REGULAMIN DOSTARCZANIA WODY I ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW
NA TERENIE MIASTA I GMINY WOŁÓW
R o
z d z i a ł IPostanowienia ogólne
§ 1
1. Regulamin niniejszy dotyczy zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków realizowanych przez:
1) PrzedsiębiorstwoWodno-Kanalizacyjne Wołów Spółka z o.o. w oparciu o zezwolenie udzielone decyzją Zarządu Miasta i Gminy Wołów nr 3/2002 z dnia 21 maja 2002 r.
2) Zakłady Chemiczne “Rokita” Spółka Akcyjna w Brzegu Dolnym w oparciu o zezwolenie udzielone decyzją Zarządu Miasta i Gminy Wołów nr 4/2002 z dnia 13 sierpnia 2002 r.
3) Wodociąg Grupowy “Bychow” o nr 01/2002 z dnia 7 października 2002 r. na terenie Miasta i Gminy Wołów,
4) Gminę Wińsko – Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wińsku.
2. Celem niniejszego regulaminu jest:
1) określenie praw i obowiązków podmiotów, o których mowa w § 1 ust. 1, na terenie Miasta i Gminy Wołów, zwane dalej Przedsiębiorstwami, oraz odbiorców usług wodociągowo- -kanalizacyjnych świadczonych przez te przedsiębiorstwa, wynikających z ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorow
ym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747) – zwanej dalej ustawą, przepisów wykonawczych do tej ustawy oraz przepisów związanych,2) minimalny poziom usług świadczonych przez Przedsiębiorstwa w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków,
3) s
zczególne warunki i tryb zawierania umów z odbiorcami usług,4) sposób rozliczeń w oparciu o ceny i stawki opłat ustalone w taryfach,
5) warunki przyłączenia do sieci,
6) techniczne warunki określające możliwości dostępu do usług wodociągowo-kanalizacyjnyc
h,7) sposób postępowania w przypadku niedotrzymania ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostarczanej wody i wprowadzanych do sieci kanalizacyjnej ścieków,
8) standardy obsługi odbiorców usług, a w szczególności sposoby reklamacji oraz wymiany informacji dotyczących w szczególności zakłóceń w dostawie wody i odprowadzania ścieków.
3. Ilekroć w regulaminie niniejszym używa się określenia:
1) Burmistrz – należy rozumieć Burmistrza Miasta i Gminy Wołów,
2) odbiorca usług – należy rozumieć odbiorcę usł
3) umowa – należy rozumieć umowę o zaopatrzeniu w wodę lub odprowadzenie ścieków, o której mowa w art. 6 ustawy,
4) wodomierz główny – należy rozumieć wodomierz główny, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ustawy,
5) zbior
owe odprowadzanie ścieków – należy rozumieć zbiorowe odprowadzenie ścieków w rozumieniu art. 2 pkt 20 ustawy,6) zbiorowe zaopatrzenie w wodę – należy rozumieć zbiorowe zaopatrzenie w wodę w rozumieniu art. 2 pkt 21 ustawy,
R o z d z i a ł II
Minimalny poz
iom usług świadczonych przez przedsiębiorstwa w zakresie dostarczania wody i odprowadzenia ścieków§ 2
1. Przedsiębiorstwa realizują obowiązki określone w art. 5 ust. 1 ustawy i zapewniają spełnianie warunków wprowadzenia ograniczeń dostarczania wody w przypadku wystąpienia jej niedoboru, określonych w zezwoleniach, o którym mowa w § 1 ust. 1.
2. Minimalna i maksymalna ilość dostarczanej wody strony powinny określić w umowie.
§ 3
Odbiorcy usług zobowiązani są do korzystania z zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w sposób zgodny z przepisami ustawy i niepowodujący pogorszenia jakości usług świadczonych przez Przedsiębiorstwa oraz nieutrudniający działalności Przedsiębiorstw, w szczególności:
1) użytkowania instalacji wodociągowej w sposób eliminujący możliwość wystąpienia skażenia chemicznego lub bakteriologicznego wody w sieci wodociągowej na skutek cofnięcia się wody z instalacji wodociągowej, powrotu ciepłej wody lub wody z instalacji centralnego ogrzewania,
2) zabezpieczenie przed dostępem osób nieu
3) użytkowania instalacji kanalizacyjnej w sposób niepowodujący zakłóceń funkcjonowania sieci kanalizacyjnej,
4) informowanie Przedsiębiorstw o zrzutach awaryjnych lub zmianie jakości ścieków odbiegających od warunków umowy,
5) umożliwienia upoważnionym przedstawicielom Przedsiębiorstw wstępu na teren nieruchomości i do pomieszczeń w celach określonych przepisami ustawy oraz niniejszego regulaminu,
6) poinformowania Przedsiębiorstw o własnych ujęciach wody, w celu prawidłowego ustalania opłat za odprowadzanie ścieków,
7) wykorzystywania wody z sieci wodociągowej i przyłącza kanalizacyjnego wyłącznie w celach określonych w warunkach przyłączenia do sieci,
8) powiadamianie Przedsiębiorstw o wszelkich stwierdzonych uszkodzeniach wodomierza głównego lub urządzenia pomiarowego, w tym o zerwaniu plomby,
9) powiadomienie Przedsiębiorstw o zmianach własności nieruchomości lub innym użytkowaniu lokalu,
10) powiadomienie Przedsiębiorstw o wszelkich zmianach technicznych w instalacji wewnętrznej, które mogą mieć wpływ na działanie sieci.
R o z d z i a ł III
Szczegółowe warunki i tryb zawierania umów z odbiorcami usług
§ 4
Szczegółowe warunki i tryb zawierania umów określają
przepisy art. 6 ustawy oraz niniejszego regulaminu.§ 5
1. Na żądanie Przedsiębiorstwo osoba, która złożyła wniosek o zawarcie umowy zobowiązana jest do złożenia dokumentów potwierdzających posiadanie tytułu prawnego do korzystania z obiektu budowlanego lub dokumentów potwierdzających nieuregulowanie stanu prawnego nieruchomości.
2. W przypadku niedostarczenia dokumentów, o których mowa w ust. 1 w wyznaczonym terminie, Przedsiębiorstwo może odmówić zawarcia umowy.
§ 6
Podpisanie umowy następuje po podpisaniu przez strony protokołów z p
rób i odbiorców prac budowlano-montażowych wykonywanych w związku z przyłączeniem do sieci.§ 7
Treść umowy nie może ograniczać praw i obowiązków stron, wynikających z przepisów ustawy, z przepisów wykonawczych do ustawy or
az niniejszego regulaminu.§ 8
Integralną część umowy stanowi załącznik, składany przez odbiorcę usług przy zawieraniu umowy i aktualizowany każdorazowo po zmianie warunków korzystania z usług określający charakterystykę zużycia wody oraz rodzaj, ilość a w przypadku przemysłowych odbiorców usług, również jakość odprowadzanych ścieków.
§ 9
Przedsiębiorstwo może odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne w przypadkach i na warunkach określonych w art. 8 ustawy.
R o z d z i a ł IV
Sposób rozlicz
eń w oparciu o ceny i stawki opłat ustalone w taryfach§ 10
Sposób ustalania ilości wody dostarczonej do nieruchomości lub ilości odprowadzonych ścieków regulują odrębne przepisy.
§ 11
1. Pierwszy zawór za wodomierzem głównym licząc od strony budynku jest miejscem wydania rzeczy w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, jak również miejscem rozdziału sieci wodociągowej i instalacji wewnętrznej.
2. Pierwsza studzienka licząc od strony budynku a w przypadku jej braku granica nieruchomości jest miejscem wydania rzeczy w rozumieniu Kodeksu cywilnego, jak również miejscem rozdziału sieci kanalizacyjnej i instalacji wewnętrznej.
3. Sposób rozliczeń za wodę pobraną z publicznych studni i zdrojów publicznych, wodę zużytą do zasilania publicznych fontann i na cele przeciwpożarowe, wodę zużyta do zraszania publicznych ulic i publicznych terenów zielonych określa odrębna umowa zawarta pomiędzy Gminą Wołów a Przedsiębiorstwami.
§ 12
1. Przy rozliczeniach z odbiorcami Przedsiębiorstwa obowiązane są stosować taryfy ustalone na podstawie odrębnych przepisów.
2. Zmiana taryfy nie wymaga zmiany umowy o dostarczenie wody i odprowadzanie ścieków.
R o z d z i a ł V
Warunki przyłączenia do sieci
§ 13
Przyłączenie do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej następuje po spełnieniu technicznych warunków przyłączenia, określonych przez Przedsiębiorstwo, zwanych dalej “warunkami przyłączenia”, na uprzedni wniosek ubiegającego się o przyłączenie.
§ 14
Z wnioskiem o wydanie technicznych warunków przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej może występować osoba posiadająca tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, która ma być przyłączona do sieci.
§ 15
1. Wniosek o wydanie technicznych warunków przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej powinien w szczególności zawierać:
1) oznaczenie wnioskodawcy,
2) określenie:
a) rodzaju i parametrów instalacji odbiorczych,
b) charakterystyki zużycia wody,
c) rodzaju i ilości, a w przypadku przemysłowych odbiorców usług również jakości odprowadzanych ścieków,
d) przeznaczenia wody,
3) informacje
określające charakterystykę techniczną obiektu, do którego będzie dostarczana woda, a w szczególności:a) powierzchnię użytkowa i rodzaj lokali (mieszkalne, użytkowe) w budynkach zasilanych w wodę,
b) wyposażenie lokali i obiektów w urządzenia zużywające wodę i odprowadzające ścieki,
4) proponowany termin rozpoczęcia poboru wody.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, osoba ubiegająca się o przyłączenie do sieci, powinna załączyć:
1) dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, które
2) mapę sytuacyjną, określającą usytuowanie nieruchomości, o której mowa w ust. 1, względem istniejących sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz innych obiektów i urządzeń uzbrojenia terenu.
§ 16
1. Przedsiębiorstwo określa warunki przyłączenia i przekazuje wnioskodawcy w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w § 15. W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin ten może ulec przedłużeniu.
2. Warunki i przyłączenia są ważne dwa lata od dnia ich określe
nia.3. Warunki przyłączenia powinny określać w szczególności:
1) miejsca i sposób przyłączenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej z instalacjami odbiorcy,
2) przepływ obliczeniowy wody lub urządzenia sanitarne i techniczne, w których zużywana jest woda i odprowadzane są ścieki,
3) wymagania dotyczące:
a) miejsca zainstalowania wodomierza głównego,
b) miejsca zainstalowania urządzenia pomiarowego,
c) jakości odprowadzanych ścieków,
4) termin ważności warunków przyłączenia.
4. Warunkiem przystąpienia do wykonania robót przyłączeniowych jest wcześniejsze uzgodnienie dokumentacji technicznej z Przedsiębiorstwem.
§ 17
Warunkiem przystąpienia do wykonania przyłącza jest wcześniejsze uzgodnienie dokumentacji technicznej z Przedsiębiorstwem w terminie 14 dni od otrzymania dokumentacji oraz spełnienie innych wymaganych przepisami Prawa budowlanego warunków.
§ 18
Przedsiębiorstwo ma prawo odmówić przyłączenia do sieci jeżeli przyłącze zostało wykonane niezgodnie z wydanymi warunkami przyłączenia.
§ 19
Wo
domierze znajdujące się w lokalach, niebędące wodomierzem głównym, są częścią instalacji wewnętrznej i ich utrzymanie oraz legalizacja obciąża odbiorcę usług chyba, że umowa o dostarczanie wody lub odprowadzenie ścieków stanowi inaczej.R o z d z i a ł VI
Możliwość dostępu do usług wodociągowo- -kanalizacyjnych
§ 20
Potencjalni odbiorcy mogą uzyskać informacje dotyczące dostępności do usług:
1) w Urzędzie Miasta i Gminy Wołów, który udostępnia nieodpłatnie do wglądu:
a) studium uwarunkowań i kierunków zagos
b) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
c) niniejszy regulamin,
d) warunki udzielania zezwolenia na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków,
2) w Przedsiębiorstwie, które udostępnia nieodpłatnie do wglądu:
a) wieloletnie plany rozwoju i modernizacji,
b) plany inwestycyjne,
c) niniejszy regulamin.
R o z d z i a ł VII
Sposób postępowania w przypadku niedotrzymania ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostarczanej wody i wprowadzanych do sieci kanalizacyjnej ścieków
§ 21
1. Przedsiębiorstwo zobowiązane jest do udzielenia odbiorcom usług informacji dotyczących występujących zakłóceń zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków oraz awarii urządzeń wodociągowych i kanalizacyjny
ch.2. Wstrzymanie zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków może nastąpić bez uprzedniego zawiadomienia odbiorców w przypadkach, gdy występują warunki stwarzające zagrożenie dla życia, zdrowia i środowiska lub uniemożliwiające świadczenia usług, w szczególności gdy:
1) z powodu nagłej awarii sieci nie ma możliwości prowadzenia zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków,
2) dalsze funkcjonowanie sieci stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia lub środowiska.
3.
O przerwach w dostawie wody wynikających z planowanych prac konserwacyjno-remontowych Przedsiębiorstwo powiadomi odbiorcę najpóźniej na dwa dni przed jej planowanym terminem.4. W przypadku, gdyby przerwa trwała dłużej niż 12 godzin, należy o tym powiadomić odbiorców minimum na 7
dni przed nią. W takim przypadku Przedsiębiorstwo zapewni zastępczy punkt poboru wody.R o z d z i a ł VIII
Standardy obsługi odbiorców usług, a w szczególności sposoby reklamacji oraz wymiany informacji dotyczących w szczególności zakłóceń w dostawie wody i odprowadzania ścieków
§ 22
Przedsiębiorstwo zobowiązane jest do udzielania na żądanie odbiorców informacji w związku z niedotrzymaniem ciągłości usług nie później niż w ciągu:
a) 12 godzin – na telefoniczne żądanie określenia przewidywanego terminu usunięcia przerw i zakłóceń w świadczeniu usług,
b) 7 dni – na pisemne żądanie usunięcia przerw i zakłóceń, o których mowa w lit. a.
§ 23
1. Odbiorca usług ma prawo zgłaszania reklamacji dotyczących ilości i jakości świadczonych usług oraz wysokość opłat za usługi.
2. Reklamacje, o których mowa w ust. 1, wnoszone są na piśmie osobiście przez zainteresowanego w siedzibie Przedsiębiorstwa, listem poleconym lub za pomocą poczty elektronicznej.
3. Przedsiębiorstwo zobowiązane jest do powiadomienia zainteresowanego o sposobie załatwienia reklamacji w terminie 14 dni od daty wpływu. Termin ten może ulec przedłużeniu, jeżeli istnieje konieczność przeprowadzenia szczegółowego postępowania wyjaśniającego.
4. Przedsiębiorstwo wyodrębni stanowisko pracy do spraw obsługi klienta.
R o z d z i a ł IX
Postanowienia końcowe
§ 24
W sprawach nieobjętych niniejszym regulaminem obowiązują przepisy prawa, a w szczególności przepisy ustawy i przepisy wykonawcze do ustawy.
§ 25
Regulamin wchodzi w życie z dniem określonym w uchwale nr IX/74/03 Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 12 czerwca 2003 r. w sprawie przyjęcia regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków.