REGULAMIN

wynagradzania za godziny ponadwymiarowe oraz godziny

doraźnych zastępstw dla nauczycieli

§ 1

1) Nauczycielom przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe oraz godziny zrealizowanych zastępstw doraźnych zgodnie z postanowieniami art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zmianami).

2) Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela zgodnie z tabelą stanowiącą załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. (Dz. U. Nr 39, poz. 455 z późniejszymi zmianami) z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.

3) Przez planowaną godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi i zrealizowaną przez niego godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin tych zajęć, wynikających z ramowego planu nauczania.

4) Przez godzinę doraźnych zastępstw rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć wynikającą z zastępstwa za nieobecnego nauczyciela.

§ 2

1) Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową nauczyciela ustala się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych została zrealizowana w warunkach uprawniających do dodatku) przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych.

2) Wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnego zastępstwa przydzielonego nauczycielowi zgodnie z jego kwalifikacjami do nauczania przedmiotu (bloku przedmiotowego) ustala się dzieląc stawkę wynagrodzenia zasadniczego przez miesięczną liczbę obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.

3) Wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnego zastępstwa realizowanego przez nauczyciela nieposiadającego wymaganych kwalifikacji do prowadzenia danych zajęć albo prowadzonych niezgodnie z planem i programem nauczania danej klasy ustala się w wysokości 50% wynagrodzenia za jedną godzinę ponadwymiarową obliczonego na zasadach określonych w pkt 4.

4) Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, o której mowa w pkt 1, 2, 3, uzyskuje się mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.

§ 3

1) Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w arkuszu organizacyjnym szkoły nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

2) Wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe przydzielone w arkuszu organizacyjnym przysługują w przypadku:

a) niezrealizowania ich z powodów leżących po stronie pracodawcy,

b) zawieszenia zajęć z powodu epidemii i mrozów,

c) wyjazdu dzieci na wycieczki lub imprezy,

d) choroby dziecka nauczanego indywidualnie, trwającej dłużej niż tydzień,

e) sprawowania opieki na dziećmi przez nauczyciela w czasie wycieczki lub imprezy.

§ 4

1) Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela, lub dni ustawowo wolne od pracy w środku tygodnia – za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub odpowiednio dla nauczyciela, któremu ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednak większa niż liczba godzin przydzielonych w arkuszu organizacyjnym.

§ 5

1) Nauczycielom zatrudnionym w szkołach, którzy w dniu wolnym od pracy realizują planowane i odpowiednio udokumentowane zorganizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za efektywnie przepracowane godziny płatne jak za godziny ponadwymiarowe, nie więcej jednak niż za cztery godziny.

2) Nauczycielom zajmującym kierownicze stanowiska, sprawującym w dniu wolnym od pracy nadzór nad przebiegiem zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, nie przysługuje z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie.

3) Nauczycielom przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za sprawowanie opieki nad dziećmi wyjeżdżających do innych miejscowości w ramach “zielonych szkół” – jak za 10 godzin ponadwymiarowych tygodniowo.

§ 6

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu.