1980 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ LĄDEK ZDRÓJ z dnia 29 maja 2003 r. w sprawie zasad polityki czynszowej Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 142, poz. 159 z 2001 r. ze zmianami) oraz art. 21 ust. 2 pkt 4 i art. 23 ust. 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 z 2001 r. ze zmianami) uchwala się, co następuje: |
§ 1
Ustala się zasady polityki czynszowej, które stanowić będą elementy wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy.
§ 2
Ustala się następujące rodzaje czynszów:
a) za lokale mieszkalne,
b) za lokale wolne,
c) za lokale socjalne.
§ 3
1. Czynsz obejmuje: podatek od nieruchomości, koszty administrowania, koszty konserwacji, utrzymania technicznego budynku, koszty utrzymania zieleni oraz wszystkich pomieszczeń wspólnego użytkowania, w tym opłaty za utrzymanie czystości, energię cieplną i elektryczną.
2. Najemca oprócz czynszu jest obowiązany do uiszczania opłat związanych z eksploatacją mieszkania opłat niezależnych od właściciela, tj. za dostawę do lokalu energii, gazu, wody, oraz odbiór nieczystości stałych i płynnych w wypadkach gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług.
§ 4
1. Ustala się czynniki obniżające stawki czynszu według załącznika nr 1 do niniejszej uchwały,
2. Czynniki obniżające stawki czynszu nie dotyczą czynszu za lokale socjalne.
§ 5
Czynsz za lokale mieszkalne opłacają najemcy lokali mieszkalnych stanowiących mieszkaniowy zasób Gminy Lądek Zdrój.
§ 6
Stawka czynszu wolnego nie może przekraczać 3% wartości odtworzeniowej.
§ 7
Przez powierzchnię użytkową lokalu rozumie się powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów, loggi, antresol, szaf i schowków ściennych, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, komórek przeznaczonych do przechowywania opału.
§ 8
Stawka czynszu za lokal socjalny nie może przekraczać połowy stawki najniższego czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym.
§ 9
1. W czasie trwania stosunku najmu wynajmujący może podwyższyć stawkę czynszu, jeśli dokonał w lokalu ulepszeń mających wpływ na wysokość czynszu.
2. W przypadku uszczuplenia wyposażenia technicznego z przyczyn leżących po stronie wynajmującego, czynsz najmu zmniejsza się zgodnie z załącznikiem nr 1 do niniejszej uchwały.
3. Jeżeli najemca w czasie trwania stosunku najmu dokonał w lokalu na własny koszt ulepszeń mających wpływ na wysokość czynszu, stosuje się czynniki obniżające stawkę czynszu jak w przypadku braku tego ulepszenia, tylko w stosunku do najemcy, który dokonał tego ulepszenia.
4. Obowiązek, o którym mowa w punkcie 3 nie stosuje się do kolejnych nowych najemców, bądź osób wstępujących w stosunek najmu jak również do najemców, którzy dokonali ulepszeń bez pisemnej zgody wynajmującego.
5. Jeżeli najemca podpisze umowę o remont bądź modernizację najmowanego mieszkania, a zakres remontu leży po stronie wynajmującego, obowiązującą stawkę czynszu obniża się o 50%, jednak nie dłużej niż 6 miesięcy.
6. Zwalnia się opłaty czynszu najemców mieszkań, którzy wstąpili w stosunek najmu lokalu na podstawie rozdziału IX uchwały nr LV/300/02 Rady Miejskiej w Lądku Zdroju z dnia 6 czerwca 2002 r. w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Lądek Zdrój.
7. Okres zwolnienia, o którym mowa w punkcie 6, ustalany jest każdorazowo w umowie o udostępnienie pomieszczeń przeznaczonych do adaptacji, w zależności od zakresu i kosztów robót adaptacyjnych, jednak nie na dłużej niż 3 lata od daty zawarcia umowy najmu.
8. Po okresie zwolnienia najemca jest zobowiązany płacić czynsz w pełnej wysokości, bez stosowania obniżek za wykonane ulepszenia mające wpływ na wysokość czynszu.
9. W przypadku podnajęcia całego lub części lokalu, które może nastąpić wyłącznie za pisemną zgodą wynajmującego, wysokość czynszu podwyższa się odpowiednio o 30%.
10. Przed zmianą umowy najmu zmieniającą wysokość czynszu, należy sporządzić protokół stwierdzający fakt powstania czynników przedstawionych w ust. 1 i 2.
§ 10
Czynsz najmu płacony jest z góry do 10 dnia każdego miesiąca do rąk wynajmującego lub na wskazany przez niego rachunek, z wyjątkiem przypadków, gdy strony pisemnie ustaliły zmianę terminu.
§ 11
Wynajmujący lokal może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego.
§ 12
Wysokość zniżek, o których mowa w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały, nie może przekraczać 65% stawki bazowej.
§ 13
W sprawach nieuregulowanych niniejszą uchwałą mają zastosowanie obowiązujące przepisy prawa.
§ 14
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lądek Zdrój.
§ 15
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY |
RADY MIEJSKIEJ |
LESZEK PAZDYK |
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej Lądek Zdrój z dnia 29 maja 2003 r. (poz. 1980)
Czynniki obniżające stawki czynszu
– |
lokal bez centralnego ogrzewania (1*) |
– 13% |
– |
lokal bez łazienki albo bez wspólnej używalności łazienki (2*) |
– 13% |
– |
lokal bez gazu przewodowego |
– 13% |
– |
lokal bez w.c. (3*) |
– 13% |
– |
lokal z ciemną kuchnią |
– 5% |
– |
lokal suterenie, lub lokal o znacznym zawilgoceniu niezależnym od najemcy |
– 13% |
Lokal wyposażony w
:1* centralne ogrzewanie to lokal ogrzewany paliwem stałym, energią elektryczną, olejową, gazową dostarczaną z ciepłowni kotłowni lokalnych osiedlowych, domowych, oraz ogrzewanie etażowe z wyłączeniem lokali ogrzewanych z podkowy w piecu stałopalnym,
2* łazienka to wydzielone w mieszkaniu pomieszczenie posiadające instalację:
a) wodociągowo-kanalizacyjną,
b) ciepłej wody dostarczanej centralnie, bądź z urządzeń zainstalowanych w lokalu lub inne umożliwiające podłączenie wanny, brodzika, piecyka kąpielowego,
3* w.c. to doprowadzona do łazienki lub wydzielonego pomieszczenia instalacja wodociągowo- -kanalizacyjna, umożliwiająca podłączenie muszli i spłuczki: dotyczy również w.c. przynależnego do lokalu położonego poza lokalem na tej samej kondygnacji.
(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-21/107/03 z dnia 1 lipca 2003 r. stwierdzono nieważność załącznika nr 1).