

· całkowita kubatura 1.992,0 m3

· kubatura użytkowa przy wypełnieniu 2,5 m 1.181,2 m3

Podstawowa izolacja z folii PEHD grubości 2,0 mm, ułożona na dnie i skarpach na podsypce piaskowej, zabezpieczona dodatkowo warstwą geowłókniny technicznej.

Skarpy wyłożone płytami betonowymi perforowanymi typu MEBA o wymiarach 60.0 x 40,0 cm. Dno zbiornika utwardzone płytami chodnikowymi 50x50x7cm na podsypce z piasku grub. 10,0 cm. U podnóża skarpy wewnętrznej zastosowano obrzeże trawnikowe dla oparcia płyt betonowych ułożonych na skarpie. Izolacja pozioma w dnie ułożona została na warstwie odsączającej piasku o grubości 30,0 cm. Warstwa ta posiada połączenie z drenażem opaskowym kwatery za pomocą dwóch przekopów o szerokości 2,5 m wypełnionych piaskiem. Przejście rury PE przez izolację jest wykonane jako szczelne.

3.5 Odgazowanie składowiska

Celem swobodnego odprowadzenia gazów procesowych powstających w złożu odpadów budowane są pionowe studnie odgazowujące. Wykonane są z kręgów betonowych. Równomiernie na kwaterze rozmieszczono dwie studnie.

3.6 Zaplecze socjalno-techniczne wysypiska

3.6.1 Kontener socjalno-wagowy.

Kontener socjalno-wagowy typu KSWP3. z pomieszczeniem wagowego o wymiarach w rzucie 6,06x7,32 m. Znajdują się pomieszczenia: biuro, pomieszczenie socjalne, szatnia czysta, szatnia brudna, umywalnia, WC oraz komunikacja.

Odprowadzenie ścieków sanitarnych z budynku do zbiornika bezodpływowego o pojemności 7,0 m3, ścieki wywożone są do oczyszczalni ścieków.

W pomieszczeniu korytarza ustawiony jest zbiornik, który rozprowadza wodę za pomocą sieci i lokalnego urządzenia hydroforowego.

3.6.2 Garaż na sprzęt do ugniatania odpadów

Wykonano budynek garażowy o wymiarach w rzucie 14,64 X 7,44 m i wysokości 3,6 m, w którym przewiduje się:

a) garaż spychacza o powierzchni 31,7 m2

b) magazyn narzędzi i sprzęt p. pożarowy 31,7 m2

c) garaż kompaktora 31,7 m2

Razem powierzchnia użytkowa 95,1 m2

3.6.3 Waga

Odpady ważone są na wodze elektronicznej samochodowej firmy Schenck o długości 10,0 m.

Waga zabudowana jest na konstrukcji dwóch bloków fundamentowych z betonu B25 posadzonych na głębokości 1,1 m od poziomu terenu. Odwodnienie wagi jest do kanalizacji deszczowej.

3.6.4 Brodzik dezynfekcyjny

Brodzik o wymiarach: 18x3,4 m i głęb. 0,4 m, usytuowany jest równolegle do drogi wyjazdowej na wysokości wagi i służy do dezynfekcji kół. Wypełniony jest roztworem wapna chlorowanego, które składowane jest w budynku garażowym. Woda do brodzika będzie dowożona beczkowozem. Zawartość brodzika jest wywożona wozem asenizacyjnym do oczyszczalni ścieków.

3.6.5 Sprzęt techniczny

· Spychacz Ciągnik gąsienicowy typu DT-75

· Środki transportu – samochód asenizacyjny do wywozu odcieków na podwoziu sam. JELCZ o V= 8 m3

3.6.6 Stanowiska dla kontenerów na odpady

Na wydzielonym placu postojowym o wymiarach 5x4=20,0 m i szerokości 7,0 m ustawione są kontenery na odpady użytkowe, tj. na makulaturę, szkło, szmaty, plastyki, metale. Przed ustawionymi kontenerami jest plac manewrowy o szerokości 15,0 m.

3.6.7. Płyta kompostowa

Płyta kompostowa o pow. 22x14 -(3,7x12)x0,5 = 286,0 m2 jest przy ciągu dojazdowym do składowiska mas ziemnych. Posiada izolację z folii PE o grubości 2,0 mm.

Odcieki pochodzące z gnicia roślin, rozcieńczone wodą opadową, trafiają do zbiornika odcieków za pomocą kanału f 0,20 m, ułożonego ze spadkiem i=3%, o długości l=73,0 m. Na obrzeżu płyty przewidziano obramowanie betonowe zabezpieczające przed wysunięciem się masy kompostowej na zewnątrz poza płytę.

3.7 Układ komunikacyjny

Dojazd do składowiska jest istniejącą drogą dojazdową z płyt PD2 (droga do składowiska Polifarbu).

Wjazd przez bramę przesuwną o szerokości 6.0 m z założeniem kierunku jazdy na wprost przez wagę do kwatery składowania.

Wyjazd ze składowiska przez brodzik lub jego ominięcie.

Place manewrowe przy garażach dla sprzętu do ugniatania odpadów oraz przy kontenerach na odpady użytkowe. Odwadniane systemem kanalizacji deszczowej do rowu przydrożnego przy drodze dojazdowej do składowiska Polifarbu.

Wjazd do kwatery składowiska utwardzony płytami PD-2.

3.8 Parkingi

Bezpośrednio za bramą wjazdową po jej prawej stronie zlokalizowano cztery miejsca postojowe dla obsługi wysypiska. Przed bramą wjazdową znajduje się mijanka dla samochodów dowożących odpady.

3.9 Plac składowania mas ziemnych i gruzu budowlanego

Plac składowania mas ziemnych i gruzu budowlanego jest w części wschodniej od strony drogi Bielawa – Piecowice. Plac ten posiada powierzchnię F =1400,0 m2.

3.10 Sieci uzbrojenia terenu

3.10.1 Rurociąg tłoczny odcieku

Rurociąg tłoczny z pompowni do zbiornika odcieku f 90 mm o długości L = 130,0 m z rur PEHD ułożony został pod drogą wzdłuż ogrodzenia Polifarbu.

3.10.2 Kanalizacja deszczowa

Drogi i place odwadniane są układem kanalizacji deszczowej do rowu przydrożnego “d” przy drodze do składowiska Polifarbu. Przyjęto kanał f 0,25 m, i =3,0% o całkowitej długości kanału L = 82,0 m. Do kanalizacji odprowadzane są wody z wpustów deszczowych.

3.10.3 Rów odwadniający

Wzdłuż skarpy kwatery u jej podnóża do odwodnienia powierzchniowego jest rów odwadniający z wylotem do rowu melioracyjnego.

3.11 Ogrodzenie wysypiska

Ogrodzenie wysypiska jest z siatki stalowej ocynkowanej na słupkach stalowych f 60 mm zabetonowanych w ziemi. Wysokość ogrodzenia 2,0 m. Góra siatki zakończona jest łapaczem części lotnych. Łączna długość ogrodzenia wyniesie L = 688,0 m.

Wjazd na teren składowiska przez bramę wjazdową przesuwną o szerokości 6.0 m. Wejście na teren składowiska przez furtkę o szerokości 1,20 m.

3.12 Zasilanie energetyczne

Składowisko zasilane jest w energię elektryczną z transformatora na terenie składowiska Polifarbu. Główny kabel zasilający poprowadzono wzdłuż ogrodzenia Polifarbu do szafy przyłączeniowej na granicy ogrodzenia skąd nastąpi zasilanie obiektu. Główną tablicę rozdzielczą zabudowano w pomieszczeniu wagowni.

3.13 Zaopatrzenie w wodę do celów socjalnych i gospodarczych

Zaopatrzenie w wodę do celów gospodarczych jest w oparciu o wodę dowożoną z zewnątrz. Zbiornik na wodę o pojemności V=0,75 m3 jest ustawiony w przedsionku kontenera.

Woda do picia jest z pojemników plastikowych.

3.14 System monitoringu geoelektrycznego

Do kontroli szczelności założonej warstwy folii PEHD i bentomaty jest specjalny system monitoringu elektrycznego. Kontrolne pomiary stanu izolacji składowiska należy przeprowadzać po usypaniu I warstwy

3.15 Otwory piezometryczne

W obrębie zamkniętego terenu składowiska są dwa piezometry do poboru prób wody gruntowej w celu oceny tzw. tła zanieczyszczeń.

Pomiary kontrolne należy wykonywać raz na rok.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-16/31/03 z dnia 18 lipca 2003 r. stwierdzono nieważność pkt 3).