1927 UCHWAŁA RADY GMINY W OLSZYNIE z dnia 18 czerwca 2003 r. w sprawie gospodarowania odpisem na dokształcanie i doskonalenie zawodowe nauczycieli oraz zasad udzielania dopłat do czesnego dla nauczycieli dokształcających się zatrudnionych w placówkach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Olszyna Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz § 2 ust. 2 pkt 1 i § 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych województw, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz. U. Nr 46, poz. 430) Rada Gminy w Olszynie uchwala, co następuje: |
§ 1
Ustala się zasady udzielania dopłat do czesnego dla nauczycieli studiujących zatrudnionych w placówkach prowadzonych przez Gminę Olszyna, którego treść określa załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i podlega podaniu do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicach ogłoszeń w szkołach podstawowych, gimnazjum i przedszkolu.
PRZEWODNICZĄCY RADY |
JAN WRÓBLEWSKI |
Załącznik do uchwały Rady Gminy w Olszynie z dnia 18 czerwca 2003 r. (poz. 1927)
ZASADY UDZIELANIA
DOPŁAT DO CZESNEGO DLA NAUCZYCIELI STUDIUJĄCYCH
ZATRUDNIONYCH W PLACÓWKACH, DLA KTÓRYCH ORGANEM
PROWADZĄCYM JEST GMINA OLSZYNA
Wójt Gminy Olszyna przyznaje dopłaty do czesnego za studia kończące się uzyskaniem dyplomu licencjata, magistra lub świadectwem ukończenia studiów podyplomowych, a także ukończenia kursów kwalifikacyjnych i doskonalących.
§ 1
1. Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych do 30 listopada danego roku składają do organu prowadzącego propozycje potrzeb w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem wieloletniego planu doskonalenia opracowanego przez daną szkołę.
2. W oparciu o wnioski dyrektorów, o których mowa w ust. 1, podinspektor ds. oświaty Urzędu Gminy opracowuje na dany rok budżetowy plan dofinansowania zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem możliwości finansowych organu prowadzącego.
3. Plan dofinansowania doskonalenia zawodowego zatwierdza Wójt Gminy i przekazuje Skarbnikowi Gminy.
4
. Corocznie ustala się maksymalną kwotę dofinansowania do dopłat za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli. Wysokość dopłaty uzależniona jest od ilości złożonych wniosków.5. Gmina nie udziela dopłat do form kształcenia dofinansowywanych z innych źródeł.
§ 2
Dopłaty do czesnego za studia, studia podyplomowe lub kursy kwalifikacyjne i doskonalące mogą być przyznawane tylko wówczas, gdy określona forma kształcenia jest zgodna z potrzebami placówki i planem dofinansowania n
a dany rok:– nadaje dodatkowe kwalifikacje do prowadzenia zajęć,
– nadaje uprawnienia do nauczania kolejnego przedmiotu,
– stanowi pogłębienie, poszerzenie i uzupełnienie kompetencji.
§ 3
Możliwość uzyskania świadczenia dopłaty dotyczy wszystkich nauczycieli zatrudnionych w placówkach oświatowych (stanowiących podstawowe miejsce zatrudnienia nauczyciela – min. 1/2 etatu), dla których gmina jest organem.
§ 4
Dopłatę do czesnego można uzyskać tylko do jednej formy dokształcania w danym roku szkolnym.
§ 5
1.
Dopłaty do czesnego za studia, studia podyplomowe, kursy kwalifikacyjne, wypłacone po przedłożeniu zaświadczenia o zaliczeniu pierwszego semestru każdego roku studiów realizowane będą 1 raz w roku.2. W przypadku kursów doskonalących dopłaty do czesnego mogą być przyznawane po przedłożeniu zaświadczenia o ich ukończeniu.
3. Dopłaty do czesnego mogą być przyznawane w wysokości do 30% czesnego lub opłat ponoszonych przez nauczyciela na formę kształcenia.
§ 6
Przy przyznawaniu dofinansowania brane są pod uwagę
jedynie czynniki merytoryczne, a nie sytuacja materialna nauczyciela.§ 7
1. Zgodnie z wieloletnim planem doskonalenia nauczycieli opinię w sprawie dofinansowania do czesnego wyraża dyrektor placówki.
2. Decyzję o przyznaniu dopłaty do czesnego podejmuje Wójt Gminy po zasięgnięciu opinii związków zawodowych. Odmowa przyznania dopłaty do czesnego w danym roku szkolnym nie pozbawia prawa do składania wniosku w roku następnym.
§ 8
Przyznana kwota dofinansowania do czesnego będzie przekazana na konto osobiste wnioskodawcy po uprzednim okazaniu dowodu wpłaty czesnego za wnioskowany rok lub wypłacana w kasie Urzędu Gminy.
§ 9
W przypadku, gdy nauczyciel na własną prośbę rozwiąże stosunek pracy w okresie nie krótszym niż trzy lata po pod niesieniu kwalifikacji w placówce, której organem prowadzącym jest Gmina Olszyna, przerwie dokształcanie lub go nie ukończy jest zobowiązany do zwrotu dotychczasowych dopłat do czesnego.
§ 10
1. Wniosek o dopłatę do czesnego nauczyciel składa do Urzędu Gminy w Olszynie w terminie do dnia 30 marca każdego roku. Za rok szkolny 2002/2003 termin składania wniosków upływa 30 sierpnia 2003 r.
2. Rozpatrzenie wniosku nastąpi do 15 maja każdego roku. Za rok szkolny 2002/2003 rozpatrzenie wniosków nastąpi do dnia 30
września 2003 r.Do wnios
ku należy dołączyć:1. Wypełniony druk wniosku o dofinansowanie do czesnego, którego wzór określa załącznik do niniejszych zasad.
2. Zaświadczenie z uczelni wyższej potwierdzające fakt uczestnictwa w określonej formie dokształcania.
3. Zaświadczenie o zali
czeniu kolejnego semestru studiów.4. Zaświadczenie o ukończeniu kursu doskonalącego.
5. Oświadczenie nauczyciela o zapoznaniu się i akceptacji niniejszych zasad.
Załącznik do zasad udzielania dopłat do czesnego (poz. 1927)