REGULAMIN KOMISJI REWIZYJNEJ

§ 1

Komisja Rewizyjna Rady Gminy w Grębocicach, zwana dalej komisją została powołana na podstawie art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami).

§ 2

1. Komisja działa na podstawie ustawy o samorządzie gminnym, Statutu Gminy Grębocice oraz niniejszego regulaminu.

2. W skład komisji wchodzą wyłącznie radni z wyjątkiem radnych pełniących funkcje przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady.

§ 3

1. Zadaniem komisji jest kontrola działalności wójta i podporządkowanych mu jednostek.

2. Komisja realizując zadania określone w ust. 1 bada pod względem legalności, gospodarności, celowości i rzetelności działalność gospodarczą, finansową i organizacyjno-administracyjną kontrolowanych jednostek, a w szczególności realizację uchwał Rady Gminy.

3. Postępowanie kontrolne przeprowadza się w sposób umożliwiający bezstronne i rzetelne ustalenie stanu faktycznego.

4. Kierownik kontrolowanego podmiotu zobowiązany jest zapewnić warunki i środki niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia kontroli.

5. Czynności kontrolne wykonywane są w miarę możliwości w dniach oraz godzinach pracy kontrolowanego podmiotu.

6. Kontrole przeprowadza się na podstawie pisemnego upoważnienia wydanego przez przewodniczącego komisji, określającego kontrolowany podmiot, zakres kontroli oraz osobę lub osoby upoważnione do jej przeprowadzenia.

7. Kontrolujący zobowiązani są przed przystąpieniem do czynności kontrolnych okazać kierownikowi kontrolowanego podmiotu upoważnienie oraz dowód osobisty.

§ 4

1. Komisja podejmuje kontrole:

a) na zlecenie Rady Gminy,

b) z własnej inicjatywy.

2. Komisja wykonuje swoje zadania na podstawie okresowych planów prac z uwzględnieniem, w pilnych sprawach, bieżących zleceń i wniosków.

§ 5

1. W związku z wykonywaną działalnością komisja ma prawo:

a) wstępu do pomieszczeń i innych obiektów jednostek kontrolowanych,

b) wglądu do ksiąg, rejestrów, planów, sprawozdań oraz innych akt i dokumentów znajdujących się w jednostce kontrolowanej i związanych z jej działalnością,

c) zabezpieczenia dokumentów i innych dowodów,

d) żądania od wszystkich właściwych w sprawie podmiotów złożenia wyjaśnień i informacji,

e) powoływania biegłych do uczestnictwa w pracach kontrolnych,

f) zwoływania narad z pracownikami kontrolowanej jednostki.

2. Pracownicy kontrolowanej jednostki obowiązani są udzielać członkom komisji ustnych i pisemnych wyjaśnień w sprawach dotyczących przedmiotu kontroli.

3. Osoby kontrolujące podlegają przepisom o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz przepisom o postępowaniu z wiadomościami zawierającymi tajemnicę państwową i służbową w zakresie obowiązującym w jednostce kontrolowanej.

§ 6

1. Z przebiegu kontroli komisja sporządza protokół, który podpisują wszyscy jej członkowie oraz kierownik jednostki kontrolowanej.

2. Protokół ujmuje fakty służące do oceny jednostki kontrolowanej, uchybienia i nieprawidłowości, ich przyczyny i skutki, osoby odpowiedzialne, jak również osiągnięcia i przykłady dobrej roboty.

3. Protokół ponadto powinien zawierać:

a) nazwę jednostki kontrolowanej oraz główne dane osobowe kierownika,

b) imiona i nazwiska osób kontrolujących,

c) określenie przedmiotu kontroli,

d) czas trwania kontroli,

e) wykorzystane dowody,

f) ewentualne zastrzeżenia kierownika jednostki kontrolowanej lub wyjaśnienie odmowy podpisu,

g) wykaz załączników.

4. Przewodniczący komisji rewizyjnej sporządzony protokół przekazuje przewodniczącemu rady, który przedstawia go komisjom stałym na ich najbliższym posiedzeniu.

§ 7

Komisja może zapraszać na swoje posiedzenia kierowników podległych wójtowi jednostek organizacyjnych w celu omówienia ustaleń z przeprowadzonych kontroli i wynikających z tych ustaleń wniosków.

§ 8

Na podstawie wyników przeprowadzonej kontroli komisja występuje z wnioskami zmierzającymi do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości, zapobieżenia im na przyszłość oraz usprawnienia działalności, która była przedmiotem kontroli.

§ 9

Komisja kieruje do jednostek skontrolowanych oraz wójta wystąpienia pokontrolne zawierające uwagi i wnioski w sprawie usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości i wyciągnięcia odpowiednich konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za powstanie tych nieprawidłowości.

§ 10

Kierownicy jednostek, do których wystąpienie pokontrolne zostało skierowane są obowiązani w wyznaczonym terminie zawiadomić komisję o sposobie wykorzystania uwag i o wykonaniu wniosków. W razie braku możliwości wykonania wniosków, należy podać uzasadnione przyczyny ich niewykonania i propozycje co do sposobu i terminów usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

§ 11

Odstąpienie od wykonania wniosków komisji dotyczących wyciągnięcia konsekwencji służbowych lub zastosowania innych przewidzianych prawem form odpowiedzialności wobec osób winnych, może nastąpić za zgodą komisji.

§ 12

Zmiany postanowień niniejszego regulaminu dokonywane są w trybie obowiązującym dla jego uchwalenia.