2107

UCHWAŁA RADY GMINY DOBROMIERZ

z dnia 13 czerwca 2003 r.

w sprawie zmiany uchwały nr XLII/280/02 Rady Gminy Dobromierz z dnia 27 marca 2002 r. dotyczącej programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy na lata 2002–2006

Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591) oraz art. 21 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71 poz. 733 z późn. zm.) Rada Gminy Dobromierz uchwala, co następuje:

§ 1

W programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy na lata 2002–2006, będącym załącznikiem do uchwały nr XLII/280/02 Rady Gminy Dobromierz z dnia 27 marca 2002 r. wprowadza się następujące zmiany: Rozdział pn. “ZASADY POLITYKI CZYNSZOWEJ w latach 2002–2006” otrzymuje brzmienie o treści zawartej w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Dobromierz.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA

RADY GMINY

JOLANTA NITARSKA

Załącznik do uchwały Rady Gminy Dobromierz z dnia 13 czerwca 2003 r. (poz. 2107)

ZASADY POLITYKI CZYNSZOWEJ W LATACH 2002–2006

1. Źródłem finansowania gospodarki mieszkaniowej są dochody z wpłat czynszu za lokale mieszkalne oraz środki z budżetu gminy. Wpływy te przeznaczone są na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów budynków.

1) za koszty eksploatacji budynków uważa się wydatki z tytułu zarządu tymi budynkami, w szczególności wydatki na:

– oczyszczanie kominów

– płace administratora

– materiały kancelaryjne i usługi pocztowe i telekomunikacyjne związane z administracją

2) za koszty napraw budynków uważa się wydatki na konserwację i roboty konieczne do utrzymania budynków oraz jego otoczenia w należytym stanie, a w szczególności wydatki na konserwację i naprawy pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych, przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych, instalacji c.o., zestawów hydroforowych, urządzeń przeciwpożarowych oraz pomieszczeń wspólnego użytku.

2. Wysokość czynszu określa umowa najmu lokalu, która odrębnie określi obowiązki i uprawnienia wynajmującego i najemcy. Najemca oprócz czynszu najmu zobowiązany jest do uiszczenia opłat za energię eklektyczną klatki schodowej, wodę, odbiór nieczystości stałych o płynnych. Koszty są rozliczone wg faktycznego zużycia w przeliczeniu na osobę zameldowaną w danym lokalu lub ryczałtowo.

3. Wójt Gminy ustala stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych stanowiących mieszkaniowy zasób gminy, z uwzględnieniem czynników podwyższających lub obniżających jego wartość użytkową w wysokości nieprzekraczającej w stosunku rocznym 3% wartości odtworzeniowej lokalu. Przez powierzchnię użytkową lokalu uważa się powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, bez względu na przeznaczenie i sposób użytkowania, takich jak np. pokoi, kuchni, spiżarni, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom najemcy. Nie zalicza się do powierzchni użytkowych lokalu mieszkalnego powierzchni balkonów, tarasów, prani, suszarni, strychów przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców, a także piwnic, komórek przeznaczonych na przechowywanie opału i ziemiopłodów.

Zestawienie czynników podwyższających i obniżających wartość użytkową lokali mieszkalnych

stanowiących mieszkaniowy zasób gminy Dobromierz

 

Czynniki podwyższające stawkę czynszu – % zwyżki

Czynniki obniżające stawkę czynszu – % zniżki

1) położenie budynku

Budynek położony w odległości 1 km od zwartej zabudowy – 10%

2) położenie lokalu w budynku

Budynek w całości zamieszkały przez jednego najemcę – 10%

1. lokal z kuchnią bez bezpośredniego oświetlenia – 10%

2. lokal położony w suterenie lub na

poddaszu, w którym skos ściany występuje poniżej 1,4 m jej wyso-kości – 20%

3) wyposażenie budynku i lokalu w

urządzenia techniczne i instala-cje

Wyposażenie lokalu mieszkalnego w:

1. w.c. lub łazienkę – 30%

2. c.o. – 30%

Lokal bez urządzeń wodno-kanaliza-cyjnych – 20%

4) ogólny stan techniczny budynku

Budynek przeznaczony do kapitalnego remontu – 5%

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-21/114/03 z dnia 10 lipca 2003 r. stwierdzono nieważność pkt 3 w części dotyczącej zestawienia czynników podwyższających stawkę czynszu (tabela)).

4. Czynniki podwyższające wartość użytkową lokalu mieszkalnego z tytułu wyposażenia lokali w urządzenia techniczne i instalacje są stosowane do naliczenia czynszu za najem lokali mieszkalnych wyposażonych w w.c., łazienkę lub centralne ogrzewanie przez gminę; nie obejmują lokali mieszkalnych wyposażonych w ww. urządzenia wykonane przez najemców na koszt własny.

5. Obniżenie stawki czynszu może nastąpić najwyżej z tytułu dwóch czynników.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-21/114/03 z dnia 10 lipca 2003 r. stwierdzono nieważność pkt 5).

6. Za powierzchnię pomieszczeń przynależnych do lokalu, położonych poza nim wykorzystywanym do celów gospodarstwa domowego, jeżeli najemca posiada warunki do przechowywania opału i ziemiopłodów w piwnicach lub komórkach – najemcy opłacają czynsz w wysokości 30% obowiązującej stawki bazowej.