R o z d z i a ł 4

Zasady sprzedaży lokali mieszkalnych i lokali użytkowych

§ 18

1. Przyznaje się pierwszeństwo w nabyciu lokali użytkowych w trybie bezprzetargowym tylko tym dzierżawcom lokali, którzy użytkują je co najmniej 10 lat.

2. Lokale użytkowe, wymienione w ust. 1, sprzedawane są na rzecz najemcy lub dzierżawcy lokalu za cenę ustaloną zgodnie z ustawą.

§ 19

Lokale mieszkalne, a także lokale o innym przeznaczeniu, wolne w sensie prawnym oraz lokale, których najem został nawiązany na czas określony, mogą stanowić przedmiot sprzedaży na warunkach i za cenę ustaloną w drodze przetargu.

§ 20

W przypadku zbywania samodzielnych lokali mieszkalnych, a także lokali o innym przeznaczeniu oraz domów mieszkalnych jednorodzinnych, garaży wolno stojących, budynków użytkowych, udziałów w budynkach mieszkalnych i mieszkalno-gospodarczych, następuje na podstawie przepisów ustawy, o ile najemcy, dzierżawcy nie zalegają z zapłatą należnego czynszu i innych opłat z tego tytułu.

§ 21

1. Przy sprzedaży samodzielnych lokali mieszkalnych najemcom w drodze bezprzetargowej stosuje się następujące bonifikaty, z zastrzeżeniem ust. 2:

1) w przypadku jednoczesnego przystąpienia do kupna lokali przez wszystkich najemców w budynku, w którym dotychczas nie została wyodrębniona własność żadnego lokalu, a sprzedaży podlega cały budynek, bonifikata wynosi do 99% ceny lokali mieszkalnych ustalonej zgodnie z ustawą,

2) w przypadku sprzedaży pojedynczego lokalu mieszkalnego, można udzielić bonifikaty do 95% wartości lokalu mieszkalnego,

3) przy sprzedaży lokali mieszkalnych, w których najemca partycypował za zgodą właściciela w kosztach zakupu elementów montażu do tzw. stanu surowego budynku mieszkalnego oraz dokonał nakładów na wykonanie robót wykończeniowych określonych przez rzeczoznawcę majątkowego, można udzielić bonifikaty w wysokości równej sumie kwot wpłaconych w wykonaniu umów o partycypację w kosztach zakupu elementów montażu do tzw. stanu surowego budynku mieszkalnego i nakładów najemcy na wykonanie robót wykończeniowych. Przez roboty wykończeniowe rozumie się wykonanie tynków, podłóg, wewnętrznej (w lokalu mieszkalnym) instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej oraz armatury łącznie z urządzeniami sanitarnymi i urządzeniami kuchennymi trwale wbudowanymi,

4) przy sprzedaży lokali mieszkalnych, które powstały na skutek adaptacji pomieszczeń użytkowych na mieszkalne, dokonanej za zgodą wynajmującego, udziela się bonifikaty w wysokości równej sumie nakładów najemcy poniesionych na ich adaptację określonych przez rzeczoznawcę majątkowego,

5) przez nakłady wymienione w ust. 5 poniesione na adaptację rozumie się nakłady na wykonanie ścian działowych, tynków, stolarki okiennej i drzwiowej, oszklenia, podłóg, wewnętrznej (w lokalu mieszkalnym) instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i gazowej, instalacji grzewczej oraz armatury łącznie z urządzeniami sanitarnymi i urządzeniami kuchennymi trwale wbudowanymi.

6) zakres prac określonych w ust. 3 i 4 winien być potwierdzony przez zarządcę nieruchomościami lub właściwą jednostkę organizacją.

2. Przy sprzedaży samodzielnych lokali mieszkalnych najemcom w drodze bezprzetargowej, gdzie koszt remontu budynku lub lokalu został pokryty z budżetu gminy, nie stosuje bonifikat, o których mowa w ust. 1, przez okres 5 lat, licząc ten termin od dnia dokonania odbioru robót zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie.

§ 22

Nabywcy nieruchomości ponoszą między innymi:

1) koszty opracowania dokumentacji wymaganej przy sprzedaży nieruchomości, to jest między innymi wyceny lokalu, budynku, gruntu oraz opracowania dokumentacji geodezyjnej,

2) koszty związane z przeniesieniem prawa własności.

§ 23

1. Ustala się obowiązek wpłacenia zaliczki w wysokości 500.- zł (słownie: pięćset złotych) na rzecz Gminy na poczet opracowania dokumentacji wymaganej przy sprzedaży nieruchomości w trybie art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy, która podlega wpłacie w momencie złożenia wniosku o nabycie nieruchomości na konto Urzędu.

2. Zaliczka, o której mowa w ust. 1, włączana jest w końcową wartość ceny sprzedaży nieruchomości.

3. W przypadku rezygnacji wnioskodawcy z nabycia nieruchomości zaliczka określona w ust. 1 przepada na rzecz Gminy z tytułu poniesionych kosztów związanych z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-23/102/03 z dnia 17 czerwca 2003 r. stwierdzono nieważność § 23).

§ 24

1. Na wniosek nabywcy lokalu mieszkalnego i użytkowego zbywanego w drodze bezprzetargowej zapłata ceny sprzedaży może być rozłożona na raty roczne płatne przez okres do 10 lat, zgodnie z ustawą.

2. Rada upoważnia Wójta do określenia w drodze zarządzenia warunków płatności, o jakich mowa w ust. 1, z następującymi zastrzeżeniami:

1) w razie rozłożenia na raty lokalu mieszkalnego pierwsza wpłata przed zawarciem umowy przeniesienia prawa własności, wynosi nie mniej niż 20% wartości nieruchomości,

2) w razie sprzedaży lokalu użytkowego pierwsza wpłata przed zawarciem umowy przeniesienia prawa własności, wynosi nie mniej niż 40% wartości nieruchomości.