2112

UCHWAŁA RADY GMINY GAWORZYCE

z dnia 30 czerwca 2003 r.

w sprawie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy w latach 2003–2007 oraz trybu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej gminy Gaworzyce

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit “a” i pkt 15, art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 142 z 2001 r., poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 68 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 z późn. zm.) oraz art. 21 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (DZ. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 733 z późn. zm.) Rada Gminy Gaworzyce uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Uchwała ma na celu racjonalne gospodarowanie komunalnymi lokalami mieszkaniowymi, stanowiącymi mieszkaniowy zasób gminy oraz lokalami socjalnymi.

§ 2

1. Gospodarowanie lokalami mieszkalnymi wchodzącymi w skład mieszkaniowego zasobu gminy i lokalami socjalnymi polega w szczególności na: sprzedaży lub najmie lokali mieszkalnych oraz najmie lokali socjalnych.

2. Do sprzedaży przeznacza się samodzielne komunalne lokale mieszkalne, zwane w dalszej części lokalami mieszkaniowymi, znajdujące się w budynkach położonych na terenach, które zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy Gaworzyce mają stałą lokalizację na cele mieszkalne lub mieszkalno-usługowe.

3. Przedmiotem sprzedaży nie mogą być lokale przeznaczone do wynajmowania na czas trwania stosunku pracy osób niezbędnych dla właściwego wykonania zadań gminy.

§ 3

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) ustawie o nieruchomościach – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami,

2) ustawie o ochronie lokatorów – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego,

3) gminie – należy przez to rozumieć gminę Gaworzyce,

4) wójta – należy przez to rozumieć Wójta Gminy Gaworzyce,

5) dochodzie – należy rozumieć dochód określony w art. 3, ust. 3 i 4 ustawy o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 734, zm: Dz. U. z 2002 r. Nr 216, poz. 1826),

6) osobach pozostających w trudnych warunkach mieszkaniowych – należy rozumieć osoby nieposiadające żadnego tytułu prawnego do lokalu lub mieszkające w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej, tj. ogólnej powierzchni pokoi lub w lokalu niespełniającym wymogów lokalu przeznaczonego na stały pobyt ludzi na podstawie przepisów ustawy Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1984 r. (Dz. U. t.j. z 2001 r. Nr 106, poz. 1126 zm: Dz. U. Nr 43, poz. 489),

7) adaptacji – należy przez to rozumieć przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne na podstawie przepisów ustawy – Prawo Budowlane, jw.,

8) modernizacji – należy przez to rozumieć ulepszanie lokalu socjalnego w celu utworzenia lokalu mieszkalnego na podstawie przepisów ustawy – Prawo Budowlane.

§ 4

1. Mieszkaniowy zasób gminy Gaworzyce tworzą lokale mieszkalne oraz lokale socjalne będące własnością gminy Gaworzyce.

2. Mieszkaniowy zasób gminy nie obejmuje lokali, których własność została wyodrębniona na rzecz osób trzecich.

R o z d z i a ł II

Program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy w latach 2003–2007

§ 5

Przyjmuje się program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy w stosunku do stanu na dzień 1 stycznia 2003 r., który obejmuje 27 lokali mieszkalnych, w tym 1 lokal z przeznaczeniem na najem – na czas trwania stosunku pracy; brak wydzielonych lokali socjalnych.

§ 6

1. W roku 2003 prognozuje się utrzymanie stanu liczbowego lokali mieszkalnych na poziomie 23-20, w tym 1 lokal socjalny.

2. W roku 2004 prognozuje się utrzymanie stanu liczbowego lokali mieszkalnych na poziomie 20-17, w tym 2 lokale socjalne.

3. W roku 2005 prognozuje się utrzymanie stanu liczbowego lokali mieszkalnych na poziomie 17-15, w tym 3 lokale socjalne.

4. W roku 2006 prognozuje się utrzymanie stanu liczbowego lokali mieszkalnych na poziomie 15-11, w tym 3 lokale socjalne.

5. W roku 2007 prognozuje się utrzymanie stanu liczbowego lokali mieszkalnych na poziomie roku 2006.

§ 7

1. W celu utrzymania należytego stanu technicznego ustala się priorytety działań remontowych wynikające z analizy potrzeb budynków, które obejmują w szczególności:

1) wymianę i modernizację instalacji grzewczych, elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych,

2) wymianę źródeł ciepła na ekologiczne,

3) termomodernizację budynków z zastosowaniem docieplania ścian.

2. Wójt Gminy ustali szczegółowy plan koniecznych remontów, z uwzględnieniem określonych powyżej działań.

§ 8

Prognozowana liczba lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami na rzecz dotychczasowych najemców lub w trybie przetargu w kolejnych latach wynosi:

1) w roku 2003 – 3

2) w roku 2004 – 4

3) w roku 2005 – 4

4) w roku 2006 – 2

5) w roku 2007 – 2

§ 9

Wójt Gminy ustali w terminie do 15 listopada każdego roku poprzedzającego rok budżetowy szczegółowy harmonogram sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz dotychczasowych najemców.

§ 10

Stawki czynszu za najem lokali mieszkalnych i socjalnych ustala Wójt w oparciu o zasady polityki czynszowej określone w § 11–17.

§ 11

1. Stawka czynszu za najem 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu z zasobu mieszkaniowego gminy stanowi iloczyn stawki bazowej i stawki jakościowej.

2. Stawka bazowa ustalana jest w oparciu o zasady określone w art. 9 ustawy o ochronie praw lokatorów.

§ 12

Wójt zobowiązany jest utrzymać stawkę 1 m2 czynszu w wysokości ustalonej uchwałą Rady Gminy w Gaworzycach nr XV/137/2000 z dnia 31 sierpnia 2000 r. – do 31 grudnia 2003 r.

§ 13

Stawka jakościowa dla każdego lokalu obliczona jest indywidualnie, uwzględniając następujące składniki:

1) położenie budynku w którym znajduje się lokal:

a) w centrum + 5%

b) poza centrum 0%

2) położenie lokalu w budynku:

a) pierwsze i drugie piętro z wyjątkiem poddaszy + 10%

b) parter i inne kondygnacje 0%

3) stan techniczny budynku i lokali:

a) dobry                   + 5%

b) zadawalający               0%

c) zły stan techniczny          – 5%

4) typ ogrzewania:

a) c.o. sieciowe                 + 10%

b) c.o. etażowe i piecowe            0%

5) dostawa wody:

a) ciepła woda sieciowa          + 10%

b) zimna woda w mieszkaniu        + 5%

c) brak wody w mieszkaniu        – 10%

6) WC:

a) w mieszkaniu w osobnym pomieszczeniu + 10%

b) w mieszkaniu w łazience             + 5%

c) poza mieszkaniem dla 1 rodziny        + 5%

d) poza mieszkaniem dla wielu rodzin        0%

e) poza budynkiem                    – 10%

§ 14

Suma zmniejszeń i zwiększeń dla danego lokalu nie może przekraczać 30%.

§ 15

Stawka czynszu za najem lokalu socjalnego stanowi 50% stawki bazowej czynszu ustalonej zgodnie z § 11.

§ 16

W razie najmu poszczególnych pomieszczeń w jednym lokalu mieszkalnym przez dwóch lub więcej lokatorów – za pomieszczenia używane wspólnie, najemcy opłacają czynsz proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej oddzielnie przez każdego z nich.

§ 17

1. Ustala się opłatę za najem pomieszczeń gospodarczych związanych z najmem lokalu mieszkalnego.

2. Opłata w wysokości 40% stawki bazowej za 1 m2 powierzchni obowiązuje za pomieszczenia gospodarcze, gdy lokator zajmuje więcej niż jedno pomieszczenie lub za powierzchnię znacznie przekraczającą 10 m2.

3. Wykaz pomieszczeń, za które pobiera się opłatę, ustali Wójt Gminy. Podwyższenie czynszu i innych opłat za używanie lokalu następować będzie z dniem 1 lipca każdego roku.

§ 18

1. Zarządzanie lokalami i budynkami wchodzącymi w skład mieszkaniowego zasobu gminy wykonywane jest przez jednostkę organizacyjną gminy – zakład budżetowy, tj. Zakład Usług Komunalnych.

2. Wynajmującym lokale mieszkalne oraz lokale socjalne jest gmina Gaworzyce, w imieniu której działa Zakład Usług Komunalnych.

§ 19

Wolne lokale o obniżonym standardzie z przeznaczeniem na lokale socjalne wydziela Wójt Gminy z mieszkaniowego zasobu gminy.

§ 20

Lokale przeznaczone na najem na czas trwania stosunku pracy wydziela Rada Gminy na wniosek Wójta Gminy, po uzyskaniu pozytywnej opinii komisji mieszkaniowej.

§ 21

Lokale socjalne i lokale przeznaczone na najem na czas trwania stosunku pracy nie podlegają zamianie i sprzedaży.

§ 22

Tworzenie nowych lokali mieszkalnych w ramach adaptacji i modernizacji oraz zasady rozliczania poniesionych nakładów odbywa się na podstawie odrębnych przepisów.

§ 23

Podstawowym źródłem finansowania gospodarki mieszkaniowej z przeznaczeniem na bieżącą eksploatację i remonty, są wpływy z czynszu za najem lokali z mieszkaniowego zasobu gminy, wspierane przychodami z czynszu za lokale użytkowe.

§ 24

Wysokość wydatków na bieżącą eksploatację, remonty oraz inwestycje ustala corocznie Wójt Gminy w terminie do 15 listopada.

R o z d z i a ł III

Zasady najmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy

§ 25

1. Mieszkaniowy zasób gminy przeznacza się w pierwszej kolejności dla zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej gminy Gaworzyce, posiadających stałe zameldowanie na terenie gminy przynajmniej przez 5 lat przed datą złożenia wniosku, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.

2. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych ważnym interesem społecznym, Wójt Gminy może udzielić zgody na zawarcie umowy najmu z innymi osobami niż określone w ust. 1.

§ 26

Pierwszeństwo najmu lokalu mieszkalnego z zasobu mieszkalnego gminy przysługuje osobom, które:

1) uprawnione są do lokalu zamiennego na podstawie ustawy lub orzeczenia sądowego,

2) uzyskały w trybie odrębnych przepisów pozwolenie na przebudowę rozbudowę lub nadbudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkaniowe w budynkach stanowiących mieszkaniowy zasób gminy. Zawarcie umowy z wymienionymi wyżej osobami następuje po uzyskaniu potwierdzenia zgłoszenia do użytkowania przedmiotowego lokalu przez właściwy organ, w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo Budowlane i po stwierdzeniu wykonania warunków umowy o adaptację przez zarządcę budynku,

3) opuściły dom dziecka lub rodzinę zastępczą w związku z osiągnięciem pełnoletności,

4) zostały pozbawione mieszkań w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru,

5) przekażą dotychczas zajmowany lokal do dyspozycji Wójta Gminy w zamian za lokal o mniejszej powierzchni użytkowej, przynajmniej o jedną izbę.

§ 27

1. O najem lokalu mieszkalnego z zasobu mieszkaniowego gminy może ubiegać się osoba, której warunki zamieszkiwania odpowiadają wymogom określonym w § 3 pkt 6 i § 26 pkt 1 oraz znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

2. Przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej rozumie się osoby samotne, których dochód miesięczny nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia za pracę w kwartale poprzedzającym zakwalifikowanie tych osób do najmu lokalu mieszkalnego.

§ 28

1. O najem lokalu mieszkalnego z zasobu mieszkaniowego gminy, których najem jest związany ze stosunkiem pracy, może ubiegać się osoba nieposiadająca stałego zameldowania na terenie gminy i która ze względu na charakter wykonywanej pracy zostanie uznana za niezbędną.

2. Przy uznaniu “osoby za niezbędną dla gminy” nie obowiązują warunki o których mowa w § 25 ust. 1.

3. Uznania osoby za niezbędną dokonuje Wójt Gminy na wniosek, po zaciągnięciu opinii Rady Gminy.

4. Wnioski w tej sprawie powinny być składane z co najmniej sześciomiesięcznym wyprzedzeniem w stosunku do planowanego terminu zatrudnienia osoby niezbędnej.

5. Ustalenie zatrudnienia w charakterze powodującym uznanie najemcy za “osobę niezbędną” skutkuje wygaśnięciem umowy najmu i powstaniem obowiązku opuszczenia i opróżnienia zajmowanego lokalu przez najemcę wraz z osobami wspólnie zamieszkującymi, w terminie 30 dni, bez prawa do lokalu socjalnego.

§ 29

Do najmu lokalu socjalnego mogą być kwalifikowane osoby, których średni miesięczny dochód na 1 członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie przekracza:

1) w gospodarstwie jednoosobowym – 75% najniższej emerytury, obowiązującej w chwili rozpatrywania wniosku,

2) w gospodarstwie wieloosobowym – 50% najniższej emerytury obowiązującej w chwili rozpatrywania wniosku.

§ 30

1. Gospodarowanie zasobem mieszkaniowym gminy jest jawne i podlega kontroli społecznej.

2. Celem poddania kontroli społecznej trybu rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali tworzy się komisję mieszkaniową jako organ doradczy i opiniodawczy.

3. Komisja mieszkaniowa powoływana jest przez Wójta Gminy. W jej skład wchodzą:

a) przedstawiciel Komisji Oświaty i Działań Społecznych,

b) przedstawiciel Urzędu Gminy w Gaworzycach – inspektor odpowiedzialny za sprawy gospodarki komunalnej w gminie,

c) przedstawiciel Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gaworzycach,

d) przedstawiciel Zakładu Usług Komunalnych w Gaworzycach,

e) przedstawiciel Rady Sołeckiej zainteresowanej wsi.

4. Komisja mieszkaniowa działa na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez Wójta Gminy.

§ 31

1. Umowy najmu samodzielnych lokali mieszkalnych i lokali socjalnych są zawierane z osobami umieszczonymi na listach ustalonych przez Wójta, który ustala listę ostateczną w terminie do dnia 31 marca każdego roku.

2. Najem lokali mieszkalnych i socjalnych jest zawierany z osobami, o którym mowa w pkt. 1, z uwzględnieniem ich potrzeb mieszkaniowych i możliwości lokalowych gminy.

3. Projekty rocznych list osób oczekujących na zawarcie umowy najmu lokali mieszkalnych i lokali socjalnych powinny być sporządzone i opiniowane przez komisję mieszkaniową oraz zatwierdzone przez Wójta Gminy w terminie do 31 stycznia każdego roku.

4. Projekty rocznych list powinny wskazywać osoby, które oczekują na zawarcie umowy najmu na lokal mieszkalny, lokal socjalny i winny być wywieszone w siedzibie Urzędu Gminy na okres jednego miesiąca. W projektach zamieszczona jest informacja o terminie i miejscu składania uwag i zastrzeżeń.

5. Wnoszone uwagi i zastrzeżenia co do osób umieszczonych na projektach rocznych list winny być wnikliwie rozpatrywane przez komisję mieszkaniową i zatwierdzane przez Wójta Gminy.

6. W razie nieuwzględnienia wniesionych uwag i zastrzeżeń należy zawiadomić zainteresowanych, uzasadniając stanowisko.

7. Po rozpatrzeniu uwag i zastrzeżeń, o których mowa w ust. 5 ustala się ostateczne roczne listy osób oczekujących na zawarcie umowy najmu lokali. Postanowienia ust. 4 stosuje się odpowiednio.

8. Oprócz rocznych list w szczególnie uzasadnionych przypadkach mogą być w ciągu roku ustalane listy dodatkowe, jeżeli powstaje taka konieczność lub możliwość dodatkowych uzysków mieszkań w danym roku.

§ 32

1. Jeżeli w lokalu po śmierci głównego najemcy pozostały osoby, które nie wstąpiły w stosunek najmu tego lokalu, Wójt Gminy może wynająć im lokal socjalny, o ile osoby te spełniają wymogi określone w § 29 i ich stałe zamieszkiwanie w tym lokalu jest dłuższe niż 5 lat.

2. W przypadku niewyrażenia zgody na zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego, osoby te winny niezwłocznie opuścić i opróżnić lokal zajmowany bez tytułu prawnego.

3. Dalsze pozostawanie w lokalu uważa się za samowolne zajęcie i naruszenie prawa posiadania, przysługującego właścicielowi.

§ 33

Jeżeli w lokalu opuszczonym przez najemcę pozostały jego dzieci, osoby przysposobione lub rodzice, którzy faktycznie pozostawali we wspólnym pożyciu z najemcą, Wójt Gminy może zezwolić na zawarcie umowy najmu lokalu z tymi osobami chyba, że najemca zamieszkuje w znajdującym się w tej samej lub pobliskiej miejscowości budynku stanowiącym jego własność bądź zawarł umowę najmu lokalu spółdzielczego lub też posiada tytuł prawny do innego lokalu.

§ 34

1. Wzajemna zamiana lokali mieszkalnych pomiędzy najemcami wymaga ich porozumienia i uzyskania zgody Wójta Gminy na zawarcie umowy zamiennej.

2. Przedmiotem zamiany może być dom jednorodzinny, lokal stanowiący odrębną nieruchomość lub lokal zajmowany na podstawie własnościowego prawa do lokalu, również spółdzielczego.

3. Dokonanie zamiany wymaga przeniesienia prawa do lokalu lub domu na kontrahenta w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

4. Do zbycia własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego stosuje się przepisy prawa spółdzielczego.

5. Najemca lokalu może ubiegać się o jego zamianę na inny wolny lokal pozostający w dyspozycji tego samego wynajmującego, poprzez zawarcie z nim nowej umowy najmu.

§ 35

1. Wolne lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej powyżej 80 m2 wynajmowane są za zapłatą czynszu wolnego, ustalonego w trybie przetargu. Czynsz wolny nie może być niższy 200% czynszu obowiązującego za ten lokal, z zastrzeżeniem pkt 2.

2. Wynajęcie lokalu mieszkalnego, którego powierzchnia użytkowa przekracza 80 m2, może nastąpić na rzecz rodziny, która spełnia wymogi § 29 oraz składa się z co najmniej 5 osób.

3. Jeżeli w wyniku powiększenia lokalu poprzez przyłączenie dodatkowego pokoju lub adaptację części budynku wcześniej niebędących powierzchnią mieszkalną powstaje lokal o powierzchni powyżej 80 m2, czynsz za ten lokal nie może być mniejszy niż 200% stawki ustalonej dla tego lokalu.

R o z d z i a ł IV

Zasady sprzedaży lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy

§ 36

1. Wyłącza się ze sprzedaży na rzecz najemców lokale znajdujące się w budynkach komunalnych:

a) położonych w strefach objętych programem kompleksowej renowacji i modernizacji zabudowy gminnej, wyznaczonych przez Wójta Gminy z zastrzeżeniem, iż lokale w tych budynkach mogą być za zgodą Wójta Gminy przeznaczone do sprzedaży, pod warunkiem jednoczesnego ich wykupu przez najemców,

b) przeznaczonych do wykwaterowania na podstawie decyzji organów nadzoru budowlanego z zastrzeżeniem, iż lokale w tych budynkach mogą być za zgodą Wójta Gminy przeznaczone do sprzedaży, pod warunkiem jednoczesnego ich wykupu przez wszystkich najemców,

c) przeznaczonych do remontu kapitalnego Zarządzeniem Wójta Gminy z zastrzeżeniem, iż lokale w tych budynkach mogą być za zgodą Wójta Gminy przeznaczone do sprzedaży, pod warunkiem jednoczesnego ich wykupu przez wszystkich najemców,

d) wykorzystanych do realizacji zadań gminy, a w szczególności przeznaczonych na cele kultury, oświaty, ochrony zdrowia oraz siedziby gminnych jednostek organizacyjnych,

e) dla których przewidziana jest zmiana funkcji,

f) w których lokale przeznaczone zostały wyłącznie do wynajmu jako lokale socjalne,

g) co do których zostały zgłoszone na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami roszczenia osób fizycznych lub prawnych o przeniesienie prawa własności – do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia,

h) w których prowadzona jest regulacja stanu prawnego – do czasu zakończenia postępowania w tej sprawie,

i) w których lokale mieszkalne wynajęto na czas trwania stosunku pracy.

2. Wójt Gminy może odmówić sprzedaży lokalu mieszkalnego w innych uzasadnionych przypadkach, a w szczególności:

a) w budynkach wpisanych do rejestru zabytków,

b) w budynkach, w których powierzchnia lokali przeznaczonych na cele inne niż mieszkalne przewyższa powierzchnię lokali mieszkalnych.

§ 37

1. Wójt Gminy ustali harmonogram sprzedaży budynków i lokali wytypowanych do sprzedaży.

2. Wójt Gminy opracuje wzór obowiązującego wniosku o sprzedaż lokalu mieszkalnego z mieszkaniowego zasobu gminy.

§ 38

1. Sprzedaż lokalu następuje łącznie ze sprzedażą albo oddaniem w wieczyste użytkowanie ułamkowej części gruntu, niezbędnej do racjonalnego korzystania z budynku.

2. Oprócz ceny zbycia nabywca ponosi koszty przygotowania nieruchomości do zbycia.

§ 39

1. Najemcom i dzierżawcom lokali mieszkalnych przysługuje bonifikata w wysokości 60% ceny ustalonej przez biegłego przy wykupie lokalu mieszkalnego w budynku, bez względu na liczbę lokali.

2. Wójt Gminy może żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie na zasadach określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

§ 40

Koszty sądowe i notarialne związane ze zbyciem lokalu mieszkalnego ponosi nabywca.

§ 41

1. Czynności związane ze sprzedażą lokalu są podejmowane po złożeniu przez najemcę pisemnej deklaracji, wyrażającej wolę nabycia lokalu w budynku wytypowanym do sprzedaży i po wniesieniu wadium na pokrycie kosztów sprzedaży.

2. Wójt Gminy ustala wysokość wadium w oparciu o przewidywany koszt czynności przygotowania do zbycia nie mniej niż 500 złotych (pięćset złotych).

3. Wadium zalicza się na poczet ceny zbycia lokalu mieszkalnego.

4. Wadium nie podlega zwrotowi w przypadku niedojścia do zawarcia umowy sprzedaży z przyczyn leżących po stronie wnioskodawcy.

§ 42

Najemca, najpóźniej do dnia zawarcia umowy notarialnej jest zobowiązany do uregulowania należności z tytułu:

1) ceny zbycia lokalu oraz ceny sprzedaży gruntu lub uregulowania pierwszej opłaty rocznej w przypadku oddania gruntu w użytkowanie wieczyste,

2) poniesionych kosztów przygotowania nieruchomości do zbycia, o której mowa w §§ 39 i 41,

3) opłat z tytułu czynszu i innych opłat związanych z najmem nabywanego lokalu.

R o z d z i a ł V

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 43

1. Tracą moc:

a) uchwała nr XV/137/2000 Rady Gminy Gaworzyce z dnia 31 sierpnia 2000 r. w sprawie ustalenia stawek czynszu regulowanego za najem lokali mieszkalnych oraz czynszu za najem lokali socjalnych,

b) §§ 25 i 26 uchwały nr XXXI/186/01 Rady Gminy Gaworzyce z dnia 29 czerwca 2001 r. w sprawie określenia zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność gminy Gaworzyce.

2. Najemcy, którzy złożyli wnioski o wykup lokalu mieszkalnego przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały oraz uiścili opłatę na pokrycie kosztów przygotowania nieruchomości do sprzedaży, nabywają lokale na zasadach w niej obowiązujących.

§ 44

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Gaworzyce.

§ 45

Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i podlega podaniu do publicznej wiadomości przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy w Gaworzycach.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

DARIUSZ CIENIUCH