REGULAMIN

przyznawania dodatku za warunki pracy dla nauczycieli

1. Nauczycielom i wychowawcom przysługuje dodatek za trudne warunki pracy w przypadku gdy:

1.1. prowadzą nauczanie indywidualne dzieci zakwalifikowanych do kształcenia specjalnego w wysokości 20% stawki godzinowej za każdą przepracowaną godzinę nauczania indywidualnego,

1.2. prowadzą zajęcia dydaktyczne w klasach łączonych w szkołach podstawowych w wysokości 20% stawki godzinowej za każdą przepracowaną w tych klasach godzinę nauczania (według zasad ustalonych w pkt 2).

2. Dodatki za trudne warunki pracy przysługują w takiej części, w jakiej godziny pracy w trudnych warunkach pozostają do obowiązującego wymiaru godzin.

3. Nauczycielom za pracę wykonywaną przy użyciu elektronicznych monitorów ekranowych z tytułu pracy w warunkach uciążliwych przysługuje dodatek za uciążliwość pracy w wysokości od 10 zł do 35 zł miesięcznie. Przy ustalaniu wysokości dodatku w określonych wyżej granicach należy uwzględnić liczbę godzin przepracowanych przez nauczyciela ponad minimalną miesięczną liczbę godzin warunkującą nabycie prawa do dodatku.

3.1 Minimalną liczbę ustala się w wysokości 36 godzin miesięcznie.

4. Nauczycielowi skierowanemu na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku – Karta Nauczyciela do pracy w innej szkole, w innej miejscowości przysługuje dodatek za uciążliwość pracy w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego.

4.1. Prawo do dodatku powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel został skierowany do pracy w innej szkole, a jeżeli skierowanie nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.

4.2. Prawo do dodatku za uciążliwość pracy ustaje z upływem okresu, na jaki nauczyciel został skierowany do innej szkoły, a w razie rozwiązania stosunku pracy przed upływem tego okresu – z dniem ustania prawa do wynagrodzenia zasadniczego.

5. Dodatek za uciążliwość pracy nie przysługuje w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, w okresach, za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał wykonywania pracy.