1967

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ LEGNICY

z dnia 26 maja 2003 r.

w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Legnica

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.
o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 oraz z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271
i Nr 214 poz. 1806) oraz art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy
i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 733, z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 168, poz. 1383) uchwala się, co następuje:

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Uchwala się zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Legnica.

§ 2

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 733, z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 168, poz. 1383 ),

2) gminie Legnica lub gminie – należy przez to rozumieć miasto Legnica,

3) mieszkaniowym zasobie gminy lub zasobie – należy przez to rozumieć mieszkaniowy zasób miasta Legnicy,

4) wynajmującym – należy przez to rozumieć Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej w Legnicy,

5) dochodzie – należy przez to rozumieć dochód, o którym mowa w przepisach o dodatkach mieszkaniowych.

§ 3

1. Gmina wynajmuje lokale mieszkalne osobom, które spełniają łącznie następujące warunki:

1) są pełnoletnie,

2) są stałymi mieszkańcami Legnicy,

3) nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, a w przypadku małżonków żadne z nich nie posiada tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego,

2. Wynajęcie lokalu mieszkalnego na rzecz osób spoza Legnicy może nastąpić wyłącznie w ramach zamiany lokali mieszkalnych.

§ 4

Gmina wynajmuje lokale mieszkalne w tym:

1) zamienne,

2) socjalne,

3) przeznaczone do remontu we własnym zakresie na koszt przyszłego najemcy, bądź powstałe w wyniku adaptacji,

4) o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2,

5) lokale mieszkalne w domach jednorodzinnych,

6) pracownie do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki.

R o z d z i a ł II

Wysokość dochodu gospodarstwa domowego uzasadniająca oddanie w najem lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego

§ 5

Oddanie w najem lokalu na czas nieoznaczony może nastąpić na rzecz osób, których średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w kwartale poprzedzającym dzień złożenia wniosku nie przekraczał 100% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych i 150% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych, obowiązującej w roku poprzedzającym złożenie wniosku.

§ 6

Oddanie w najem lokalu socjalnego może nastąpić na rzecz osób, których średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w kwartale poprzedzającym dzień złożenia wniosku nie przekraczał 50% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych i 100% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych, obowiązującej w roku poprzedzającym złożenie wniosku.

R o z d z i a ł III

Warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy

§ 7

Przez warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy należy rozumieć zamieszkiwanie w lokalach:

1) w których na jedną osobę stale zamieszkującą przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej,

2) niedostosowanych do potrzeb wynikających z warunków zdrowotnych, potwierdzonych odpowiednim orzeczeniem lekarskim.

R o z d z i a ł IV

Kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego

§ 8

Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony przysługuje osobom:

1) pozbawionym lokali, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, wskutek klęski żywiołowej, katastrofy budowlanej lub innego zdarzenia losowego,

2) zajmującym lokale w budynkach, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, przeznaczonych do rozbiórki w związku ze stwierdzeniem zagrożenia życia lub mienia,

3) zajmującym lokale w budynkach, przeznaczonych do rozbiórki na cele związane z inwestycją miasta,

4) zajmującym lokale w budynkach wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, przeznaczonych do remontu kapitalnego lub modernizacji,

5) którym przysługuje prawo pierwszeństwa w nabyciu mieszkania, wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy i które nie skorzystały z przysługującego im pierwszeństwa w jego nabyciu.

§ 9

1. Jeżeli w lokalu zajmowanym przez więcej niż jednego najemcę zostanie zwolniona część lokalu, pierwszeństwo do jej wynajęcia przysługuje pozostałym najemcom tego lokalu.

2. W przypadku, gdy w zwolnionej części lokalu pierwszeństwo do jej wynajęcia przysługuje więcej niż jednemu najemcy tego lokalu, o pierwszeństwie decydują warunki zamieszkiwania, o których mowa w § 7, a w przypadku, gdy zwolniona część wymaga wykonania remontu uwzględnia się tego wnioskodawcę, który daje gwarancję wykonania remontu.

§ 10

1. W dalszej kolejności, ponad wykazaną w § 8, pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony przysługuje osobom:

1) których wysokość dochodu gospodarstwa domowego, brak tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego lub warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy, uzasadniają oddanie w najem lokalu na czas nieoznaczony,

2) które nie mają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego i legitymują się warunkami zamieszkiwania, o których mowa w § 7, gdy jednocześnie dają gwarancję wykonania remontu w ustalonym terminie, bądź wykonania adaptacji pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne.

2. W przypadku, gdy w danym roku wynajmujący dysponuje mniejszą ilością wolnych lokali niż liczba zakwalifikowanych wniosków do zawarcia umowy lokalu na czas nieoznaczony, o pierwszeństwie decyduje też data złożenia wniosku.

§ 11

1. W zakresie umowy najmu lokalu socjalnego pierwszeństwo przysługuje następującym osobom:

1) którym przyznano wyrokiem sądowym uprawnienia do lokalu socjalnego,

2) opuszczającym domy dziecka lub inne placówki opiekuńczo-wychowawcze w wyniku osiągnięcia pełnoletności,

3) bezdomnym.

2. W przypadku, gdy w danym roku wynajmujący dysponuje mniejszą ilością wolnych lokali niż liczba zakwalifikowanych wniosków do zawarcia umowy o najem lokalu socjalnego o pierwszeństwie decyduje, data wyroku sądowego a w przypadku o którym mowa w pkt. 2 i 3 data złożenia wniosku.

R o z d z i a ł V

Warunki dokonywania zamiany lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz zamiany pomiędzy najemcami lokali należących do tego zasobu a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach

§ 12

1. Za zgodą wynajmującego można dokonać zamiany lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, jak również zamiany pomiędzy najemcami lokali należącymi do tego zasobu a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach.

2. Przez zamianę rozumie się rozwiązanie dotychczasowych umów najmu, podpisanie protokołów zdawczo-odbiorczych, zawarcie nowych umów najmu na wskazane we wniosku o zamianę lokale i przejęcie ich protokołem zdawczo-odbiorczym.

3. Jeżeli najemca posiada tytuł prawny do jednego lokalu i wyraża chęć dokonania zamiany na więcej niż jeden lokal, umowa najmu może być z nim zawarta wyłącznie na jeden lokal. Najemcą drugiego lokalu może zostać inna osoba dotychczas zamieszkująca z najemcą.

4. Zamiana lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy może być dokonana także na wskazany przez wynajmującego wolny lokal komunalny a w szczególności na rzecz osób:

1) które zwolniły zajmowany dotychczas lokal mieszkalny, w celu umożliwienia wykonania czynności egzekucyjnych z innego lokalu,

2) które legitymują się warunkami o których mowa w § 7 pkt. 2.

5. Gdy przedmiotem zamiany jest lokal zadłużony, wynajmujący wyraża zgodę na zamianę, pod warunkiem zawarcia umowy o przystąpieniu w całości lub w części do spłaty długu za zgodą dłużnika.

R o z d z i a ł VI

Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali zawierany na czas nieoznaczony i o najem lokali socjalnych oraz sposób poddania tych spraw kontroli społecznej

§ 13

1. Wynajęcie lokalu mieszkalnego poprzedza złożenie w siedzibie wynajmującego – wniosku mieszkaniowego.

2. Do wniosku, o którym mowa w paragrafie poprzedzającym, osoby ubiegające się o wynajem lokalu lub zamianę obowiązane są przedłożyć także:

1) odpowiednie dokumenty potwierdzające dochody,

2) oświadczenia o udostępnianiu danych osobowych.

§ 14

1. Wnioski złożone do dnia 31 października danego roku są rozpatrywane w danym roku.

2. Wnioski złożone po dniu 31 października danego roku są rozpatrywane w roku następnym, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany na piśmie.

§ 15

1. O sposobie rozpatrzenia wniosku wnioskodawca jest informowany pisemnie.

2. Odmowne rozpatrzenie wniosku o przyznanie prawa najmu do lokalu z zasobu mieszkaniowego gminy winno zawierać uzasadnienie.

§ 16

1. Do dnia 31 grudnia każdego roku sporządza się listy osób zakwalifikowanych i oczekujących na przydział mieszkania na rok następny.

2. Listy, o których mowa w ust.1 są wywieszane w siedzibie wynajmującego.

3. Z list skreśla się osoby, z którymi podpisano umowę najmu.

4. Osoby, z którymi nie podpisano umów najmu lokalu i które nadal spełniają warunki do przyznania prawa najmu są wpisywane na listę roku następnego z pierwotną datą wpisu.

5. Na liście podaje się:

1) datę złożenia wniosku

2) imię i nazwisko osoby zakwalifikowanej do najmu (zamiany) oraz dotychczasowy adres zamieszkania.

6. Osoby umieszczone na listach mają obowiązek aktualizowania informacji zawartych we wnioskach a dotyczących w szczególności:

1) zmiany struktury rodziny (np. rozwód, zawarcie związku małżeńskiego, urodzenie dziecka, zgon, itp.),

2) zmiany adresu zamieszkania,

3) w terminie do 30 listopada każdego roku dostarczania aktualnych dochodów.

7. Osoby, które w związku z realizacją wniosku o najem lokalu do remontu trzykrotnie odmówiły przyjęcie lokalu skreśla się z listy oczekujących,

8. Zapis ust.7 ma również zastosowanie w stosunku do osób umieszczonych na liście najmu lokali socjalnych.

§ 17

1. Odwołania od sposobu rozpatrzenia wniosków o najem lokali są przyjmowane do dnia 31 stycznia roku następnego.

2. Odwołanie składa się do Prezydenta Miasta Legnicy za pośrednictwem wynajmującego.

3. Wynajmujący w przypadku uznania, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, zmienia odpowiednio kwalifikację wniosku, o czym powiadamia wnioskodawcę. W innym przypadku obowiązany jest przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy w terminie 7 dni wraz z własnym stanowiskiem.

4. O wyniku rozstrzygnięcia wraz z uzasadnieniem zainteresowani są powiadamiani pisemnie w terminie do dnia 31 marca.

5. Osoby, którym w wyniku uwzględnienia odwołania przyznano prawo najmu lokalu, są dopisywane do sporządzonych wcześniej list.

R o z d z i a ł VII

Zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy

§ 18

1. Wynajmujący może nawiązać umowę najmu lokalu mieszkalnego z osobami, które nie wstąpiły w stosunek najmu po śmierci najemcy, jeżeli są jego zstępnymi, wstępnymi, innymi aniżeli wymienieni w art. 691 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964r. Nr 64, poz. 93 z późniejszymi zmianami), pełnoletnim rodzeństwem, pod warunkiem stałego zamieszkiwania z najemcą i nieposiadania własnego lokalu bądź możliwości zamieszkania w innym lokalu, do którego posiadają tytuł prawny.

2. Wynajmujący może nawiązać umowę najmu lokalu mieszkalnego z osobami, które pozostały po jego opuszczeniu przez najemcę, gdy osoby te nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu oraz gdy:

1) co najmniej 5 lat zamieszkiwały w lokalu opuszczonym przez najemcę i

2) są osobami bliskimi najemcy, przez których rozumie się wstępnych, zstępnych, pełnoletnie rodzeństwo.

R o z d z i a ł VIII

Kryteria oddawania w najem lokali o powierzchni
użytkowej przekraczającej 80 m2

§ 19

Ustala się następujące kryteria oddania w najem lokali o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2.

1. Lokale takie mogą być oddane w najem rodzinom wielodzietnym, posiadającym co najmniej 5 dzieci.

2. Lokale takie mogą zostać przeznaczone do zamiany jeżeli w jej wyniku gmina zyska co najmniej 2 samodzielne lokale.

R o z d z i a ł IX

Przepisy przejściowe

§ 20

1. Do okresu oczekiwania na zawarcie odpowiedniej umowy najmu lokalu zalicza się również okres nabyty przed wejściem w życie niniejszej uchwały.

2. Wynajmujący zobowiązany jest do zawarcia umów najmu z osobami, które uzyskały zapewnienie otrzymania lokalu poprzez ujęcie na listach najmu, wykazach do remontu na koszt własny, pod rządami poprzednio obowiązujących przepisów.

3. Celem zapewnienia kontroli społecznej wymienione w ust. 2 listy najmu i wykazy do remontu na koszt własny winny być podane do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie ich na tablicy ogłoszeń w Dziale Gospodarki Lokalami Mieszkalnymi Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej w Legnicy.

R o z d z i a ł X

Przepisy końcowe

§ 21

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Legnicy.

§ 22

Traci moc uchwała nr VIII/60/95 Rady Miejskiej w Legnicy z dnia 30 stycznia 1995 roku w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Legnicy oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności, zmieniona uchwałami Rady Miejskiej Legnicy nr XXXII/242/96 z dnia 28 października 1996 r. zmieniająca uchwałę w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Legnicy oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności, nr XXXVI/ /265/97 z dnia 27 stycznia 1997 r.oraz nr XLVI/ /333/97 z dnia 27 października 1997 r. zmieniająca uchwałę w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Legnicy oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności.

§ 23

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY

CZESŁAW KOZAK