R o z d z i a ł 4

Głosowanie

§ 31

1. W głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady podejmowane są:

1) uchwały, w tym uchwała w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi gminy,

2) uchwały zawierające rezolucje, apele i stanowiska,

3) wnioski merytoryczne.

2. Głosowanie tajne odbywa się w przypadkach wskazanych przez przepisy prawa.

§ 32

1. Zwykła większość głosów jest to taka liczba głosów “za”, która przewyższa co najmniej o jeden głos liczbę głosów “przeciw”.

2. Bezwzględna większość głosów przy parzystej liczbie głosujących zachodzi wówczas, gdy za wnioskiem lub kandydaturą zostało oddanych 50%+1 ważnie oddanych głosów.

3. Bezwzględna większość głosów przy nieparzystej liczbie głosujących zachodzi wówczas, gdy za wnioskiem lub kandydaturą została oddana liczba głosów o 1 większa od liczby pozostałych ważnie oddanych głosów.

4. Bezwzględna większość głosów ustawowego składu rady zachodzi wówczas, gdy za wnioskiem lub kandydaturą została oddana liczba całkowita głosów przewyższająca połowę ustawowego składu rady.

§ 33

1. W głosowaniu jawnym radni głosują przez podniesienie ręki. Za głosy oddane uznaje się te, które oddano “za”, “przeciw”, “wstrzymujące się”.

2. Głosowanie imienne odbywa się przez użycie kart do głosowania podpisanych imieniem i nazwiskiem. Lista osób głosujących “za”, “przeciw” i “wstrzymujących się” jest załącznikiem do protokołu sesji (z zaznaczeniem punktu porządku obrad, do którego się odnosi).

3. W głosowaniu tajnym radni głosują kartkami, przy czym za głosy ważne uznaje się te, które oddano zgodnie z ustalonymi wcześniej zasadami i na właściwych kartkach.

§ 34

1. Głosowanie jawne przeprowadza przewodniczący.

2. Głosowanie imienne i tajne przeprowadza komisja skrutacyjna, powołana na sesji spośród radnych. Komisja skrutacyjna składa się z przewodniczącego i co najmniej 2 członków.